Takip edin   

Probiyotik, insan vücudu için iyi olarak bilinen canlı varlıklardır (bakteriler ve mayalar). Bakteri denildiği zaman aklımıza ilk gelen hastalıklar ve enfeksiyonlar olur halbuki vücudumuz nice iyi ve kötü mikroplarla doludur 🙂

Probiyotik nedir?
Probiyotik nedir?

İşte bu mikropların iyi olarak bilinenlere “Probiyotik” adı verilir. Bu mikroplar vücudumuza iyi gelir, barsaklarımızın düzenli çalışmasını sağlar.

Kefir nedir?

Kefir, inek veya inek sütünden özel maya mantarıyla üretilen
bir içecektir. Tadı ekşi ayrana benzer.

Kefir kelimesinin anlamı “keyif veren” içecek anlamına geliyor ve
Kafkasya kökenlidir.

Probiyotikleri birçok gıdada bulmanız mümkündür örneğin yoğurt ve kefir. 1 ml kefirde bir milyon faydalı bakteri bulunur. Bu ürünler çoğu zaman sindirim problemlerine yardımcı niteliğinde tüketilir.

webmd

Probiyotik termi ise iki ayrı kelimeden olşur. Pro, önce, biyotik veya biyota canlı ve hayat için anlamına gelir. Antibiyotik kelimesi de öyledir, anti eki öldürmek, yok etmek veya etkisiz hale getirmek anlamına gelir.

Probiyotiklerin Çalışma Mekanizması

Yapılan son araştırmalara göre, vücudumuz “iyi” bakterileri kaybettiğinde, örneğin antibiyotik kullandıktan sonra, probiyotikler bunların yerini doldurmaya yardımcı olabilir. Bünyemizin sağlıklı bir şekilde idame etmesi için “iyi” ve “kötü” bakteriler arasında belirli bir dengenin olması gerekir.

Probiyotik Çeşitleri

Doğada bulunan çoğu bakteriler probiyotik olarak sınıflandırılır. Her bakterinin ayrı yararları ve zararları vardır. Önemli olan yararlı olanları tespit edip gıda takviyesi olarak tüketmektir. Bunu tek başınıza değil, bir hekime danışarak yapmanızı öneririm.

  • Laktobasil (lactobacillus acidophilus): Bu en yaygın probiyotik türüdür. Yoğurtta ve diğer fermente gıdalarda bulunur. Birçok ishal durumunda kullanılabilir. Ayrıca sütteki şekere karşı alerjisi (Laktoz intoleransı) olan hastalarda da katkı sağlayabilir.
  • Bifidobacterium: Bazı süt ürünlerinde bulabilirsiniz. İrritable barsak sendromu ( İBS ) semptomlarının ve diğer bazı koşulların hafifletilmesine yardımcı olabilir.
  • Saccharomyces boulardii: probiyotiklerde bulunan bir mayadır. İshal ve diğer sindirim problemleriyle savaşmaya yardımcı olur.

Probiyotikler hangi durumlarda kullanılır?

Probiyotiklerin yaygın olarak kullanıldığı bazı yaygın durumlar:

Ayrıca, yapılan çalışmalar probiyotiklerin bazı diğer durumlrada da etkili olduğunu göstermektedir, örneğin:

  • Egzama gibi cilt hastalıkları
  • Üriner ve vajinal sistem sağlığı
  • Alerjileri ve soğuk algınlığını önleme durumları
  • Ağız sağlığı

Probiyotikler Güvenli mi?

Belki de bu en önemli sorudur. Çünkü, FDA (yani Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) probiyotikleri bir ilaç olarak değil de, birer gıda takviyesi olarak değerlendirmektedir. İlaç şirketlerinin aksine, probiyotik takviyesi üreten kuruluşların ürünlerinin güvenli veya yararlı olduğuna dair herhangi bir belge veya çalışma kaydı göstermeleri gerekmez. Piyasada birçok çeşidi vardır: Probiyotik NBL, NBL Rrobiyotik Gold, Probiyotik Optima, Probiyotik Kids, vb.

İşte bu durumdan dolayı probiyotik kullanımından önce bir hekime danışmanızın doğru bir seçenek olduğunun kanısındayım.

Dr. Ertan BEYATLI

Prebiyotik ve Probiyotik farkı

Prebiyotik ve Probiyotik kelimeleri benzer görünse de, ikisi de çok farklı şeyleri ifade eder ve sindirim sisteminde (veya bağırsağımızda) farklı rollere sahiptir.

Prebiyotik lif (prebiotic fiber) gıdaların canlı olmayan ve sindirilemez bir parçasıdır; örneğin muz, soğan, sarımsak, enginar, elma kabuğu, hindiba kökü, fasulye ve diğerleri gibi. Prebiyotik lif sindirilmemiş bir şekilde ince bağırsaktan geçer ve büyük bağırsağa (kolon) ulaştığında fermente edilir.

Bu fermantasyon işlemi, yararlı bakteri kolonilerini (probiyotik bakteriler dahil) besler ve sindirim sistemimizde arzu edilen bakteri sayısının artmasına yardımcı olur. Bu bakteriler daha sağlıklı ve hastalıklara karşı dirençli olmamızı sağlar.

Probiyotik ise gıdalarda fermantasyon işlemi ile doğal olarak oluşan canlı faydalı bakterilerdir; örneğin yoğurt, lahana turşusu, miso çorbası, kimchi ve diğerleri gibi.

Probiyotikler ayrıca hap şeklinde ve yoğurt ve sağlık içecekleri gibi ürünlerde ilave bir bileşen olarak mevcuttur.

Op.Dr.Ertan BEYATLI tarafından yayınlandı

Genel Cerrahi Uzmanı, MD, PhD (Doktora), Avrupa Cerrahi Araştırmalar Derneği, Amerikan Akademik Cerrahi Derneği üyesidir → Hayat Hikayesi | İletişime geç

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir