Mide Delinmesi (detaylı anlatım)

Mide Delinmesi, mide duvarının karın boşluğuna doğru açılması ve mide içeriğinin karına boşalması durumudur.

Yüksek hayati tehlikesi vardır. Acilen müdahale gerektirir.

Ayrıca, mide patlaması mide yırtılması veya Gastrik perforasyon olarak da adlandırılır.

ÖZET
• Hastalık: MİDE DELİNMESİ, Perforasyon
• Nedenler: Mide ülseri, travma, işlem esnasında.
• Belirtiler: Ani karın ağrısı, kusma, ateş, çarpıntı.
• Tanı: Muayene, PA-ACG, ADBG, USG, BT, MR.
• Tedavi: Acil ameliyat. Ölüm oranı yüksek.

Nedenleri | Belirtileri | Tedavisi | S.S.S.

Mide neden delinir?

1. Ülser delinmesi

En sık rastlanan sebeptir (%60). Mide ülseri yetersiz bir şekilde tedavi edildiğinde zamanla mide duvarı incelir ve delinebilir. Zaten mide ülserinin en önemli iki komplikasyonu mide kanaması (%50) ve mide delinmesidir (%30). Midenin ön duvarını destekleyen başka organ yoktur. Dolayısıyla delinmelerin %60’ı midenin ön duvarında gerçekleşir. Kanayan mide ülserleri ise genelde midenin arka duvarında bulunur.

2. İşleme bağlı delinme

Tıp dilinde buna “iyatrojenik perforasyon” denir. Yani insan eliyle bir işle veya ameliyata bağlı delinmedir. Örneğin endoskopi, burundan sonda (nazogastrik) takılması, kapalı ameliyatlar. Bu gibi delinmeler erken dönemde tespit edilebilir. Dolayısıyla kolay tedavi edilir ve düşük riske sahiptir.

3. Kazaya bağlı delinme

Tarvma esnasında olan delinmedir. Delici ve kesici alet yaralanmaları, trafik kazaları, yüksekten düşme, künt travma vb.

4. Sebebi olmayan delinme

Tıpta buna “İdeopatik Perforasyon” denir. Ölümlere neden olan bazı mide delinmelerinde otopside dahi herhangi bir sebebe rastlanmaz.


Mide Delinmesinin belirtileri nelerdir?

Delinme ani bir şekilde olabilir. Tehlikelidir. Hastaların yarısı (%50) daha önce hiç şikayetleri olmayan genç hastalardır. Diğer yarısında mide ülseri veya erozif gastrit öyküsü olabilir. Aşırı yoğun veya ani stres durumlarında mide delinmesi görülebilir.

Delinmenin ilk aşamasında mide bölgesinde çok aşırı ve ani bir kasılma ve ağrı olur. Bu durum mide asidinin ve içeriğinin karın boşluğuna (perinoteal kavite) aktığını gösterir. Bu aşamada tanısı konan hastalar şanslıdır ve erken tedavi gördüğü için hastalığı çok az bir riskle atlatır.

Bu aşamadan sonra (5-10 saat) mide içeriğinin büyük bir kısmı karın boşluğuna boşalır ve orada daha önce bulunan peritoneal sıvı ile sulandırılır (dilüe edilir). İşte tam bu aşamada geçici ve yalancı bir rahatlama sağlanır. Bununla birlikte verilen ağrı kesici ilaçlar ve serumlar da durumun sinsi ve sessiz bir şekilde ilerlemesine zemin sağlamış olur.

Olaydan 12-24 saat sonra ise karın boşluğundaki mide içeriği bakteri enfeksiyonuna neden olur (bakteriyel Peritonit). Bu aşamada hastanın karnında yaygın ve şiddetli ağrı, karın ön duvarı kaslarının aşırı kasılması (peritoneal irritasyona bağlı Tahta Karın), çarpını, bulantı, kusma, ateş ve nefes darlığı meydana gelir. Bu aşamada ise tedaviye rağmen hayati tehlike öne çıkmaktadır. Bu aşamada teşhis edilemeyen çoğu hastalar ölüm riski ile karşı karşıya kalabilir.

Genel olarak şöyle söyleyebiliriz; hastaların %60’ında tanı ancak ilerleyen aşamalarda, %30’unda başlangıç aşamasında konuluyor. Hastaların %10’u tanı konmadan ve tedavi görmeden yaşamını yitirebiliyor.

Mide Delinmesinin Tanısı

Tecrübeli hekim tarafından şüpheye dayalı yapılan detaylı karın muayenesinde tanı konabilir. Mideden karın boşluğuna akan asit ve gıda artıkları ile birlikte bir miktar hava da bulunur. Hastanın ayakta çekilen direkt karın grafileri (ADBG) veya göğüs filmlerinde (PA Akciğer grafisi) bu sızan hava imajı diyafragmanın alt kısmında hilal şeklinde görülebilir. Bu görüntü hastalığın tespiti açısından tipik bir klinik bulgudur (Ters Hilal Bulgusu).

adbg
PA ACG – Ters Hilal Bulgusu

Şüpheli vakalarda gerekirse burundan mideye doğru bir sonda yerleştirilir (Nazogastrik NG sonda) ve hava verilerek film çekilebilir. Bununla birlikte kan testleri ve batın ultrasonu yapılabilir. Çok şüpheli durumlarda Endoskopi uygulanabilir.

ilgili makale: Bayıltarak Endoskopi nasıl yapılır?

Mide Delinmesi Tedavisi

Tanı sonrası zaman kaybedilmeden hasta operasyon için hazırlanır. Hastanın durumu stabilize edilir. Özellikle sıvı kaybı mevcut ise yerine getirilir. Geniş spektrumlu antibiyotikler başlanılır. Ameliyatta Delinme bölgesi tespit edildikten sonra dikişlerle kapatılır ve karın boşluğu bol miktarda steril izotonik mayi ile yıkanır (Peritoneal Lavaj).

Mide Delinmesi (Gastrik Perfprasyon) : ADBG'de görülen sağ sub-diafragmatik serbest hava - ters hilal bulgusu
Mide Delinmesi (Gastrik Perfprasyon) : ADBG’de görülen sağ sub-diafragmatik serbest hava – ters hilal bulgusu (Op.Dr.Ertan BEYATLI, Genel Cerrahi MD, PhD)

Ameliyat konusunda çok farklı yaklaşımlar mevcuttur. Hepsinin asıl amacı aynıdır. Delinme kapatılır, ülser varsa çıkartılır. Tekrarlayan ülserlerin önlenmesi için mide çıkışı rahatlatılır ve asiti azaltan girişimler yapılır.(örneğin, gastrojejunostomi, antrektomi, vagektomi vb.)

Mide Delinmesi - Ameliyat Öncesi - Peptik Ülsere bağlı mide delinmesi. Edirne/2013
Mide Delinmesi – Ameliyat Öncesi – Peptik Ülsere bağlı mide delinmesi. Edirne/2013
Mide Delinmesi - Ameliyat Sonrası - Peptik Ülsere bağlı mide delinmesi. Edirne/2013
Mide Delinmesi – Ameliyat Sonrası – Peptik Ülsere bağlı mide delinmesi. Edirne/2013

Mide Delinmesi Ameliyatından sonra Ne Yapılır?

Ameliyattan sonra hasta 5-10 gün hastanede gözlem altında tutulur. Hastanın karnına takılan sonda (dren) ve burundan midesine yerleştirilen tüp (Nazogastrik NG sonda) kontrollü bir şekilde çekilir. Uygun zamanda (2-4 gün) ağızdan gıda ve su alımları başlatılır ve verilecek Ülser önleyici ilaçlarla taburcu edilir. 2-3 hafta sonra gerekirse kontrol endoskopi muayenesi yapılır.

Mide Delinmesi (Gastrik Perfprasyon) : ameliyat esnasında tespit edilen perforasyon odağı. (Op.Dr.Ertan BEYATLI, Genel Cerrahi MD, PhD)
Mide Delinmesi (Gastrik Perfprasyon) : ameliyat esnasında tespit edilen perforasyon odağı. (Op.Dr.Ertan BEYATLI, Genel Cerrahi MD, PhD)

Mide Delinmesi Tehlikeli mi ?

Daha önce belirttiğimiz gibi ne yazık ki hastaların %10’u tanı konmadan ve tedavi görmeden yaşamını yitiriyor. Hastaların %60’ında tanı ilerleyen safhalarda konulduğundan yüksek hayati risk taşımakta olup %30’unda ise erken teşhisten dolayı düşük risk sahibi hastalardır.

Sıkça Sorulan sorular – s.S.S.

Mide delinmesi yaşayanlar kimlerdir?

Hastaların hemen hemen yarısı daha önce hiç mide şikayetleri yaşamayan insanlardır. Diğer yarısında ise sürekli stres, mide ülseri, tekrarlayan gastrit ve tahriş edici maddeler öyküsü mevcuttur.

Mide delinmesinde ölüm riski var mı?

Doğru zamanda tedavi edilmediği takdirde vakalar ölümle sonuçlanabilir.

Stresten mide delinmesi olur mu?

Uzun süre devam eden veya tekrarlayan aşırı stres durumları mide asidinin seviyesini arttırarak zamanla Mide delinmesine neden olabilir.

Mide delinmesi ameliyatı zor bir ameliyat mı?

Her ameliyatın kendine özgü riskleri vardır. Mide delinmesi ameliyatlarında morbidite ve mortalite oranları yüksektir.

Midede delinmesine ne iyi gelir?

Mide delinmesi bir akut Batın tablosudur ve acil cerrahi müdahale gerektirir. Dolayısıyla zaman kaybetmeden muayene olmakta yarar var.

Mide delinmesinde hangi doktora gidilir?

Tanı konulmayan vakalarda önce acil servislerine başvuruda bulunur. Kesin tanı konulduktan sonra genel cerrahi ölümüne gidilir.

Ilaçlar mide delinmesi yapabilir mi ?

Evet mide mukozasını tahriş edici Bazı ilaçlar mide delinmesine yol açabilir. Örneğin ağrı kesiciler, aspirin, apranax, majezik anti inflamatuarlar.

Mide delinmesi kan tahlilinde çıkar mı?

Hayır. Mide delinmesi klinik bir durumdur ve ancak Klinik muayeneyle tespit edilebilir ve gerekli radyolojik testlerle de kesin tanı konulur

Mide delinmesi tekrarlar mı ?

Daha önceki mide delinmesine Yol açan nedenler devam ettiği sürece mide delinmesi tekrarlanması yaşanabilir.

Alkolden mide delinir mi?

Aşırı miktarda veya birden fazla alkol çeşidi alımı durumlarında mide delinmesi yaşanabilir.

“Mide Delinmesi (detaylı anlatım)” üzerine 40 yorum

 1. merhaba hocam iki gün önce akşam yemeği çok kaçırdım baya fazla yedim sonra iki yaşındaki çocuğumu kucağıma aldım ayakları ile kucağımda hızlı hareket etti ve midem in o bölgede ağrı oldu biraz ama çok şiddetli değildi karnımın sol tarafında iki gündür acı var ama şiddetli değil delinme olabilir mi acaba

  Cevapla
 2. Hocam 1 aydır isalim ve 1 haftadır yediklerimi kusmaya başladım bi anda yediklerim ağzıma geliyor hemen istifra ediyorum ne olabilir ?

  Cevapla
 3. İki hafta önce mide perforasyonu ameliyatı geçirdim. Bir hafta hastanede bir haftadır da evde istirahatteyim. Şimdiye kadar sıvı gıdalarla beslendim. Dün kontrolde tencere yemeklerinden yumuşak olanları yiyebileceğim söylendi ancak doktora sormayı unuttum o da birşey söylemedi ekmek yememde sakınca var mı ?

  Cevapla
 4. Hocam ben grip olmuştum bir hafta boyunca her gün iki yemek kaşığı elma sirkesi ile balı karıştırıp içtim. İlk başlarda karın ağrısı ve ishal oldu, son iki gündür gece ve gündüz mide ağrısı ve yanması oluyor. Yediğim herşey mideme taş gibi oturuyor. Yediğim her şey boğazımdan yuttuğum andan itibaren yemek borum yanmaya başlıyor, yemek yemeğe korkuyorum. Daha önce midemle ilgili hiçbir sorunum yoktu sizce ne olabilir? ne yapmalıyım?

  Cevapla
 5. hocam ben kusarken agzimdan bir miktar kirmizi renkte kan geldi. sonra birkac tükürme sirasinda daha devam etti. sonra midem ve karnim agridi. suan hala karnimda hafif bir ağrı var. sebebi ne olabilir mide kanamasi veya delinmesi yasiyir ilabikir miyim. hsyati tehlikesi olan bir durum olur mu

  Cevapla
 6. Hocam sabah ilk yemeğimi yedikten beri karnımda bir ağrı var ne yersem ağzıma tekrar geliyor sıvıyla beraber karnımdaki ağrı şiddetli değil ama gazda oluyor beraberinde, şişkinlikte mide delinmesi midir ülser midir yardımcı olur musunuz

  Cevapla
 7. Hocam babamda ülser var bağırsak çıkışına yakın olduğu için ameliyat yapmadılar delinme olabilir diye. Şimdi mide si yırtıldı yoğun bakımda ameliyat edildi bir kaç gün beklicez dediler. İileşedebilir toparlayamaz da dediler.. Ölüm riski yüksek midir

  Cevapla
 8. hocam ablamın safrası alınmıştı. 2 yıl önce .ama şikayetleri nispeten devam ediyor. son günlerde mide bulantısı ve yeşil kusma var iştahsızlık var. boğazı sürekli tahriş olmuş halde. mide delinmesinden korkuyoruz. randevu aldık ama günler var daha. ne yapacağımızı şaşırdık ne tavsiye edersiniz.

  Cevapla
 9. Bende gastrit var hocam apranax atmıştım attıktan 1 saat sonra kramp girmeye başladı mideme geceden sabaha kadar uyumadım kramptan sonra geçti bir daha olmadı midem delinmiş olabilir mi

  Cevapla
 10. Hocam annem midede 12 parmak girişinde tömör alındı alınırken mideyi delmişler 2 gun sonra yuksek atesle hastaneye gıttık hemen ameliyata alındı 7 gun yogun bakım ve 15 gun hastanede yattık sadece karnında ki dren çıkarıldı ve suan safra kesesinde tupe baglı bir dren vardı bugun o kapatıldı ve 1 hafta bekliyecez fakat dren kapatıldık tan 1 saat sonra annem yemyeşil kustu acaba sorunmu var

  Cevapla
 11. Hocam annemi gastrit perforasyondan kaybettik doktor ameliyat iyi geçti fakat yoğun bakımda makine ile nefes alıyordu sonrada diyalize bağladılar ziyaretine gittiğimde 2 ayak baş parmağı kızarmıştı vücududa buz gibiydi 2 gün sonrada öldü zaten acaba neden öldü ölüm raporunda doğal ölüm yazıyor

  Cevapla
   • Hocam ben üni sınavına hazırlanıyorum geceleri uyumuyorum ders çalışıyorum ve sık sık şekersiz türk kahvesi içiyorum uykumun açılması için iki yıl öncesinden gastrit var dediler endoskopi istediler Doktorlar.Bende peşine düşmedim okul sebebiyle sınava dört aydan az kaldığı için çok fazla stres yapıyorum bu aralar ve midem de çok kötü ağrı var bianda üşüyorum yada bianda ateş basıyor kaziniyor sürekli açlıktan diyorum bu parça börek çörek bişe alıyorum ağzıma beş dk rahatlıyorum yine aynı ağrı üç gündür çığrından çıktı sizce ne olabilir

    Cevapla
    • strese bağlı gastrit veya ülser olabilir. kahveyi azaltmaya çalışın, su veya limon suyuyla destekleyin, sigara varsa azaltın, yemek öğünlerizi düzenli tutun

 12. Tetradox ıctım ama bes altı ıctıgımde bır sey olmadı dun gece gecen gece ıctım agrım oldu mıdeme tas oturmus gıbı ama gectı dun gece karın krampları oldu aabaha kadar gecmedı sabah mıdeme yayıldı sımdı tukurugumu yutsam agrıyo tekrar cıldıyeye cıktm mıde koruyucu verdı ılacı bıraktrdı ama mıdem cok agrıyo bogazıma kadar mıdem yırtılmıs olabılırmı

  Cevapla
 13. Merhaba hcm iyi günler dilerim ben geçtiğimiz salı günü doktor tavsiyesi ile aç karnına lansor mide koruyucu kullandım ardından kahvaltımı yaptım sonra diclomec kullandım akşam tuvalete girdiğimde kakamda kan olduğunu gördüm akşam da kullanacaktım ilacı ama kanı görünce bıraktım yani bir kere kullandığımda kaldı çarşamba günü sabah midemde ağrı oldu lansor içtim tekrar ama saat 11 gibi yine tuvalette kan geldi 3 4damla düştü normalde iç çamaşırıma bile gelmiyo ilk defa oldu bu midemde yorgunluk halsizlik ve iştah kaybı var cnm hiç bir şey istemiyo neden olabilir sizce bu mide delinmesi den korkuyorum bana cvp verirseniz çok sevinirim yaş 28

  Cevapla
 14. Hocam kız Kardeşimin ileri derece ülseri var. Ve 3 aylık hamile normal gebelik kusmalarında kan kusuyor
  Bu neden olabilir bir hafta sonra randevusu var çok korkuyoruz.

  Cevapla
  • bir süre hastanede yatıp serum tedavisi almasında yarar var. mide dinlendirilmelidir. endoskopi yapılabilir. bazı gebeliklerde aşırı kusmalar olabilir özellikle ilk 3 ayda buna tıpta hiperemesiz gravidarum diyoruz. Bu süre içerisinde kusmaları engelleyecek ilaçlar kullanılmalı

   Cevapla
 15. Ben bi yudum tuz ruhu ictim yanlislikla iki aylik gebeyim midem ve yemek borum delinmis zarar gormus olabilir yemek yerken cam kesikleri gibi hissediyorum yemek borumda midemdede yanma oluyur

  Cevapla
 16. Hocam benim midem son bir haftadır şiddetli bir şekilde ağrıyor. Karnımın içi sızlıyor sanki. Ağrı sol göğsüme ve kürek kemiklerine de vuruyor. Ağrı 1 saat falan sürüyor. Ağrıdan kımıldayamıyorum bile yürürken dik duramıyorum iki büklüm kalıyorum acaba mide delinmesi olabilir mi?

  Cevapla
 17. Hocam ben aç karnına Bimeks C içtim öğün inanılmaz midem agrıdı ve devam edıyor öyle delinme falan olmamıştır ınsaallah dimi

  Cevapla
 18. Bende mide ameliyatı oldum bir anda midem delinmiş acil ameliyat oldum 14 gün önce bundan sonraki hayatımda nelere dikkat edeceyim ve beslenme konusu hangi yiyeceklerden uzak durcam teşekkürler Tu

  Cevapla
   • Selam hocam 2 gün önce baş ağrısı var diye apranax plus içtim ve 1 saat sonra mide ağrısı başladı 2 gündür karnım ağrıyor mide bulantısı var ama istifra edemiyorum yemek yediğim anda tam tutarken hissedebiliyorum ağrıyı yemek yiyemiyorum bile ne olmuş olabilir sizce?

    Cevapla
    • aparanax güçlü bir ağrıkesicidir ve mide mukozasını etkileyebilir. mutlaka tok karına alınmalı gerekirse mide koruyucu ile alınabilir. Yemek yemenizi, özellikle yoğurt, bol su içmenizi ve gerekirse mide koruyucu ilaç almanızı öneririm

Yorum yapın

error: © ertanbeyatli.com