Göbek Estetiği ve Şekillendirilmesi yani Umbilikoplasti nasıl yapılır?

Umbilikoplasti, göbek deliğinizin görünümünü değiştiren bir işlemdir. Başlangıçta bebeklerde göbek fıtıklarını tedavi etmek için kullanıldı. Son yıllarda popüler bir kozmetik cerrahi haline geldi. Umbilikoplastinin amacı, göbek deliğine yatay değil daha dikey bir şekil vermektir. Genellikle hamilelikten sonra kadınlar veya eski bir göbek deliğinden yara izi olan kişiler tarafından değerlendirilir. Umbilikoplastinin etkinliğinin yanı sıra riskler ve iyileşme süresi hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Hamilelik sonrası göbek ameliyatı

Hamilelik sırasında göbek deliğinizin şeklinin değişmesi yaygındır. Hamileyken göbek deliğiniz gergin görünebilir. Hamileliğin ardından, göbek deliğinizin eskisinden daha kısa ve geniş göründüğünü fark edebilirsiniz. Bazı durumlarda, göbek deliğinizdeki doku, vücudunuz hamilelikten sonra iyileşirken birbirine kaynaşabilir ve sizi çıkıntılı bir göbek düğmesiyle bırakır. Umbilikoplasti, göbek deliğinizin hamile kalmadan önceki gibi görünmesine yardımcı olabilir. Ancak bu işlem karnınızın başka bir kısmının görünümünü değiştirmeyecektir. Hamileliğin neden olduğu fazla deri veya yağ birikintilerini ameliyatla almak istiyorsanız, karın germe veya liposuction gibi ek prosedürlere ihtiyacınız olacaktır. Karın germe ameliyatı tercih ederseniz, cerrahınız aynı zamanda göbek germe ameliyatı yapmanızı tavsiye edebilir. Mide veya karın ameliyatını ancak tekrar hamile kalmayacağınızdan eminseniz düşünmelisiniz, çünkü bu, o bölgedeki herhangi bir kozmetik işlemin sonuçlarını geri alabilir.

Delici bir yara izi için göbek cerrahisi

Bazen eski bir göbek deliği piercingi veya vücudunuzun reddettiği bir piercing, göbek deliğinizin görünümünü etkileyen bir yara izi bırakabilir. Yara izinin nerede olduğuna bağlı olarak umbilikoplasti yardımcı olabilir. Yara izi, göbek deliğinizi çevreleyen küçük cilt halkasında veya göbek deliğinizin girintisinde bulunuyorsa, göbek ameliyatı etkili bir seçenek olabilir. Bununla birlikte, yara izi göbek deliğinizin biraz üstü de dahil olmak üzere başka bir yerdeyse, yara izi revizyon prosedürü daha iyi bir seçenek olabilir. Bu, bir yara izinin görünümünü azaltmak için topikal tedavileri veya ameliyatı kullanmayı içerir. Bu prosedürler genellikle umbilikoplastiden daha ucuz ve invazivdir. Eski bir delici yara izinden kurtulmak istiyorsanız, en iyisi seçeneklerinizi, delici yara izlerini tedavi etme deneyimi olan bir cerrahla görüşmenizdir. Yaraya bir göz atabilir ve bulunduğu yere ve görünümüne göre en etkili seçenekleri gözden geçirebilirler.

Umbilikoplasti Nasıl Yapılır?

Gerekli süre: 1 saat.

Sigara içiyorsanız, komplikasyon riskinizi azaltmak için muhtemelen işlemden en az bir ay önce bırakmanız gerekecektir. Cerrahınız ayrıca, ameliyattan önceki haftalarda veya günlerde bazı ilaçları veya takviyeleri almayı bırakmanızı tavsiye edebilir.

 1. Hazırlık

  Fiziksel olarak, bir umbilikoplasti prosedürüne hazırlanmak için fazla bir şey yapmanıza gerek yoktur.

 2. Ameliyat

  Umbilikoplasti prosedürleri bir muayenehane veya hastane ortamında yapılabilir. İşlemin kapsamına ve tercihinize bağlı olarak cerrahınız size lokal anestezi veya genel anestezi verecektir.

  Daha sonra cerrahınız göbek deliğinizin etrafındaki fazla deriyi çıkaracaktır. İstediğiniz sonuçlara bağlı olarak, açılarını işlemden önce olduğundan daha yüksek veya daha düşük görünecek şekilde kırpabilirler. Her şey yerine oturduğunda, göbek deliğiniz iyileşirken her şeyi bir arada tutmak için dikiş kullanacaklar. Tüm prosedür bir saatten az bir sürede tamamlanır.umbilikoplasti nasil yapilir

 3. Ameliyattan sonra

  Yine de biraz ağrı ve rahatsızlığınız olsa da, muhtemelen prosedürünüzle aynı gün eve gidebileceksiniz. Ameliyatınızı planlamadan önce, cerrahınıza sizi eve bırakacak veya yanınızda kalacak birine ihtiyacınız olup olmadığını sorun.
  Umbilikoplasti - Ertan BEYATLI

 4. Nekahat Dönemi

  Umbilikoplasti alıcılarının iyileşme süresi oldukça kısadır. Çoğu durumda, herhangi bir egzersiz rutinine devam etmeden önce birkaç hafta beklemeniz gerekse de, bir veya birkaç gün içinde işe dönebilirsiniz. İyileşirken reçeteli ilaçları belirtilen şekilde aldığınızdan emin olun.

  İyileşirken göbek deliğinizi temiz ve kuru tutun. Çözülebilen dikişleriniz olmadıkça, ameliyattan yaklaşık 7 ila 10 gün sonra dikişlerinizi aldırmanız gerekecektir. (ilgili: Ameliyat Dikişleri nasıl alınır?)

Riskleri Nelerdir?

Tüm ameliyatlar, küçük kozmetik prosedürler bile bazı riskler taşır. Anestezi genellikle güvenli olsa da, özellikle diyabet veya yüksek tansiyon gibi altta yatan bir tıbbi durumunuz varsa, kan pıhtıları veya zatürre gelişme riskinizi artırabilir. İşlemi takiben göbek deliğinizde bir enfeksiyon veya kanama da gelişebilir. Ek olarak, umbilikoplasti prosedürleri kendi izlerini bırakabilir (Keloid veya Hepertrpfik skar), bu nedenle, özellikle de delici bir yara izi olarak düşünüyorsanız, riskleri ve faydaları tartmak önemlidir. Ameliyatınızdan sonraki haftalarda aşağıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza başvurduğunuzdan emin olun:

 • Şiddetli kanama
 • mide bulantısı
 • baş dönmesi
 • geçmeyen acı
 • ateş, olağandışı koku veya renkli akıntı gibi enfeksiyon belirtileri

Önemli

Umbilikoplasti, göbek deliğinizin şeklini değiştirebilen bir işlemdir. Bunu düşünüyorsanız, yara izi riski taşıdığını unutmayın. Bazı insanlar için prosedür riske değmeyebilir. Ayrıca, gelecekte hamile kalabileceğinizi düşünüyorsanız, sonuçları geri almamak için ameliyatı ertelemek en iyisidir.

Kaynaklar