Basur bazen tek başına bir hastalıktır bazen de başka hastalığın bir işaretidir. Mesela kötü huylu barsak hastalığı, kabızlık, vb.

Basur nedir?

Basur makattaki damarların meme şeklinde şişmesidir. Halk arasında hemoroid, mayasıl, babasıl ve buasir olarak da bilinir.

Toplumda ara ara makat ağrısı veya kanaması neredeyse normal olarak kabul edilmektedir. İnsanlar utandığı, korktuğu ve çekindiği için muayene olmayı tercih bile etmiyor. Bu üzücü bir durumdur.

Halbuki bu da tansiyon, şeker veya gastrit gibi bir hastalıktır. Doğru zamanda tedavi edilmezse istenmeyen sorunlara yol açabilir.

Basur Çeşitleri

 1. İç basur (interneal hemoroid)
 2. Dış basur (eksternal hemoroid)

Basur Neden Olur?

Basınç artışından dolayı makat bölgesindeki toplar damarlar (ven) şişebilir. Bu durum basur memesinin (hemoroid pakesi) oluşmasına yol açar. Basınç artışının sebepleri ise: kabızlık, ishal, tuvalette uzun bekleme (cep telefonu veya tabletle), spor (ağırlık kaldırma, bisiklet, motosiklet ve ata binme, kürek çekme), cinsel birleşme (anal yolla), şişmanlık (obezite), gebelik, yaşlılık ve hareketsizlik (uzun süre oturmak veya ayakta durmak)

Basur nasıl anlaşılır?

Makatta kanama, ağrı, meme şeklinde şişlik ve kaşıntı görülebilir. Bunların hepsi aynı kişide görülmeyebilir. Şikayetlerin şiddeti hastalığın derecesine bağlıdır.

Basurun derecesi

Hemoroid Evreleri - Derecesi -Sınıflaması - Grading
Basur Derecesi, Grading, Hemoroid Evreleri
 • Birinci derece – Kanama olabilir. Tesadüfen muayene esnasında fark edilir.
 • İkinci derece – dışarı sarkan memeler kendiliğinden kaybolur. Hastalar genelde basurla barışık yaşamayı tercih eder.
 • Üçüncü derece – dışarı sarkan memeler elle kaybolur. Şikayetleri biraz daha ciddi ve rahatsız edicidir. Hastalar zoraki olsa da muayene olmak isterler. Genelde ilaçlarla şikayetler yatıştırılır.
 • Dördüncü derece – memeler sürekli dışarıda ve kaybolmaz. Çok ciddi şikayetler baş göstermeye başlar. Bu durumdan dolayı hastalar artık kalıcı çözüm peşindedirler.

Komplike basur ise (veya 5.derece) gelişen ülser, fistül, abse ve kanser durumunu ifade eder. Memesinin içerisinde gelişen pıhtılar da ciddi ağrıya sebep olur. Bunun tıp dilindeki adı Tromboze Eksternal Hemoroid dir.

Basur tanısı muayene ile konulur. Makat muayenesi Genel cerrahi Uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Özellikle bağırsak ve makat hastalıkları ile ilgilenen cerrahlara ise kolorektal cerrah, proktolog, proktoloji uzmanı adı verilir.

Saat yönlerine göre Hemoroid (Basur) dağılımı

Makat muayenesi yan yatış veya diz dirsek pozisyonunda (DDP) yapılabilir. Yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi basur memeleri saat yönlerine göre adlandırılır. Diz dirsek pozisyonunda en sık görülen memeler saat 1,5 ve 9 hizasında olur (litotomi pozisyonunda 3,7,11). Bu bölgelerde sık görülmesinin nedeni ise hemoroidal damarlarının bulunmasıdır.

Makat bölgesinin iç kısmını görmek için bazı aletler kullanılabilir. Örneğin; Anoskop, Rektoskop, Rektosigmoidoskop ve Kolonoskop.

Özellikle orta ve ileri yaş kişilerde makat bölgesinde oluşan her şişlik veya kanama basur olarak değerlendirilemez. Bu gibi durumlarda ilk önce tarama kolonoskopi işleminin yapılması önemlidir.

Aslında basur bir buzdağı gibidir. Hastalar buzdağının sadece tepesini farkedebilir. Ancak, asıl hastalık makat bölgesinin iç tarafındadır. Hekim bunu rektoskopi, Kolonoskopi veya tedavi esnasında görebilir.

Basur tehlikeli mi?

Hemoroid tedavi edilmezse ne olur ?

Şikayetlerden kurtulmak için hastalar özel yaşam stili edinirler. Yeme ve içme alışkanlıkları, zevk ve moral durumları, hobileri ve daha birçok alışkanlıkları bu hastalıkla baş başa yaşamaya devam edercesine ayarlarlar. Bu hastalık aslında görüldüğü kadar basit bir hastalık değildir.

Sindirim Sorunları. Hastalar genelde tuvalete gitmek istemezler. Onlar için bu bir işkencedir. Bu durum sindirim sisteminde birçok rahatsızlık yaratır örneğin; İBS, kolon kanseridivertikül. Kullanılan ilaçlar gastrit ve mide ülserine yol açabilir.

Sinir Sistemi sorunları. Sinirlilik, uykusuzluk, verimsizlik.

Cinsel Sorunlar. Sindirim ve sinir sistemi bozulduğuna göre ister istemez cinsel sorunlar da baş gösterir. Basur memeleri penisin yeterli sertleşmesine engel olabilir, bayanlarda da cinsel arzuyu (libido, loss of libido) azaltabilir.

Dolaşım ve Kalp sorunları. Bir ata sözü der ki “damlaya damlaya göl olur”, basur kanaması zamanla kansızlığa (anemi) neden olabilir. Genelde bu kan damlaları dışkı ile karışır ve hastalar tarafından fark edilmez. Bu durum kalp yetmezliği ve kapak yetersizliğine yol açabilir.

Mesleki sorunlar. hastaların ayakta durmalarına veya sandalyeye oturmalarına engel olabilir. Bu pozisyondaki meslek sahiplerinin (örneğin öğretmen, memur, berber, esnaf, doktor, avukat, hakim, asker…vs) performansında ve verimliliğinde ciddi düşüş gözlenebilir.

İlletin dermanı nedir?

Her derdin bir dermanı olduğuna göre basurun da bir dermanı vardır elbet 🙂 Burada mühim olan doğru teşhisin koyulmasıdır. Bunu yakaladınız mı, sizi yepyeni bir hayat bekler ve basur denen illetten kurtulursunuz..

Bu derde derman ararken aşağıdaki aşamalar karşınıza çıkabilir:

 • Basit önlemler
 • Ameliyatsız tedavi
 • Hemoroid ameliyatı

Hastaların kafasını kurcalayan bir çok soru vardır. Kesin çözüm nedir, tekrarlama olur mu, ameliyat ne kadar sürer, ağrı olur mu, bayıltacak mısınız, işime ne zaman dönebilirim, fiyatı ne kadar, ameliyat olmasam olmaz mı.. bu sorular uzar gider..

Basit önlemeler

Basura ne iyi gelir? 1) Diyet: liften zengin diyet, probiyotikler. 2) Oturma banyosu: sıcak su içine oturma çok yarar sağlar. 3) Kremler: çinko, nitrogliserin ve kortizon içerikli kremler kullanılır.

Ameliyatsız Çözümler

Günümüzde basur memesini boğma, söndürme, yakma ve kurutma işlemlerini kapsıyor. Boğma yönteminde (band ligasyonu) memelere lastik bant uygulanır. Söndürme yönteminde lazer veya infrared ışığı uygulanır. Yakma yöntemi ise (Dağlama, Bipolar koagülasyon) çok eski bir yöntem olup Osmanlı döneminde Şerafettin Sabuncuoğlu tarafından uygulanmıştır. Kurutma yönteminde (Skleroterapi) basur memelerine kireç yapıcı ilaçlar sıkılır.

Lazer Basur tedavisi

Neolaze Hemoroid basur tedavisi

Yeni bir yöntemdir. Lazerle basur damarları kapatılır. Memeler delik balon gibi küçülüp kaybolur. Ağrı ve kanama kesilir. Neo lazer, yeni nesil lazeri ifade eder.

Lazerin Avantajları

 • Hazırlık yok, Kolay ve hızlı (5-15 dk)
 • Ameliyatsız, Dikişsiz, bıçaksız, ağrı ve kanama az
 • Başarı oranı yüksek, İyileşme süresi kısa
 • Günübirlik lokal anesteziyle yapılabilir yatış gerektirmez
 • Basur, fissür, fistül ve kıl dönmesi hastalıklarında uygulanabilir

Bu bir ameliyat yöntemi değildir. İşlemin adı Lazer uygulaması veya lazer tedavisidir.

Hemoroid Neo-Lazer iğnesi prob

Artık lazer yöntemiyle basur memelerini kesmiyoruz. Bu memeleri yerinde kurutuyor ve eski haline geri çeviriyoruz. Memeler adeta delinmiş bir balon gibi küçülüp kayboluyor. Bu işlem özel ve hassas lazer iğneleriyle yapılıyor. Üstelik makas, bıçak ve dikiş kullanmadan.

Bu işlem tecrübeli hekim tarafından muayenehane veya hastanede yapılabilir. İşlem için sadece makat bölgesi uyuşturulabilir (lokal anestezi). Ayrıca, genel, spinal veya epidural anestezi de uygulanabilir.

Hastalar işlemden yarım saat sonra yeme ve içmeye başlayabilir. Bir saat sonra evine dönebilir. Bir gün sonra normal hayatına devam edebilir. Yürüyüş yapabilir, banyoya girebilir, araba kullanabilir ve işe gidebilir.

Normal şartlarda, tedaviden 1-2 gün sonra kanama ve ağrı ciddi bir şekilde azalır (%50). Aşırı basur kanamaları bile durur. Hastalarımın deyimiyle, yıllardır makattan musluk çeşme gibi akan kan duruverdi. Birinci haftanın sonunda basur memeleri iyice küçülür ve hissedilemez hale gelir, kanama ve ağrı kaybolur. Bir ayın sonunda basur memeleri artık yok.

Lazer tedavisinden sonra makat bölgesinde geçici bir süre sızı, kaşıntı ve ödem görülebilir.

Birçok ülkede basur tedavisi için hala klasik ameliyat uygulanır. Bunun birçok nedeni vardır, örneğin:

 • yeni bir yöntem olması
 • malzemeler ithal ve her merkezde bulunmaz

Lazer Maliyeti nedir?

Tedavi ücretleri çok farklılık gösterebilir. Hastanın yaşı, basurun derecesi, eşlik eden diğer hastalıklar, uygulayan hekim ve hastane, lazer cihazın markası vb. Konu hakkında daha detaylı bilgi için: Tel: +90 531 618 89 64 (+Whatsapp)

Bu işlemin genel bilimsel adı Laser hemorrhoidoplasty veya Laser hemorrhoidopexy (LHP) olarak yazılır. İşlemin uygulandı alana “Lazer Proktoloji” denir.

Lazer Hemoroid Tedavisi video izlemek için – Tıklayın

Basur Ameliyatı

Basur memelerinin ameliyatla alınmasına “Hemoroidektomi” denir. Ameliyat olan hastalarımın %96’sı 3. ve 4 derece basur hastalarıdır.

Memeleri alındıktan sonra geriye kalan dokular ya açık bırakılır (Milligan Morgan yöntemi) ya da dikilip kapatılır (Ferguson yöntemi). Dokular dikildiğinde yara iyileşme süresi daha kısa olur. Benim tercihim dokuların kısmi şekilde kapatılmasıdır. Bu yöntemin adı da Modifiye Milligan Morgan Hemoroidektomi ( 3M Hemoroidektomi) dir.

basur ameliyatı hemoroid

Basur kaç günde iyileşir

İyileşme süresi basurun derecesi ve uygulanan tedavi yöntemine bağlıdır. Ameliyatsız yöntemlerle iyileşme süresi daha kısadır (örneğin Neolazer tedavisinde 1-2 gündür). Ameliyat sonra iyileşme süresi ise 20-90 gün olabilir.

Basur ameliyatında sonrası Neler yapmalıyım?

Verilen ilaçları düzenli kullanın. Ikınmadan büyük abdest yapmaya çalışın ve tuvalette uzun süre beklemeyin. İlk bir kaç gün posasız yiyecekler alın (çorba, süt, yoğurt, yumurta, peynir, tereyağı, bal, reçel, açık çay, taze meyve suları, soyulmuş meyveler). Acılı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun.

Lazer vs Ameliyat

LazerAmeliyat
KolaylıkGünübirlikYatış gerekebilir
YöntemLazer iğnesiAmeliyat aletleri
Süre5-15 dk30-60 dk
Ağrı, Kanamaazfazla
Enfeksiyon DüşükDüşük
İyileşme2 gün40-90 gün
MaliyetNormalDüşük
YaygınlıkAzÇok

Hemoroid önlenebilir mi?

Tuvalette uzun süre ıkınmadan kaçınmak, çok uzun süre oturma alışkanlığından vaz geçmek, günde 2 Lt’den fazla su tüketmek ve bol lifli gıdalarla (sebzeler ve baklagiller) beslenmek basur veya hemoroid’den korunmada yararlıdır.

Basur tekrarlar mı?

Belki de en fazla sorulan sorudur. Çünkü hastanın çevresinden birisi tedavi görmüş ve iyileşmemiştir veya yıllar sonra benzer şikayetleri yaşamıştır. Aslında basur tekrarlamaz. Tedavi sonrasında şikayetlerin tekrarlaması yetersiz tedavi, yeni basur oluşumu veya diğer hastalıkların olduğunu gösterir örneğin; fissür, fistül, polip, crohn hastalığı, vb.

Yeni basur oluşumu

Rastladığımız en sık nedendir. Peki tedavi edildiyse o zaman yeni basur neden oluşur!?

Basur tekrarlar mı? Toplar damarlar saat yönüne göre (3, 7, 11) gösterilmiştir.

Cevap: Makat bölgesinde sağ tarafta 2 sol tarafta 1 olmak üzere 3 ana toplar damar mevcuttur. Basur bazen sadece bir damarda bazen de birden fazla damarda aynı anda oluşabilir. Ameliyattan sonra diğer damarlarda da yeni basurlar oluşabilir. Bunun nedeni ise hastaların aynı yeme içme alışkanlıkları ve yaşam tarzının devam etmesidir.

Yetersiz Tedavi

Makat bölgesinden tecrübesi olmayan hekim tarafından yapılan ameliyatlar bazen yetersiz olabiliyor. Makat hastalıklarıyla ilgilenen hekime Proktolog (Proktoloji) denir. Yetersiz ameliyatın temelinde yatan en önemli faktör ise makat bölgesine en az zarar riskinin elde edilmesi ve dışkı kaçırma riskinin akılda olmasıdır.

Çoğu zaman dışarıdan görünen basur kısmı aslında görünmeyen buzdağının sadece tepesidir. Basurun %75 kısmı anal kanalın içerisindedir. Buzdağının tepesine yapılan müdahale elbette dağı ortadan kaldırmaz! Bu durumu şöyle de düşünebilirsiniz, bir balon düşünün, balonu ortadan kesin ve bir düğüm atın tekrar bolunu üfleyin. Balon yine şişecektir. Dolayısıyla bir kısmı alınan basur elbette zamanla tekrar şişip genişleyecektir!

Basur yeterli tedavi sonrası tekrarlamaz. Yeni basur oluşabilir, yapılan müdahale yetersiz olabilir veya basur tanısı doğru olmayabilir.

