Takip edin   

Özofajit ne anlama geliyor, hangi durumlar Özofajitin oluşmasına yol açar, bu durumun teşhisi için hangi testler yapılır ve sonuç olarak Özofajit olarak bilinen hastalığın tedavisi var mı?

Bütün bu Soruların cevapları aşağıdaki makalemde..

Özofajit nedir?

Yemek borusunun iltihabına “Özofajit” denir. Bu iltihab akut (ani) ya da kronik (müzmin) olabilir.

Özofajit - Endoskopi esnasında iltihaplı yemek borusu (özofagus) görüntüsü
Özofajit – Endoskopi

Her tıbbi kelimede olduğu gibi bu hastalıkta adını Latincede özofagus (esophagus) ve –itis ekinden almaktadır (esophagitis).

Özofajitin Sebepleri

Özofajitin birçok nedeni vardır ancak toplumda en yaygın görülen sebep elbette mide asidinin reflüsüne bağlı olan özofajit tipidir ve genelde Reflü Özofajit olarak adlandırılır. Bu durum yemek borusu ve mide arasında kapağın yetersiz (açık, gevşek veya felç) olmasına bağlıdır (Gastro-özofageal reflü, LES Gevşekliği).

Diğer nedenler şöyledir:

 • Enfeksiyon: bu durum genelde dinreç sisteminde sorun olan (immünkompromize) hastalarda görülür örneğin fungal (kandida → özofageal kandidiyasis) ve viral (Herpes simplex →Herpes özofajit ve sitomegalovirüs) enfeksiyonları.
 • Kimyasal travma: yakıcı maddeler örneğin asit veya alkali olabilir. Bu durum genelde çocuklarda, akli dengesi bozuk (mental retardasyon) hastalar ve intihar girişiminde bulunanlarda görülür.
 • Mekanik (fiziki) travma: örneğin radyoterapi, nazogastrik sonda uygulaması, endoskopi, vb.
 • ilaç (örneğin doksisiklin), alkol ve alerji duyulan bazı yiyecekler (bkz: özinofilik özofajit nedir?)
 • Crohn hastalığı

Özofajit Nasıl anlaşılır?

özofajit belirtileri

Özofajit durumlarında görülen en sık bulgular şöyledir:

 • Mide ekşimesi
 • Ağrı: karından göğüse, boyuna ve çeneye kadar yayılabilen bir ağrı.
 • Bulantı (ve nadiren kusma)
 • Şikayetlerin yemeklerden sonra artış göstermesi
Los Angeles Özofajit sınıflamasına
Los Angeles Özofajit sınıflamasına. Özofagus iltihap seviyesi “Grade” olarak ifade edilmiştir.

Bu şikayetlerin varlığında ilk önce tanıya yönelik üst sindirim sistemi Endoskopisi yapılmalıdır (bkz: Endoskopi nasıl yapılır?). Endoskopide görülen inflamasyonun şiddeti Los Angeles (LA) sınıflamasına göre yapılır.

Özofajitin LA Sınıflanması

 • Grade A – 5 mm’den kısa bir veya daha fazla mukoza kaybı
 • Grade B – 5 mm’den uzun bir veya daha fazla mukoza kaybı (mukoza kıvrımları arasında bağlantı yok)
 • Grade C – mukoza kıvrımları arasında uzanan mukoza kaybı (özofagus çevresinin <%75 daha azı)
 • Grade D – özofagus çevresinin >%75’den fazlasını kapsayan mukoza kaybı.

Özofajit Tedavisi

Özofajit’in tedavi seçeneği nedenlerine göre yapılır. Örneğin enfeksiyon durumlarında doğru antibiyotikler başlatılır. Asit reflüsüne bağlı özofajitlerde mide asidini azaltan çeşitli ilaçlar verilebilir.

Tedavi konusunda en önemli husus ise erken dönemde tanının konulmasıdır çünkü tedavi edilmeyen olgularda zamanla alt özofagus bölgesinde ciddi hasar oluşur. Bu hasara bağlı bazen darlıklar bazen de yemek borusunu kaplayan mukozada değişim (displazi, metaplazi, Barrett özofagusu) görülebilir. İlerleyen ve tedavi edilmeyen olgularda ise yemek borusu kanserinin gelişme olasılığı vardır (Özofagus CA). Cerrahi tedavide ise çeşitli anti-reflü ameliyatlar uygulanabilir.

Op.Dr.Ertan BEYATLI tarafından yayınlandı

Genel Cerrahi Uzmanı, MD, PhD (Doktora), Avrupa Cerrahi Araştırmalar Derneği, Amerikan Akademik Cerrahi Derneği üyesidir → Hayat Hikayesi | İletişime geç

Sohbete katılın

7 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Merhaba hocam,
  Yaklaşık 2 ay önce özel bir hastanede endoskopi çektirdim. Çıkan sonuçta mide fıtığı ve mide kapakçığımda gevşeme olduğu söylendi. Düzenli olarak verilen ilaçları kullanıyorum. Mide rahatsızlığından kaynaklı boğazımda faranjit var. Bu durum son derece günlük hayatta beni rahatsız ediyor. Meydana gelen boğazdaki faranjit ile ilgili;
  1.Hangi ilaçları kullanmam gerekiyor.
  2. Faranjit oluşumunu engellemek için neler yapmam lazım.
  Şimdiden teşekkür ederim hocam.

   1. Endoskopi sonucumu sizin gibi değerli hekimlere gösterdim. Bana ameliyat olmanı gerektirecek bir durum yok dediler. İlaçlarımı düzenli olarak kullanıyorum. Ama boğazım 3 yıldan beridir bu şekilde… Boğazımdaki tahriş ve enfeksiyonun kalıcı olarak iyileşmesi için hangi ilaçları kullanmam gerekiyor.
    Teşekkür ederim

 2. Hocam kolay gelsin endoskopi sonucum z line düzensiz özefagus alt uçta 3-4mmlik ereyonlar var saat 6 hizasında dil şeklinde somon renginde girinti yapan 7-8mmlik mide mukozası izlendi kardia skopu iyi kavramıyordu mide girişten itibaren bol safra izlendi artum ve korpus ödemli