Anasayfa » Genel Konular » Hiperplazi, Metaplazi ve Neoplazi nedir?

Hiperplazi, Metaplazi ve Neoplazi nedir?

İnsan vücudu kimyasal ve biyolojik fonksiyonların karmaşık bir sistemidir. Hücre, insan vücudundaki fiziksel yapı açısından temel varlıktır.

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Her vücut hücresi önemlidir; Tek bir hücre ciddi hastalıklara neden olabilir.

Hiperplazi, Metaplazi, Anaplazi, Displazi ve Neoplazi, hücrelerin anormal davranışıyla ilişkili bazı hastalıklardır. Her insan bu hastalıklar arasında ayrım yapamaz. İşte bu hastalıklar arasındaki temel farklılıkları anlamanıza yardımcı olacak bazı ortak farklar:

metaplazi

Hiperplazi nedir?

Hiperplaziye aynı zamanda hipergenesis denir. Bu hastalık, normal hücre sayısındaki anormal artışla ilişkilidir. Bu hastalık sonuçta bir organ büyümesine neden olabilir. Hücreler normal hücrelere benzer, ancak normal insan vücuduyla karşılaştırırsak sayısı daha fazladır.

Metaplazi nedir?

Metaplaziste bir hücre başka bir hücre türüne dönüşür. Bu dönüşüm doğal olabilir veya harici bir uyarıcı tarafından tetiklenebilir. Vücut yeni bir çevrenin içine girdiğinde, bu değişikliklere uğrar. Bir hücre türü yeni çevreyle birlikte ayakta kalamazsa, yeni çevre üzerindeki zorluklarla yüzleşmek için başka türlere dönüşürler. Eğer uyarı artık mevcut değilse, hücreler orijinal türe dönüşecektir. Metaplazi geridönüşümü olan bir durumdur.

Anaplazi nedir?

Hücrelerin farklılaşması orijinal hücrelere geri geldiğinde, bu duruma Anaplazyi denir. Bu kelimenin anlamı “geriye dönük” demektir ve temelde hücrelerin ayrımlaşmasıdır. Bu farklılaşma, fonksiyonlar ve hücre yapıları ya da her ikisinde de olabilir.

Displazi nedir?

Bu terim, gelişim anormalliği için kullanılır. Bu durum olgun hücre sayısının azalıdığı yerde olgunlaşmamış hücrelerin aşırı büyümesi anlamına gelir. Bu terim özellikle hücresel anormallik yeni dokularla sınırlandığında kullanılır.

Neoplazi nedir?

Hücreler metaplazi ve displazi gibi anormal büyümeye maruz kaldıklarında ve anormal hücrelerin çoğalması halinde buna Neoplazi denir. Genellikle kanser olabilecek tümörle sonuçlanır.

Hiperplazi, Metaplazi, Anaplaziya, Displazi ve Neoplazi

Hiperplazi, hücre sayısındaki artıştır. Hiperplazi, genellikle Displazi ile karıştırılır, ancak displazi olgunlaşmamış hücrelerin büyümesi, hiperplazi hücrelerin sayısındaki artıştır. Metaplazide bir tür hücre, bir uyarıcının varlığı nedeniyle başka bir hücre türüne dönüşürken, anaplazi hücrelerin ayrımlaşmasıdır. Neoplazi, metaplazi veya displaziden sonra gerçekleşen bir sonraki evredir. Metaplazide uyarı kaldırıldığında hücreler orijinal durumuna geri dönebilir, diğerlerinde ise hücreler orijinal evreye geri dönemezler.

Atrofi ve Hipertrofi nedir?

Atrofi, hücre hacminin azalmasıdır. Hipertrofi, hücre hacminin artması anlamına gelir.

hipertrofi

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

5 Yorum

 1. Bana kısa bir açıklama yaparmisiniz hocam..

 2. Hocam benim de annemde mide ca hastasi metastaslarida var surekli gobegim dustu diyor antideprasanada basladik ama hi iyilesemiyor lutfen yardim edin

 3. Çektim attım fotoğraf gelmedimi hocam

 4. Merhaba doktor bey Şubat ayından beri ağzımın içinde sol yanak içinde minik yağ bezeleri oluştu bana zararı yok ama insanız işte korkuyorum. 14.03.2017 tarihinde ordan parça alındı patoloji ye yollandı. Size patoloji sonucunu aynen yazıyorum.

  MAKROSKOPİK BULGULAR :0,3-0,4 cm çapta 2 adet gri renkli doku parçası.

  PATOLOJİK TANI: Sol ağız içi yanak mukozası biyopsi:

  -skuamöz epitelyal hiperplazisi

  -subepitelyal alanda sebase gland hiperplazisi

  Doktor bey tanı bunlar iki çocuğum var ve ben çok korkuyorum kötü bir hastalıkmı diye ne olur hemen bakın geçermi kötü bir şey mi beni bilgilendirirseniz sevinirim hakkınızı helal edin 😢

  • Hocam çok var küçük küçük nasıl alınması lazım ve nereye müracaat etmeliyim alınması için alınınca tekrarlarmı

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir