Kategoriler
Deri

Vücuttaki her şişlik yağ bezesi mi?

Yağ bezesi tehlikeli mi alınmazsa sorun olur mu? Yağ bezesi nasıl tedavi edilir? Vücudumda çok sayıda bezeler var hepsinin alınması şart mı? Fiyatı ne kadar?

Yağ bezesi vücudun herhangi bir bölgesinde yağ dokusundan oluşan iyi huylu kitledir. Yağ bezesinin ingilizcesi “Lipoma” dır.

Genelde ağrısız ve yumuşak kıvamda olur. Bazen şikayetlere yol açmadığından dolayı çok büyük boyutlara kadar büyüyebilir. İltihaplı yağ bezeleri (enfekte lipom) çok ağrılı ve sert olur. Yağ bezelerin kesin ve kanıtlanan bir nedeni yoktur.

Yağ Bezesini bünye yapıyor diyebiliriz, kişilerin yaptığı bir şeye bağlı olarak oluşmazlar. Var olan yağ bezeleri içerisinde yağ hücresi olduğu için kilo almayla büyüyebilirler. Doğuştan olabildiği gibi sonradan da herhangi bir yaşta oluşabilir.

Yağ bezesinin Kanser olma ihtimali nedir?

  • Yağ Bezelerin büyük bir çoğunluğu iyi huyludur ama çok az bir oranda da olsa kötü huylu olabiliyorlar. Aslında iyi huylu lipomlar kötü huylu oluşumlara dönüşmez.
  • Yağ bezelerinin takip sürelerinde tespit edilen kötü huylu oluşumlar ise başlangıçtaki lipom tanısının doğru olmadığını göstermektedir. Dr.Ertan BEYATLI

Tanı aşaması

Yağ bezesi ağrı yapar mı? Cevap: Hayır, çoğu yağ bezeleri ağrısızdır. Çok büyük boyutlara geldiğinde, sinirlere bası yaptığında, içerisinde nekroz, kanama veya enfeksiyon oluştuğunda yağ bezeleri ağrı yapabilir.

Yağ bezesinin tanısı muayene ile konulur. Şüpheli durumlarda sarkom, liposarkom ya da başka bir oluşum olasılığı varsa; ultrason tamamlayıcı bir tetkiktir.

Yağ bezesi Tedavi aşaması

Hastaların çoğu bu kitlelerin görüntüsünden şikayetçi olur. Kesin tedavisi ise cerrahi müdahaledir. Yağ bezesi elle sıkmakla geçmez tam tersine bölgede yağ nekrozu ve enfeksiyon gelişimine neden olabilir.

Çoğu zaman hastalar Lipom ve Sebase Kist hastlığını karıştırır. Klinik olarak bulgular birbirine benzese de patolojik olarak ikisi ayrı hastalıktır.

Yağ bezesi Lipom ameliyatı – Lipektomi

Lokal anestezi altında yapılan cerrahi müdahalede yağ bezeleri tamamen çıkartılmalıdır aksi takdirde tekrarlama olasılığı vardır. Bu işlemin adı Eksizyonel Biyopsidir.

Video → Koldan yaz bezesi çıkartılması https://youtu.be/seG2Sgj2fSo

Yağ Bezesi örnekleri

Lokal anestezi altında Mini insizyon ile yapılan lipom eksizyonu. Yağ bezesiOp.Dr.Ertan BEYATLI | 2015 
Lokal anestezi altında Mini insizyon ile yapılan lipom eksizyonu. Op.Dr.Ertan BEYATLI – 2015
kolonda lipom
kolonda Yağ bezesi
kolda cok lipom
kolda lipom
boyunda lipom
boyunda lipom
Yüzde Yağ bezesi
Sırtta lipom
Dirsekte Yağ bezesi
Çıkartılmış lipom Yağ bezesi
Çıkartılmış lipom
çeşitli lipomlar
çeşitli lipomlar

Yazar Op.Dr.Ertan BEYATLI

Genel Cerrahi Uzmanı, MD, PhD (Doktora), Avrupa Cerrahi Araştırmalar Derneği, Amerikan Akademik Cerrahi Derneği üyesidir → Hayat Hikayesi | İletişime geç

“Vücuttaki her şişlik yağ bezesi mi?” için 2 yanıt

Soru sor..