Anasayfa » Genel Konular » Multislice Tomografi Ne işe yarar?

Multislice Tomografi Ne işe yarar?

Multislice Tomografi (MS-BT) yeni nesil gelişmiş ve çok kesitli bilgisayarlı tomografidir. İnsan vücudunu saniyeler içerisinde çok ince kesitler (1mm’den daha küçük kesitler) halinde tarayan teknolojidir. Peki çok fazla ve ince kesit olmasının ne gibi faydaları vardır?

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz
Multislice Tomografi
Multislice Tomografi

Şöyle düşünün, insan vücudunu bir karpuza benzetelim, her organı bir karpuz dilimi olsun ve karpuz diliminin içerisindeki çekirdeklerde hastalıklar olsun. Karpuz dilimini kalın kestiğiniz takdirde dilim içerisinde gizlenen çekirdekleri (hastalık, patoloji) göremeyebiliriz. Çok ince kesitler yapıldığında sadece çekirdeklerin varlığını tespit etmek değil içeriği, konumu ve boyutu hakkında çok önemli bilgileri de elde etmemiz mümkündür.

Son teknoloji kullanarak yapılan Multislice Bilgisayarlı Tomografi (MS-BT) çekimleri aracılığı ile insan vücudundaki organlar adeta üç boyutlu (aksiel, koronal, sagital) bir şekilde sanal ortama aktarılmaktadır bundan dolayı bazı merkezlerde “Sanal Anatomik inceleme” adı verilmektedir. Örneğin Sanal anjiyografi, Sanal kolonoskopi, sanal endoskopi, sanal sistoskopi, sanal bronkoskopi v.b.

Multislice Tomografi (MS-BT) Kullanım Alanları

Sanal Pulmoner Anjiyografi
Multislice Tomografi ile akciğer damarları incelenebilir pulmoner (emboli, anevrizma, AVM, tümör oluşumu)

Sanal Toraks Tomografisi
Multislice Tomografi (VCT 64 Dedektör) ile akciğerleri non-invaziv olarak yüksek görüntü kalitesi ile incelenebilir. Sanal bronkoskopi yapılabilir. Bronş ve akciğer damar hastalıkları yüksek çözünürlük ile gösterilebilir.

Sanal Karotis Anjiyo
Multislice Tomografinin klinik kullanıma girmesiyle karotis vertebral sistem anjiyografisinde altın standart olarak yerini almıştır.

Abdominal, Renal ve Periferik Sanal Anjiyo (anjiyo tomografi)
Multislice Tomografi (VCT 64 Dedektör) ile non-invaziv olarak çok kısa sürede ve yüksek çözünürlükte damarlardaki Aterostlerotik plaklar, daha önce yerleştirilmiş greft ve stentler ile akut tıkanmaya neden olan emboliler görüntülenebilmektedir.

Sanal Serebral Anjiyografi
Dinamik olarak beynin ve anatomik fonksiyonel durumunu değerlendirebilmektedir. Beyindeki kan hacmi, kan akımı ve geçiş hızı hesaplanabilmektedir. Ayrıca beyin ve boyun damarlarının VCT ile non-invazif anjiografik görüntülenmesi mümkündür.

Sanal Kolonoskopi
Erken tanı hayat kurtarıcı olabileceğinden yüksek riskli hastalarda tarama amaçlı geleneksel kolonoskopi kullanılmaktadır. Ancak birçok hasta bu işlemden kaçınmaktadır. İşlem sırasında sedasyon gerekmektedir. Sanal kolonoskopi bu hasta grubuna alternatif tanı yöntemi haline gelmiştir. Multislice Tomografi (VCT 64 Dedektör) ile kalın bağırsak yalnız iç yüzeyi değil dışı da değerlendirebilmektedir.

LOMBER DİSK VE OMURGA GÖRÜNTÜLEME
Disk hernisi görüntülemede üç boyutlu ve sagital koronal ve aksiyal görüntüler oluşturularak daha kesin sonuçlar elde edilebilmektedir. Özellikle protez gibi metalik ortopedik materyal uygulanmış hastalarda eski ct incelemelerinde izlenen görüntü kalitesindeki bozulma 64 vct ile tamamen düzelmektedir.

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir