Menü Kapat

Polidaktili – Konjenital Aksesuar Parmak

Güncelleme tarihi:

Polidaktili, parmak sayisinin normalden (5) fazla olmasi anlamina gelir. Cesitli tipleri vardir.

Metakarp ve falanks sayisi birlikte fazla olabilecegi gibi, sadece falanks sayisi fazla veya el ile eklem yapmadan da olabilir.Hastaların kişisel, psikolojik ve fonksiyonel sağlığı açısından Bu tür anomalilerin erken yaşta ameliyat edilmesinde yarar vardır. Fotoğrafta görünen polidaktili hastası 14 yaşında erkek hasta

Polidaktili - Konjenital Aksesuar Parmak
Polidaktili – Konjenital Aksesuar Parmak

Polidaktili el veya ayak parmaklarında normalde olması gerekenden daha fazla sayıda doğuştan parmak bulunması durumudur. Anne karnında el ve ayak yapıları gelişirken parmaklar önce yapışık durumdadır. Gelişim sırasında parmak aralarındaki dokuların erimesiyle parmaklar ayrılır.

Ancak bazen parmakların ayrılması sırasında bir hata sonucu fazla sayıda parmaklar ya da POLİDAKTİLİ oluşabilir. Ortalama 500 doğumda bir görülen polidaktili ya da fazla parmak durumu genetik olarak geçebildiği gibi bazen oluşumunda hiç bir sebep bulunamayabilir. Polidaktili ile birlikte sindaktili ya da yapışık parmak durumu da olabilir.

POLİDAKTİLİ farklı şekillerde olabilir. Başparmak ya da küçük parmağın yanında ufak bir şişlik gibi olabilir, bir parmağın uç kısmında iki uç şeklinde çatallanma gibi olabilir, elin kenarında hiç hareket etmeyen ufak bir sapla bağlı bir parmak şeklinde olabilir ya da tam gelişmiş harketli normal bir fazla parmak şeklinde olabilir.

Fazla parmak ya da polidaktili beraberinde diğer anomaliler ya da sakatlıklar da olabilir. Böyle bir durumda diğer sakatlıkların da incelenmesi gerekebilir. Polidaktili ya da fazla parmak bazen diğer parmakların gelişimini etkileyerek kaymalara ya da gelişim bozukluklarına neden olabilir bu sebeple mümkün olduğu kadar erken tedavisi önerilmektedir.

Ameliyat için en uygun devre bebek 6 – 12 aylıkkendir. Ameliyatta diğer parmaklara özellikle dolaşımlarına dikkat edilerek, zarar vermeden fazla olan parmağın çıkarılması şeklinde yapılır.

POLİDAKTİLİ ya da fazla parmak ameliyatı yapıldıktan sonra o devrede ortaya çıkmayan ya da kendini göstermeyen bazı bozukluklar nadir durumlarda çocuk daha büyüdükten sonra parmaklarını kullanması sırasında ortaya çıkabilir. Örneğin parmak hareketlerinde bozukluklar ya da parmakta eğrilikler oluşabilir. Bunların düzeltilmesi için daha ileride ek ameliyatlar gerekebilir.

Polidaktili veya fazla parmak durumu büyük oranda ameliyatla düzeltilir ancak çok çok nadir durumlarda sekeller ya da kalıcı bozukluklar olabilir. POLİDAKTİLİ tedavisi eğer bebekte yapılacak ise ameliyat genel anestezi altında yapılır. Genel anestezi hastanın nefes yoluna bir tüp konarak tamamen uyutulmasıdır. Bunun için önceden tüm sistemlerin laboratuvar incelemeleri yapılır. Ameliyat sırasında kan oksijen seviyeleri, tansiyon, solunum takip edilir.

Çok çok nadiren ilaç reaksiyonu ve ölüm riski vardır. Ameliyatın hastane koşullarında yapılması gerekir. Erişkin hastalarda ise lokal anestezi altında sadece bölgesel uyuşturmayla ameliyat yapılabilir.

Ameliyat sonrasında ameliyat bölgesinde az ya da çok bir iz (skar) kalacaktır. Tüm ameliyatlarda iz kalır. Ancak bazı noktalara dikkat edilerek bu izin daha az kalması sağlanabilir. Ayrıca enaz birkaç sene geçtikten sonra fazla iz kalması durumunda izi azaltmaya yönelik skar revizyon ameliyatları yapılabilmektedir. (kaynak: Prof. Dr. Kutlu Sevin)

Posted in Ordan Burdan Konular

İlgili Yazılar