Anasayfa » Genel Konular » Sedimentasyon testi (ESR) nedir?

Sedimentasyon testi (ESR) nedir?

Sedimentasyon ismi Latince olan ‘Sedimentation‘ yani tortulaşma veya çökme anlamına gelir. ESR ise yine Latincede ‘Erythrocyte Sedimentation Rate’ ibaresinin kısaltmasıdır ve kandaki kırmızı hücrelerin (alyuvarlar, eritrosit) çökme oranı anlamına gelmektedir.

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Sedimantasyon değerinin yüksek olması insan vücudunda birşeylerin yolunda gitmediğinin genel bir göstergesidir. Yani kişinin ilk etapta hasta olduğunu anlatır ancak hastalığın ne olduğuna dair net ve detaylı bir bilgi sağlamaz.

Normal Sedim değeri erkeklerde 5-15 iken bayanlarda biraz daha yüksek olarak 5-20‘dir.

Sedimentasyon
Sedimentasyon

SEDİMENTASYON Değerleri

  1. Sedim. Hızlanması: Gebelik, Tifo, Verem (TB Tüberküloz) ve romatizma ve kanserlerde sedementasyon hızlanması görülebilir. ESR değeri bazen 65 milimetreye kadar çıkabilir.
  2. Sedim. Yükselmesi: enfeksiyon, inflamasyon ve tümörlerde sedimentasyon yükselebilir. Romatizmal ateş, romatoid artrit, Verem, kalp krizi, vb.
  3. Sedim. Azalması: yenidoğan bebekler, viral hastalıklar, mononükleoz , polisitemi ve talasemi minör gibi durumlarda sedimentasyon hızı azalabilr.

Sedim. (ESR ) seviyesi pek çok durumda yükselep azalabildiğinden tek hastalığa özgül bir laboratuvar bulgusu değildir ve tanı koyma amaçlı kullanılmaz. Bu tahlilin sonuçları klinik şüpheleri destekleyici olarak veya tanısı konulmuş çeşitli hastalıkların seyrini takipte kullanılır.

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir