İşte Basur (Hemoroid) için 1 numara Mucize tedavi

basur33

Yıllardır basur şikayetleri yaşadıysanız, makat ağrısı ve kanama nedeniyle utandığınız için doktora gidemediyseniz, bu durumu en yakın çevrenizle bile paylaşamadıysanız,

Şikayetlerden kurtulmak için her türlü yolu denediyseniz, yine basur derdiyle baş başa kaldıysanız ve artık bir çare arayışındaysanız…

Doğru yerdesiniz.

Bu makaleyi tedavisini gerçekleştirdiğim binlerce hastadan yola çıkarak yazdım. Sizin de şikayetlerinize derman olmasını ümit ederim.

Toplumda makat şikayetlerine fazla önem verilmez —insanlar utanır — doktora gitmek istemez. Bu üzücü bir durum. Çünkü basur da tansiyon ve şeker gibi bir hastalık. Tedavisi var. Bu hastalıktan kim kurtulmak istemez ki !!?

Nedenleri | Belirtileri | Zararları | Tedavisi | Lazer tedavi | Basur tekrarlaması | Oturma Banyosu | SSS

Basur nedir?

Basur — makat damarlarının meme tarzında şişmesidir. Halk arasında hemoroid, mayasıl, babasıl ve buasir denir.

Basur tek başına bir hastalık olabilir veya bir başka hastalığın belirtisi olabilir. Mesela kabızlık veya kötü huylu barsak hastalığı.

Basur Neden Olur?

Makat bölgesinde — basınç artınca — basur oluşabilir.

Damar uçları meme tarzında şişmeye başlar buna — hemoroid pakesi denir.

Kabızlık, ishal, tuvalette uzun bekleme (cep telefonu veya tabletle alışkanlığı), spor (ağırlık kaldırma, bisiklet, motosiklet ve ata binme, kürek çekme), cinsel birleşme (anal yolla), şişmanlık (obezite), gebelik, yaşlılık ve hareketsizlik (uzun süre oturmak veya ayakta durmak) gibi durumlar basıncı arttırabilir.

İki ana çeşidi vardır iç ve dış basur. Latincede iç basura internal hemoroid, dış basur da eksternal hemoroid denir.

Basur olduğumu nasıl anlarım?

Makat bölgenizde — ağrı, kanama, meme tarzında şişlik ve kaşıntı — varsa basur olma ihtimali yüksektir. Tanı muayeneyle konulur. Makat muayenesi Genel cerrahi Uzmanı tarafından yapılır.

Özellikle bağırsak ve makat hastalıkları ile ilgilenen cerrahlara ise kolorektal cerrah — proktologproktoloji uzmanı adı verilir.

Saat yönlerine göre Hemoroid (Basur) dağılımı

Makat muayenesi diz çöker gibi ve yan tarafa yatış durumunda yapılır. Yandaki fotoğrafta görüldüğü gibi basur memeleri saat yönlerine göre adlandırılır. Memeler en sık saat 1,5,9 hizasında olur (litotomi pozisyonunda 3,7,11). Bu bölgelerde ana damarlar bulunur.

Makatta oluşan her şişlik ve kanama basur DEĞİLDİR.

Bazı kötü huylu barsak hastalıkları da bunu yapar. Dolayısıyla orta ve ileri yaş kişilerde kolonoskopi ile barsakların taranması önemlidir. Basur bir buzdağı gibidir. Siz sadece tepesini fark edersiniz.

Basurun kaç derecesi var?

  1. Birinci derecce — basurda meme olmaz. Tesadüfen muayenede fark edilir.
  2. İkinci derecede — küçük memeler olur ve tuvalette kendiliğinden kaybolur.
  3. Üçüncü derecede — memeler el yardımıyla içeriye doğru itilip kaybedilir.
  4. Dördüncü derecede — ise memeler sürekli dışarıda olur ve kaybolmaz.

Basurun her derecesinde kanama olabilir.

Hemoroid Evreleri - Derecesi -Sınıflaması - Grading
Basur Derecesi (Hemoroid Evreleri): 1.meme yok, 2.meme var kendiliğinden kaybolur, 3.meme elle kaybedilir, 4.meme sürekli dışarıda ve kaybolmaz

Komplike basurlarda (buna 5.derece diyebiliriz) memelerde yara, iltihap, patlama, pıhtılaşma, kanser gibi sorunlar baş gösterir.

Memenin içerisinde pıhtı oluşursa çok ağrılı ve mor renkte bir sertlik görülür. Buna — Tromboze Eksternal Hemoroid — denir. Hastalar ağrıdan oturamaz bazıları ise yürüyemez ve konuşamaz hale gelir.

Basur ve Kanama

Daha önce belirttiğim gibi kanama basur her evresinde olur ve buna Hemoroid kanaması denir. Kanamanın en önemli nedeni ise makat bölgesinde meme tarzında genişleyen toplar damarların sürtünmeye bağlı aşınmasıdır. Kanama bazen bir iki damla olduğu gibi bazı hastalarda aşırı kanamalar olabilir — makattan musluk çeşme gibi kan gelmesi — hatta öyle ki bazı hastalarım muayeneye geldiğinde kıyafetleri kan içinde olup oturduğu sandalyeye bile kan lekesi bulaşır. Bunlar çok ile evre ve ihmal edilmiş basurlarda görülür.

Bazı hastalarda basurla birlikte fissür de eşlik eder. Bu durumlarda fissürden gelen kan da basur kanamasına ilave olur. Fissür durumlarında özellikle tuvalet esnasında ve sonrasında ayrıca aşırı makat ağrısı olur — cam kesiği gibi ağrı — bu durum makat kaslarının spazmına neden olur.

Bazı durumlarda basurun yanında fistül görülür. Bu durumlarda kanlı akıntı olur. Ayrıca makat bölgesinde nemlenme, kaşıntı ve kızarıklık olur.

Bazı durumlarda kanamanın nedeni hemoroid olmayabilir. Barsağın üst kısımlarındaki hastalıklarda dübürden kan gelmesine neden olabilir. Örneğin kolon iltihabı (kolit), divertikül, kolon polibi, kolon kanseri vb.

Basur ve makat ağrısı

Basur ilk evrelerinde ağrı yapmaz. Ne zaman ki basur memesi makat dışına çıktı mı ağrı başlayabilir. Bazen aşırı ıkınmaya bağlı basur memesinin içerisinde kan pıhtıları oluşur. Bu durum ani ve şiddetli ağrıya neden olabilir. Bu özellikle dış basurlarda görülür ve Tromboze Eksternal Hemoroid olarak adlandırılır. Ayrıca basura eşlik eden fissürler ağrı nedeni olabilir.

Hemoroid ve Hemoroit hangisi doğru?

Basur yani hemoroid kelimesi Latinceden Türkçeye geçmiştir. Latincede —hemorrhoid — olarak yazılır. Bazı kaynaklar Türkçe imla kurallarına uyarak yanlışlıkta çeviri esnasında son harfi (d) yerine (t) olarak yazmıştır. Son ek —it olunca enfeksiyon durumunu akla getirir. Doğru olan — Hemoroid — olarak yazılmasıdır.

Basur ve Kabızlık (Hemoroid ve Konstipasyon)

Bu durum tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan çıkar hikayesine benzer 🙂 Bazı çalışmalar basurun asıl nedeninin kabızlık olduğunu gösterir. Diğer çalışmalar ise basurun kabızlığa yol açtığını savunur. Ortada bir kısır döngü var. Her iki görüş doğru olabilir ama önemli olan şudur her iki durum da birbirini tetikler. Dolayısıyla tedaviden sonra hastaların yaşam tarzında değişiklik yapması önemlidir. Bol su içmeleri, taze sebze ve meyve yemeleri, düzenli öğünler almaları kabızlığı giderebilir.

Basurun tehlikesi var mı?

Basur insanların hayatını altüst edebilir.

Tuvalete gitmek resmen bir işkence olur. Tuvaletini bekleten hastalarda başka sıkıntılar olabilir. Mesela İBSdivertikül. Hastalar daima sinirli ve uykusuz gezer.

Anatomik yakınlık, ortak sinirler ve kaslar nedeniyle basur erkeklerde penis sertleşmesini azalabilir, bayanlarda da isteksizlik yaratabilir (loss of libido).

Bir ata sözümüz der ki “damlaya damlaya göl olur“. Basurdan akan kan zamanla kansızlığa neden olabilir (anemi). Kan bazen dışkıyla karışık olur ve anlaşılmaz. Bu durum kalp yetmezliği ve kapak yetersizliğine yol açabilir.

Hastalar bazen oturamaz, ayakta duramaz, iş yapamaz ve konuşamaz hale gelir.

Basurun dermanı nedir?

Her derdin bir dermanı vardır elbet — mühim olan doğru teşhis. Kafa kurcalayan bazı sorular var.

Kesin çözüm nedir, tekrarlama olur mu, ameliyat ne kadar sürer. Ağrı olur mu, bayıltacak mısınız, işime ne zaman dönebilirim, fiyatı ne kadar, ameliyat olmasam olmaz mı..

bu sorular uzar gider..

Basura iyi gelen şeyler: Liften zengin diyet (sebze ve meyve), probiyotikler, oturma banyosu ve kremler (çinko, nitrogliserin ve kortizon içeren). Tuvalette uzun süre beklemeyin. Ikınmayın. Günde 1.5-2 Lt su için.

Bazı durumlarda basur memesi makat bölgesinden dışarı sarkar ve ödem oluşur. Bu durumlar çok ağrılı olur ve acil müdahale gerektirir. Kayganlaştırıcı jel veya krem kullanılarak hemoroid memesi eldivenle tekrar makat bölgesine sokulabilir. Bu geçici bir çözümdür.

Ameliyatsız Çözümler:

  • Basur memeleri lastik bantla boğulabilir (band ligasyonu).
  • Lazer veya infrared ışığıyla memeler söndürülebilir.
  • Yakma yöntemi (Dağlama, Bipolar koagülasyon) çok eski bir yöntemdir ve Osmanlı döneminde Şerafettin Sabuncuoğlu tarafından yapılırdı.
  • Memelerin için ilaç sıkılarak kurutulabilir (Skleroterapi).

Lazerle Basur tedavisi

Yeni bir yöntemdir — ameliyat değildir — makas, bıçak ve dikiş kullanılmaz. Basur memeleri kesilmez.

Lazer iğnesiyle basur damarları kapatılır. Memeler delinmiş bir balon gibi küçülüp kaybolur. Ağrı ve kanama da kesilir. Lazer tedavisi muayenehane veya hastanede lokal anesteziyle yapılabilir. Kolay, hızlı (5dk) ve yatış olmadan günübirlik yapılabilecek bir işlemdir.

Neolazer Hemoroid basur tedavisi, Laser hemorrhoidoplasty, hemorrhoidopexy (LHP), Lazer Proktoloji
Neolazer

Yıllardır makattan musluk çeşme gibi akan kan bir anda duruverir. Hastalar bir saat sonra evine dönebilir. Bir gün sonra normal hayatına devam edebilir. Yürüyüş yapabilir, banyoya girebilir, araba kullanabilir ve işe gidebilir.

Lazer, basurun her derecesinde yapılabilir ancak özellikle bazı ileri durumlarda cerrahi girişimle birlikte kullanılması gerekebilir. Dr. Ertan BEYATLI

Lazer tedavisi için şehir içinden gelen hastalarım işlemden 10-15 dakika sonra evine dönebilir. Şehir dışı ve yurtdışından gelen hastalar ise tercihen 2-3 saat sonra yola çıkmaları uygundur. Tedavi ve ücretler hakkında detaylı bilgi için buradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

— Tel: +90 (531) 618 89 64

Afyonkarahisar, Ankara, Kütahya, Uşak, Eskişehir.

Whatsapp mesaj

Lazerle Hemoroid tedavisi
Lazerle Hemoroid tedavisi

Lazer tedavisi basur dışında fissür, fistül ve kıl dönmesi hastalıklarında da uygulanabilir. Tedavi ücretleri çok farklı olabilir. Hastanın durumu, basurun derecesi, uygulayan hekim ve hastane, lazer cihazın markası vb. durumlar lazer tedavisinin maliyetini etkileyebilir.

Basur Ameliyatı

Basur memeleri kesilip alınır (Hemoroidektomi). Geriye kalan dokular açık bırakılır (Milligan Morgan yöntemi) veya dikilip kapatılır (Ferguson yöntemi). Dokular dikildiğinde yara iyileşme süresi daha kısa olur.

basur ameliyatı hemoroid

Ameliyat sonra iyileşme süresi ise 20-90 gün olabilir. Ameliyattan sonra ıkınmadan uzak durun. Bir kaç gün posasız yiyecekler alın (çorba, süt, yoğurt, yumurta, peynir, tereyağı, bal, reçel, açık çay, taze meyve suları, soyulmuş meyveler). Acılı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun.

Lazer vs Ameliyat

LazerAmeliyat
KolaylıkGünübirlikYatış
Süre5-15 dk30-60 dk
Ağrı, Kanama, iltihapazfazla
İyileşme2 gün40-90 gün
MaliyetNormalDüşük
YaygınlıkAzÇok

Lazer Hemoroid Tedavisi video izlemek için – Tıkla

Oturma Banyosu nedir?

Leğen veya küvet içinde yapılabilir. Özel plastik oturma küvetleri vardır. Günde 3 kez 15 dakika süre ile dirseği yakmayan ısıdaki (38oC) ılık çeşme suyun içine oturulur. Deniz suyu da kullanılabilir ve yara iyileşmesini hızlandırır. Oturma banyosu basur, fissür, fistül, anal apse durumlarında yapılabilir.

Oturma Banyosu - plastik oturma küveti

Özellikle ameliyat sonrasında ağrıyı azaltmak ve yara iyileşmesini hızlandırmak amacıyla hastalara oturma banyosu (sitz banyosu) önerilir. Alkollü solüsyonlar (Rivanol vb.) ve iyotlu solüsyonlar (Batticon®, Betadine®, batikonlu su vb.) yara iyileşmesini geciktirebilir.

Basur tekrarlar mı?

Basur tekrarlamaz.

Tedaviden sonra şikayetlerin tekrarlaması yetersiz tedavi, yeni basur oluşumu veya diğer hastalıkların olduğunu gösterir. Örneğin; fissür, fistül, polip, crohn ve kolit hastalığı, vb.

Basur tekrarlar mı? Toplar damarlar saat yönüne göre (3, 7, 11) gösterilmiştir.

Yeni basur oluşumu rastladığımız en sık nedendir. Makat bölgesinde sağ tarafta 2, sol tarafta 1 olmak üzere 3 ana toplar damar var. Basur bazen sadece bir damarda oluşabilir. Ameliyattan sonra diğer damarlarda da yeni basurlar gelişebilir. Bunun nedeni ise hastaların aynı yaşam tarzının devam etmesidir.

Ameliyatlar bazen yetersiz olabiliyor. Makat hastalıklarıyla ilgilenen hekime Proktolog (Proktoloji) denir. Basurun %75’lik kısmı anal kanalın içerisindedir. Yukarıda anlattığım gibi bir buzdağı gibidir. Buzdağının sadece tepesine yapılan müdahale dağı ortadan kaldırmaz! Bir balonu ortadan kesin, bir düğüm atın ve tekrar üfleyin. Balon yine şişecektir. Dolayısıyla bir kısmı alınan basur elbette zamanla tekrar şişip genişleyecektir!

Basur yeterli tedavi sonrası tekrarlamaz. Yeni basur oluşabilir, yapılan müdahale yetersiz olabilir veya basur tanısı doğru olmayabilir. Op.Dr.Ertan BEYATLI

Sıkça Sorulan Sorular

Acı yemek basur yapar mı?

Hayır. Tek başına acı ve baharatlı yiyecekler basur yapmaz ancak basuru var olan kişilerde şikayetlerin alevlenmesine yola açabilir.

Hamilelikte Hemoroid için ne yapılmalı?

Gebelikle ortaya çıkan hemoroidlerin büyük kısmı doğumdan sonra kaybolabilir. Dolayısıyla, ciddi şikayetler veya komplikasyon yoksa durum takip edilmelidir.

Basur gaz ve şişkinlik yapar mı?

Elbette yapar. İleri derece basur memelesi makat bölgesinde dar geçite yol açtığı için barsaklarda gaz ve gaita bekleme süresini arttırır. Bu durum haliyle karında şişlik, şişkinlik ve kolik tarzda bir karın ağrısına neden olabilir.

Hemoroid kansere dönüşür mü?

Hemoroid dokusunda kanser dönüşümü oldukça nadir bir durumdur. Bu durumun esas nedeni sürekli sürtünmeye maruz kalan hemoroid memesinden kaynaklanabilir. Ayrıca kalın barsaktaki gaitanın fazla bekleme süresi de kolon kanserine yol açabilir. Ancak bu iki durumda çok nadirdir.

İshal basur yapar mı?

Aşırı ve uzun süren ishal durumunda dış basur (eksternal hemoroid) gelişebilir. Bazen hemoroid içerisinde ağrılı pıhtı da oluşur ve buna Tromboze eksternal hemoroid denir.

Makat bölgesi hastalıklarında denize ve havuza girmenin etkisi nedir?

Denize girmek çok olumlu katkılar sağlar ve yara iyileşmesini hızlandırır. Özellikle yaz aylarında ameliyat olan hastalarda denize girmek ve uzun süreli kalmak yarar sağlar. Denize girme imkanı olmayan hastaların havuza girmesi söz konusu olabilir. Yaranın klor içeren havuz suyu veya deniz suyundan mikrop alması söz konusu olmaz.

Zeytinyağı basura iyi gelir mi?

Hemoroid ve anal fissürlerle ameliyat öncesi ve sonrasında da zeytinyağının faydaları vardır. Bölgeyi yumuşatır, tahrişi azaltır ve yara iyileşmesini hızlandırır.

Devlet hastanelerinde lazerle tedavi yapılıyor mu?

Bu durum ilden ile değişir. Bazı illerde örneğin Ankara ve İstanbul bazı devlet hastaneleri ve tıp fakültelerinden lazer işlemi yapılmaktadır.

8 görüş ve soru yazıldı

Soru sor - Görüş bildir

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir