Göbek Estetiği ve Şekillendirilmesi yani Umbilikoplasti nasıl yapılır?

Umbilikoplasti nedir?

Umbilikoplasti, göbek deliğinizin görünümünü değiştiren bir işlemdir. Başlangıçta bebeklerde göbek fıtıklarını tedavi etmek için kullanıldı. Son yıllarda popüler bir kozmetik cerrahi haline geldi. Umbilikoplastinin amacı, göbek deliğine yatay değil daha dikey bir şekil vermektir. Genellikle hamilelikten sonra kadınlar veya eski bir göbek deliğinden yara izi olan kişiler tarafından değerlendirilir. Umbilikoplastinin etkinliğinin yanı sıra riskler ve iyileşme süresi hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Devamını oku

Genel Anestezinin yan etkileri nelerdir?

Genel Anestezi Yan etkileri

Genel anestezi ne zaman kullanılır ve güvenli midir?

Genel anestezi çok güvenlidir. Hastalar, önemli sağlık sorunları olsa bile, ciddi sorunlar olmadan genel anesteziyi tolere edebilir. Ancak herhangi bir ilaç veya tıbbi işleme karşı elbette bazı yan etkiler yaşanabilir. İşte beklentiler..

Devamını oku

Services and Treatments

Dr. Ertan Beyatlı - Özgeçmiş Biyografi CV

Last Updated : 04.04.2024 Who is Dr. Ertan Beyatli? Dr. Ertan Beyatlı MD., PhD., is a General Surgeon. He graduated from S.Ü. Faculty of Medicine in 1998 and began his doctoral training in General Surgery at Selçuk University Meram Faculty of Medicine between 1999 and 2005. He completed his specialization as a General Surgeon at the … Devamını oku

Günlük ne kadar Su içmeliyiz?

Su, canlı olan her şey için gereklidir. Kuran-ı Kerimde ayette yer alan “Biz her canlıyı sudan yarattık.” mealindeki ifadede geçen “her canlı”dan maksat, dünyada görülen hayat sahibi olan insanlar, hayvanlar ve bitkilerdir.


أَوَلَمْ يَرَ الَّذِينَ كَفَرُوا أَنَّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ كَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَاهُمَا وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاء كُلَّ شَيْءٍ حَيٍّ أَفَلَا يُؤْمِنُونَ
Enbiya suresi 30. ayet

E ve lem yerallezine keferu ennes semavati vel arda kaneta retkan fe fetaknahuma, ve cealna minel mai kulle şey’in hayy, e fe la yu’minun.

Devamını oku

Kemik Erimesi neden olur?

Osteoklast ve osteoblast

Kemik erimesi nedir?

Kemiklerin kırılgan olduğu durumdur. Latincesi Osteoporoz dur. Bunun anlamı da ‘gözenekli kemikler‘ dir. – Genelde bilek, omurga ve kalçada görülür. Bu hastalığın önkenmesi tedavisinden daha önemlidir.

Devamını oku

Hashimoto hastalığı nedir?

Gigi Hadid tiroid Haşimato hastalığına yakalandı

HASHİMOTO Anlamı

Hashimoto hastalığı, bağışıklık sisteminin tiroid bezine saldırdığı otoimün bir hastalıktır. Tiroid bezi, organlarımızın koordineli çalışmasını kontrol eden hormonları üreten endokrin sisteminin önemli bir parçasıdır.

Devamını oku

Şarbon bulaşıcı bir hastalık mı?

Şarbon hastalığı, Bacillus anthracis olarak bilinen gram-pozitif, çubuk biçimli bakterilerin neden olduğu ciddi bir hastalıktır. Nadir olsa da, insanlar enfekte hayvanlarla veya kontamine hayvan ürünleriyle temas ettikleri takdirde hasta olabilirler.

Devamını oku

İnsan Vücudunda Yeni bir organ bulundu!

New York Üniversitesi’nde görevli bilim insanları tıp dünyasını şaşkına çeviren bir açıklama yaptı. Yapılan incelemeler sonucunda ABD’li bilim insanları bütün vücudu kapsayan bir organ bulunduğunu açıkladı. Interstitium adı verilen bu organ dokuların zarar görmesini engelliyor ve vücuttaki en büyük organ olarak tanımlanıyor.

Devamını oku

Displazi ve Metaplazi nedir?

Displazi ve Metaplazi nedir?

İnsan vücudu kimyasal ve biyolojik açıdan karmaşık bir sistemidir. Hücre, insan vücudundaki fiziksel yapı açısından temel varlıktır. Her vücut hücresi önemlidir; Tek bir hücre ciddi hastalıklara neden olabilir.

Devamını oku

Gıda Alerjisi – Belirtileri ve nedenleri

Gıda alerji testleri

Gıda Alerjisi nedir?

Belirli yiyeceklere karşı vücut antikor (IgE) ürettiğinde gıda alerjisi veya intoleransı gelişir. Bu yiyecekler ikinci sefer alındığında ise vücudumuzun bağışıklık sistemi hemen devreye girerek histamin gibi bazı maddelerin salınımını tetikler. Bazen bu gıdaların vücudumuzla temas etmesi bile bu mekanizmayı harekete geçirebilir.

Devamını oku

MR Zararlı mı? Ne zaman yapılmalı?

MR-emar nedir

Latincede “magnetic resonance imaging MRI”, Türkçesi Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG), nükleer manyetik rezonans görüntüleme veya manyetik rezonans tomografi olarak bilinir. Halk arasında kısaca MR veya Emar olarak adlandırılır. Peki MR Zararlı mı? MR canlıların vücut doku ve organlarının görüntüleme ve hastalıkların teşhisi amacıyla kullanılan bir tanı aracıdır. Yüksek seviye manyetizma ile canlı doku, yansıtma yöntemiyle görüntülenir.

Devamını oku

Fazla tetkik göz çıkarır

safrakese

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD)’nün “Avrupa Birliği Sağlık İstatistikleri ve Türkiye” raporuna göre Türkiye’nin manyetik rezonans görüntüleme (MRG) uygulaması sıklığında birinci, bilgisayarlı görüntüleme (BT)de ise Fransa’dan ikinci sırada olduğu bildirildi.

Devamını oku

Sedimentasyon testi (ESR) nedir?

Sedimentation ESR

Sedimentasyon ismi Latince olan ‘Sedimentation‘ yani tortulaşma veya çökme anlamına gelir. ESR ise yine Latincede ‘Erythrocyte Sedimentation Rate’ ibaresinin kısaltmasıdır ve kandaki kırmızı hücrelerin (alyuvarlar, eritrosit) çökme oranı anlamına gelmektedir.

Devamını oku

Harmonik Cerrahi – Ligasure ve Koter

Harmonik Cerrahi – Ligasure

Harmonik aletlerin kullanıldığı ameliyatlara “harmonik Cerrahi” adı verilir.

Son yıllarda Harmonik Cerrahi aletlerinin kullanıldığı ameliyatlar artık özellikleri ile anılmaya başlandı, örneğin harmonic tiroid cerrahisi, harmonik safra kesesi ameliyatı, harmonik hemoroid ameliyatı, vb.

Devamını oku

Tiroit Nodülü için neler yapılmalı?

Ultrason eşliğinde ince iğne aspirasyon biyopsi TİİAB

Nodül Nedir?

Tiroit Nodülü, itroit bezinin içinde normal tiroit dokusundan faklı bir yapıdaki yumru şeklinde ve bezelye, leblebi, nohut, fındık veya bazen de ceviz veya portakal büyüklüğünde olabilen anormal doku büyümeleridir.

Nodüllerle birlikte çoğu zaman tiroit bezi de büyüdüğünden bu hastalığa Nodüler Guatr adı da verilir.

Devamını oku

Fibroadenom nasıl tedavi edilir?

Memenin Lezyonları - abse, kist, fibroadenom, fibrokist, tümör, kanser

Memedeki her kitle sizi hemen üzmesin, çünkü çoğu meme oluşumları iyi huyludur. Bazen üzüntünüz kitleden daha zararlı olabilir. Biraz sakin olun..

Çoğu bayanı çok yakından ilgilendiren ve bazılarının maalesef korkulu rüyası olan bu hastalığın temelinde neler yatıyor.

Fibroadenom‘un varlığında neler yapılmalı nasıl bir yol izlemeli, gelin bu konuya bir göz atalım.

Devamını oku

ADBG ve PAAC Grafileri nedir?

ADBG ve PAAC

ADBG – Ayakta Direk Batın Grafisi (Düz Karın Grafisi)

 • ADBG filmi dik durarak ayakta çekilen karın grafisidir.
 • Acil durumlarda çekilir. Örneğin:
  • böbrek sancısı (Renal Kolik),
  • Barsak Tıkanması (İleus, Sub-ileus, Volvulus),
  • Barsak ve Mide Delinmesi (perforasyon),
  • Apandisit, intesusepsiyon,
  • Yabancı Cisim yutulması veya makattan sokulması
 • Çekim sonrası, ADBG yorumlanması çok önemlidir. Özellikle travmaya bağlı hava sıvı seviyesinin tespiti, bağırsak tıkanmaları, gazların ve yumuşak dokudaki anormal yapıların gözlemlenmesi amacı ile çekilir.
 • Latince’de standing direct abdominal radiograph olarak yazılır.

Devamını oku