Anasayfa » Gastrointestinal Cerrahi » Alt GİS » Divertikül nedir?

Divertikül nedir?

divertikül nedirDivertikül , veya Latince adıyla Diverticula, basitçe barsak duvarının fıtıklaşması anlamına gelir. Barsak duvarının dışarıya doğru fıtıklaşmanın nedeni tam olarak belli olmasa da birçok etiofizyolojik mekanizma düşünülmüştür. Bu nedenlerin arasında fıtıklaşmaya neden olan basıncın barsağın içerisinden veya dışarısından olmasıyla ilgilidir.

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz

Barsak içerisinde artan basınçtan (örneğin uzun süre devam eden kabızlık) kaynaklanan divertiküllere Pushing, dışarıdan uygulanan çekim gücü ile kaynaklanan divertiküllere de pulling divertikül denilmektedir.

Divertiküllerin duvar yapısı dikkate alınarak yapılan sınıflamada da ise Gerçek ve yalancı divertiküller olarak iki ana gurup altında sınıflanmaktadır. Gerçek divertiküller barsak duvarının tamamının fıtıklaşması, yalancı divertiküller de barsak duvarının bir kısmının fıtıklaşması anlamına gelir.

Divertiküllerin Belirtileri Nelerdir?

Çoğu divertiküller sessiz ve ağrısız olduğundan teşhis edilemez. Hastaların %30’unda karın ağrısı, kabızlık, karında şişkinlik, divertiküllerin iltihaplanması durumlarda ise (Divertikülit = Diverticulatis) aşırı karın ağrısı (akut batın), makattan kan gelmesi, ishal ve ateş olabilir.

Meckel Divertikülü ince ve kalın barsağın buluştuğu bölgeye yakın bir yerde olduğundan sık sık apandisit hastalığı ile karıştırılır ve yanlış tanı ve tedaviye neden olur.

Kalın barsakta oluşan çok sayıdaki divertiküler hastalığa da Divertikülosis Coli adı verilir.

Divertikül Nasıl Anlaşılır?

Çoğu divertikül tesadüfen teşhis edilir. Karın ultrasonu, tomografi veya MR filmlerinde, Kolonoskopi ve endoskopi esnasında, baryumlu kolon grafilerinde ortaya çıkar.

Divertikül
Kolonoskopide görülen Diverticulosis Coli, Op.Dr.Ertan BEYATLI/2014

Divertikülün tedavisi nedir?

Çoğu divertiküller belirti yapmadığından dolayı tedavi gerektirmez ve sadece takip edilmesi yeterlidir. Ancak şikayetlere neden olan iltihabi divertiküller uygun antibiyotiklerle tedavi edilir. Cerrahi müdahale aşağıdaki durumlarda yapılır:

  1. medikal tedaviye yanıt vermeyen divertikülitler
  2. divertikülün delinmesi veya komşu organlara fistülize olması
  3. divertikül içerisinden kaynaklanan aşırı kanamalar
  4. çok sayıda divertikülün olması

Divertikül için Cerrahi Tedavi

Cerrahi müdahale esnasında 1-3 adet olan divertiküller tek tek çıkartılır ve geriye kalan barsak onarılır (divertikülektomi = Wedge rezeksiyonu ve primer sütür). Çok sayıda olan divertiküllerde (divertikulosis Coli) ise barsağın belli bir bölümü tamamen çıkartılır ve geriye kalan sağlam barsak kısmı uç-uca dikilir (anastomoz)

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

1 Yorum

  1. karın sağüsttarfında şidetli ağrı var kolonda meckel diverkül hastalığıdeiler karnımda şişli vedeiğimgibi sağuste ağrı ve kabızm kanamayok ağrıdayanılmazdırdışarı ilacla yarımyamalık cıkabiliyorum bu nasıl bir hastalık ceişdidi ilacla tedavisi var mı lütfen bildirirsenizmintar olurum saygılar ağrım cok.telefon 05325216814

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir