Anasayfa » Deri, Tırnak, Saç » Lipom Nedir?

Lipom Nedir?

Lipom (yağ bezesi) vücudun herhangi bir bölgesinde yağ dokusundan oluşan iyi huylu kitledir.
Lipom Nedir?

Genelde ağrısız ve yumuşak kıvamda olur. Bazen şikayetlere yol açmadığından dolayı çok büyük boyutlara kadar büyüyebilir. İltihaplı yağ bezeleri (enfekte lipom) çok ağrılı ve sert olur.  Lipomların kesin ve kanıtlanan bir nedeni yoktur.

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz

Yağ Bezesini bünye yapıyor diyebiliriz, kişilerin yaptığı bir şeye bağlı olarak oluşmazlar. Var olan lipomlar içerisinde yağ hücresi olduğu için kilo almayla büyüyebilirler. Doğuştan olabildiği gibi sonradan da herhangi bir yaşta oluşabilir.

Yağ Bezesi oluştuğunda ne yapmalıyım?

Yağ Bezelerin büyük bir çoğunluğu iyi huyludur ama çok az bir oranda da olsa kötü huylu olabiliyorlar. Aslında iyi huylu lipomlar kötü huylu oluşumlara dönüşmez.

Lipomların takip sürelerinde tespit edilen kötü huylu oluşumlar ise başlangıçtaki lipom tanısının doğru olmadığını göstermektedir.

Dr.Ertan BEYATLI

Yağ Bezesi (Lipom) Tanı ve Tedavisi

Lipomun tanısı muayene ile konuyor. şüpheli durumlarda sarkom, liposarkom ya da başka bir oluşum olasılığı varsa; ultrason tamamlayıcı bir tetkiktir. Hastaların çoğu bu kitlelerin görüntüsünden şikayetçi olur. Kesin tedavisi ise cerrahi müdahaledir.

Çoğu zaman hastalar Lipom ve Sebase Kist hastlığını karıştırır. Klinik olarak bulgular birbirine benzese de patolojik olarak ikisi ayrı hastalıktır.

Lokal anestezi altında yapılan cerrahi müdahalede lipom dokusu tamamen çıkartılmalıdır aksi takdirde tekrarlama olasılığı vardır. Bu işlemin adı Eksizyonel Biyopsidir (Lipektomi).

Koldan yağ bezesi (lipom) çıkartılması videosu

Yağ Bezesi (Lipoma) örnekleri

Lokal anestezi altında Mini insizyon ile yapılan lipom eksizyonu. Op.Dr.Ertan BEYATLI | 2015 

Lokal anestezi altında Mini insizyon ile yapılan lipom eksizyonu. Op.Dr.Ertan BEYATLI | 2015

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

131 Yorum

 1. Hocam tamamen bilmediğim için soruyorum Müdahalede bütün hepsi için kesi mi yapmanız gerekiyor?birden fazla olduğu için iz ve doku görüntüsü nasıl olur? kesi olursa çok iz kalır mı deri üzerinde? çok minik olanlar var çünkü. Beni en çok rahatsız eden görüntü.Endişeliyim çok.

 2. Hocam ankara da yaşıyorum resimde gördüğünüz gibi irili ufaklı birden çok fazla.bahsettiğiniz müdahale acaba lokal mi yoksa genel aneztezi ile mi olur ve hepsi temizlenir mi acaba bilgi verirseniz çok sevinirim.

 3. Bana bu sonucu yorumlarmısnız

 4. Hocam tekrar merhaba mr raporunu size gönderiyorum… bunun dışında son kontrolde genel anestezi altında çıkarıp patolojiye gondermeyi önerdiler. Yardımlarınızı bekliyorum. Tesekkurler

 5. hocam yaş29 özür dileyerek 10yıldır genitalbölgede sayısı fazla.kilodan sürtününce zaman zaman şişip ateşli ağrılı iltihap akıyor.Ağdadan sonra kılkökleri kaşındı ve bunlar çıktı.daha önce cildiyeye gittim ama hiçbirşey yapamayacaklarını söylediler.Durum sosyal hayatımı ve psikolojik olarak beni etkiliyo. bunun kalıcı olarak giderilmesi ameliyat vs mümkün mü.yapılacak hiç bir şey yok mu bu şekilde mi yaşayacağım 🙁

 6. Merhaba Hocam, 05.01.2017 tarihinde yanağımdaki yağ bezesini aldırdım. Doktorum 1 yıl içinde tamamen düzelir demişti. 7 ay olmasına rağmen yanağımda hala şişlik var.Contractubex krem kullanıyorum.Süreç normal mi?

 7. Hocam merhaba; sol çene kemiğime yapışıkcasina sert ve oynamayan önce epidermal kist teşhisi konulan ama şu anda emin olunamayan bir kitle farkettim 1 ay kadar önce mr usg tomografi herşeyi çektiler ama hala sonuç yok kısmen büyüme de yaptı ağrısı vs yok ne olabilir ?

 8. iyi günler hocam benimde kollarımda baya büyükçe şişlikler var, baya rahatsız etmeye başladı. ameliyat haricinde ilaç tedavisi yok mu?

 9. Sol cene kisminda dogustan olan bir sislik var doktora gittigimde benim evladim olsa ameliyata sokmam demisti . Suan yasim 22 yanagimla boyunum arasinda bir yerde riskleri varmis gozde %90 körlük ve yuz felci riskleri bu yasima kadar hep caresini aradim ama bulamadim onerdiginiz birseyler var mi ? Agrisi falan yok sadece darbe geldiginde sisiyor ve bazen kulaktan bosalma yapiyor

 10. Hocam ben 15 yaşındayım ve kolumun altında bir sislikvar elimle dokunduğunda bazen kayboluyo doktora gittim önemli birşey değil dedi ama ben almamakla büyüdüğünü fark ettim genel cerraha gitmem gerekir mi

 11. Öncelikle merhabalar yaklaşık 2 sene önce fotoğrafta görüldüğü gibi alnımın sağ üst köşesinde belirdi.

  yaklaşık 1 sene önce bir devlet hastanesinde aldırma kararı aldım ancak operasyon başarılı geçmemişti.

  bana söylendiğine göre bir kısmı alınmış ancak kanamadan devam edilememişti.1 hafta sonra dikişler alındı ancak eskisine göre daha şişikti.Artık gözükmesin diye saçlarımı sürekli indirir hale geldim.yaklaşık 6 ay önce bu sefer garantiye almak için bir çok doktoru önerdiği bir uzmana gittim.Bu sefer operasyon başarılı geçmişti ve tamamiyle alınmıştı.

  ilk hafta geçti kan çekildi dikiş alındı ancak bu sefer öncekinden biraz daha büyük bir tepecik vardı.Doktor bunun ameliyattan arta kalan bir doku olduğu ve en kötü temmuza kadar kendilinden geçiceğini belirtti ancak 7 temmuz oldu ve hala en ufak küçülme yok.Son çare internete başvurdum.Sizce ne yapmalıyım ? ve nasıl bir yol izlemeliyim ?

 12. Yusuf demirel

  hocam benim anlimda var büyüklüğü o kadar da fazla degil sağ kaş bolgemin hemen ust tarafinda badem kadar buyuklugu var 3 kere aldirmaya gittim fakat hic cerrahi mudahelede bulunmadi iğne yaptılar eve git sık dediler ve bu sene de annem diyo 18 yasina tam gelmemissin ondan dolayi tekrarlıyor cerrahi mudahele yapsalar icini kesip alsalar tekrarlarmi fotoğraf da ki gibi de bir buyuklugu var

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir