Anasayfa ›› Genel Konular

Genel Konular

Çeşitli konularda yazılan makaleler ve derlediğim yazılar mevcuttur.

Günlük ne kadar Su içmeliyiz?

Su, canlı olan her şey için gereklidir. Kuran-ı Kerimde ayette yer alan “Biz her canlıyı sudan yarattık.” mealindeki ifadede geçen “her canlı”dan maksat, dünyada görülen hayat sahibi olan insanlar, hayvanlar ve bitkilerdir.


أَوَلَمْ يَرَ الَّذِينَ كَفَرُوا أَنَّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ كَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَاهُمَا وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاء كُلَّ شَيْءٍ حَيٍّ أَفَلَا يُؤْمِنُونَ
Enbiya suresi 30. ayet

E ve lem yerallezine keferu ennes semavati vel arda kaneta retkan fe fetaknahuma, ve cealna minel mai kulle şey’in hayy, e fe la yu’minun.

Daha fazlasını oku »Günlük ne kadar Su içmeliyiz?
Gıda alerji testleri

Gıda Alerjisi – Belirtileri ve nedenleri

Gıda Alerjisi nedir?

Belirli yiyeceklere karşı vücut antikor (IgE) ürettiğinde gıda alerjisi veya intoleransı gelişir. Bu yiyecekler ikinci sefer alındığında ise vücudumuzun bağışıklık sistemi hemen devreye girerek histamin gibi bazı maddelerin salınımını tetikler. Bazen bu gıdaların vücudumuzla temas etmesi bile bu mekanizmayı harekete geçirebilir.

Daha fazlasını oku »Gıda Alerjisi – Belirtileri ve nedenleri
MR-emar nedir

MR Zararlı mı? Ne zaman yapılmalı?

Latincede “magnetic resonance imaging MRI”, Türkçesi Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG), nükleer manyetik rezonans görüntüleme veya manyetik rezonans tomografi olarak bilinir. Halk arasında kısaca MR veya Emar olarak adlandırılır. Peki MR Zararlı mı? MR canlıların vücut doku ve organlarının görüntüleme ve hastalıkların teşhisi amacıyla kullanılan bir tanı aracıdır. Yüksek seviye manyetizma ile canlı doku, yansıtma yöntemiyle görüntülenir.

Daha fazlasını oku »MR Zararlı mı? Ne zaman yapılmalı?
Memenin Lezyonları - abse, kist, fibroadenom, fibrokist, tümör, kanser

Fibroadenom nasıl tedavi edilir?

Memedeki her kitle sizi hemen üzmesin, çünkü çoğu meme oluşumları iyi huyludur. Bazen üzüntünüz kitleden daha zararlı olabilir. Biraz sakin olun..

Çoğu bayanı çok yakından ilgilendiren ve bazılarının maalesef korkulu rüyası olan bu hastalığın temelinde neler yatıyor. Fibroadenom’un varlığında neler yapılmalı nasıl bir yol izlemeli, gelin bu konuya bir göz atalım.

Daha fazlasını oku »Fibroadenom nasıl tedavi edilir?
ADBG ve PAAC

ADBG ve PAAC Grafileri nedir?

ADBG

ADBG – Ayakta Direk Batın Grafisi (Düz Karın Grafisi) dik durarak ayakta çekilen karın grafisidir. Acil durumlarda çekilir. Örneğin: böbrek sancısı (Renal Kolik), Barsak Tıkanması (İleus, Sub-ileus, Volvulus), Barsak ve Mide Delinmesi (perforasyon), Apandisit, intesusepsiyon, Yabancı Cisim yutulması veya makattan sokulması. Latince’de standing direct abdominal radiograph olarak yazılır.

Daha fazlasını oku »ADBG ve PAAC Grafileri nedir?