Kategoriler
Sindirim

Kolon Divertikülü ağrı yapar mı?

Kolon Divertikülü, basitçe barsak duvarının fıtıklaşması anlamına gelir. Bu vesile ile barsak duvarında kesecikler veya baloncuklar oluşur. Latincesi Diverticula dir.

Barsak duvarının dışarıya doğru fıtıklaşmanın nedeni tam olarak belli olmasa da birçok etiofizyolojik mekanizma düşünülmüştür. Bu nedenlerin arasında fıtıklaşmaya neden olan basıncın barsağın içerisinden veya dışarısından olmasıyla ilgilidir.

Kolon Divertikülü anatomisi

Divertikül Çeşitleri

 • İtme (Pushing) Divertikül. Barsak içerisinde artan basınçtan (örneğin uzun süre devam eden kabızlık) kaynaklanan divertiküllere Pushing divertikül denir.
 • Çekme (Pulling) Divertikül. Dışarıdan uygulanan çekim gücü ile kaynaklanan divertiküllere pulling divertikül denilmektedir.

Kolon Divertiküllerin duvar yapısı dikkate alınarak yapılan sınıflamada da ise iki ana gurup altında sınıflanmaktadır:

 • Gerçek Divertikül. Barsak duvarının tamamının fıtıklaşması.
 • Yalancı Divertikül. Barsak duvarının bir kısmının fıtıklaşması.

Divertiküllerin Belirtileri Nelerdir?

Çoğu divertiküller sessiz ve ağrısız olduğundan teşhis edilemez.

Hastaların %30’unda ise:

 • karın ağrısı
 • kabızlık
 • karında şişkinlik
 • Komplikasyon. Divertiküllerin iltihaplanması durumlarda ise (Divertikülit = Diverticulatis) aşırı karın ağrısı (akut batın), makattan kan gelmesi, ishal ve ateş olabilir. Divertikül delindiğinde ise barsak içeriği karın boşluğuna boşalır ve akut peritonit tablosu gelişir. Bu durumu hayati tehlikesi vardır.

Meckel Divertikülü ince ve kalın barsağın buluştuğu bölgeye yakın bir yerde olduğundan sık sık Apandisit hastalığı ile karıştırılır ve yanlış tanı ve tedaviye neden olur.

Kalın barsakta oluşan çok sayıdaki divertiküler hastalığa da Divertikülosis Coli adı verilir.

Divertikül Nasıl Anlaşılır?

Çoğu divertikül tesadüfen teşhis edilir.

Karın ultrasonu, tomografi veya MR filmlerinde, Kolonoskopi ve endoskopi esnasında, baryumlu kolon grafilerinde ortaya çıkar.

Kolon Divertikülü
Kolonoskopide görülen Diverticulosis Coli, Op.Dr.Ertan BEYATLI/2014

Divertikülün tedavisi nedir?

Çoğu Kolon Divertikülü belirti yapmadığından dolayı tedavi gerektirmez ve sadece takip edilmesi yeterlidir. Ancak şikayetlere neden olan iltihabi divertiküller uygun antibiyotiklerle tedavi edilir. Cerrahi müdahale aşağıdaki durumlarda yapılır:

 • medikal tedaviye yanıt vermeyen divertikülitler
 • divertikülün delinmesi veya komşu organlara fistülize olması
 • divertikül içerisinden kaynaklanan aşırı kanamalar
 • çok sayıda divertikülün olması

Kolon Divertikülü için Cerrahi Tedavi

Cerrahi müdahale esnasında 1-3 adet olan divertiküller tek tek çıkartılır ve geriye kalan barsak onarılır (divertikülektomi = Wedge rezeksiyonu ve primer sütür). Çok sayıda olan divertiküllerde (divertikulosis Coli) ise barsağın belli bir bölümü tamamen çıkartılır ve geriye kalan sağlam barsak kısmı uç-uca dikilir (rezeksiyon+anastomoz)

Yazar Op.Dr.Ertan BEYATLI

Genel Cerrahi Uzmanı, MD, PhD (Doktora), Avrupa Cerrahi Araştırmalar Derneği, Amerikan Akademik Cerrahi Derneği üyesidir → Hayat Hikayesi | İletişime geç

“Kolon Divertikülü ağrı yapar mı?” için 4 yanıt

Ertan hocam oncelikle iyi senenler dilerim.
2020 size ve sevdiklerinize mutluluklar getirsin.

1) CRP denen deger bagirsak enfeksiyonunda onemli bir gosterge midir?
2) Ameliyat oncesi divertikulu olan hasta icin MR tomografi vs alinmasi gerekir mi?

Cok tesekurler.

CRP değeri özellikle bağırsak için spesifik değil vücuttaki herhangi bir enfeksiyon ve inflamasyon olayında yükselebilir. Eğer ki hasta divertikül ameliyatı oluyorsa elbette ultrason, CT, MR ve gerekirse kolonoskopi yapılmalıdır.

evet divertikül kendiliğinden patlayabilir. divertikül duvarının incelmesi, sık sık geçirilen iltihap (divertikülit), karında basınç artışı (örneğin yumruk, trafik kazası), aşırı kabızlık gibi durumlarda divertikül patlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.