SİBO nedir ve Nasıl tedavi edilir?

İnce Bağırsaklarda Fazla Bakteriyel Büyüme (SİBO) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey.

SİBO neyin kısaltmasıdır? SİBO açılımı nedir?

SİBO, İngilizcede “Small Intestinal Bacterial Overgrowth” cümlesinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçesi “İnce bağırsakta fazla bakteri çoğalması” dır.

SiBO ciddi bir durumdur. Bakteriler ince bağırsakta çoğalmaya başlar. Bu durum ağrı ve ishal yapar. Bakteriler bağırsaktaki besinlerini kullanınca beslenme bozukluğu başlar.

SİBO hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin..

SİBO Belirtileri nelerdir?

SİBO bağırsağı etkiler. Şu belirtiler görülebilir:

SİBO Neden olur?

SİBO henüz tam olarak anlaşılmamıştır. Bu durumlarda oluşabilir:

 • ince bağırsakta doğumsal hastalıklar (anatomik anomaliler)
 • ince bağırsakta pH değişimi
 • bağışıklık sisteminde bozukluk
 • ince bağırsakta kas bozukluğu

SİBO, aşağıdakiler gibi çeşitli koşullarla ilişkilidir:

Risk faktörleri

Sindirim sistemini etkileyen bir hastalık veya ameliyat SİBO riskini arttırabilir. Örneğin:

 • Crohn hastalığı
 • şeker hastalığı
 • skleroderma
 • HIV (AİDS)
 • Parkinson hastalığı
 • hipotiroidizm
 • narkotikler gibi bağırsakları yavaşlatan ilaçlar

Teşhis

SİBO belirtileri varsa doktora görünmenizde yarar var. Anamnez, muayene ve bazı testlerle tanı konulabilir.

Nefes testi

Sık yapılan bir testtir. Evde veya klinikte yapılabilir. İnce bağırsaktaki fazla bakteri hidrojen ve metan gazı salgılar. Bu nefes yoluyla tespit edilebilir. Test aç karına yapılır.

Test sırasında bir tüpe nefesinizi üfleyeceksiniz. Daha sonra özel bir tatlı içecek içeceksiniz. Sonra 2-3 saat boyunca düzenli aralıklarla üfleme örnekleri alınacaktır.

Diğer testler

Nefes testi sonuçları şüpheliyse, bakteri tespiti için ince bağırsaklardan sıvı örneği alınabilir.

SİBO Tedavisi

SİBO, antibiyotik ve diyet ile tedavi edilebilir.

Antibiyotikler

Önce bakteriler kontrol altına alınmalı. Bu genellikle siprofloksasin (Cipro), metronidazol (Flagil) veya rifaximin (Hepazec, Colidur) gibi antibiyotiklerle yapılır. Beslenme bozukluğu varsa serum takılması gerekebilir.

Antibiyotikler ince bağırsaktaki bakteri sayısını azaltabilir. Ancak bu tek başına sorunuz çözmez. SIBO’nun altta yatan sebebi bulunmalı ve tedavi edilmelidir. Diyet değişiklikleri bu konuda yardımcı olabilir.

Diyet ve SİBO

Birçok hasta kişiye özel diyetle rahatlayabilir. SİBO için özel bir diyeti yok sadece küçük ayarlamalar yapmanız gerekebilir:

 • Dengeli ve besleyici gıdalar alın.
 • Öğün sayısını arttırın ve miktarını azaltın (az az sık sık).
 • Çölyak hastalığınız varsa gluten ürünlerinden uzak durun.
 • Doktorunuz ayrıca temel bir diyet denemenizi önerebilir. Bu diyet yiyecek ve içecekleri belirli bir süre için belirli sıvı formüllerle değiştirir. Küçük ölçekli bir çalışmada “Güvenilen Kaynak”, SİBO’lu katılımcıların yüzde 80’i, 15 gün boyunca temel bir diyet uyguladıktan sonra normal bir nefes testi sonucuna sahipti. Araştırmacılar, temel bir diyetin bu durumu yönetmede oldukça etkili olabileceği sonucuna vardılar. Bununla birlikte, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu diyete başlamadan önce doktorunuzla birlikte çalışın ve talimatlarını izleyin.

SİBO’yu tedavi etmek için probiyotikler kullanılabilir mi?

Probiyotikler bağırsaktaki bakteri sayısını normale döndürebilir. 2010’da yapılan bir çalışmada, SIBO tedavisinde probiyotiklerin antibiyotiklerden daha etkili olabileceğini buldu. Bununla birlikte, 2016’dan bir inceleme, probiyotiklerin SİBO tedavisinde etkili olduğuna dair kanıtların yetersiz olduğunu buldu. En iyi seçenek doktorunuzun tavsiyelerine uymaktır.

Sonuç

SIBO altta yatan bir durum nedeniyle oluşur. Crohn hastalığı veya çölyak hastalığı gibi kronik bir durumunuz varsa, uzun süreli bir tedavi planı geliştirmek için doktorunuzla birlikte çalışın. SİBO tedavi edilebilir, ancak tekrarlayabilir. Ayrıca tedavi edilmediğinde beslenme bozukluğuna yol açabilir.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/sibo