Kategori «Genel Konular»

Çeşitli konularda yazılan makaleler ve derlediğim yazılar mevcuttur.

Kara Ölüm (Veba Salgını)

Veba Doktoru

Kara Ölüm, Kara Veba ya da Büyük Veba Salgını. Veba salgını, Orta Çağ’da (1347-1351 yılları) Avrupa’da büyük yıkıma yol açan bulaşıcı bir hastalıktır. Salgına Yersinia pestis adı verilen bir bakterinin yol açtığı düşünülmektedir.

Genel Anestezi Yan Etkileri

Genel Anestezi Yan etkileri

Genel anestezi ne zaman kullanılır ve güvenli midir? Genel anestezi çok güvenlidir. Hastalar, önemli sağlık sorunları olsa bile, ciddi sorunlar olmadan genel anesteziyi tolere edebilir. Ancak herhangi bir ilaç veya tıbbi işleme karşı elbette bazı yan etkiler yaşanabilir. İşte beklentiler..

Günlük ne kadar Su içmeliyiz?

blank

Su, canlı olan her şey için gereklidir. Kuran-ı Kerimde ayette yer alan “Biz her canlıyı sudan yarattık.” mealindeki ifadede geçen “her canlı”dan maksat, dünyada görülen hayat sahibi olan insanlar, hayvanlar ve bitkilerdir. أَوَلَمْ يَرَ الَّذِينَ كَفَرُوا أَنَّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ كَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَاهُمَا وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاء كُلَّ شَيْءٍ حَيٍّ أَفَلَا يُؤْمِنُونَ Enbiya suresi 30. ayet E ve lem yerallezine keferu …

Antibiyotik Direnci için basit çözüm

Antibiyotik Direnci hangi durumlarda gelişir?

Toplumda Antibiyotik direnci olarak bilinen durum literatürlerdeki tıbbi adı “Antimikrobiyal Direnç” olarak bilinir, kısaltması AMD. 2019 yılı itibariyle dünya çapında ve ülkemizde bu durumla ilgili ciddi artış olabileceği düşüncesiyle bu makaleyi hazırladım.

Kemik Erimesi neden olur?

Osteoklast ve osteoblast

Kemik erimesi nedir? Kemiklerin kırılgan olduğu durumdur. Latincesi Osteoporoz dur. Bunun anlamı da ‘gözenekli kemikler‘ dir. – Genelde bilek, omurga ve kalçada görülür. Bu hastalığın önkenmesi tedavisinden daha önemlidir.

Hashimoto hastalığı nedir?

blank

HASHİMOTO Anlamı Hashimoto hastalığı, bağışıklık sisteminin tiroid bezine saldırdığı otoimün bir hastalıktır. Tiroid bezi, organlarımızın koordineli çalışmasını kontrol eden hormonları üreten endokrin sisteminin önemli bir parçasıdır.

Şarbon bulaşıcı bir hastalık mı?

blank

Şarbon hastalığı, Bacillus anthracis olarak bilinen gram-pozitif, çubuk biçimli bakterilerin neden olduğu ciddi bir hastalıktır. Nadir olsa da, insanlar enfekte hayvanlarla veya kontamine hayvan ürünleriyle temas ettikleri takdirde hasta olabilirler.

Lyme Hastalığı nasıl anlaşılır?

Lyme Hastalığı nasıl anlaşılır?

Lyme hastalığı nedir? Lyme hastalığı, Borrelia burgdorferi bakterisinin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. B. burgdorferi, enfekte bir kene ısırığı tarafından insanlara bulaşır. Kene bir geyik veya başka hayvan tarafından enfekte olur. “Laym” olarak okunur.

İnsan Vücudunda Yeni bir organ bulundu!

blank

New York Üniversitesi’nde görevli bilim insanları tıp dünyasını şaşkına çeviren bir açıklama yaptı. Yapılan incelemeler sonucunda ABD’li bilim insanları bütün vücudu kapsayan bir organ bulunduğunu açıkladı. Interstitium adı verilen bu organ dokuların zarar görmesini engelliyor ve vücuttaki en büyük organ olarak tanımlanıyor.

MR Zararlı mı? Ne zaman yapılmalı?

MR-emar nedir

Peki MR Zararlı mı? MR canlıların vücut doku ve organlarının görüntüleme ve hastalıkların teşhisi amacıyla kullanılan bir tanı aracıdır. Yüksek seviye manyetizma ile canlı doku, yansıtma yöntemiyle görüntülenir.

İşte Son Teknoloji Multislice Tomografi

multislice_tomo

Multislice Tomografi (MS-BT) yeni nesil gelişmiş ve çok kesitli bilgisayarlı tomografidir. İnsan vücudunu saniyeler içerisinde çok ince kesitler (1mm’den daha küçük kesitler) halinde tarayan teknolojidir. Peki çok fazla ve ince kesit olmasının ne gibi faydaları vardır?

Sedimentasyon testi (ESR) nedir?

Sedimentation ESR

Sedimentasyon ismi Latince olan ‘Sedimentation‘ yani tortulaşma veya çökme anlamına gelir. ESR ise yine Latincede ‘Erythrocyte Sedimentation Rate’ ibaresinin kısaltmasıdır ve kandaki kırmızı hücrelerin (alyuvarlar, eritrosit) çökme oranı anlamına gelmektedir.

Roaccutane hakkında

Roaccutane

İngiltere’de 2012 – 2014 yılları arasındaki vakalar baz alınarak hazırlanan araştırmada, bu yıllar içerisinde 218 kişide ilacın yan etkilerinin saptandığı rapor edildi.

Tiroit Nodülü için neler yapılmalı?

Ultrason eşliğinde ince iğne aspirasyon biyopsi TİİAB

Nodül Nedir? Tiroit Nodülü, itroit bezinin içinde normal tiroit dokusundan faklı bir yapıdaki yumru şeklinde ve bezelye, leblebi, nohut, fındık veya bazen de ceviz veya portakal büyüklüğünde olabilen anormal doku büyümeleridir. Nodüllerle birlikte çoğu zaman tiroit bezi de büyüdüğünden bu hastalığa Nodüler Guatr adı da verilir.

Fibroadenom nasıl tedavi edilir?

Memenin Lezyonları - abse, kist, fibroadenom, fibrokist, tümör, kanser

Memedeki her kitle sizi hemen üzmesin, çünkü çoğu meme oluşumları iyi huyludur. Bazen üzüntünüz kitleden daha zararlı olabilir. Biraz sakin olun.. Çoğu bayanı çok yakından ilgilendiren ve bazılarının maalesef korkulu rüyası olan bu hastalığın temelinde neler yatıyor. Fibroadenom’un varlığında neler yapılmalı nasıl bir yol izlemeli, gelin bu konuya bir göz atalım.

ADBG ve PAAC Grafileri nedir?

ADBG ve PAAC

ADBG ADBG – Ayakta Direk Batın Grafisi (Düz Karın Grafisi) dik durarak ayakta çekilen karın grafisidir. Acil durumlarda çekilir. Örneğin: böbrek sancısı (Renal Kolik), Barsak Tıkanması (İleus, Sub-ileus, Volvulus), Barsak ve Mide Delinmesi (perforasyon), Apandisit, intesusepsiyon, Yabancı Cisim yutulması veya makattan sokulması. Latince’de standing direct abdominal radiograph olarak yazılır.

EnglishTurkish