Anasayfa » Deri, Tırnak, Saç » Tırnak Batması ve tedavi yöntemleri

Tırnak Batması ve tedavi yöntemleri

Tırnak Batması genellikle ayak baş parmakta oluşur. Tırnak büyürken bir veya iki taraftan derinin içine doğru batma eğilimi gösterir, bu esnada oluşan inflamasyon sonucu tırnak kenarındaki doku da tırnağın üzerine doğru ilerler.

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Tırnaklar normalde tırnak kökünde, deri altında bulunan germinal matriks denen kısımda oluşturulur, tırnak yatağı dediğimiz parmağın üst kısmında ileriye doğru büyürler. Uzamış tırnaklar mümkün olduğunca düz olarak kesilmelidir.

Tırnak Batması
Tırnak Batması

Bazen tırnak uç kısımları yan taraflardan deriye batar ve bir yabancı cisim gibi reaksiyon başlatırlar, bazen ise tırnak yalnızca köşelerde değil, tümüyle tırnak yatağına batık hale gelebilir.

Her iki durumda da ilk bulgular ağrı ve şişliktir. Batma bölgesinde kanama olabilir veya enfeksiyon gelişip iltihap gelebilir. Tedavi edilmediğinde ise iltihabın kemiğe ilerlemesi (osteomiyelit) ve sistemik enfeksiyonlar oluşabilir. Ayakkabı giymek ve yürümek çok zor olabilir.

Tırnak Batmasının Sebepleri

Doğru Tırnak Kesimi - tırnak nasıl kesilmeli?
Doğru Tırnak Kesimi – tırnak nasıl kesilmeli?

Tırnak batması birçok sebepten oluşabilir, en sık neden yanlış tırnak kesimidir, tırnağı çok derin kesmek, tırnak uçlarını içeriye doğru çok kıvrık kesmek en sık yapılan yanlışlardır; bu durumda yeniden büyüyen tırnak batarak büyüyecektir. Diğer tırnak batma sebepleri ise :

 1. tırnağın dış kısım yerine direkt içeriye büyümesi
 2. çok dar veya sivri burunlu ayakkabı giymek
 3. tırnağın kalınlaşması
 4. parmağa veya direkt olarak tırnağa oluşan travmalar (çarpma,üzerine ağırlık düşmesi gibi)
 5. mantar enfeksiyonları
 6. şişmanlık
 7. aşırı ayak terlemesi
 8. bazı doğumsal anomaliler
 9. hipertiroidizm, şeker hastalığı, akromegali, romatoid artrit, gut gibi bazı başka hastalıklar
 10. yatalak hastalarda yorgan, battaniye gibi örtülerin çok sıkı sarılması gibi sebeplerdir.

Sayılan bu sebeplerden pek çoğundan sakınılarak tırnak batmasının önüne geçilebilir.

Tırnak Batması Semptomları

En sık görülen semptomlar aşırı ağrı, enfeksiyon, şişme, kızarıklık, bazen iltihap gelmesidir. Tanı normalde sadece muayene ile konur. Bazı özel durumlarda iltihabın kemiğe kadar ilerlediğinden şüphe ediliyorsa röntgen filmi gerekebilir. Aşırı iltihap varlığında uygun antibiyotik seçimi için yara kültürü almak gerekebilir.

Tırnak Batması Tedavisi

Kanama, iltihap olan, şişme yapmış bir tırnak batmasının mutlaka bir doktora gösterilmesi gerekir. Tırnak batması olan kişiler çoğunlukla doktora gitmekte gecikir ve daha ilerlemiş, ağrılı bir halde doktora başvururlar.

Tırnak batması ilk oluştuğunda bunu kendi kendine tedavi etmeye çalışma sonucu giderek artan ağrı yanında, tırnak çekimini gerektirecek düzeyde batmanın ilerlemesi ve enfeksiyon oluşması, özellikle dolaşım bozukluğu, damar sertliği ve şeker hastalığı olanlarda enfeksiyon ilerleyerek kemik iltihabı, gangren, parmağın ve hatta ayağın kesilmesine yol açabilecek komplikasyonlar oluşabilir.

Cerrahi müdahale gerektirmeyen tırnak batması tedavisinde:

 • Tırnağın sıcak tuzlu su banyosuyla yumuşatılması
 • Ufak bir gazlı bez parçasının antibiyotikli kremle birlikte batık kısmın altına yerleştirilmesi
 • Ayakkabı giymekten kaçınılarak, sandalet veya açık terlikle tırnak üzerine olan baskının azaltılması
 • Fazla enfeksiyon varsa antibiyotik kullanılması
 • Ayak temizlik ve bakımı gibi yöntemler uygulanır.

Doktor hastaya steril bir gazlı bez parçasına antibiyotik kremle birlikte yerleştirmeyi ve bunun ne sıklıkla değiştirilmesi gerektiğini hastaya öğretecektir. Erken başvuran vakalarda cerrahi dışı tedavi yeterli olmaktadır. Tırnakların düz olarak kesilmesi, köşelerinin içe kıvrık olmaması önemlidir.

Tırnak batması tedavisindeki ana ilke tırnağın bir kez batmadan parmak boyunu geçecek şekilde uzamasının sağlanmasıdır, bunun için tırnak kenarıyla parmak arasındaki doğal oluğun oluşturulması ve tırnağın düzgün büyümesi için “yol verilmesi” önemlidir.

Tırnak Batmasının Cerrahi Tedavisi


Aşırı tırnak batması, doku ilerlemesi ve enfeksiyon varlığında tedavi için cerrahi müdahale gerekecektir. Cerrahi tedavi yöntemi tırnak batması derece ve şekline göre kişiden kişiye değişiklik gösterir. Tırnak batmasında batan tarafta parsiyel çekim, yani tırnağın bir kısmının çekilmesi veya tüm tırnağın çekilmesi gerekebilir.


Tırnağın çekilmesi yanında ilerlemiş dokunun da alınması, tırnak yatağının revizyonu çok önemlidir. Çok dönük tırnaklarda tırnağın yapıldığı germinal matriksin kenar kısımları bazı ilaçlarla, koterle veya lazerle tahrip edilerek o kısımlardan tırnağın yeniden büyümesi engellenebilir. Çok ileri vakalarda tüm germinal matriks tahrip edilerek tırnak tümüyle iptal edilebilir.(Tırnak ablasyonu)

Tırnak çekilmesi lokal anesteziyle acısız ve ağrısız olarak yapılan bir işlemdir. Hastalar işlem sonucu yürüyerek evlerine gidebilirler. Tırnak batması ameliyatı sonrası iyileşme süresi ise ortalama 7-10 gündür. İlk 2-3 gün dar ayakkabı giyilmesi önerilmez ve müdahale yapılan ayak tarafına fazla yüklenmemesi önerilir. Dikişler 9-10.günde alınabilir. Tırnak çekiminden çok daha önemli olan nokta yeni büyüyen tırnağın bakımı ve normal büyümesinin sağlanmasıdır. Bu nedenle yeniden normal tırnak oluşana kadar doktor takibi önemlidir. Eğer tırnak batması yanında mantar hastalığı da varsa bu da mutlaka tedavi edilmelidir. Yanlış ayakkabı seçimi varsa bu da doktor tavsiyesine göre düzeltilmelidir.

Tırnak Batmasından Nasıl Korunabiliriz?

Tırnak batmasından korunmanın ilk yolu doğru tırnak kesimi yapmaktır. Ayak tırnakları düz olarak kesilmelidir, köşelerde çok hafif kıvrım yapılmalıdır. Tırnak köşelerini deriye çok yakın kesmekten kaçınmalıdır. Doğru ayakkabı giymek de çok önemlidir. Çok dar veya geniş ayakkabılar, her ikisi de tırnak batmasına yol açabilir. Taban düşüklüğü varsa tabanlık kullanarak ayak dinamiğinin düzeltilmesi gereklidir.

Tırnakta mantar, kalınlaşma, deformasyon saptanırsa hemen doktora başvurulmalıdır. Aşırı ayak terlemesi tedavi edilmelidir.

Tüm bu tedbirlere rağmen tırnak batması olursa fazla vakit geçirip olay ilerlemeden doktora başvurmak, erken tanı ve tedaviyle cerrahi müdahale yapılmaksızın batmanın düzeltilmesini sağlayabileceği için çok önemlidir.

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

121 Yorum

 1. Hocam bugün hastaneye gıttım tırnak batması degıl dedı doktor Balaban Pomad verdıler açıkcası pekte işe yaramıyor daha oncede kullanmıştım

 2. O parmağım ıyılestı sındı değer ayak baş parmağım acıyor yanı tırnak kesılmesı falan gıbı bırsey var mı yoksa temızlenmesı mı gerekıyor

 3. Hocam iki ayak tırnağıma tırnak ablasyonu yaptırmak istiyorum bulunduğunuz hastanede bu işlemi yapabiliyormusunuz?

 4. Doktor ayagimdaki iltihab sokuldukten sonra gel cektirelim dedi bundan daha coktu iltihabi doktora gittigimde

  Ben bi kere aldirdim diger tirnagimi bidaha ayni agriyi yasamak istemiyorum ne yapsam gecer?

 5. yılmaz özen&cc

  hocam merhaba tırnak köreltmesi ameliyatı oldım 2 bas parmaktan tırnagı alıp arkadakı kemiği kestiler fenol ve koter ile yaktılar kesinlikle nüksetmez dedi 8 ay sonra kemık buyudu 2.ciye ameliyat oldum simdi 3.kez buyudu ameliat diyor neden böyle oluyor

 6. İyi akşamlar.Tırnak kökünün tamamen alınması gerektiği söylendi peki estetik bi müdahale yapılabilir mi? Tesekkürler.

 7. yılmaz özen&cc

  hocam merhaba 2 ayak baş parmağımdan 8 ay arayla 2.ci kez ameliyat oldum.tırnaklar komple alındı köküde fenol ile öldürüldü.fakat simdi yıne 3.cü kez kemik buyudu kesin cözümü nedir.her defasında tekrar cıkmaz dediler ama kemık buyudu.ortopedi dr gitmştim

 8. Hocam 7 ay önce tırnagımı çektirdim. İltihaplanmıştı. Genel cerrahi doktoru çekilmesi gerekiyor dedi. Şimdi uzayan tırnak yine batarak çıkmaya başladı.yeniden çektirmek istemiyorum .şuan yeni yeni batmaya başladığı için pek fazla ağrı yok. Bu konuda tavsiyeniz nedir ??

 9. Merhaba babet gıymıstım ayagımı bayagı sıkmıştı 1 hafta sonra sol bas parmağım da içe bakan kısmında et ıle tırnak arasında ıltıhap gelmıstı suan 2 ay oldu belkı daha fazla tırnaıma bastırdığım da sanki tırnağın altında bısey çok acıyor bıde tırnagımı ayagımın ıcıne bakan kısma ittirdigim de tırnağı dışarı doğru ittırdıgım de çok acıyor ve iç kısmı etin kırmızı duruyor saglıkocagına gıttım batma yok dedı bastroban krem verdı kullandım 1 hafta ama işe yaramadı azalma bıle olmadı

 10. Kolay gelsin,

  Tırnağımın sol tarafında batma vardı ameliyat oldum. Ameliyattan önce daha genişti tırnağım. O günden sonra hiç uzamadı 1yıl oldu ameliyat olalı. Sonrada dibi morardı ve sarı sıvılar çıkmaya başladı etrafından. Kokusu kötü üyrıca tırnakla altındakı et arası galiba boş. Çünkü duştan sonra aradan baloncuk çıkıyor. Sık sık yıkıyıp kuruluyorum. Doktar ilaç ve krem verdi 1 aydır böyle. Tırnak düşecek gibi düşmesinimi bekliyim çekilmelimi ydksa başka bişeymi yapılmalı.

  Kolay gelsin.

 11. ayakta basılma sonucu tırnak yarım cıkmaya basladı . tırnak yatagında kırılma olduğunda tırnagın eskı duruma donmesi mumkun mudur

 12. Hocam her pansumanımda antibiyotik krem tentürdiyot benzeri ilaç ve iltihap kurutucu kullanıyorum bunlar tırnak yatağının onarılmasına etki eder mi?

 13. Merhaba Doktor Bey,

  1 sene önce de size yazmıştım. İltihap nedeniyle ayak baş parmağımın tırnağını çektirmiştim. Şimdi sorunum yok çok şükür yalnız son zamanlarda belli pozisyonlarda tırnağımda zonklama oluyor. En çok da ayağımı bir süre aşağı doğru sarkıttığımda. Bunun nedeni ne olabilir? Çok teşekkür ederim.

  • Hocam,

   Ekte fotoyu gönderiyorum. Sadece aşağı sarkıtırken değil, sandalyede otururken de gün içinde ara ara parmakta bir zonklama oluyor.

 14. Hocam iyi günler. 17 yaşındayım, Kasım 2015te ayak baş parmağımın tırnağının bir kısmı çekildi. Dikiş atıldı. Yaklaşık 7 ay sonra tekrarladı ama acısı olduğu için doktora gitmek istemedim, eğitimimden de olacaktım haliyle. Daha sonra iki taraflı batıp iltihap çoğalınca tekrar gittim Nisan 2017de tamamen tırnak çekildi, yeni gelen tırnak batarak gelmeye başladı, iltihap oluştu yine. Artık dayanılmaz hal alıyor, ne yapmam lazım? Şimdiden teşekkürler. Fotoğraf istemiştiniz.

 15. Hocam benim tırnağım iki taraftan batıktı dün çektirdim. Bu ameliyatı 3 kere oldum tekrarlamaması için ne yapmalıyım?

 16. Her iki baş parmagimda ve sol üçüncü parmagimda bu şekilde batmalar var batıkları rahatlatmak için capraz kesip batiklari cekebildigim kadar cekiyorum ama bazen unutup kesmeyi bırakıyorum tekrar kestigimde içinde batik tırnak parçaları kaliyo nasil bi tedavi uygulayabilirim

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir