Menü Kapat

5 Adımda Lipom (Yağ Bezesi)

Güncelleme tarihi:

Tıp dilinde “Lipom” ne anlama geliyor, sebepleri nedir ve tanısı nasıl konulur? Lipomlar zararlı mı? Tedavi edilmezse ne olur? Bu soruların cevabını bu makalemde bulabilirsiniz. Şimdiden geçmiş olsun 🙂

Lipom Nedir?

Lipom (yağ bezesi) vücudun herhangi bir bölgesinde YAĞ dokusundan oluşan iyi huylu kitledir. Yağ bezesinin ingilizcesi “Lipoma” dır.

Genelde AĞRISIZ ve yumuşak kıvamda olur. Bazen şikayetlere yol açmadığından dolayı çok büyük boyutlara kadar büyüyebilir. İltihaplı yağ bezeleri (enfekte lipom) çok ağrılı ve sert olur.  Lipomların kesin ve kanıtlanan bir nedeni yoktur.

Lipom Nedir?
Sağ koltuk altı ve göğüs duvarında çeşitli boyutlarda oluşan lipomlar

Yağ Bezesini bünye yapıyor diyebiliriz, kişilerin yaptığı bir şeye bağlı olarak oluşmazlar. Var olan lipomlar içerisinde yağ hücresi olduğu için kilo almayla büyüyebilirler. Doğuştan olabildiği gibi sonradan da herhangi bir yaşta oluşabilir.

Yağ Bezesi oluştuğunda ne yapmalıyım?

Yağ Bezelerin büyük bir çoğunluğu iyi huyludur ama çok az bir oranda da olsa KÖTÜ huylu olabiliyorlar. Aslında iyi huylu lipomlar kötü huylu oluşumlara dönüşmez.

Lipomların takip sürelerinde tespit edilen kötü huylu oluşumlar ise başlangıçtaki lipom tanısının doğru olmadığını göstermektedir.

Dr.Ertan BEYATLI

Tanı nasıl konulur?

Yağ bezesi ağrı yapar mı? Cevap: Hayır, çoğu yağ bezeleri ağrısızdır. Çok büyük boyutlara geldiğinde, sinirlere bası yaptığında, içerisinde nekroz, kanama veya enfeksiyon oluştuğunda yağ bezeleri ağrı yapabilir.

Lipomun tanısı MUAYENE ile konulur. Şüpheli durumlarda sarkom, liposarkom ya da başka bir oluşum olasılığı varsa; ultrason tamamlayıcı bir tetkiktir.

Yağ bezesi nasıl geçer? Tedavisi nedir?

Hastaların çoğu bu kitlelerin görüntüsünden şikayetçi olur. Kesin tedavisi ise CERRAHİ müdahaledir. Yağ bezesi elle sıkmakla geçmez tam tersine bölgede yağ nekrozu ve enfeksiyon gelişimine neden olabilir.

Çoğu zaman hastalar Lipom ve Sebase Kist hastlığını karıştırır. Klinik olarak bulgular birbirine benzese de patolojik olarak ikisi ayrı hastalıktır.

Yağ bezesi ameliyatı (Lipektomi)

Lokal anestezi altında yapılan cerrahi müdahalede lipom dokusu TAMAMEN çıkartılmalıdır aksi takdirde tekrarlama olasılığı vardır. Bu işlemin adı Eksizyonel Biyopsidir.

Koldan yaz bezesi (Lipom) çıkartılması videosu izle >> https://www.youtube.com/watch?v=seG2Sgj2fSo

Yağ Bezesi (Lipoma) örnekleri

Lokal anestezi altında Mini insizyon ile yapılan lipom eksizyonu. Op.Dr.Ertan BEYATLI | 2015 
Lokal anestezi altında Mini insizyon ile yapılan lipom eksizyonu. Op.Dr.Ertan BEYATLI – 2015
Posted in Deri, Tırnak, Saç

İlgili Yazılar