Kolit nedri?

Kolit nedir?

Kalın bağırsağın iltihabi durumları Kolit olarak adlandırılır. Yaygın ve ve sık görülen kolit tipi de Ülseratif Kolittir (Ulcerative Colitis). Hastanın kliniği, laboratuar, endoskopik (kolonoskopi) tetkik ve biyopsi, radyolojik tetkiklerve histopatolojik tetkik, hastalıkların ayırıcı tanısında birlikte değerlendirilmesi gereklidirler.

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

İnce bağırsak ve kalın bağırsağın enfeksiyonları, AIDS, bağırsak parazitleri, bağırsak fıtıklaşmaları sonucu oluşan divertikül denilen bağırsak cepleşmelerinin iltihaplanması (divertikülit), kanser hastalarının tedavisinde kullanılan radyasyona bağlı gelişen radyasyon koliti, birçok hastalıkta kullanılan antibiyotikler, bazı romatizma ilaçları, bazı romatizmal hastalıklar ülseratif kolit benzeri hastalıklara neden olurlar.

Nedenleri nelerdir?

Ülseratif kolit nedeni bilinmeyen (ideopatik) ve bağırsaklarda kronik iltihabi değişikliklere neden olan stres, sıkıntı, sigara, enfeksiyonlar gibi birçok faktörle nükslerle seyreden kronik iltihabi bir bağırsak hastalığıdır.

Hastalığın görülme oranı kadın ve erkeklerde hemen hemen eşit seviyededir ve daha çok 15–30 yaşları arasında görülür. Ayrıca hastalık genetik geçiş gösterir, yakın akrabalarda ve hasta ebeveynlerin çocuklarında hastalığın görülme sıklığı artar.kolit_nedir

Kolit hastalığının belirtileri nelerdir?

Hastalık kalın bağırsağın en alt kısmında rektumda başlar ve yukarıya doğru mukoza ve submokozal etkiler gösterir. Bağırsaklarda ise daha çok yüzeysel etkiler gösterir. Kolit daha çok kalın bağırsaklarda sınırlı kalır.

Bazen hastalık bağırsağın tüm katmanlarını tutarak bağırsak delinmesi, fistül ve apselere neden olur. Hastalık hafif, orta ve ağır formlarda görülür. Kramp şeklinde karın ağrısı, kanlı mukuslu ishal, tenezm (tam boşalamama hissi),hastalığın orta ve ağır formları ise bulantı, kusma, ateş, kilo kaybı ve iştahsızlığa da neden olur.

Kolit hastalığı sırasında hastanın beslenmesi nasıl olmalıdır?

Kolit hastalığının alevli döneminde hastanın günlük alması gereken gıdalar hazır solüsyonlar seklinde damar yolu ile verilerek bağırsağın istirahate alınması sağlanabilir ancak bu yöntem akut iltihabi durumun gerilemesini sağlarken uzun süreli olması durumunda ise faydası tartışmalıdır.

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

4 Yorum

  1. Merhaba benim de aynı şekilde hastayım ve ne yesem kan gidiyorum lavaboya ne yamam gerek doktorum bu hastalık ömürlük var sende diyor ne önerirsiz yardımcı olursanız memenu olurum

  2. Aradada batmalar oluyor.normalmidir.tekrarlama olasiligi varmidir.ölumden döndum o yuzden korkularim var.ve kilolu bir bayanim.bununda etkisi olabilir mi.uzandigimda hic birsey olmuyor.fakat egilip kalkarken batiyor hocam

  3. Sayin hocam merhaba.ben izmirden size ulaşiyorum.yaklasin 6ay once bagirsak delinmesi sonucu ameliyat oldum.aslında hikayem dogum yapmamla basladi.sezeryanla dogum yaptim 25gunlukken sezeryan yerimde kizariklik agri nedeniyle dogum doktoruma gittim.icerde bi sivi oldugunu soyledi ve delelim dedi.sezeryan dikis yerinden deldiler.iltihap akti.bu iltihap 3ay surdu.sonra karnimin sag tarafinda beze cikti ve patladi ve sulu dışkı akmaya başladi.acilen hastaneye yatirildim.ve ameliyata alindim.suanda 6 ay oldu ve karnimin icinde agri ve aci var bana birsey önerebilirmisiniz

  4. hocam 10yıldır bende kolit var her 2 yılda kolanoskopi yaptıryom bu hastalık için bir çözüm yokmu?

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir