Anasayfa » Gastrointestinal Cerrahi » Apandisit – Tanı ve Tedavi

Apandisit – Tanı ve Tedavi

Apandiks, kalın bağırsak ve ince bağırsağın karşılaştığı noktanın hemen yanında kese şeklinde bir yapıdır ve karnın sağ alt köşesinde yer alır.

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Apandisit, kalın barsağın başlangıcında (Çekum) bulunan körbarsağın (apandix) iltihaplanmasıdır.

Apandisit - ameliyat esnasında
Apandisit – ameliyat esnasında

Apandiks (Apandis, vermiform appendix) Nedir ?

İnsan anatomisinde apandis (vermiform appendix), çekuma bağlı, ucu kapalı tüptü (körbarsak). Embriyolojik olarak çekumden gelişir. Latince “vermiform” kelimesi “solucanımsı görünen” anlamına gelir. Çekum karın boşluğundaki ilk kese türü yapıdır.

Apandiks, kalın bağırsak ve ince bağırsağın karşılaştığı noktanın hemen yanında kese şeklinde bir yapıdır ve karnın sağ alt köşesinde yer alır. Apandiks, insan türünde sindirim organı olarak bir işlev görmemektedir ve evrimsel süreçte yavaş yavaş yok olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte apandisin zengin kan damarları ve özel histolojik yapısından dolayı körelmiş bir organ olarak kabul edilemeyeceği de iddia edilir.

Apandisit Sebepleri Nelerdir ?

Apandisitin nedeni henüz kesin olarak tespit edilmemekle birlikte körbarsağın tıkanmasına neden olan gıda parçacıkları (fecalith – fekalit) ve bölgede bulunan lenf nodlarının büyümesi (lenfadenit veya lenf hiperplazisi) sonucunda geliştiği düşünülmektedir.

Apandisitin Belirtileri ve Tanı Aşaması

Apandisit en geniş belirti yelpazesi gösteren hastalıklardan birisidir. Çoğu zaman tanı klinik şüphe üzerine konulur çünkü hastalığın başlangıcında hastanın genel şikayetleri mevcut olup (bulantı, karın ağrısı, iştahsızlık, kusma, halsizlik) muayene bulguları çok farklılık gösterebilir.

Tipik bir apandisit hastalığında hastada bu şikayetler görülebilir:

apandisit_dr_ertan_beyatliMide bölgesinde veya göbek çevresinde başlayan ve birkaç saat içerisinde karnın tamamına yayılan ve buna takiben birkaç saat içerisinde karnın sağ alt bölgesine yerleşen bir ağrı. Bununla birlikte iştahsızlık, bulantı (nadiren kusma) ve ağrıdan dolayı hareketsizlik.

Hasta muayene edildiğinde ise karnın sağ alt bölgesine lokal hassasiyet, defans, rovsing bulgusu ve rebound tespit edilebilir.

Yapılan son çalışmalar tanı koyma aşamasında ağrı, iştahsızlık ve rebound en değerli bulgular olarak nitelendirilmiştir.

Karın Ultrasonunda apandiksin şişmesi, lümenin daralması ve etrafında serbest sıvı görülmesi, bununla birlikte kan testinde beyaz kürler (WBC) seviyesinin yükselmesi destekleyici bulgulardır.


ağrı + iştahsızlık + rebound + USG + WBC


Ancak bütün bu verilere rağmen apandisitin tanısı yine de cerrahın klinik deneyimine bağlı olarak konulur ve zaman kaybedilmeden tedavi aşamasına geçilir.

Apandisitin Tedavisi Nedir ?

Tedavisi cerrahidir (apendektomi =appendectomy). Yani iltihaplı körbarsağın kesilerek çıkartılmasıdır. İlaçla yapılan tedavi, antibiyotiklerin kullanılması, hastalığın iyileşmesini sağlamaz. Apandiks, antibiyotiğin zor ulaşabileceği bir yerdedir.

Apandisit Ameliyatı ne kadar sürer?

Apandiksin sadece iltihaplı olduğu durumlarda ortalama ameliyat süresi 20-40 dakikadır. Komplikasyon (patlamış apandisit, ödemli flegmone veya blastrone apandisit) durumlarında ise bu süre bazen 2-3 saat kadar uzayabilir.

Peki Apandisit Tedavi Edilmezse Ne Olur ?

Başlangıcta apandisitin (Akut Apandisit) tedavisi çok kolaydır. Genel anestezi altında (bayıltılarak) yaklaşık 20 dakikalık bir operasyonla iltihaplı körbarsak çıkartılır, hasta ertesi gün taburcu edilir ve ilk haftanın sonunda dikişler alınır. Ancak tedavi uygulanmadığı durumlarda iltihaplanma devam eder ve bölgede ödem ve nekrotik doku oluşur (plastrone veya flegmone apandisit) buna müteakip olarak körbarsakta delinme (perfore apandisit) oluşabilir ve barsak içeriği karın boşluğuna yayılması ile birlikte (septik apandisit) çok tehlikeli ve ölümcül sonuçlara yol açabilir. Geciken vakalarda ameliyat sonrası komplikasyon, morbidite ve mortalite oranı yüksektir.

Apandisit ile benzer bazı hastalıklar (Ayırıcı Tanı)

Cerrah, Apandisit tanısı koyarken bu hastalıklarıda aklında bulundurur: mezenterik lenf adenit (özellikle çocuklarda), over kisti rüptürü veya dış gebelik (bayanlarda), kolelitiyazis (safra kesesi taşı), nefrolitiyazis (böbrek taşı) meckle divertikülü, ileit, peritonit, Ailevi Akdeniz ateşi (FMF hastalığı), Bağırsak iltihabı (gastroenterit, Yersiniozis), Crohn hastalığı, İdrar yolu iltihabı, Rektus kasında kanama (hematom)

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Fikri uzundere

    Evet hocam apandist amaliyatı geçirdim hiç test yaptırmafım hangi bölüme gitmeliyim ğöbek düşmesi için yardımcı olursanız sevinirim

  2. Kolay gelsin ben 1 ay 10 gün önce apandisit ameliyatı geçirdim eriyen dikişler kullanıldı
    operasyonda baya bir rahatladım hatta bazen
    ameliyat olduğumu unuttuğum bile oluyor dün duş almıştım ameliyat olduğum yerden ip çıktı ben ilk kabuk zannediyordum sonradan banyoda ip sallanıp düşüyor gibi oldu bende kabuk zannedip çıkarmaya çalıştım sonradan ip olduğunu farkettim ve ip uzadı ama çıkmadı doktora dün gittim doktor ipi ucundan kesip batikon sürüp yolladı bir şey olurmu? Ve içte kullanılan dikişler eriyen iplerdendi fitness gibi sporlar yapmak için ne kadar zaman beklemem gerekiyor şimdiden kolay gelsin 🙂

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir