adbg - Ayakta Direkt Batın Grafisi
adbg - Ayakta Direkt Batın Grafisi

ADBG nedir ve ne zaman çekilir?

Okuma Süresi: 2 dk.

ADBG – Ayakta Direk Batın Grafisi (Düz Karın Grafisi) dik durarak ayakta çekilen karın grafisidir. Acil durumlarda çekilir. Örneğin: böbrek sancısı (Renal Kolik), Barsak Tıkanması (İleus, Sub-ileus, Volvulus), Barsak ve Mide Delinmesi (perforasyon), Apandisit, intesusepsiyon, Yabancı Cisim yutulması veya makattan sokulması. Latince’de standing direct abdominal radiograph olarak yazılır.

Ayakta direk batın filmi
ADBG

Çekim sonrası, ADBG yorumlanması çok önemlidir. Özellikle travmaya bağlı hava sıvı seviyesinin tespiti, bağırsak tıkanmaları, gazların ve yumuşak dokudaki anormal yapıların gözlemlenmesi amacı ile çekilir.

Mide Delinmesi (Gastrik Perfprasyon) : ADBG'de görülen sağ sub-diafragmatik serbest hava - ters hilal bulgusu
Mide Delinmesi (Gastrik Perfprasyon) : ADBG’de görülen sağ sub-diafragmatik serbest hava – ters hilal bulgusu
adbg - Ayakta Direkt Batın Grafisi
adbg – Ayakta Direkt Batın Grafisi

Diyafragm altında görülen serbest hava (subdiyafragmatik ters hilal bulgusu) PA Akciğer Grafisinde daha net bir şekilde görülür.

ADBG Nasıl çekilir?

Gebelerde sakıncalıdır ve çekilmez. Hastaya tek kullanımlık önlük verilerek kıyafetlerini ve varsa kolyesini çıkarıp verilen önlüğü giymesi istenir.

Çekim ayakta ve P-A (Arka-Ön) pozisyonunda yapılmalıdır.Hastanın karnı statife değmelidir. Diyafram kubbelerinide kesmeyecek ölçüde kaset (35X43) veya dedektör seçimi yapılmalıdır. Tüp kaset mesafesi 100 cm olmalıdır. Santralizasyon iliak kanadın 5 cm üzerine filme dik olacak şekilde yapılmalıdır. Hasta pozisyonu ayarlanıp gerekli ölçülerde kolimasyon yapıldıktan sonra hastaya derin bir nefes alıp tutması (inspiryum) söylenir. Ortalama bir erişkin için 100 KV ve otomatik MaS ile çekim yapılabilir.

ADBG prensipleri
ADBG prensipleri

Dikkat edilmesi gerekenler

Hastaların bir çoğu iç çamaşır takı vs çıkarmayı unutmaktadır. Hasta çekim için hazırlandığında tekrar kontrol edilmelidir. Özellikle nefes tutturulan çekimlerde bir çok hasta verilen nefes komutunu yerine getiremez bunun önüne gecmek ve optimum görüntüyü elde edebilmek adına nefes komutu verildiğinde hasta gözlemlenerek nefes alıp tuttuğu kontrol edilmelidir. Özetlersek

  • Hamilelik kimlik bilgileri ve şikayetini sorgula
  • Mesafe 100 cm
  • KV:110 MaS otomatik
  • Derin inspiryum

Hakkında Dr. Ertan Beyatlı

Genel Cerrahi Uzmanı. Hakkımda | Hizmetler | Makaleler | İletişim
Translate »