Op.Dr.Ertan BEYATLI

Pıhtılı Dış Basur

Basur memesinin içerisinde pıhtı oluşma sonucu ortaya çıkan bir durumdur (Latincesi Tromboze Eksternal Hemoroid). Bu durumu yaşayan hastalarda ani ve giderek artan ciddi makat ağrısı oluşur. Bazı hastalar oturamaz bazıları ise yürüyemez hale gelir. Daha önce makat bölgesinde var olan yumuşak ve sessiz memeler birden sertleşir ve hassaslaşır bazen koyu kırmızı veya mor renkte ve ceviz büyüklüğünde kitleler oluşur anal halkası etrafında.

Oturma Banyosu nedir?

Oturma Banyosu - plastik oturma küveti

Herhangi bir leğen veya küvet içinde yapılabilir. Geliştirilmiş özel plastik oturma küvetleri vardır. Bu küvetlerinin hem su tasarrufu yapar hem de hastanın çömelmesini ortadan kaldırır.

Günde 2-6 kez 15-20 dakika süre ile dirseği yakmayan ısıdaki (38oC) ılık suyun içine oturulur.

Deniz suyu yara iyileşmesini hızlandırır. Alkollü solüsyonlar (Rivanol vb.) ve iyotlu solüsyonlar (Batticon®, Betadine®, batikonlu su vb.) yara iyileşmesini geciktirebilir. En pratik olanı sade ılık çeşme suyudur. 

Hangi durumda yapılır?

oturma banyosu nasıl yapılır

Oturma banyosu basur, fissür, fistül, anal apse durumlarında yapılabilir. Özellikle ameliyat sonrasında ağrıyı azaltmak ve yara iyileşmesini hızlandırmak amacıyla hastalara oturma banyosu (sitz banyosu) önerilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Acı yemek basu yapar mı?

Hayır. Tek başına acı ve baharatlı yiyecekler basur yapmaz ancak basuru var olan kişilerde şikayetlerin alevlenmesine yola açabilir.

Hamilelikte Hemoroid için ne yapılmalı?

Gebelikle ortaya çıkan hemoroidlerin büyük kısmı doğumdan sonra kaybolabilir. Dolayısıyla, ciddi şikayetler veya komplikasyon yoksa durum takip edilmelidir.

Basur gaz ve şişkinlik yapar mı?

Elbette yapar. İleri derece basur memelesi makat bölgesinde dar geçite yol açtığı için barsaklarda gaz ve gaita bekleme süresini arttırır. Bu durum haliyle karında şişlik, şişkinlik ve kolik tarzda bir karın ağrısına neden olabilir.

Hemoroid kansere dönüşür mü?

Hemoroid dokusunda kanser dönüşümü oldukça nadir bir durumdur. Bu durumun esas nedeni sürekli sürtünmeye maruz kalan hemoroid memesinden kaynaklanabilir. Ayrıca kalın barsaktaki gaitanın fazla bekleme süresi de kolon kanserine yol açabilir. Ancak bu iki durumda çok nadirdir.

İshal basur yapar mı?

Aşırı ve uzun süren ishal durumunda dış basur (eksternal hemoroid) gelişebilir. Bazen hemoroid içerisinde ağrılı pıhtı da oluşur ve buna Tromboze eksternal hemoroid denir.

Makat bölgesi hastalıklarında denize ve havuza girmenin etkisi nedir?

Denize girmek çok olumlu katkılar sağlar ve yara iyileşmesini hızlandırır. Özellikle yaz aylarında ameliyat olan hastalarda denize girmek ve uzun süreli kalmak yarar sağlar. Denize girme imkanı olmayan hastaların havuza girmesi söz konusu olabilir. Yaranın klor içeren havuz suyu veya deniz suyundan mikrop alması söz konusu olmaz.

Zeytinyağı basura iyi gelir mi?

Hemoroid ve anal fissürlerle ameliyat öncesi ve sonrasında da zeytinyağının faydaları vardır. Bölgeyi yumuşatır, tahrişi azaltır ve yara iyileşmesini hızlandırır.

Op.Dr.Ertan BEYATLI tarafından yayınlandı

Genel Cerrahi Uzmanı, MD, PhD (Doktora), Avrupa Cerrahi Araştırmalar Derneği, Amerikan Akademik Cerrahi Derneği üyesidir → Hayat Hikayesi | İletişime geç

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir