Rektoskopi ve anoskopi nedir ve nasıl yapılır?

Rektoskopi ve anoskopi, makat (anorektal) bölgesindeki çok sayıda sorunu teşhis etmek için kullanılan önemli testlerdir. Proktolojide, bu iki test rektal muayenenin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu testleri gerçekleştirmek için özel aletler kullanılır: anoskop ve rektoskop. Düzgün bir şekilde yağlanan ve belirli bir rehber yardımıyla bu cihazlar anal deliğe nazikçe yerleştirilir.

İstenilen derinliğe ulaşıldığında, doktor rehberi çıkarır ve aleti çekmeye başlar. Aleti çekerken, uzman doktor (Proktolog, Proktoloji nedir?), alt rektumun ve anal kanalın duvarlarını tam olarak görmesini sağlayan hafif dairesel hareketler gerçekleştirir. Uzman doktor, anoskopi ve rektoskopi yoluyla hemoroid, anal veya rektal polipleranal fistüllerkondilomata (genital siğiller)anal fissürler, anüs ve rektum kanseri gibi çok sayıda hastalığı teşhis edebilir.

Rektoskopi ve anoskopi arasındaki fark nedir?

Anoskop, rektoskoptan daha kısadır (5 cm uzunluğunda) ve anal kanalın incelenmesine izin verir. Rektoskop ise daha uzundur (12 cm uzunluğunda) ve rektumun alt kısmının da incelenmesine izin verir. Rektosigmoidoskop da 70 cm uzunluğundadır.

rektoskopi ve anoskopi nedir ve nasıl yapılır? Rektoskopi ve anoskopi nedir ve nasıl yapılır? anoskop nedir
Anoskop

Rektoskop, büyütülmüş görselleştirme ve rektal duvarların hafif genişlemesi sayesinde incelenen alanın daha iyi görülebilmesi için bir büyüteç ve bir üfleme cihazı ile donatılabilir. Uzman doktor tarafından yapıldığında, hem rektoskopi hem de anoskopi ağrılı değildir ve sadece birkaç dakika süren bir muayenedir.

Rektoskopi ve anoskopi hazırlığı

Anorektal kanalın yeterli bir şekilde görülebilmesi için hastanın muayeneden bir gün önce ve ziyaretten birkaç saat önce lavman (enema) yapması gerekebilir. Diyet değişikliği veya müshil veya ilaç gerekmez.

Yüksek çözünürlüklü anoskopi nedir ve nasıl yapılır?

Yüksek çözünürlüklü anoskopi (High-resolution anoscopy HRA), geleneksel anoskopinin evrimidir. Geleneksel anoskopi gibi, HRA anestezi olmadan günlübirlik işlem olarak hastanede veya muayenehanede yapılabilir. HRA aslında sadece birkaç dakika süren minimal invaziv bir incelemedir.

Yüksek çözünürlüklü anoskopi (High-resolution anoscopy HRA) rektoskopi ve anoskopi nedir ve nasıl yapılır? Rektoskopi ve anoskopi nedir ve nasıl yapılır? yuksek anoskopi

Bu muayene sayesinde uzman doktor, anal kanalın büyütülmüş görüntülerini görebilir, bunları kaydedebilir ve sonraki tanısal testlerin sonuçlarıyla karşılaştırabilir. HRA, anal kanalın herhangi bir lezyonunu doğru bir şekilde görselleştirmeye izin verir. Muayene sırasında bu lezyonların olası çıkarılması veya doku biyopsisi yapılması da mümkündür. Bugüne kadar bu muayene, HPV virüsünün neden olduğu lezyonları erken bir aşamada bile teşhis etmek için en güvenilir araçlardan birini temsil etmektedir. Bu muayene sayesinde, en deneyimli merkezlerde, doktor anüs kanserine dönüşebilecek lezyonların varlığını zaten onaylayabilir veya dışlayabilir. Bununla birlikte, biyopsi, lezyonların özelliklerini ve evresini doğru bir şekilde tanımlamak için uygundur.

Kaynak: doktorca.com