Lipom Nedir?

Lipom (yağ bezesi) vücudun herhangi bir bölgesinde yağ dokusundan oluşan iyi huylu kitledir.
Lipom Nedir?

Genelde ağrısız ve yumuşak kıvamda olur. Bazen şikayetlere yol açmadığından dolayı çok büyük boyutlara kadar büyüyebilir. İltihaplı yağ bezeleri (enfekte lipom) çok ağrılı ve sert olur.  Lipomların kesin ve kanıtlanan bir nedeni yoktur.

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Yağ Bezesini bünye yapıyor diyebiliriz, kişilerin yaptığı bir şeye bağlı olarak oluşmazlar. Var olan lipomlar içerisinde yağ hücresi olduğu için kilo almayla büyüyebilirler. Doğuştan olabildiği gibi sonradan da herhangi bir yaşta oluşabilir.

Yağ Bezesi oluştuğunda ne yapmalıyım?

Yağ Bezelerin büyük bir çoğunluğu iyi huyludur ama çok az bir oranda da olsa kötü huylu olabiliyorlar. Aslında iyi huylu lipomlar kötü huylu oluşumlara dönüşmez.

Lipomların takip sürelerinde tespit edilen kötü huylu oluşumlar ise başlangıçtaki lipom tanısının doğru olmadığını göstermektedir.

Dr.Ertan BEYATLI

Yağ Bezesi (Lipom) Tanı ve Tedavisi

Lipomun tanısı muayene ile konuyor. şüpheli durumlarda sarkom, liposarkom ya da başka bir oluşum olasılığı varsa; ultrason tamamlayıcı bir tetkiktir. Hastaların çoğu bu kitlelerin görüntüsünden şikayetçi olur. Kesin tedavisi ise cerrahi müdahaledir.

Çoğu zaman hastalar Lipom ve Sebase Kist hastlığını karıştırır. Klinik olarak bulgular birbirine benzese de patolojik olarak ikisi ayrı hastalıktır.

Lokal anestezi altında yapılan cerrahi müdahalede lipom dokusu tamamen çıkartılmalıdır aksi takdirde tekrarlama olasılığı vardır. Bu işlemin adı Eksizyonel Biyopsidir (Lipektomi).

Koldan yağ bezesi (lipom) çıkartılması videosu

Yağ Bezesi (Lipoma) örnekleri

Lokal anestezi altında Mini insizyon ile yapılan lipom eksizyonu. Op.Dr.Ertan BEYATLI | 2015 

Lokal anestezi altında Mini insizyon ile yapılan lipom eksizyonu. Op.Dr.Ertan BEYATLI | 2015

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

131 Yorum

Yorum veya Düşünceniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir