Mide Delinmesi neden olur?

Mide Delinmesi, mide duvarının karın boşluğuna doğru açılması ve mide içeriğinin karına boşalması durumudur. Yüksek hayati tehlikesi vardır.

Acilen müdahale edilmediği takdirde ölümcül bir durumla sonuçlanabilir. Ayrıca, mide patlaması mide yırtılması veya Gastrik perforasyon olarak da adlandırılır.

Çok Okunanlar

Mide neden delinir?

Mide delinmesinin başlıca dört ana nedeni vardır:

 • Ülser delinmesi
 • İşleme bağlı delinme
 • Kazaya bağlı delinme
 • Sebebi olmayan delinme

Mide ülserine bağlı mide delinmesi en sık rastlanan sebeptir (%60).

Mide ülseri yetersiz bir şekilde tedavi edildiğinde zamanla mide duvarı incelir ve delinebilir. Zaten mide ülserinin en önemli iki komplikasyonu mide kanaması (%50) ve mide delinmesidir (%30).

Midenin ön duvarını destekleyen başka organ yoktur. Dolayısıyla delinmelerin %60’ı midenin ön duvarında gerçekleşir. Kanayan mide ülserleri ise genelde midenin arka duvarında bulunur.

İnsan eliyle bir işleme veya ameliyata bağlı mide delinmesine tıp dilinde “iyatrojenik perforasyon” denir. Örneğin endoskopi, burundan sonda (nazogastrik) takılması, kapalı ameliyatlar. Bu gibi delinmeler erken dönemde tespit edilebilir. Dolayısıyla kolay tedavi edilir ve düşük riske sahiptir.

Kaza ve travma esnasında olan delinmelere Travmatik mide delinmesi denir. Delici ve kesici alet yaralanmaları, trafik kazaları, yüksekten düşme, künt travma vb.

Bazı mide delinmelerin de belli bir sebebi yoktur ve kendiliğinden ortaya çıkar. Tıpta buna “İdeopatik Spontan Perforasyon” denir. Ölümlere neden olan bazı mide delinmelerinde otopside dahi herhangi bir sebebe rastlanmaz.

Mide Delinmesi

Mide Delinmesi nasıl anlaşılır?

Mide delindiğinde aşağıdaki belirtiler görülebilir:

 • Aşırı ve ani karın ağrısı
 • Bulantı ve kusma
 • Ateş, terleme, çarpıntı
 • Nefes darlığı

Delinme ani bir şekilde olabilir ve tehlikelidir. Hastaların yarısı (%50) daha önce hiç şikayetleri olmayan genç hastalardır. Diğer yarısında mide ülseri veya erozif gastrit öyküsü olabilir. Aşırı yoğun veya ani stres durumlarında mide delinmesi görülebilir.

Delinmenin ilk aşamasında mide bölgesinde çok aşırı ve ani bir kasılma ve ağrı olur. Bu durum mide asidinin ve içeriğinin karın boşluğuna (perinoteal kavite) aktığını gösterir. Bu aşamada tanısı konan hastalar şanslıdır ve erken tedavi gördüğü için hastalığı çok az bir riskle atlatır.

Bu aşamadan sonra (5-10 saat) mide içeriğinin büyük bir kısmı karın boşluğuna boşalır ve orada daha önce bulunan peritoneal sıvı ile sulandırılır (dilüe edilir). İşte tam bu aşamada geçici ve yalancı bir rahatlama sağlanır. Bununla birlikte verilen ağrı kesici ilaçlar ve serumlar da durumun sinsi ve sessiz bir şekilde ilerlemesine zemin sağlamış olur.

Bay Hamilton Bailey'nin karın bölgesini izleyen bir çizimi solunum hareketi. Klasik olarak görülen perfore ülser durumunda, karın hareketi kısıtlanır veya yoktur (tahta karın).
Bay Hamilton Bailey‘nin karın bölgesini izleyen bir çizimi solunum hareketi. Klasik olarak görülen perfore ülser durumunda, karın hareketi kısıtlanır veya yoktur (tahta karın).

Olaydan 12-24 saat sonra ise karın boşluğundaki mide içeriği bakteri enfeksiyonuna neden olur (bakteriyel Peritonit). Bu aşamada hastanın karnında yaygın ve şiddetli ağrı, karın ön duvarı kaslarının aşırı kasılması (peritoneal irritasyona bağlı Tahta Karın, aşağıdaki fotoğraf), çarpını, bulantı, kusma, ateş ve nefes darlığı meydana gelir. Bu aşamada ise tedaviye rağmen hayati tehlike öne çıkmaktadır. Bu aşamada teşhis edilemeyen çoğu hastalar ölüm riski ile karşı karşıya kalabilir.

Genel olarak şöyle söyleyebiliriz; hastaların %60’ında tanı ancak ilerleyen aşamalarda, %30’unda başlangıç aşamasında konuluyor. Hastaların %10’u tanı konmadan ve tedavi görmeden yaşamını yitirebiliyor.

Mide Delinmesinin Tanısı

Tecrübeli hekim tarafından şüpheye dayalı yapılan detaylı karın muayenesinde tanı konabilir. Mideden karın boşluğuna akan asit ve gıda artıkları ile birlikte bir miktar hava da bulunur.

Hastanın ayakta çekilen direkt karın grafileri (ADBG) veya göğüs filmlerinde (PA Akciğer grafisi) bu sızan hava imajı diyafragmanın alt kısmında hilal şeklinde görülebilir. Bu görüntü hastalığın tespiti açısından tipik bir klinik bulgudur (Ters Hilal Bulgusu).

Şüpheli vakalarda gerekirse burundan mideye doğru bir sonda yerleştirilir (Nazogastrik NG sonda) ve hava verilerek film çekilebilir. Bununla birlikte kan testleri ve batın ultrasonu yapılabilir. Çok şüpheli durumlarda Endoskopi uygulanabilir.

Mide Delinmesi Tedavisi

Tanı sonrası zaman kaybedilmeden hasta operasyon için hazırlanır. Hastanın durumu stabilize edilir. Özellikle sıvı kaybı mevcut ise yerine getirilir. Geniş spektrumlu antibiyotikler başlanılır.

Ameliyatta Delinme bölgesi tespit edildikten sonra dikişlerle kapatılır ve karın boşluğu bol miktarda steril izotonik mayi ile yıkanır (Peritoneal Lavaj).

Ameliyat konusunda çok farklı yaklaşımlar mevcuttur. Hepsinin asıl amacı aynıdır. Delinme kapatılır, ülser varsa çıkartılır. Tekrarlayan ülserlerin önlenmesi için mide çıkışı rahatlatılır ve asiti azaltan girişimler yapılır.(örneğin, gastrojejunostomi, antrektomi, vagektomi vb.)

Mide Delinmesi Ameliyatından sonra Ne Yapılır?

Ameliyattan sonra hasta 5-10 gün hastanede gözlem altında tutulur. Hastanın karnına takılan sonda (dren) ve burundan midesine yerleştirilen tüp (Nazogastrik NG sonda) kontrollü bir şekilde çekilir.

Uygun zamanda (2-4 gün) ağızdan gıda ve su alımları başlatılır ve verilecek Ülser önleyici ilaçlarla taburcu edilir. 2-3 hafta sonra gerekirse kontrol endoskopi muayenesi yapılır.

Mide Delinmesi Tehlikeli mi ?

Daha önce belirttiğimiz gibi ne yazık ki hastaların %10’u tanı konmadan ve tedavi görmeden yaşamını yitiriyor. Hastaların %60’ında tanı ilerleyen safhalarda konulduğundan yüksek hayati risk taşımakta olup %30’unda ise erken teşhisten dolayı düşük risk sahibi hastalardır.

Sıkça Sorulan sorular – S.S.S.

Mide delinmesi yaşayanlar kimlerdir?

Hastaların hemen hemen yarısı daha önce hiç mide şikayetleri yaşamayan insanlardır. Diğer yarısında ise sürekli stres, mide ülseri, tekrarlayan gastrit ve tahriş edici maddeler öyküsü mevcuttur.

Mide delinmesinde ölüm riski var mı?

Doğru zamanda tedavi edilmediği takdirde vakalar ölümle sonuçlanabilir.

Stresten mide delinmesi olur mu?

Uzun süre devam eden veya tekrarlayan aşırı stres durumları mide asidinin seviyesini arttırarak zamanla Mide delinmesine neden olabilir.

Mide delinmesi ameliyatı zor bir ameliyat mı?

Her ameliyatın kendine özgü riskleri vardır. Mide delinmesi ameliyatlarında morbidite ve mortalite oranları yüksektir.

Midede delinmesine ne iyi gelir?

Mide delinmesi bir akut Batın tablosudur ve acil cerrahi müdahale gerektirir. Dolayısıyla zaman kaybetmeden muayene olmakta yarar var.

Mide delinmesinde hangi doktora gidilir?

Tanı konulmayan vakalarda önce acil servislerine başvuruda bulunur. Kesin tanı konulduktan sonra genel cerrahi ölümüne gidilir.

İlaçlar mide delinmesi yapabilir mi ?

Evet mide mukozasını tahriş edici Bazı ilaçlar mide delinmesine yol açabilir. Örneğin ağrı kesiciler, aspirin, apranax, majezik anti inflamatuarlar.

Mide delinmesi kan tahlilinde çıkar mı?

Hayır. Mide delinmesi klinik bir durumdur ve ancak Klinik muayeneyle tespit edilebilir ve gerekli radyolojik testlerle de kesin tanı konulur

Mide delinmesi tekrarlar mı ?

Daha önceki mide delinmesine Yol açan nedenler devam ettiği sürece mide delinmesi tekrarlanması yaşanabilir.

Alkolden mide delinir mi?

Aşırı miktarda veya birden fazla alkol çeşidi alımı durumlarında mide delinmesi yaşanabilir.

ÖZET
• Hastalık: MİDE DELİNMESİ, Perforasyon
• Nedenler: Mide ülseri, travma, işlem esnasında.
• Belirtiler: Ani karın ağrısı, kusma, ateş, çarpıntı.
• Tanı: Muayene, PA-ACG, ADBG, USG, BT, MR.
• Tedavi: Acil ameliyat. Ölüm oranı yüksek.

“Mide Delinmesi neden olur?” üzerine 48 yorum

 1. Hocam merhaba midem de yamalar oluyordu yediklerim yemek bodrumdan yukarı çıkıyordu. midemin hassas olduğunu asitli içecekler içmemem gerektiğini söylemişti doktor. Şuan da implant yaptırdım dişlerime doktorum. Apranax ilaç yazdı antibiyotikle beraber. Apranax çok şiddetli mide karın ağrısı yaptı bende ağrısı sırtıma bile vuruyor nefesim kesiliyor. Ne yapmam gerekir teşekkür ederim.

  • Apranaxı daha farklı bir ağrı kesiciyle değiştirmenizi öneririm. ayrıca mide koruyu ilaç almanızda yarar var. bu durumu diş doktoruyla paylaşın

 2. Hocam 26 martta mide delinmesi ameliyatı oldum 4 nisanda hastaneden taburcu oldum 10 gün hastanede yattım nexium 40 mg ve gaviscon surup reçete edildi nexium ilacım bitti 28 tablet tekrar yazdırıp kullanmam gerekiyor mu gaviscon surubu günde 4 sefer sabah ogle aksam gece yatatlen içmem soylendi bu ilacı 4 sefer olarak kullanmaya devam mı edeyim cevabınız için şimdiden tesekkur ederim

 3. Hocam iyi günler.2004’ten beri gastrit var. Enson endoskopide antral gastrit,kanlanma,ödem çıkmıştı. Bu son günlerde ağrılar şiddetlendi. Kalp krizi diye gitmiştim doktora gastrit miş. Yürürken midemde ağrı oluşuyor. Kasıklarda bacaklarımda bile ağrı var. Mide delinmesinden korkuyorum. Anti asit kullandığım için belkide karın boşluğuna asit akmıyordur. Corona pandemisinden dolayı hastaneye gitmeye çekiniyorum.
  Hocam,gastrit delinme yapar mı? Gastrit neden iyileşmiyor? İlacı yok mu?
  SAYGILAR…..

  • Hocam 16 gün önce mide delinmesi ameliyatı oldum iki gün önce dikişlerim alındı 4 gündür midem kalp gibi atıyor nedeni nedir acaba cevaplar mısınoz lütfen bende asırı bır stres oldu bu durum doktora randevu ya gittim sordum bana normal bişey gibi kafasını salladı bir cevap alamadım neden oluyor bu hocam gececek bir durum mu gecerse ne zaman gecer saygılarımla iyi geceler

   • midenin hemen arka duvarında şah damar vardır (abdominal aorta. mide delinmesi ameliyatlarında delinme bölgesini tespit edip dikmek için önce midenin etrafındaki zarlar açılır, mide yerinden hareket ettirilir ve delinme bölgesi dikilir. ameliyattan sonra mide yerinden hareket ettiği için şah damarın atımları belli bir süre hissedilebilir bu normaldir ve geçicidir. geçmiş olsun

 4. merhaba hocam iki gün önce akşam yemeği çok kaçırdım baya fazla yedim sonra iki yaşındaki çocuğumu kucağıma aldım ayakları ile kucağımda hızlı hareket etti ve midem in o bölgede ağrı oldu biraz ama çok şiddetli değildi karnımın sol tarafında iki gündür acı var ama şiddetli değil delinme olabilir mi acaba

 5. Hocam 1 aydır isalim ve 1 haftadır yediklerimi kusmaya başladım bi anda yediklerim ağzıma geliyor hemen istifra ediyorum ne olabilir ?

 6. İki hafta önce mide perforasyonu ameliyatı geçirdim. Bir hafta hastanede bir haftadır da evde istirahatteyim. Şimdiye kadar sıvı gıdalarla beslendim. Dün kontrolde tencere yemeklerinden yumuşak olanları yiyebileceğim söylendi ancak doktora sormayı unuttum o da birşey söylemedi ekmek yememde sakınca var mı ?

 7. Hocam ben grip olmuştum bir hafta boyunca her gün iki yemek kaşığı elma sirkesi ile balı karıştırıp içtim. İlk başlarda karın ağrısı ve ishal oldu, son iki gündür gece ve gündüz mide ağrısı ve yanması oluyor. Yediğim herşey mideme taş gibi oturuyor. Yediğim her şey boğazımdan yuttuğum andan itibaren yemek borum yanmaya başlıyor, yemek yemeğe korkuyorum. Daha önce midemle ilgili hiçbir sorunum yoktu sizce ne olabilir? ne yapmalıyım?

 8. hocam ben kusarken agzimdan bir miktar kirmizi renkte kan geldi. sonra birkac tükürme sirasinda daha devam etti. sonra midem ve karnim agridi. suan hala karnimda hafif bir ağrı var. sebebi ne olabilir mide kanamasi veya delinmesi yasiyir ilabikir miyim. hsyati tehlikesi olan bir durum olur mu

 9. Hocam sabah ilk yemeğimi yedikten beri karnımda bir ağrı var ne yersem ağzıma tekrar geliyor sıvıyla beraber karnımdaki ağrı şiddetli değil ama gazda oluyor beraberinde, şişkinlikte mide delinmesi midir ülser midir yardımcı olur musunuz

 10. Hocam babamda ülser var bağırsak çıkışına yakın olduğu için ameliyat yapmadılar delinme olabilir diye. Şimdi mide si yırtıldı yoğun bakımda ameliyat edildi bir kaç gün beklicez dediler. İileşedebilir toparlayamaz da dediler.. Ölüm riski yüksek midir

 11. hocam ablamın safrası alınmıştı. 2 yıl önce .ama şikayetleri nispeten devam ediyor. son günlerde mide bulantısı ve yeşil kusma var iştahsızlık var. boğazı sürekli tahriş olmuş halde. mide delinmesinden korkuyoruz. randevu aldık ama günler var daha. ne yapacağımızı şaşırdık ne tavsiye edersiniz.

 12. Bende gastrit var hocam apranax atmıştım attıktan 1 saat sonra kramp girmeye başladı mideme geceden sabaha kadar uyumadım kramptan sonra geçti bir daha olmadı midem delinmiş olabilir mi

 13. Hocam annem midede 12 parmak girişinde tömör alındı alınırken mideyi delmişler 2 gun sonra yuksek atesle hastaneye gıttık hemen ameliyata alındı 7 gun yogun bakım ve 15 gun hastanede yattık sadece karnında ki dren çıkarıldı ve suan safra kesesinde tupe baglı bir dren vardı bugun o kapatıldı ve 1 hafta bekliyecez fakat dren kapatıldık tan 1 saat sonra annem yemyeşil kustu acaba sorunmu var

 14. Hocam annemi gastrit perforasyondan kaybettik doktor ameliyat iyi geçti fakat yoğun bakımda makine ile nefes alıyordu sonrada diyalize bağladılar ziyaretine gittiğimde 2 ayak baş parmağı kızarmıştı vücududa buz gibiydi 2 gün sonrada öldü zaten acaba neden öldü ölüm raporunda doğal ölüm yazıyor

   • Hocam ben üni sınavına hazırlanıyorum geceleri uyumuyorum ders çalışıyorum ve sık sık şekersiz türk kahvesi içiyorum uykumun açılması için iki yıl öncesinden gastrit var dediler endoskopi istediler Doktorlar.Bende peşine düşmedim okul sebebiyle sınava dört aydan az kaldığı için çok fazla stres yapıyorum bu aralar ve midem de çok kötü ağrı var bianda üşüyorum yada bianda ateş basıyor kaziniyor sürekli açlıktan diyorum bu parça börek çörek bişe alıyorum ağzıma beş dk rahatlıyorum yine aynı ağrı üç gündür çığrından çıktı sizce ne olabilir

    • strese bağlı gastrit veya ülser olabilir. kahveyi azaltmaya çalışın, su veya limon suyuyla destekleyin, sigara varsa azaltın, yemek öğünlerizi düzenli tutun

 15. Tetradox ıctım ama bes altı ıctıgımde bır sey olmadı dun gece gecen gece ıctım agrım oldu mıdeme tas oturmus gıbı ama gectı dun gece karın krampları oldu aabaha kadar gecmedı sabah mıdeme yayıldı sımdı tukurugumu yutsam agrıyo tekrar cıldıyeye cıktm mıde koruyucu verdı ılacı bıraktrdı ama mıdem cok agrıyo bogazıma kadar mıdem yırtılmıs olabılırmı

  • tetradox mide delinmesi yapmaz ama gastrit ve mide spazmı yapabilir. mide koruyucu ilacı aç karına kullanmanızı, tetradoxu tok karına kullanmanızı öneririm.

 16. Merhaba hcm iyi günler dilerim ben geçtiğimiz salı günü doktor tavsiyesi ile aç karnına lansor mide koruyucu kullandım ardından kahvaltımı yaptım sonra diclomec kullandım akşam tuvalete girdiğimde kakamda kan olduğunu gördüm akşam da kullanacaktım ilacı ama kanı görünce bıraktım yani bir kere kullandığımda kaldı çarşamba günü sabah midemde ağrı oldu lansor içtim tekrar ama saat 11 gibi yine tuvalette kan geldi 3 4damla düştü normalde iç çamaşırıma bile gelmiyo ilk defa oldu bu midemde yorgunluk halsizlik ve iştah kaybı var cnm hiç bir şey istemiyo neden olabilir sizce bu mide delinmesi den korkuyorum bana cvp verirseniz çok sevinirim yaş 28

 17. Hocam kız Kardeşimin ileri derece ülseri var. Ve 3 aylık hamile normal gebelik kusmalarında kan kusuyor
  Bu neden olabilir bir hafta sonra randevusu var çok korkuyoruz.

  • bir süre hastanede yatıp serum tedavisi almasında yarar var. mide dinlendirilmelidir. endoskopi yapılabilir. bazı gebeliklerde aşırı kusmalar olabilir özellikle ilk 3 ayda buna tıpta hiperemesiz gravidarum diyoruz. Bu süre içerisinde kusmaları engelleyecek ilaçlar kullanılmalı

 18. Ben bi yudum tuz ruhu ictim yanlislikla iki aylik gebeyim midem ve yemek borum delinmis zarar gormus olabilir yemek yerken cam kesikleri gibi hissediyorum yemek borumda midemdede yanma oluyur

  • yemek borusu ve mide hasar görmüş olabilir. hemen doktora görünmenizde yarar var. gastroenteroloji veya genel cerrahi bölümleri. endoskopi yapılması gerekebilir.

 19. Hocam benim midem son bir haftadır şiddetli bir şekilde ağrıyor. Karnımın içi sızlıyor sanki. Ağrı sol göğsüme ve kürek kemiklerine de vuruyor. Ağrı 1 saat falan sürüyor. Ağrıdan kımıldayamıyorum bile yürürken dik duramıyorum iki büklüm kalıyorum acaba mide delinmesi olabilir mi?

 20. Hocam ben aç karnına Bimeks C içtim öğün inanılmaz midem agrıdı ve devam edıyor öyle delinme falan olmamıştır ınsaallah dimi

 21. Bende mide ameliyatı oldum bir anda midem delinmiş acil ameliyat oldum 14 gün önce bundan sonraki hayatımda nelere dikkat edeceyim ve beslenme konusu hangi yiyeceklerden uzak durcam teşekkürler Tu

   • Selam hocam 2 gün önce baş ağrısı var diye apranax plus içtim ve 1 saat sonra mide ağrısı başladı 2 gündür karnım ağrıyor mide bulantısı var ama istifra edemiyorum yemek yediğim anda tam tutarken hissedebiliyorum ağrıyı yemek yiyemiyorum bile ne olmuş olabilir sizce?

    • aparanax güçlü bir ağrıkesicidir ve mide mukozasını etkileyebilir. mutlaka tok karına alınmalı gerekirse mide koruyucu ile alınabilir. Yemek yemenizi, özellikle yoğurt, bol su içmenizi ve gerekirse mide koruyucu ilaç almanızı öneririm

Yorumlar kapalı.