Takip edin   

Osteoporoz nedir?

Osteoporoz – kelimenin tam anlamıyla ‘gözenekli kemikler’ – kemiklerinizin kırılgan hale geldiği ve kırılma ihtimalinin yüksek olduğu tıbbi bir durumdur. Kırılma için ortak alanlar bilek, omurga ve kalçadır. Her ne kadar osteoporoz tedavi edilebilir olsa da, ilk etapta önlemek daha iyidir.

Osteoporoz nasıl oluşur?

İskeletinizin çatlak gibi herhangi bir hasarı büyütmesini ve onarmasını sağlamak için kemikleriniz üzerinde sürekli olarak iki tür hücre çalışmaktadır. ‘Osteoklastlar’ kemiği parçalarken, ‘Osteoblastlar’ tekrar yapıştırabilir. Her döngü normalde 200 gün sürer.

Osteoklast ve osteoblast
Osteoklast, osteoblast ve osteoporoz arasındaki ilişki

Hormonlar, aldığınız egzersiz miktarı ve diyetinizdeki D vitamini ve kalsiyum gibi birçok faktör bu kemik değiştirme sürecini etkiler.

Kemik replasmanının meydana gelme hızı normalde dengededir. Değiştirilenden daha fazla kemik kaybedilirse, kemikleriniz daha az yoğunlaşır ve osteoporoz gelişebilir. Osteoporoz gelişirse kemikleriniz daha kolay kırılabilir.

Kimler osteoporoz riski altındadır?

Tüm erkekler ve kadınlar osteoporoz riski altındadır – herkes 35 yaşından itibaren kemik yoğunluğunu kaybetmeye başlar ve bu yaşlanmanın normal bir parçasıdır. Ancak menopoz sonrası yaşlı kadınlarda, kemikleri koruyan bir hormon olan östrojen üretmeyi bıraktıkları için daha yaygındır. Menopozdan sonra kemik 5-10 yıl içinde daha hızlı bir şekilde kaybedilebilir.

Osteoporotik kırık riskini artıran faktörler şunlardır:

 • Kendiliğinden spontan olarak ortaya çıkan kırıklar veya basit bir düşme sonucu oluşan kırıklar
 • Ailede osteoporoz veya düşük travma kırığı öyküsü
 • Erken menopoz
 • Steroid tedavisi
 • Anoreksiya nevroza
 • Düşük vücut ağırlığı
 • Kötü beslenme
 • Sigara içme
 • Aşırı alkol alımı
 • Hareketsizlik veya egzersiz eksikliği
 • Uzun süreli tedavi edilmemiş hipertiroidizm
 • Uzun süreli aşırı tedavi görmüş hipotiroidi
 • Romatoid artrit, çölyak hastalığı ve primer hiperparatiroidizm gibi diğer hastalıkla

Tiroid hastalığı ile osteoporoz arasındaki bağlantı nedir?

Tiroid hormonu kemik replasman oranını etkiler. Vücudunuzdaki çok fazla tiroid hormonu (yani, T4 tiroksin) kemiğin kaybolma hızını hızlandırır. Bu çok hızlı olursa osteoblastlar kemik kaybını yeterince hızlı bir şekilde değiştiremeyebilir.

Vücudunuzdaki tiroksin seviyesi uzun süre çok yüksek kalırsa veya vücudunuzdaki tiroid uyarıcı hormon (TSH) düzeyi uzun süre çok düşük kalırsa, osteoporoz gelişme riski daha yüksektir. Ayrıca, kandaki tiroksin ölçümü normal aralıkta olsa bile, TSH seviyelerinin düşük olduğu kişilerin normal TSH seviyeli kişilerden daha hızlı kemik kaybettiklerini gösteren bazı kanıtlar vardır, ancak bu hala çalışılmaktadır.

Aşırı aktif tiroid (hipertiroidizm)

Hipertiroidizm varsa, ilk adım aşırı aktiviteyi tedavi etmektir. Vücudunuzdaki tiroid hormonu seviyesi normal seviyeye düştüğünde, kemik kaybı oranı o kadar hızlı olmayacak ve kemik kuvveti artacaktır.

Bununla birlikte, bazı insanlar tiroid hastalığı olan veya olmayan sürekli kemik kaybına sahip olacaklar ve menopoz sonrası kadınlar özellikle bu risk altında. Eğer uzun süre tedavi edilmemiş hipertiroidizm geçirdiyseniz ve osteoporoz ve kemik kırıkları için başka risk faktörleriniz varsa, tiroid tedaviniz başladıktan 2-3 yıl sonra bir kemik mineral yoğunluğu taraması (Kemik Dansitometri) riskinizi değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Bir kemik yoğunluğu taraması osteoporoz gösteriyorsa, o zaman ilaçla tedavi edilebilir.

Az çalışan tiroid (hipotiroidizm)

Az çalışan bir tiroid bezi, kendi başına osteoporoz için bir risk faktörü değildir, ancak tiroid seviyenizi normal aralığa yükseltmek için levotiroksin reçete edilirseniz, tiroid hormonu seviyelerinin korunmasını sağlamak için yılda en az bir kez düzenli kan testleri yaptırmalısınız. Aşırı bir şekilde tedavi edilen hipotiroidi osteoporoza neden olur.

Osteoporoz şansımı nasıl azaltabilirim?

Kalsiyum bakımından zengin besinler içeren dengeli bir diyet uygulayarak, normal D vitamini seviyelerini koruyarak, sigara içmekten kaçınarak, alkollü içkilerinizi önerilen sınırlar dahilinde tutarak ve düzenli olarak egzersiz yaparak kemiklerinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olabilirsiniz.

Tempolu koşmak (Jogging) veya güç yürüyüşü gibi yüksek etkili egzersizler kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur. Pilates ve yoga gibi diğer egzersizler dengenin iyileştirilmesinde faydalı olabilir, bu nedenle kemikleri kırabilecek düşme riskini azaltır.

Hormon Replasman Tedavisi (HRT), kadınlarda osteoporoz riskini azaltmaya yardımcı olabilir, ancak şimdi sadece menopoz semptomlarının tedavisi için önerilmektedir ve bireye bağlı olarak diğer koşulların artmış riski ile ilişkili olabilir. Gün ışığında her gün 10-20 dakika geçirmek, yaz aylarında en iyi D vitamini kaynağını sağlar.

Ne kadar kalsiyum almalıyım?

Ulusal Osteoporoz Derneği , gebe kadınlar da dahil olmak üzere, erkekler ve kadınlar için günlük 700mg kalsiyum alımını veya osteoporoz ilaç tedavileri kullanıyorsanız günlük 1.000 mg’a kadar alım yapmanızı önerir. Emziriyorsanız, kalsiyum alımınızı günlük fazladan 550mg artırmanız gerekir.

Hangi besinler kalsiyum ve D vitamini içerir?

Kalsiyum en kolay süt, peynir ve yoğurt gibi (tercihen az yağlı) süt ürünlerinden elde edilir. Bir bardak yağsız süt, 880mg kalsiyum içerir.

Süt ürünlerini beğenmiyorsanız veya tüketemiyorsanız, bazı balık türleri ve bamya ve tere gibi yeşil sebzeler iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Somon, alabalık, uskumru, ringa balığı (kippers dahil) ve taze ton balığı gibi yağlı balıklar D vitamini içerir.

Diyetinizde ve / veya kemik yoğunluğunuzda yeterli kalsiyum veya D vitamini olmasa osteoporoz için başka bir ilaç kullanıyor olsanız bile azalır o zaman doktorunuzla kalsiyum ve D vitamini takviyesi alma hakkında konuşmalısınız.

Bazı önemli noktalar….

 • Aşırı aktif bir tiroid (hipertiroidizm) osteoporoz olma şansını artırabilir
 • Tiroid aşırı aktivitesinin tedavisi kemik kaybı oranını azaltacaktır ve kemik gücü iyileşebilir
 • Osteoporoz için diğer risk faktörleriyle birlikte tedavi edilmemiş uzun süreli hipertiroidi geçirdiyseniz doktorunuzla kemik mineral yoğunluğu taraması hakkında konuşun
 • Kalsiyum ve D vitamini yönünden zengin bir diyet ve düzenli yüksek etkili egzersiz, osteoporoz alma şansınızı azaltabilir
 • Ulusal Osteoporoz Derneği, hamile kadınlar dahil yetişkin erkekler ve kadınlar için 700mg günlük kalsiyum alımını ve emziriyorsanız fazladan 550mg alımını önerir
 • Osteoporoz ilacı tedavisi alan kişiler günde yaklaşık 1000 mg günlük kalsiyum alımından fayda görebilirler

Kaynak: Ulusal Osteoporoz Derneği (NOS) www.nos.org.uk

Op.Dr.Ertan BEYATLI tarafından yayınlandı

Genel Cerrahi Uzmanı, MD, PhD (Doktora), Avrupa Cerrahi Araştırmalar Derneği, Amerikan Akademik Cerrahi Derneği üyesidir → Hayat Hikayesi | İletişime geç

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir