Anasayfa » Gastrointestinal Cerrahi » Üst GİS » Mide Delinmesi nedir?

Mide Delinmesi nedir?

Mide Delinmesi hastalığı veya mide patlaması (Gastrik perforasyon), mide duvarının herhangi bir nedenden dolayı karın boşluğuna doğru açılmasıdır. Bunun akabinde midede bulunan asit, sıvı ve gıda artıklarının karına boşalmasıdır.

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

mide delinmesi - Mide Delinmesi nedir?
MİDE DELİNMESİ

Mide Delinmesi’nin Sebepleri

Delinmenin başlıca dört nedeni vardır:

 1. Peptik Ülser Delinmesi  (en sık görülen)
 2. İyatrojenik Mide Delinmesi
 3. Travmatik Mide Delinmesi
 4. İdeopatik Mide Delinmesi

Bu makalede özellikle Peptik ülsere bağlı mide delinmesini ele alacağız, diğer delinme nedenleri ile ilgili kısa bilgiler sunacağız.

İyatrojenik Mide Delinmesi

iyatrojenik kelimesi daha sonradan tedavi, uygulama vb nedenlerden dolayı gerçekleşen bir durumu anlatır. Örneğin endoskopi esnasında mide delinmesi, nazogastrik sonda yerleştirilmesi esnasında olan delinmeler, ameliyat esnasında meydana gelen delinmeler özellikle kapalı laparoskopik ameliyatlarda. Bu gibi mide delinmeleri çok erken dönemde (işlem esnasında) tespit edildiğinden dolayı çok düşük riske sahiptir ve onarılması oldukça kolay olup ileriye dönük herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Travmatik Mide Delinmesi

delici-kesici alet yaralanmaları, trafik kazaları, yüksekten düşme, künt travma vb. nedenlerden kaynankalan mide delinmeleri durumunu kapsamaktadır.

İdeopatik Mide Delinmesi

mortaliteye neden olan bazı mide delinmelerinde otopside dahi herhangi bir patolojiye rastlanmayabilir. İdeopatik kelimesi de nedeni belli olmayan durum anlamına gelir.

Peptik Ülser Delinmesi

Bu makalede en sık görülen (%60) mide delinmesi olarak ülsere bağlı delinme durumunu ele alacağız. (Peptik Ülser ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın). Yetersiz tedavi uygulananPeptik ülserler zamanla mide duvarının incelmesine ve ani bir şekilde delinmesine neden olur. Peptik ülserlerin en önemli komplikasyonları mide kanaması (%50) ve mide delinmesidir (%30). Ülsere bağlı mide delinmelerin %60’ı ise midenin ön duvarında gerçekleşir. Bu bölgede destekleyen bir organın olmaması sebep olarak gösterilmektedir. Kanayan mide ülserleri ise genelde midenin arka duvarında bulunur.

Mide Delinmesi ‘nin Belirtileri Nelerdir?

İlginçtir ki mide delinmesi geçiren ve ülser hastalığı olan hastaların yarısı (%50) daha önce hiç mide şikayetleri olmamış ve tedavi görmemiş hastalardır. Bu durum tek başına aslında delinmenin ne kadar ani ve tehlikeli boyutlara kadar ilerleyebileceğinin bir göstergesidir. Kısacası hastaların %50’si daha önce hiç şikayetleri olmayan genç hastalardır. Hastaların diğer %50’sinde ise:

 • Ülser hikayesi: daha önce tanısı konan peptik ülser veya ileri derece erozif gastriti olan hastalar.
 • Ani karın ağrısı: aniden başlayan mide ağrısı daha sonra 5-10 saat geçici ve yalancı rahatlamadan sonra karnın tamamına yayılan ağrı (tahta karın), bulantı, kusma, kalp çarpıntısı (taşikardi), nefes darlığı ve ateş.

Delinmenin ilk aşamasında mide bölgesinde çok aşırı ve ani bir kasılma ve ağrı olur. Bu durum mide asidinin ve içeriğinin karın boşluğuna (perinoteal kavite) aktığını gösterir. Bu aşamada tanısı konan hastalar şanslıdır ve erken tedavi gördüğü için hastalığı çok az bir riskle atlatır.

Bu aşamadan sonra mide içeriğinin büyük bir kısmı karın boşluğuna boşalır ve orada daha önce bulunan peritoneal sıvı ile sulandırılır (dilüe edilir). İşte tam bu aşamada geçici ve yalancı bir rahatlama sağlanır. Bununla birlikte verilen ağrıkesici ilaçlar ve serumlar da durumun sinsi ve sessiz bir şekilde ilerlemesine zemin sağlamış olur.

Olaydan 12-24 saat sonra ise karın boşluğundaki mide içeriği bakteri enfeksiyonuna neden olur (bakteriyel Peritonit). Bu aşamada hastanın karnında yaygın ve şiddetli ağrı, karın önduvarı kaslarının aşırı kasılması (peritoneal irritasyona bağlı), çarpını, bulantı, kusma, ateş ve nefes darlığı meydana gelir. Bu aşamada ise tedaviye rağmen hayati tehlike öne çıkmaktadır. Bu aşamada teşhis edilemeyen çoğu hastalar ne yazık ki mortalite ile karşı karşıya kalır.

Genel olarak şöyle söyleyebiliriz; hastaların  %60’ında tanı ancak ilerleyen aşamalarda, %30’unda başlangıç aşamasında konuluyor. Hastaların %10’u tanı konmadan ve yeterli ve doğru tedavi görmeden yaşamını yitiriyor.

Mide Delinmesi Nasıl Anlaşılır ?

adbg

ADBG – Ters Hilal Bulgusu

Tecrübeli hekim tarafından şüpheye dayalı yapılan detaylı klinik fiziki muayenede tanı konabilir. Mideden karın boşluğuna akan asit ve gıda artıkları ile birlikte bir miktar hava da bulunur.

Hastanın ayakta çekilen direkt karın grafilerinde (ADBK) bu sızan hava imajı diyafragmanın alt kısmında hilal şeklinde görülebilir. Bu görüntü hastalığın tespiti açısından tipik bir klinik bulgudur (Ters Hilal Bulgusu). Şüpheli vakalarda gerekirse burunda mideye doğru bir sonda yerleştirilir (Nazogastrik NG sonda) ve hava verilerek film çekilebilir. Bununla birlikte kan testleri ve batın ultrasonu yapılabilir. Çok şüpheli durumlarda üst GİS Endoskopi uygulanabilir.

Mide Delinmesi Tedavisi Nasıl Olamalı?

Tanı konulduktan hemen sonra zaman kaybedilmeden hasta operasyon için hazırlanır. Operasyondan önce hastanın durumu stabilize edilir. Özellikle sıvı kaybı mevcut ise replase edilmeli ve geniş spektrumlu antibiyotikler başlanmalı. Ameliyatta Delinme bölgesi tespit edildikten sonra dikişlerle kapatılır ve karın boşluğu bol miktarda steril izotonik mayi ile yıkanır (peritoneal lavaj).

Mide Delinmesi (Gastrik Perfprasyon) : ADBG'de görülen sağ sub-diafragmatik serbest hava - ters hilal bulgusu

Mide Delinmesi (Gastrik Perfprasyon) : ADBG’de görülen sağ sub-diafragmatik serbest hava – ters hilal bulgusu (Op.Dr.Ertan BEYATLI, Genel Cerrahi MD, PhD)

Ameliyat konusunda çok farklı ekol ve yaklaşımlar mevcut olsa da asıl amaç delinmenin kapatılması, varsa ülseri çıkartılması ve tekrarlayan ülserlerin önlenmesi için mide çıkışını rahatlatan ve asiti azaltan girişimlerin yapılması (örneği, gastrojejunostomi, antrektomi, vagektomi vb.)

Mide Delinmesi - Ameliyat Öncesi - Peptik Ülsere bağlı mide delinmesi. Edirne/2013
Mide Delinmesi – Ameliyat Öncesi – Peptik Ülsere bağlı mide delinmesi. Edirne/2013
Mide Delinmesi - Ameliyat Sonrası - Peptik Ülsere bağlı mide delinmesi. Edirne/2013
Mide Delinmesi – Ameliyat Sonrası – Peptik Ülsere bağlı mide delinmesi. Edirne/2013

Mide Delinmesi Ameliyatından sonra Ne Yapılır?

Ameliyattan sonra hasta 5-10 gün hastanede gözlem altında tutulur. Hastanın karnına takılan sonda (dren) ve burundan midesine yerleştirilen tüp (Nazogastrik NG sonda) kontrollü bir şekilde çekilir.  Uygun zamanda ağızdan gıda ve su alımları başlatılır ve verilecek Ülser önleyici ilaçlarla taburcu edilir. 2-3 hafta sonra gerekirse kontrol endoskopi muayenesi yapılır.

Mide Delinmesi (Gastrik Perfprasyon) : ameliyat esnasında tespit edilen perforasyon odağı. (Op.Dr.Ertan BEYATLI, Genel Cerrahi MD, PhD)
Mide Delinmesi (Gastrik Perfprasyon) : ameliyat esnasında tespit edilen perforasyon odağı. (Op.Dr.Ertan BEYATLI, Genel Cerrahi MD, PhD)

Mide Delinmesi Tehlikeli mi ?

Daha önce belirttiğimiz gibi ne yazık ki hastaların %10’u tanı konmadan ve yeterli ve doğru tedavi görmeden yaşamını yitiriyor. Hastaların %60’ında tanı ilerleyen safhalarda konulduğundan yüksek hayati risk taşımakta olup %30’unda ise erken teşhisten dolayı düşük risk sahibi hastalardır.

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

91 Yorum

 1. Iyi günler hocam 4 mayısta mide delinmesinden (ülser) ameliyat oldum 10 mayısta taburcu oldum 16 mayısta dikisleri aldırdım. Bugün itibariyle duş almamda şampuan kullanmamda bir sakınca var mıdır?

 2. Merhaba hocam yaklaşık 1.5 yıl önce mide delinmesi sonucu ameliyat oldum şuan düzenli spor yaparak kilo alıyorum ama yediğime içtiğime dikkkat ediyorum kilo almam ters bi durum yaratırmı midemde ?

 3. Merhaba hocam zamanınızı alacağım kusura bakmayın bir sorum olacaktı hocam ben bir hafta önce mide delinmesinden (ülser ) ameliyat oldum ilk sorum ekmek,kırmızı et , beyaz et yiyebilir miyim ikinci sorum ise dikişler duruyor bazen dikiş yerlerinde ağrı oluyor bu normal bir ağrı mi yoksa doktora görünmem gerekiyor mu? Teşekkür ederim hocam sağlıklı günler dileğiyle

 4. Merhaba hocam size nasıl ulaşabilirim

 5. Hasan Karagöz

  Merhabalar Hocam Ben 3 ay önce mide delinmesinden dolayı amaliyat oldum şimdilik hiçbir şikayetim yok , ben bir tır firmasında kaynakcılık yaparak gecimimi sağlıyorum acaba tekrardan işime başlasam bunun için sağlığım için sakıncası varmıdır..İlginiz için Teşekkürler…

 6. Merhaba

  Babam 70 yaşında. 3 hafta önce mide delinmesi sebebiyle ameliyat oldu. Her şey yolunda gitti ve 10 gün sonra eve çıktık. Bu sırada diren de çıkarılmadı. Bu süre zarfında babam çok yemek yiyemedi. Bu sürede direne sıvı gelmeye devam etti. Bir hafta sonra kontrole gittiğimizde tekrar hastaneye yatırıp ağızdan beslenmeyi kesip mama desteğine başladık. Doktorumuz hastaların %5inde olan dikişlerden sızma olduğunu direndeki sıvıyı takip ettiklerini ve bu süreçte mama ile beslenmesi gerektiğini söyledi. Direndeki sıvı oldukça azaldı. Bu durum normal midir? Tekrar bir operasyon gerektirir mi? Sonrasında ağızdan beslenmesi mamanın yerini tutar mı?

 7. Mustafa meral

  Hocam, benim daha önceden miden delinmişti. Yaklaşık 7 yıl önce 15 yaşındaydım.Mide yanması ülserden kaynaklı belirli dönemlerde devam etti. Geçenlerde ağzımdan kan geldi ama bu tükürükle fark ettim. Kusmayla veya öksürmeyle gelmedi. Doktora gittim kan testlerinde bir şey çıkmadı. Fakat ben de tükürünce kan gelmesi devam ediyor. Sizce bunun sebebi ne olabilir ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler ..

 8. Miden yanması ağrisi yani ulser belirtilerinin hepsi vardi endoskobiye gittik ve doktor ileri seviye de oldugunu ulser oldugunu midenin delinmek uzere oldugunu dedi bi duzine ilac ve diye listesi verdi tedavinin ise yarama ihtimaline yuzde80 dedi ama cok korkuyorum eger her seyi uygular ilaclari duzenli icersek bunu tedavi edebilir miyiz yoksa aniden bi delinme olabilir mi simdiden tesekkurler.

 9. 19 yasinda bir kizim.ben 19 saat once hafif ac karnina arveles ictim.kronik gastritim var.ilaci ictikten 30 40 dakika kadar sonra bir seyler yedim.bugunlerde cok stresli zamanlar geciriyorum.ilaci ictikten sonra midemde kramplar oldu cok siddetli degil ama beni rahatsiz eden. hazimsizlik yasadim.birazda bulantim vardi.bgun agrim beni rahatsiz eden sekilde devam etti bazende gecti.bn o sirada tum gun is yaptim ve kendimi iyi hissediyordum. Mide delinmesi veya kanamasi yasamam degil mi?

 10. Merhaba hocam ülser sen dolayı midem 16 ay önce delindi başarılı bir ameliyat geçirdim ama şuan ufak ufak ağrı hissediyorum midem de 16 aydır ilk kez oluyor midem delinmeden önce de böyle çok ciddiye alınmayacak bir ağrı yapıyordu sizce nedeni ne olabilir endeskopi ye girmeli miyim

 11. Mrb hocam ben mide delinmesinden amaliyat oldum 3 hafta önce bu sorunu tkrr yaşamaktan korkuyorum nelere dikkat etmeliyim

 12. Merhabalar hocam 2 gün önce merdivenden sırt üstüdüştüm.

  Karnımda agrı olustu.ateslenme,mide bulantısı yogundu.anack 2 gundur ıshalim tuvalete bile yetısemiyorum.bu mide kanaması olabilir mi?

 13. Ben limon diyeti uyguluyorum bu sabah 5 bardak su ile beş limonu karıştırıp içtim. Şimdi ise midemde öyle dayanılamaz bir ağrı yok. Ama ağrıyor. birde ağzımda ekşimsi bir tat var. Midem delinmiş olabilir mi?

 14. Batuhan Bozkurt

  Merhaba doktor bey, Son 1 aydır düzenli olmasada belirli gün aralıkla mide bulantısı ve kusma oluyor ve 3-4 güne yakın devam ediyor toparlamak. Bulantı kesici hap kullandığımda kesiliyor fakat sürekli bulantı kesici hap kullanılarak hayat devam etmiyor. Batin ultrason çektirdim herşey normaldi. Sizce ne yapmalıyım ?

 15. Hocam mide delinmesi ağrı yapar mii bellime de vuruyo nasill olcakk geçen sene hastanelik oldumm happ verdiler ama 1 sene almadım yeni yenii kullanmaya başladım hafiften geçer mi mide delinmesi geçer mii hocamm

 16. Mrb hocamm ben geçen sene hastanelik olmustum cok fazla hap ve acı yiyecekler yedim şimdi bir yiyecek yesem hemen mideme gitmiyoo karınma gidiyoo bu durum mide delinmesi yoksaa başka bir seyy mii bu durumda napabilirim ?

 17. Merhabalar Sayın Hocam. 33 yaşında erkek hastayım. 2010 yılında duodenum delinmesi oldu. Acilde kapalı bir ameliyat oldum. 2015 yılı ortalarına kadar hiç bir şikayetim yoktu.Daha sonra yapılan kontroller pilorum sürekli açık olduğu tespit edildi.Yani safra reflüsü olduğum anlaşıldır. 20 ay boyunca her türlü ilacı kullandım ancak şiddetli mide ağrılarım olmaya devam etti. 27 aralık 2016 da roux n y gastrojejunostomi oldum. ( antrum çok az bir kısmı alındı.) aradan geçen 200 günden sonra midemin sol ve sağ ve ön taraflarım hala ağrıyor. Bu ağrılar safra reflüsünden sonra oluşmuştu. Ameliyatı yapan cerrahla görüştüm, endoskopi oldum. Mide koruyu ilaçlar kullanmama rağmen midemdeki ağrı ve tahrişler geçmiyor. Bu konuda neler yapmalıyım muayene etmek isterseniz gelebilirim. Saygılarımla.

  • hocam biopsi raporunda sadece hafif kronik gastrit yazıyor. ama hocam benim genel olarak mide giriş kısmı yani sırtımın kaburga kemiklerimin arkası ağrıyor. Sabahları asit düşürü ilacı alıyorum günde 3-4 defa ülser önleyici (sukrafalt ) içiyorum. SAfra reflüsü olduğumdan beri aynı şikayetler ameliyat olduktan sonrada aynı bölgelerim ağrıyor. İçmediğim ilaç kalmadı mide aşırı tahriş olduğu için mi iyileşmiyor mu. Yoksa ameliyat başarısız mı . Ameliyatı yapan hoca ve başka bir cerrah ile görüşmem genel olarak bir sıkıntı yok. Sadece ödem ve marjinal ülser var ilaç kullan 1-2 aya geçer dedi.Endoskopide safrada görülmedi. Ne yapıcağımı bilemiyorum artık. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

 18. Hocam merhaba,

  Ben yaklasik iki aydir her sabah ac karnina elma sirkesi iciyorum. Dogal ev yapimi. 2 yemek kasigi elma sirkesini bir bardak suyla karistirip iciyorum.

  Mide icin bir zarari varmidir? Yirtilma delinme vs gibi?

  Simdiden cok tesekkur ediyorum

 19. Hocam merhaba , 5.gün bugün sürekli midem ağrıyor ara ara tam geçiyor bir daha baslıyor. Her yemek su ne olursa olsun mideme ne gönderirsem agrı baslıyor yemediğim zaman geciyor ağrım bir de hep tuvalaete gitme isteği oluyor ama gidince bir şey yok kabız da değilim yapıyorum ama sürekli var hissi ? önemlimidir bir doktora gözukeyım mı bılemedım

 20. Bünyamin &Ccedi

  Merhaba hocam. 11 11 2016 da mide delinmesi ameliyati oldum. Aylar sonra 24 nisan 2017 de kapalı safra kesesinde 3.5 cm taş yüzünden safra kesemi aldılar.Bugun yani 07 06 2017de kesi fıtığı oldugum söylendi. Bu kadar yakın zamanda bir ameliyat daha olmam doğrumu? Yama için birkaç ay beklesem olur mu? Yama ameliyatı kapalı mı açık mı olmalı? 43 yaşında erkeğim. Ağır sanayi sektörde çalışıyorum Bu iki ameliyatı farklı doktorlar YAPTI. IKISIDE OYU CERRAH.HANGISINE AMELIYAT OLMALIYIM? NEDEN ILK AMELIYATTA Yama kullanılamadı?

 21. Kesilmesi durumunda karın kaslarımın dıştan görünümü etkilenir mi hocam yani vücud yaptığım zaman?

 22. Hocam mide ameliyatında kişinin karnı açılırken, karın kası kesilirmi yoksa kesilmezmi bende mide ameliyatı oldum ama bu konuda bilgim yok bilgi verirseniz sevinirim.

 23. Hocam ben 19 yaşındayım midem delinmiş 1 ay önce ameliyat oldum ama psikolojim bozuldu, vücudum eski haline dönermi ? Bu ameliyatın vücuda dez avantajı varmıdır?

  • Hocam yaşım genç olduğu için kaldıramıyorum bu ameliyatı sanki bir daha vücudum eski haline dönmeyecekmiş gibi geliyor.

   • Ameliyatım gayet iyi geçmiş hocam ama ben bu yaşta ameliyat olunca kaldıramadım. Psikoloğa mı başvurmam gerekiyor?

 24. Oğuzhan Türkme

  Hocam Ben 3 gün önce aç karnına spordan sonra soğuk kola ictim ve 10 dakika sonra huzursuzluk ve birden yanma ve ağrı sorunu yaşadım
  midem aşırı derecede yanıyor ve arada ağrı yapıyor
  Tüm batin ultrason çekildim herhangi anormal bi duruma rastlanmadı ve lansor , antiasit şuruplar verdiler gönderdiler
  Fakat bugün 3.gün hala yanıyor ve ağrı devam ediyor
  midem delinmiş olabilir mi?

 25. özlem karatas

  meraba hocam benim bundan 12 yıl once midem delinmişti yaklasık 20 gun once mide delinmesi ameliyetına alındım bu neden olmus olabilir bundan sonraki hayatıma nasıl devam edebilirim benim sorularıma cevap verirseniz cok mutlu olurum cunki ikincikez delinince cok endişeleniyorum tesekkurler

 26. hocam merhaba ben 27 yaşındayım 5 yıl önce ramazan ayında oruçluyken ülserden dolayı midem delindi.Hiç bi sıkıntım yok ama 3 yıl aradan sonra oruç tutmaya yeniden başladım mide koruyucu içerek hiç bi sıkıntı yaşamıyorum ama bugün ameliyat yerim çok acıyor.tekrardan mide delinmesi olablir mi korkum bu çünkü son güne kadar insan anlayamıyor delindiğini.
  şimdiden teşekkürler…

  • Hocam merhaba bundan 1 ay önce mide delinmesi ameliyati oldum .ve korkuyorum.bisey yiyip içmekten bidaha delinir diye.igarayida bıraktım.sormak istediğim bu mide delinmesi rahatsızlığı ilerde ne gibi sorunları karşı karşıya bırakabilir beni kötü bisey olmaz ins bu Beni korkutuyo.ilerde sıkıntı yasarmiyim yaşım 44 .kötü bisey olmaz değilmi hocam

 27. Hocam ben mide delinmesi ameliyatı olalı 15 gün oldu bugün çok hafif bi ağrı var mide tarafında normal mi

 28. 12345Koraykorkmaz

  Hocam ben 18 yaşındayım mide delinmesi ameliyatı oldum ülsere bağlı,sigara bağımlısıyım sigarayı ne kadar süre sonra içebilirim

 29. Merhaba doktor bey ben giresundan yazıyorum. Benim annem yatalak hasta 49 yaşında, Miğdede takılı olan hortum ile besleniyor. Bir yıl önce hortumu çektiği için farklı noktadan yenisi takıldı ancak eski takılı olan yer kapanmıyor sürekli antibiyotik tedavisi görüyor o süreçte miğdeden beslemeyi kesip damardan besliyorlar iyileşti deyip eve gidiyoruz. Mama ile besliyoruz tekrar açılıyor ve bir taraftan verdiğimiz mama diğer taraftan dışarı çıkıyor.sürekli böyle şu an yine açıldı ne yapmalıyız burda gitmediğimiz doktor kalmadı şuan yine antibiyotik tedavisi görüyor. sizce ne yapmalıyız Nasıl bir tedavi uygulanmalı ,hastayı Oray'a getirsek ve sonuç alırmıyız lütfen bir yol gösterirmisiniz çaresiz kaldık. Teşekkürler

 30. Merhaba; annem ng ile besleniyor miğdeye takılı bir yıl önce çektiği için yeri değiştirildi ancak eski delik kapanmıyor. 1 yıldır sürekli antibiyotik tedavisi görüyoruz bu esnada damardan besleniyor. Eve geliyoruz miğdeden beslemeye başlıyoruz tekrar açılıyor mamasını değiştirdik mide koruyucusunu değiştirdik hiç farketmedi. Sizce ne yapmalıyız. Bulunduğumuz yer küçük bir yer burda anlamıyorlar.

 31. Hocam ben 6 gün önce mide delinmis nedeniyle ameliyat oldum şuan ağrım sızım yok ben ne zaman acı yiyebilecegim.

 32. Hocam kolay gelsin 22.12.2015 tarihinde aşırı göğüs ve karın Ağrısından acile gittim ultrason tahliller falan hiç bişey çıkmadı kalın bağırsağın delinmesinden şüphelenip o gün ameliyata aldılar ülsere bağlı mide ile kalın bağırsağın arasında kuş gözü kadar bir delik oluşmuş 1 ay önce kontrol amaçlı endoskopi yapıldı ülser iyileşmiş biraz gastrit var denildi. Son 3 gündür ara ara sırt Ağrı’sı hafif baş dönmesi birde kalbimin biraz alt tarafında ani yanma sızlama oluyor karın Ağrısı bulantı kusma yok bu durum geçicimidir ne yapmalıyım teşekkürler

  • Hocam mide koruyucu olarak aprazol 30 mg kullanıyorum düZenli olarak ama anlayamadım neden böyle oluyo bir gün çok iyiyim bir gün batma yanma oluyo ve göğsümde baskı oluyo

 33. Hocam kolay gelsin 22.12.2015 tarihinde aşırı göğüs ve karın Ağrısından acile gittim ultrason tahliller falan hiç bişey çıkmadı kalın bağırsağın delinmesinden şüphelenip o gün ameliyata aldılar ülsere bağlı mide ile kalın bağırsağın arasında kuş gözü kadar bir delik oluşmuş 1 ay önce kontrol amaçlı endoskopi yapıldı ülser iyileşmiş biraz gastrit var denildi. Son 3 gündür ara ara sırt Ağrı'sı hafif baş dönmesi birde kalbimin biraz alt tarafında ani yanma sızlama oluyor karın Ağrısı bulantı kusma yok bu durum geçicimidir ne yapmalıyım teşekkürler

 34. Burak Yılmaz

  Hocam kolay gelsin 22.12.2015 tarihinde aşırı göğüs ve karın Ağrısından acile gittim ultrason tahliller falan hiç bişey çıkmadı kalın bağırsağın delinmesinden şüphelenip o gün ameliyata aldılar ülsere bağlı mide ile kalın bağırsağın arasında kuş gözü kadar bir delik oluşmuş 1 ay önce kontrol amaçlı endoskopi yapıldı ülser iyileşmiş biraz gastrit var denildi. Son 3 gündür ara ara sırt Ağrı’sı hafif baş dönmesi birde kalbimin biraz alt tarafında ani yanma sızlama oluyor karın Ağrısı bulantı kusma yok bu durum geçicimidir ne yapmalıyım teşekkürler

 35. Slm…2gun önce mide delinmesi ameliyat oldim ve taburcu oldum.gece midem ve vücudum sarsıntı geçiriyor. Hocam bunun nedeni nedir.

 36. Fotografmi malesef ama kabarık solucan gibiydi biraz daha yasıldı diyeyim kisaca ve oyle kaldi kısalmada olmadi ayni uzunlukta ileride duzelirmi

 37. Hocam iyi günler . Benim 13 yaşında midem delindi suan 17 im. 4 sene oldu yaklasık. Ama karnimdaki iz gitmedi ileride gider mi birde annem cok uzerime dusuyor. Yeme icme konusunda fazla titiz davraniyor bir doktora gidip doktor agzindan artik eski yemek listene dönebilirsin sözunu alirmiyim yoksa hayatim boyunca devammi ? Birde sigara iciyorum bazen arkadas ortaminda..

 38. Doktor bey,mide delinmesi ameliyatından sonra,geceleri olan mideden sıkıntı gelmesi ve soğuk terleme,110lara çıkan nabız..Amelyat sonrası kalple ilgili olabilir mi?Narkozun etkisi bu kadar büyük müdür yoksa?

 39. Yaziniz icin tesekkurler
  Yaklasik 4 gundur, gun icerisinde mideme kucuk denebilecek agrilar giriyor. 1-2 saat devam edip tekrar basliyor. Beraberinde bas agrim var(hafif siddetli) Kusma istegi var fakat bir turlu kusma gelmiyor.
  Sikayetlerim baslamadan onceki gun hicbirsey yememistim. Bol miktarda alkol tukettim.
  Toleransim yuksetir ama boyle birsey gelmemisti basima ertesi gun gecerdi mide agrim.
  Yasim 25 sporcuyum
  Midem delinmis olabilir mi?
  Tesekkurler

 40. Hocam amelyat olalı 15gün oldu.bugün kontrol vardı ama sadece dikişlere pansuman yaptılar,oysaki az corbayla beslenmeye ramen mide yanma ve çok geğîrme gibi şikayetlerimiz vardı.Kontrol amaçlı endoskobi yaptırabilmek için zaman var mı?

 41. Hocam amelyat olalı 15gün oldu,kontrole gittik sadece dikişlere baktılar..az ve sıvı beslenmeye ramen mide yanmaları ve geğirmeler çoktu,kontrol amaçlı endoskobi yapılabilmesi için zaman var mı?

 42. Hocam 2-3 gündür midemde kaynama var ara sıra kramp giriyor ama ağrı yok mide delinmiş olabilir mi

 43. Hocam mide delinmesi sonucu ameliyat oldum 6 ay öncesi kadar normal yasantima dönmek istiyorum artik nezman donebilirim ornegin alkol alabilirmiyim artik

 44. Arzu Güldemir

  28.01.2016 saat 22.00 da mide delinmesi ameliyati oldum. Dün itibarı ile sıvı gıda beslenmesine başladım. Bugün taburcu oldum. 1 hafta sonra alınacak. Daha ne kadar sıvı gıda ile beslenmem lazım ?

 45. Hocam bugün eve çıkardılar..herşeyi yiyebilirsiniz demişler ama inanamadık..bi süre sulu gıdalar,çorba ve 2,5lt kadar su gibi mi beslenmeli?önerebileceğiniz diyet nedir acaba?

 46. Hocam annem dün şiddetli ağrı nedeniyle hastaneye götürüldü ve mide delinmesi teşhisi konuldu,amelyata alındı.delik 2cm kuş gözü büyüklüğündeymiş:( doktor 1 hafta riskli dedi.bu 1 hafta içinde bizim yapabileceğimiz bişi var mı?devlet hastanesinde ve ilginin azlığından şikayetçiyiz ama bu halde başka hastaneye sewkimiz doğru olur mu sizce?

  • Hocam 3gün oldu bugün hortumu cıkardılar ve sadece su içebilir dediler..Risk hala devam ediyor mu?kandaki crp 7,2 idiydi bugünkü tahlil sonucunu bekliyoruz?

  • Yaşı 61 hocam..kendinde,konuşuyor normal odada..hatta dün 3.gündü,burnundan midesine giden hortumu çıkardıkar,1 bardak kadar su wermişler büyük tuvalete cıkmış ve geğirmeye başlamış..ama direnler duruyor hala hocam

 47. burak yılmaz

  hocam
  ülsere bağlı kuş gözü kadar büyüklükte mide delinmesi yaşadım ameliyat oldum 20 gün oldu evimdeyim karın ağrım yok sağ kaburga altımda derin nefes alırken sızlama sıkıştırma oluyor bunun nedeni nedir önemlimidir. tesekurler

 48. Mrb hocam midaye takilan NG suresi ne kadardir . yani kac ay takili kalabilir .annem 6 aydir yemek yiyemiyor boğaz refleksi yok simdiye kadar NG ile burundan besleniyordu ama artik mideye takilmasi gerekiyormuş .bogaz refleksi nasil gelisir bizi biraz aydinlatirmisiniz ?

 49. Hocam ben 2 hafta önce midem delindiğinden dolayı ameliyat oldum ameliyattan sonra hangi gıdaları ve içecekleri tükememeliyim hangi gıdaları daha çok tüketmeliyim

 50. Kamil 16 eskisehir t

  Mide ülseri delinmesi ameliyat oldum yaşım 16 sigara bağımlısiyım icsem mideme dokunurmu icebilirmiyim

 51. Hocam iyi günler 9 ay önce miğde ameliyatı gecirdim hala miğde koruyucu ilacı kullanmaya devam ediyorum öyle pek ağrım sızım yok ara sıra acıda yiyiyorum ve bi sıkıntı yaşamadım bu asitli içecekleri artik hiçmi icmicem ara sıra kacamak yapsam sikinti olurmu mesala bira yada sigara gibi tesekurler,,.

 52. hocam yaksamlar ben 6 ay once midr delinmesi amelyat oldum ama suanda agrilar devam ediyo bel agrim karin agrim korkuyorum bana yardimci olun

 53. merhaba midede yanma ve şişkinlik şikayetiyle doktora gittim şurup ve hap verip gönderdi geçmezse endoskopi yaptır dedi.en kısa sürede endoskopi yaptırıcam fakat çok pimpirikli biriyim kafama çok taktım ya midem delindiyse diye yemek yemeye korkuyorum.mide delinmesinin en belirgin şiakayeti ne olur hiç belirti vermeden delinir mi lütfen cevap verin.teşekkürler. son olarak çok çay içiyorum bunun etkisi varmıdır?

 54. HASAN AKGÜ&Cced

  Selam Hocam;

  Kızım 20 yaşında. Daha önce pek şikayeti yokken mide ve karın ağrısı nedeniyle hastaneye götürdük. Yapılan tetkiklerde ve tahlillerde önce pek anormallik görülmedi. Ağrı dindirici serumlar takıldı geçince gidersiniz dediler. Ancak ağrı dinmeyince film çekildi ve gece saat 23 sıralarında mide delinmesi teşhisi koydular. Acilen ameliyata alınması gerekir dediler. Aksi takdirde hayati risk var deyince onay verdik. söylenene göre ameliyat başarılı geçti.. Şu anda kızım hastanede yatıyor. 2. gününde.

  Hocam biz hala bu olayın şokunu atlatamadık. Her şey bir anda cereyan etti. moralmen çocuk çöktü.

  sizden ricam şu sorularıma cevap verir misiniz?

  1. Yapılan teşhis ve tedavinin doğruluğundan nasıl emin olabiliriz.

  2. Tedavi süreci nasıl olacak? Bize 4 gün sonra taburcu olursunuz diyorlar.

  3. Bu ameliyatın daha sonraki yaşamda ne gibi riskler içeriyor.

  Bizi aydınlatırsanız çok memnun olacağız.

  şimdiden ilgi ve alakanız nedeniyle teşekkür ederim.

  Saygılarımla

 55. Doktor bey bize bilgi verildigi kadariyla babam mideyle barsagin birlestigi kapak (pilor) cevresindeki yirtiktan dolayi ameliyat oldu doktor hanim biopsi aldik kotu bisey cikabilir dedi sizce cikarmi yasi 52 tesekkurler

 56. Hocam iyi günler. Ben yaklasık 6 ay once mide ameliyatı oldum bıcaklanmaktan dolayı midem delindi ve hala agrısını cekıyorum yüzüstü yatamıyorum soguklarda cok agrı yapıyor. Bu agrılar ne zamab gecebilir

 57. Hocam hayalari ve bacaklari cok sisti 56 yasinda mide ameliyati ulser olduktantan sonra karin boslugundaki borudan 10 gundur sivi geliyoo nedeni nedir

 58. Mide delinmesi ameliyat sonrasi karin boslugunsaki sivinin devamli akmasi bsbamin yasi 56

 59. Hocam merhaba ameliyat sonrasi bacaklarin sismesi serumdan midir 6.gun oldu gobek deliginden yesil renk gelmeye basladi ne yapmaliyiz

 60. Hocam babam şiddetli mide ağrısı ile gittik testlerde karaciger enzimi. 80 ve filmlerde böbrek ve bağırsaklarda enfeksiyon var dediler ama koyu kahve kusmasıda vardı dr.mikroktan dedi ve antibiyotik verdi akşama ateş ve üşüme olacak yatış yaparız dedi ve 5 saat sonra vefat ederken ağız ve burnu olmak üzere koyu kahve kusma oldu hala neden vefat ettiği beynimde sorusu kaldı

 61. merhaba hocam mideme ilaç yapışması nedeniyle midem delindi ve amaliyat geçirdim bunun üzerinden iki sene geçmiş olmasına rağmen su anda sürekli olarak kilo kaybediyorum ve 36.4 kiloyum su anda doktora gidiyorum hiç birsey çıkmıyor. bir gün boyunca yiyebildigim sadece bir tane erik yada kiraz sonra yiyemiyorum çoğu kişi psikolojik olduğunu söylüyor bu konuda ne yapabilirim?

 62. hocam bu ameliyatta ölünür mü

 63. Hocam 2buçuk ay önce mide delinmesi ameliyatı oldum. Yarada keloid oluştu bunun için ne yapabiliirim ? Bide 1haftadır sigara içiyorum bii zararı olmuşmudur doktora gitmelimiyim .?

 64. Yani babamın gerçekten ole rahatsızlıkları varmı. Amaliyattan ne kadar sonra iç tekrar götürmeliyiz diger rahatlıkları varmı yok mu die. İçimize ateş düştü.

 65. İyi akşamlar hocam. Konuya nasıl girsem bilmiyorum. Babam gögüs agrısıyla gidiyo drların teşhisi böbrek bitmiş. Cigerler bitmiş. Kalbin altında yara. Şeker hastalıgı tansiyon. Bütün hastalık var yani. Agrılar şiddetli tabi müdahale yok. Ertesi gun ilgilenilmiyır die başka hastaneye götürülmek için çıkartılıyor 1 saat içinde evde su içtikten sonra agrıyla hastaneye kaldırılıyo. Mide delinmesi den amaliyata alınıyor babam. Babam suan iyi gögüs agrılarım olur dio bazen. Doktorumuz iyi oldugunu soledi. Benim sorum. Amaliyattan once bir sürü sey solendi babamın psikoloji bozuldu. Biz ne yapmalıyız.

 66. Selam.

  Sayın hocam. Sağ akciğerde şiddetli yanmalar oluyordu, ki hala devam ediyor. Dahiliye bölümüne gittim, doktor bey endoskopi çektirdi. Sonuç olarak; pangastritis+antral erezyonlar

  Tedavi için 1-2 Hap ve bir tane şurup verdi kullandım. Yanma devam ediyor. Öyle böyle değil elimi dahi sürekli sağ göğsümün üstünde tutuyorum

  Sorum şu; yukarıdaki sonuç, göğüs yanması için yeterli sebepmi? Ve mide delinmesi yada ülser vb. hastalıkların teşhisi için ne yapılmalıdır. saygı duyarım cevabınıza teşekkür ederim

 67. Hocam mide delinmesi kendi liginden geçmez dimi

 68. Pardon hocam şimdi gördüm teşekkür ederim 🙂

 69. Soruma cevap alamadım hocam

 70. Merhaba ben ülserden dolayı mide delinmesi ameliyatı geçirdim 1ay önce. Sigara kullanıyodum ve ameliyattan sonra hiç içmedim. Benim sorum bundan sonraki yaşantımda sigara ve alkol kullanabilirmiyim ? Ve ne kadar süre sonra kullanabilirim ? Benim doktorum sigara içeceksen aç karnına içme dedi hastaneden çıkarken ama ben daha hiç içmedim 33gün oldu.

 71. Merhaba ben suan 16 yasindayim yaklasik 3 sene once mide delinmesiyle ameliyat oldum. Hersey yasakti ama ben iyi kotu nefis icin yiyip iciyorum. Ama sigara da iciyorum arada bu bazen agri yapiyor bi kanser gibi biseyin ilerlemsi olurmu ? Yada artik hic bisey yiyip icemiycekmiyim asla ömrüm boyunca pehriz listemi asla atamami?

 72. Hocam iyi aksmlar bnm midemde devamli mide yanmasi oluyo bundan 2hafta once renkli tomografi 1.5 litre ilacli su cekildm hemem damar yoluyla ilac verdiler sonucu ise midem sarkiklik varmis baska hc bsey yok ddi mide koruyucusu kullaniyorum icmedgm zamanlarda yine yanmalar oluyo hocam ne yapmam gerekiyo

 73. Hocam ben 6ay önce mide delinmesi sonucu ameliyat oldum sorum sigara konusu ameliyat sonrası sigaraya devam kanser riskini arttırıyor vb. Şeyler Açıklık getirırıseniz sevinirim teşekkürler

 74. İyi akşamlar. Ben 18 yaşındayım ülserim ileri derecedeymiş. 8 hafta sonra tekrar endoskopi çekileceğim. Kanser riski nedir? Ülserim 2 cm büyüklüğünde.

 75. Mide delinmesi nedeniyle ağız yolundan kan gelebilirmi ?

 76. Ertan bey. İyi bayramlar. Bendeki belirtiler mide delinmesi ile ilgili makalenizdeki belirtilerle birebir ortusuyor. Gastroentologa gittim, Ornisid, Antepsin ve Kreon verdi. Kullandim. Duzelme yok. Simdilerde kalp carpintisi, asiri terleme, nefes zorlugu ve asiri gegirme de basladi. İstanbulda oturuyorum. Bu konuda uzman bir genel cerrah onerebilir misiniz?

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir