Anasayfa » Gastrointestinal Cerrahi » Alt GİS » Hemoroid nelere sebep olabilir ?

Hemoroid nelere sebep olabilir ?

Şikayetlerini en aza indirmek için hemoroid hastaları kendilerine farklı bir yaşam tarzı benimserler. Yedikleri, içtikleri, zevkleri, moral durumları, hobileri ve daha nice alışkanlıkları istedikleri gibi değil, bu hastalığın şekillendirdiği gibi yaşamaya devam ederler.

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Hemoroid veya halk dilinde basur hastalığı aslında görüldüğü kadar basit bir hastalık değildir.

Bu makalemde toplumda tedavi edilmeyen hemoroid yani basur hangi sorunlara yol açabileceği hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağım. Şayet kafanıza takılan sorular olursa çekinmeden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Hemoroidun direkt olarak neden olduğu şikayetler ise oturak bölgesinde ağrı ve şişlik, makattan kanama, makat bölgesinde meme tarzında şişlikler, oturakta kaşıntı ve akıntı, kabızlık ve karında şişlik.

basur tekrarlar mı

Hemoroidun direkt şikayetlerin yanında aslında hiç akla gelmeyecek ciddi sorunlarda vardır. Bu yazımızda hemoroidun dolaylı yolla sebep olduğu şikayetleri, hastalıkları ve sorunları ele alacağız.

Hemoroidun neden olduğu Sindirim Sorunları

sindirim - Hemoroid nelere sebep olabilir ?

Dışkılama alışkanlıklarındaki ciddi sıkıntılardan dolayı hemoroid hastaları genelde tuvalete gitmekte korkar ve çekinirler. bu durum dışkının daha uzun süre barsaklarda beklemesinse neden olmaktadır.

Barsakların uzun süre hareketsiz ve dolu kalması başta barsak kanseri (kolon CA) olmak üzere barsak duvarlarında fıtıklaşma (divertikül, divertikülit), barsakarda düzensiz kasılmalar ve gaz sıkışmaları (irritable barsak sendromu, İBS) ince barsak ve midede barsak içeriğinin reflü olmasına bağlı hazımsızlık, midede yanma ekşime ve bulantıya yol açmaktadır.

Bu sorunların giderilmesi için hastaların sürekli ilaç kullanmaları ise midede kronik gastritler ve mide ülserleri gelişir. Bütün bu sorunlardan dolayı ise hastaların yeme alışkanlıklarında ciddi kısıtlamalara ve gıdalardan alınan besin değerinin düşmesine neden olur.

Hemoroidun Sinir Sistemi üzerindeki olumsuz etkileri

stres - Hemoroid nelere sebep olabilir ?

Yeme ve içmede düzensizlik ve yetersizlikler, mide sorunları ve barsaktaki gaz şişkinlikleri, oturakta ağrı ve makattan kan gelmesi tüm bulan düzensiz bir yaşam stiline ve dolayısıyla uyku bozuklukları ve sinir sisteminin alt üst olmasına neden olur. Sonuç olarak sinirlilik, uykusuzluk, verimsizlik, agresiflik, sabırsızlık ve yaşamdan tat alamama duygusu oluşur.

Hemoroidun Cinsel Yaşam üzerindeki olumsuz etkileri

Aslında sindirim ve sinir sisteminin yukarıda anlatıldığı şekilde bozulması beraberinde ister istemez çok ciddi ve derin cinsel sorunlara neden olmasını tahmin edebiliriz. Ayrıca makat bölgesinde sürekli bulunan bu ağrılı, kanamalı ve hassas şişlikler (yani hemoroidler) erkeklerde penisin yeterli sertleşmesine engel olduğu gibi bayanlarda cinsel arzuyu (libido) ciddi bir şekilde azaltır. Bu sorunların beraberinde hormonal düzensizlikler ve ruhsal bozukluklar meydana gelebilir. (Hemoroid ve Cinsel Yaşam hakkında detaylı bilgi için buradaki makaleme bakabilirsiniz)

Hemoroidun Dolaşım ve Kalp üzerindeki olumsuz etkileri

dolasim - Hemoroid nelere sebep olabilir ?

Bir ata sözü der ki “damlaya damlaya göl olur”, bir de bunu tersini düşünün “damlaya damlaya depo boşalır”. hemoroitlerden akan kan damlaları zamanla kansızlığa (anemi) neden olur. ne yazık ki genelde bu kan damlaları dışkı ile karışır ve çoğu zaman hastalar tarafından fark edilmez. uzun süre devam eden kansızlık durumlarında (kronik anemi) kalp vücudun yeterli kan gereksinimini karşılamak için daha fazla ve daha hızlı çalışmaya başlar. kalbin bu aşırı temposu kalp kasının iflasına (kalp yetmezliği) ve kalp kapaklarının gevşemesine (kapak yetersizliği) neden olur.

Hemoroidun meslek hayatına olan olumsuz etkileri

özellikle ilerleyen derecelerdeki hemoroidler hastaların uzun süre ayakta durmalarına veya sandalyeye oturmalarına engel olur. Bu iki pozisyondaki meslek sahiplerinin (örneğin öğretmen, memur, berber, esnaf, doktor, avukat, hakim, asker…vs) performansında ve verimliliğinde ciddi düşüş gözlenebilir.

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

3 Yorum

  1. Merhabalar sanırım dış basurum var. Memeler normal zamanda dışarıda ama küçük Wc sonrası büyüyorlar belki 1 saat öyle kalıyorlar .Kabız olmuyorum her gün tualete çıkmam gerekiyor Çoğu zaman uykudan kalktığım gibi tualetim geliyor. Ağrım yok ama tualetimi geciktirirsem kanamalı oluyor .5-6 adet meme var .Tualet sonrası karnım çok fazla şişiyor .Bir kaç kez doktora göründüm sadece baktılar. Son günlerde tualet sonrası penisimdede ağrı oluyor.Sizce ne yapmalıyım bu belirtilerle ilgili görüşünüzü rica ediyorum.Penisime bile ağrı yapabilir mi bu basur

  2. Sayin hocam bende yillardan beri hemoroid var simdi bir iki yildir kabizlik ve sertlesme sorunu var ne ilaclar kullandiysam sade gecici cozumlerle kabizliga cozum buldum sertlesme icinde ne ilaclar kullandim hemroidi sinirler uzerinde etkisi varmi bunlar icin neler yapilmali

  3. Hocam yorumlar silinmiş sanırım tekrar yazıyorum benim bi memem var 6 yönünde catlaklarimda vardı şimdi 2 side iyi durumda memenin içi boş parmak ile kontrol ettiğimde makat ceperi ni hissedebiliyorum veya ben öyle hissediyorum bıçaksız tedavi ne kdr verimli olur memem Büyükken findikdan daha küçüktü lazer ve bogma yaptirsam ve bundan sonra dikkat etsem bir daha çıkma olasılığı varmidir ve yaptirsam ne kdr sürede iyileşir makatta küçülme olurmu iyi gunler

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir