6 Parmak (Polidaktili) tedavisi

Polidaktili (İngilizcesi Polydactyly, pol-ee-DAK-tuh-lee), el veya ayak üstünde ekstra bir parmak anlamına geliyor. Bir veya iki el veya ayak üzerinde olabilir.

Çok farklı çeşitleri vardır. Ekstra parmaklar genellikle diğer parmaklardan daha küçüktür.

Anne karnındayken el ve ayakların gelişme sürecinde parmaklar yapışık durumda olur. Daha sonra gelişim esnasında parmak aralarındaki dokular erir ve parmaklar oluşur

Polidaktili nedir? fazla parmak

Polidaktilenin Sebepleri Nedir?

Bu durum bir bebek doğmadan önce oluşur. Bir bebeğin elleri ve ayakları ilk kez oluştuğunda, eldivenler şeklinde oluşurlar. Sonra parmaklar veya ayak parmakları oluşur. Ekstra bir parmak veya ayak parmağı oluşursa, bu polidaktiliteye neden olur.

Kimler risk altında?

Herhangi bir bebek polidaktili olarak doğabilir (Ortalama 500 doğumda bir görülür). Aksiyal polidaktili ailelerde kalıtsal yolla aktarılabilir.

Fazla parmağı olan çoğu bebeğin başka sağlık problemleri yoktur. Ama bu durum bazen genetik bir sendromun parçası da olabilir.

Nasıl Teşhis Edilir?

Polidaktili doğumdan önce yapılan kontrol ultrasonlarda görülebilir. Aksi takdirde, doktorlar bebek doğduğunda teşhis koyarlar.

Fazladan parmağın kemik ve eklemleri olup olmadığını görmek için röntgen çekilebilir. Bu, cerrahın ne tür bir tedavinin gerekli olduğuna karar vermesine yardımcı olur.

Polidaktili Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi elin veya ayağın üzerindeki fazla parmağın konumuna ve nasıl oluştuğuna bağlıdır. İnce bir sapla bağlanmış ekstra pembemsi veya küçük bir ayak parmağı, bazen cerrahın ofisinde, cerrahi bir klips veya dikiş ile kolayca çıkarılabilir.

Ekstra başparmaklar, büyük ayak parmakları veya orta parmak veya kemik ve/veya eklem içeren ayak parmaklarının hastanede ameliyat edilmesi gerekir.