Göbekte oluşan fıtıklara Göbek Fıtığı denir. Fıtık delikleri göbeğin tam ortasında, altında veya üstünde, yanlarda veya yukarısında olabilir. Genel olarak göbek fıtıklarına Latincede “Umbilikal Herni” adı verilir.

umbilikal, infraumbilikal, supraumbilikal, paraumbilikal, epigastrik

Peki bu “Göbek Düşmesi” nedir?

Halk arasında yaşanan bazı inanışlar vardır. Örneğin; merdiven altından geçilmez, gece tırnak kesilmez, küle basılmaz, gece sofra örtüsü silkelenmez, vb. İşte Göbek Düşmesi bu inanışlardan birisidir.

Bazı yörelerde göbek ağrılarına çok farklı adlar verilir örneğin göbek düşmesi, göbek kayması, göbek çıkması. Ayrıca, göbek düşüklüğü, yürek kalkması, göbek kaçması, göbek şişliği, eş düşmesi veya kayması, Göbek kayığı, göbek kalkması, kursak kalkması ve köbek düşmesi.

Göbek düşmesi nedir?

Göbek düşmesi durumunda kişinin, ağır bir şey kaldırdığında göbeğinin düşeceğine inanılır ve “Göbeğim düştü” tabiri kullanılır. Hatta göbeği düşen şahsın yattığı yerden kalkamayacak hale gelmesine inanılır.

Halk arasında birçok yerde Koca karı uygulamaları yapılır. Örneğin; sıcak Su tulumu uygulaması, masaj yöntemleri, geleneksel bardak atma vurma çekme yöntemi, göbek bağı, kuşak bağlanması, hacamat. Göbeğe uygulanan sabun, şampuan, hamur, yumurta ve çiğ yumurta akı, tereyağı, soğan, kına ve mutfakta aklınıza gelebilecek her türlü malzeme.

Maalesef insanlar genelde ilkel yöntemlerle bu durumu çözmeye çalışır. Koca karı uygulamaları ile göbeği yerine yerleştirmeyi umar. Göbek yerleştirmesi olayı ise göbekteki su kesesini tekrar karına doğru yerleştirilmesidir. Bu durum barsaklara ve karın içi organlara çok ciddi zararlar verebilir.

Ayrıca, bu uygulamalar geçici rahatlık sağladığı gibi her seferinde hastalığın daha da ilerlemesine neden olabilir. İlerleyen durumlarda “göbeğin yer etmiş” tabiri kullanılır.

Göbek Fıtığı neden olur?

Nedenler şöyledir:

 • Doğumsal (Konjenital). Doğumla beraber bebeklerde oluşan umbilikal herniler.
 • Karın içi basınç artışı. Ağır kaldırmak, şişmanlık, gebelik, karnın sıkışması
 • İyatrojenik: Özellikle kapalı (laparoskopik) ameliyatlar sonrasında.

Nasıl oluşur?

Karın boşluğundaki oluşumlar (bağırsak, bağırsak zarları, omentum, vb) karın duvarındaki bir delikten dışarı çıkarak fıtıklaşma (herniyasyon) oluşur. Karın içerisinden dışarıya doğru çıkan zara ise Fıtık kesesi denir (periton).

Göbek düşmesi anatomisi
Turuncu çizgi fasiadır ve herni alanında devam etmediği dikkat çekmektedir.

Zamanla karın içerisindeki oluşumlar ve herni kesesi arasında ciddi yapışıklıklar oluşur ve bazı müzmin üst sindirim şikayetlerine neden olur.

Göbek Fıtığı nasıl anlaşılır?

Göbek düşmesi nasıl anlaşılır?

Bu hastalık çoğu zaman ağrısızdır. Şikayetlerin olduğu durumlarda ise ya hastalık ilerlemiş durumdadır veya komplikasyonlar gelişmiştir. Hastalarda şu belirtiler görülebilir:

 • Ağrı. Göbek kısmında ve çevresinde; özellikle bastırıldığında; ağrı ve ağırlık hissi.
 • Şişlik. Göbek çukurunun kaybolması veya yassılaşması. Göbekte ve etrafında şişlik, ödem ve hassasiyet. Göbekte nohut veya ceviz büyüklüğünde kitle, göbeğin dışa doğru çıkması veya genişlemesi, göbekten kötü ve pis kokulu akıntı ve/veya kan gelmesi.
 • Şişkinlik. Göbek fıtığı gaz yapar mı? Evet boğulma durumlarında (İnkarserasyon veya stangülasyon) karında gaz şişkinliği olabilir.
 • Göbeğin kayması. Eğilirken göbeğin bir tarafa doğru kayması. Umbilikal herniler genelde karın ön duvarının orta hattında olur. İlerleyen durumlarda hastalar öne doğru eğildiğinde herni kesesi orta hattın sol veya sağ tarafına kayabilir.
 • Komplikasyon. Bu durumlarda sindirim sistemi şikayetleri de görülebilir. Örneğin; aşırı karın ağrı, bulantı, kusma, iştahsızlık, kabızlık ve ateş görülebilir. Bu durumlarda göbek kısmındaki deride de renk değişimi (morarma, kızarma) olabilir.

Halk arasında bu ve benzeri göbek şikayetleri için genelde göbek düşmesi, Göbek Kayması veya göbek kaçması tabirleri kullanılır. Çoğu zaman bu hastalara verilen hizmet ve bilgi yeterli gelmez. Hastalar zoraki olsa da kanaat getirir ve bu durumu kabullenmek zorunda kalır. Ancak öte yandan ömür boyu göbek şikayetleri de devam eder durur. Bu durumu kabullenemeyen hastalarda ise maalesef zaman zaman çeşitli psikolojik rahatsızlıklar da görülebilir.

Tanı nasıl koyulur?

Çoğu karın duvarı fıtıklarında hekimin elle yaptığı fiziki karın muayenesi esastır. Muayenenin yanı sıra Ultrason, tomografi ve MR gibi filmler de çekilebilir.

Bu durumdaki insanların ciddi şikayetleri olmasına rağmen bazen testler, tetkikler ve tahliller temiz olabilir. Röntgen, ultrason, tomografi ve MR filmlerinde, endoskopi ve kolonoskopiler altta yatan patolojiyi yansıtmayabilir. Bazen de her şey normal çıkar !

Neden mi?

Nedeni şudur: Bazı küçük çaplı fıtık delikleri çekilen filmlerde görülmez. Bu durumlara hekimin elle yaptığı karın muayenesinde görülür. Karın zarının sıkıştığı zamanlarda şiddetli göbek ve karın ağrıları görülür.

Bu insanlar ne yazık ki bir çok yerde çözüm umarak gezerler ve sonuç almazlar. Çoğu zaman serum taktırılır ve ağrı kesici iğneler yapılar. Ağrı kesici ilaçlar sadece ağrıyı keser, ancak ağrıya neden olan hastalığı ortadan kaldırmaz. Hastanın ailesi ve yakın çevresi bir süre sonra artık gerçekten hasta olmadığına inanır. Bu durum hastanın psikolojisini çok derin bir şekilde etkiler.

Psikolojisi etkilenen hastalar da ağrı kesici, sakinleştirici, mide ilaçları, kas gevşetici, uyku hapları ve depresyon ilaçlarında medet umar. Bu kısır döngü böylece yıllarca akıp gider.

Zararları ve Tehlikesi

Şikayetleri azaltmak için bu insanlar kendilerine farklı bir yaşam tarzı benimserler. Yedikleri, içtikleri, zevkleri, moral durumları, hobileri istedikleri gibi olmaz. Çözüme kavuşamayan bu rahatsızlığın gerektirdiği gibi yaşamaya başlarlar. Bu durum tedavi edilmediği takdirde zamanla ilerler ve istenmeyen sıkıntılara yol açabilir. Örneğin:

 • kesenin içerisine barsaklar ve omentum girebilir, bu durumda aşırı karın ağrısı ve kabızlığa neden olabilir
 • Fıtık kesesinin içerisindeki oluşumların sıkışması sonucu kanlanması bozulabilir. Bu durum barsak çürümesine yol açabilir. Bu hayati tehlikesi olan bir durumdur.
 • Zamanla tahriş edilen barsak duvarları yırtılabilir ve barsak delinmesi veya patlaması yaşanabilir.

Göbek Fıtığı nasıl tedavi edilir?

Göbek fıtıklarının tedavisi ameliyattır. Bunun için bir çok cerrahi yöntem vardır. Tedavi hakkında detaylı bilgi için Tıklayın

Ameliyatlar bayıltılarak, belden uyuşturarak veya göbeği uyuşturarak yapılabilir (Genel, spinal ve lokal anestezi). Şehir içinden gelen hastalar aynı gün evlerine dönebilir. Şehir dışı veya yurtdışından gelen hastaların bir gün hastanede yatmaları uygundur. Ertesi gün taburcu edilir.

Küçük çaplı defektlerde fasyasından otogreft şekilde Mayo Onarımı uygulanabilir. Çapı 4-5 cm ve üzerindeki fasya defektlerinde bölgeye yama (mesh) yerleştirilebilir. Daha sonra göbek deliği (umbilikus, umblikus) onarılır (umbilikoplasti, umblikoplasti). Bu ameliyatın ortalama süresi 30 dakikadır.

Yeni doğan bebeklerde göbek fıtığı kendiliğinden kapanabilir bu nedenden dolayı doğumdan sonra 3-4 yıl beklemekte yarar vardır.

Tedavi Sonrası

Umbilikal herni ameliyatından sonra hastalarıma genelde bazı tavsiyelerde bulunurum:

 • Pansuman. Yara bölgesinin temiz tutulması, pansumanların zamanında yapılması (tercihen 5 ve 10. günlerde). Ameliyat yarasının iltihaplanmaması için pansumanlarım temiz ve sağlıklı bir ortamda yapılması önemlidir.
 • Dikişler. Çoğu zaman emilen türde dikişler uygulanır ve ameliyattan sonra alınmasına gerek kalmaz (bkz emilen dikişler).
 • İlaçlar. Ameliyat sonrası verilen ilaçların düzenli ve reçetede yazıldığı gibi kullanılmasına son derece dikkat edilmesi. Verilen ilaçlar haricinde başka ilaçların kullanılmaması.
 • Diyet. ameliyattan sonra ilk 2-3 gün kabızlık yapmayacak şekilde gıdaların az miktarda ve tercihen sulu gıdaların tüketilmesi.
 • Su. Bol miktarda su içilmesi (Günlük 1.5-2 L)
 • Spor. Düzenli yürüyüş yapılması. En az bir aya kadar aşırı sportif aktivitelerden uzak durulması. Ameliyat bölgesinin dışarıdan gelebilecek darbelerden veya sürtünmelerden korunması.
 • Ağır kaldırma. Ameliyattan sonra en az 6-8 hafta ağır kaldırılmaması uygundur. Bu süre içerisinde ağır kaldırıldığında ameliyat dikişleri zarar görebilir.
 • Karın Korsesi. En az 1-2 ay süreyle karın korsesinin kullanılması uygundur. Bazı hastalarda daha uzun süreler gerekebilir (örneğin nüks veya obezite durumlarında, şeker hastalığı varlığında). Karın korsesinin gerektiğinden fazla bir süre kullanmak da sakıncalıdır ve karın kaslarının dumura uğramasına (atrofi) neden olabilir.
 • Gebelik düşünen bayan hastalarda en az 3 ay beklenmesinde yarar vardır.

Sıkça Sorulan Sorular

Birçok hasta tarafından, gerek internet üzerinden gerekse muayene esnasında bazı ortak sorular sorulur. Bu sorulara verdiğim yanıtları bu şekilde özetleyebilirim:

Göbek Düşmesi veya kayması diye bir şey var mı?
Göbek düşmesi halk arasında kullanılan bir ifadedir ve tıp literatürlerinde böyle bir term yoktur.

Göbekte Su kesesi nedir?
Göbekte su kesesi tabiri herni kesesi anlamına gelir. Kese üç kısımdan oluşur: ağız, boyun ve gövde. Ağız ve boyun kısımları dar olan keselerde boğulma riski daha yüksektir. Cerrahi müdahale esnasında büyük herni keseleri çıkartılır, küçük keseler ise tekrar karın boşluğuna yerleştirilir.

Ben bir teyzeye göründüm ve “Göbeğin yer etmiş” dedi !?
Yaşlı nine ve teyzeler tarafından kullanılan “Göbeğin yer etmiş tabiri herni kesesinin sıkışmış olması anlamına gelir.

Safra kesesi ameliyatından sonra göbek fıtığı olur mu?
Günümüzde Safra kesesi taşları için artık kapalı safra ameliyatı (Laparoskopik Kolesistektomi) altın standart haline gelmiştir. Bu ameliyatlarda bazı aletlerin girilmesi için (örneğin endokamera, endo-dissektör, vb) karın duvarında birkaç adet delik açılır. Port yardımıyla bu aletlerle ameliyat yapılır. Standart olarak 4 delik açılır 2 tanesi 10mm ve 2 tanesi 5mm.

Bazen Göbek çukurunda bulunan 10mm’lik deliklerdeki fasya defekti ameliyattan sonra zamanla genişler ve fıtıklaşmaya neden olabilir. Buna halk dilinde Göbek Fıtığı denir ama gerek tıbbi adı Port-yeri İnsizyonel hernidir çünkü kendiliğinden oluşan bir fıtık değildir.

Göbeğe bastırıldığında başka yerlerde atması neden olur?
Bilimsel olarak böyle bir durum yoktur. Özellikle zayıf insanlarda göbek kısmına bastırıldığında şah damar (abddominal aort ) atımları hissedilebilir. Bu normal bir durumdur. Umbilikal herniden kaynaklanan ağrılar bu bölgeye yakın olduğundan dolayı halk arasında yanlışlıkla bu ağrıların atımlarla ilgili olduğu düşüncesi yaygındır.

Göbek fıtığı (Göbek Düşmesi) Gebeliğe engel mi?
Göbek fıtığı gebeliğe engel değildir. Bu konuda bilimsel bir çalışma yoktur.

Göbek düşmesine ne iyi gelir?
Bu soruya verilecek en iyi cevap “doktora gitmek iyi gelir”.

Göbek düşmesi cinselliği etkiler mi?
Cinsel ilişki esnasında karın ve kasık kaslarında istem dışı kasılmalar olur. Bu kasılmaların sonucu karın içi basın artışı yaşanabilir. Bu nedenden dolayı umbilikal herni kesesi fasya defektinden dışa doğru çıkarak ağrılara neden olabilir. Bu ağrılar cinsel performansı düşürdüğü gibi, geçici ereksiyon kaybına ve erken boşalmaya neden olabilir.

Göbek kaçması ishal yaparmı?
Bazı durumlarda umbilikal herni kesesinin içerisinde barsakların bir kısmı sıkışır ve aşırı intestinal peristaltizme neden olur (inkarsere veya stangüle herni) . Bu durumlarda ishal ve karında şişkinlik görülür.

Göbek Düşmesi için masaj veya bardak çekme gibi işlemleri riskli mi?
Halk arasında Göbek Düşmesi olarak tabir edilen durum için birçok geleneksel uygulama mevcuttur. Bunların arasında göbeğe bardak vurma veya çekme, masaj, göbeğe bastırmak veya soğan patates gibi çeşitli nesneler bağlamak. Bütün bunların tıbbi olarak faydası yoktur. Ayrıca göbek ağrısı için uygulanan Koca karı yöntemleri zararlı olabilir ve bazen karın için organlara ve bağırsaklara ciddi zararlar verebilir. Karın veya göbek ağrınız varsa önce doktora muayene olun!

Göbek Düşmesi’nin tanı ve tedavi yöntemi var mı?
Göbek Düşmesi veya Göbek Kayması bir hastalık değildir, birkaç şikayetin halk dilindeki ortak anlatımıdır. Dolayısıyla konu deneyimli bir hekimin yaptığı fiziki muayene sonucu ortaya çıkan hastalık tedavi edilebilir. Örneğin umbilikal herni tespit edildiğinde cerrahi müdahale yapılır, göbekte iltihap tespit edildiğinde de ilaç tedavisi başlanır.

Göbek Fıtığı (Göbek Düşmesi veya Kayması) için hangi doktora gidilir?
Öncelikle Göbek kısmında başlayan şikayetler için acil hekimi, aile hekime veya pratisyen bir hekime muayene olunabilir. Hastaneye başvurulduğunda ise iç hastalıkları, gastroenteroloji veya genel cerrahi bölümlerine muayene olunabilir. Muayene ve tetkik neticesinde Göbek Fıtığı (Göbek düşmesi veya kayması) tespit edilirse Genel Cerrahi bölümüne sevk edilir.

Göbek düşmesi ameliyatı nasıl oluyor?
Kısacası, tıpta “Göbek Düşmesi” diye bir şey olmadığı için bu durum için özel bir ameliyat diye bir şey yoktur. Ancak, muayene esnasında bir hastalık tespit edilirse onun için ameliyat yapılabilir. Örneğin yukarıda bahsettiğim gibi Umbilikal herni için herniyoplasti yapılır.

Umblikal herni (Göbek Düşmesi) onarımı videosu izle >> https://www.youtube.com/watch?v=zc5tSSel_40

Göbek fıtığı ameliyatı olmazsam ne olur?
Herniler zamanla ilerleyen ve komplikasyona neden olan hastalıktır. Göbek Fıtığı ameliyat edilmediği takdirde ileride barsak boğulması ve çürümesine veya tıkanmasına neden olabilir.

Göbek fıtığı (Göbek Düşmesi) ingilizcesi nedir?
Göbekte oluşan fıtıkların ingilicesi Umbilikal Hernidir.

Op.Dr.Ertan BEYATLI tarafından yayınlandı

Genel Cerrahi Uzmanı, MD, PhD (Doktora), Avrupa Cerrahi Araştırmalar Derneği, Amerikan Akademik Cerrahi Derneği üyesidir → Hayat Hikayesi | İletişime geç

Sohbete katılın

25 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Imerhaba erhan hocam oglumda 2 yıldır geçmeyen karın agrısi kramp gaz var yaşi şuanda 16.bircok doktora gittik endoskopi kolonoskopbi oldu.herhangi birsey cïkmadi.depresyona ve ankisiyiteside bu karın agrilarindan sonra oldu ve busikayetler hala devam ediuor.zor durumdayız.antidepresan sakinlestiriciler ve agri kwsilerle biraz rahatlatmaya calisiuoruz.oglum hayattan sogumuş durumda.sinirleri cok bozuk bu agrilardan dolayi.ne yapAbiliriz

 2. Hocam ıyı günler,bendede göbek kaçması oldu dr gittik müthiş şekilde ishal ve ağrı var dr antıbıyotık ve emedur ve şase verdi 1 haftadır içtim hiç işe yaramadı ne yapmamı tavsiye,edersiniz bir bilgi verirmisiniz

 3. Merhabalar Ertan bey annemde son zamanlarda hiç geçmemekle beraber uzun yıllardır görünen halk arasında göbek kaçması dediğimiz rahatsızlık var. Son 1 -2 Aydır hiç doğrulamıyor . Ayağa kalkamıyor . Karında şişkinlik göbekteki damarlıların üste atmadı bundan dolayı tıkanıklık iştahsızlık ve İshal yapıyor . Bunun çözümüyle ilgili dönüş yaparsanız çok sevinirim iyi günler

  1. İyi günler 21 yaşındayım ismim Zeynep 1 57 boyum 43 kiloyum. Göbeğimin üstünden 4 parmak kadar üstünde pır pıt atan birşey 2 senedir var ama çok rahatsız edici bulantı halsızlık yorgunluk en kötüsü bulantı korkuyorum midem Bulancak diye sürekli bulanıyor da. Bastırdık geçmedi çok acıyor öyle de mideme basıyorlar sardık su toplanmış dediler sabun bağlıyoruz geçmiyor geçmedi. Hastalanıp serum yiyorum ağrı kesici ama o günlük tekrar oluyor bişey gözükmüyor mıde ağrısı ılaçlar kusma olunca iç diye verilen ilaçlar içemeye korkuyorum ama iyi değilim. Nolduğunu da bilmiyorum.

    1. Hayır yapılmadı fakat ultrason röntgen gibi diyorsanız evet yapıldı ama temiz çıktı. Bizde koca karı, bastırmak baglamak, sarmak, sabun vs yaptık işe yaramadı halsizim, iştahım hiç yok gaz şişkinlik, mide bulantısı çok fazla zaten. Kokuya duyarlılığım bile arttı ne bicim.

     1. Nereye gitmeliyim nereye muane olmalıyım nedir bu nabmalıyım hocam hiç bilmiyorum?

 4. Merhaba, 6-7 mm kadar göbek fıtığı tespit edildi ultrasonda. 30 yaşındayım. Gebelik düşünüyorum. İlk gittiğim doktor elle muayneden sonra acil değil ama ameliyat olmalısın, dedi. 2.kez ultrason için gittiğim doktor 6-7 mm çok küçük, ameliyata gerek yok, gebe kalabilirsin, dedi. Gebelikte fıtıklaşma artabilir ve gebeyken ameliyata girmem gerekirse diye endişeleniyorum ve karar veremiyorum hangisinin doğru olduğuna. Şu aşamada ameliyat olmamak önceliğim elbette. Sizin öneriniz nedir?

  1. gebeliği 3-6 ay içerisinde düşünüyorsanız ameliyat olmamanız daha doğru bir karar olur. zira gebelik fıtık çapını arttırsa da boğulma riski nadiren yaşanır. Doğumdan 3 ay sonra ameliyat olmanız uygundur.

 5. selaymün aleyküm hocam benim aklım yetti yeteli bu göbek düşmesini çekiyorum gitmediğim ihtiyar heyeti kalmadı (koca kari) az bi su içsem ağrıdan duramıyorum acıksam ağrıdan duramıyorum ameliyatlık sa ben bıçak altına yatmaya raziyim ömür boyu çekeceğime bu ağrıyı

 6. selam hocam ben gaziantepte yasiyorum ve hastaligi 10 yildir cekiyorum burda yapmadigim bir sey kalmadi.hayattan sogumus gibiyim o kadar hazimliyim ama bedenim birsey yapmama engel gibi halsizlik surekli asiri gaz hele yemeklerden sonra.yani belirtilerini yazdiginiz her sey mevcut bu hastaliktan nasil kurtulabilirim yardimci olurmusunuz caresi ameliyatmi nerde gerceklesiyo

   1. yasim 31 8 yil once apandis ameliyati oldum 4 yil oncede yumurtalikta su bezesi vardi ondan ameliyat oldum.

     1. Hangi sehirdesiniz hocam bide ben burda tahlil ultrasyon filan hepsini yaptirdim bundan iki yil once temiz cikti o zamanlarda da vardi bu hastalik iki ay oncede karaciger yaglanma cikti ama karacigerin bu derecede sıkınti verecegini dusunmuyorum cunku ben kendim hissediyorum gobegimde sıkıntı oldugunu