Anasayfa » Endokrin Cerrahi » Guatr nedir?

Guatr nedir?

Guatr (Goiter), tiroit bezinin büyümesidir. Normal troit bezinin ağırlığı 20-25 gm ve boyutları 20 x 25 x 50 mm’dir. Ele gelen her tiroit bezi guatr olarak değerlendirilemez ancak ultrasonografik ölçümle kesin tanı konmalıdır. Ultrasonografide tiroit bezinin derinlik çapı 25mm üzerine ise guatr tanısı konulabilir.

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz
Guatr
Guatr

Guatr Çeşitleri

Guatrın çeşitli sınıflaması vardır. Tiroit bezinin hormon üretme durumuna göre 3 ana sınıfa ayrılır:
Ötiroidi : hormonlar normal düzeylerdedir
Hipotiroidi : hormonlar azalmıştır
Hipertiroidi: hormonları yükselmiştir
Tiroit nodülü nedir?
Tiroit bezinde oluşan kitledir. Nodüller kistik, solid ve miks durumda olurlar. Kistik nodül içinde sadece sıvı, Solid nodüller hücrelerin büyümesi ve çoğalması, Miks nodüller ise içerisinde kistik ve solid bölümleri olan nodüllerdir. (bkz, Tiroid Nodülleri)

Guatr belirtileri nelerdir ?

 1. Hipotiroidi (Tiroid bezinin az çalışması); yorgunluk, halsizlik, uyuşukluk, uyku hali, konsantrasyon bozukluğu, sersemlik hissi, depresyon, saç dökülmesi, ciltte kuruma ve soğukluk hissi, kabızlık, kilo alma, göz kapakları ve bacaklarda şişlik, terlemede azalma, balmumu gibi cilt, soğuğa tahammülsüzlük, üşüme, ses kalınlaşması, ses kısılması, konuşmada ağırlaşma, reflekslerde azalma, tansiyon, kolesterol yüksekliği ve nabız düşüklüğü, adet düzensizliği, hamile kalmada zorluk, çocuklarda boy kısalığı ve gelişme geriliği gibi belirtilerle kendini gösterir.
 2. Hipertiroidi (Tiroid bezinin çok çalışması) ise; sinirlilik, aşırı heyecan, duygusallık, kilo kaybı, terleme ve vücut sıcaklığında artma, ellerde titreme, nabız sayısında ve tansiyonda artış, cilt terleme ve nemlilik hissi, saç dökülmesi, sıcağa tahammülsüzlük, bağırsak hareketlerinde artma, adet düzensizliği, gözde canlı bakış, bazen tek gözde büyüme, bazen çift görme şeklinde ortaya çıkar.

Guatrın teşhisi nasıl konur?

Guatr teşhisi; muayene, kan testi (T3, T4, TSH hormonları tetkiki), tiroid ultrasonu veya sintigrafisi ile konur.

Guatrın tedavi yöntemleri nelerdir?

Tedavi yöntemleri; ilaç tedavisi, radyoaktif iyot tedavisi ve cerrahi tedavidir. Tedavi yöntemlerinden hangisi veya hangilerinin seçileceği hastadan hastaya değişir. En uygun tedavi şeklinin cerrah, endokrinolog, radyolog ve patologdan oluşan bir ekip tarafından planlanması ve takip edilmesi gerekir.

Tiroidektomi Çeşitleri

205306

 • Hemithyroidectomy
 • Subtotal thyroidectomy
 • Partial thyroidectomy
 • Near total thyroidectomy
 • Total thyroidectomy
 • Hartley Dunhill operation

guatr 1030x728 - Guatr nedir?

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

4 Yorum

 1. Selam hocam benim sorunum 4 yıl önce boynumun sol tarafında 1cm bir nodül olduğu saptandı bana direk ameliyat denildi ve aradan 4 yıl geçti şu anda 38 cm çıktı sonucun benim anlamadığım 1 cm iken ilaçlı tedavisi yokmuydu bu nodulun saygilar

 2. Hocam merabalar ben 3 yil once zehirli guatr ameliyati oldum tekrar yenilemis.olabilirmi belirtilerin cogu var elde titreme asiri sinir vs

 3. selam hocam size bir sorum olacak eşimde zehirli guatır çıktı doktorumuz sadece propycil denilen bir ilaç verdi ve 1 ay kullanınız dedi 1 ay sonra gittik tekrar kontrole 3 de 1 e düşmüş dedi ve bu hamilelik olma şansını azaltıyor dedi tam olarak guatr geçene kadar dedi sizce bu doğrumudur ? teşekkür ederim hocam saygılar….

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir