ÖZOFAJİT, LES GEVŞEKLİĞİ VE BARRET

Yemek borusunun iltihabına — Özofajit — denir. Bu iltihap akut ya da kronik (müzmin) olabilir. Bu hastalıkta adını Latincede özofagus (esophagus) ve –itis ekinden almaktadır — İngilizcesi esophagitis.

Sebepleri | Belirtileri | Tedavisi | LES Gevşekliği (KÖS) | Barrett Özofagusu | Odinofaji

Özofajit neden olur?

Toplumda en yaygın görülen sebep mide asididir. Buna — Reflü Özofajit —denir (GÖRH — gastroözofageal reflü hastalığı). Bu durum yemek borusu ve mide arasında kapağın yetersiz olmasına bağlıdır (bkz: LES Gevşekliği).

Özofajit - Endoskopi esnasında iltihaplı yemek borusu (özofagus) görüntüsü

Dinreç sistemi zayıf olan hastalarda bakteri, mantar veya virüs enfeksiyonu olabilir (özofageal kandidiyasis, Herpes özofajit). Yakıcı maddeler örneğin asit veya alkali içildiğinde yemek borusunu tahriş edebilir. Bu durum genelde çocuklarda, akli dengesi bozuk hastalar veya intihar girişimlerinde görülür. Ayrıca yemek borusu ışın tedavisi (radyoterapi), burundan hortum takılması (nazogastrik sonda) veya endoskopi gibi işlemler esnasında iltihaplanabilir. Bazı yiyecek ve içeceklere karşı alerji durumu yemek borusunu etkileyebilir (bkz: özinofilik özofajit, makalenin devamında).

Özofajit bazı hastalıkların sadece bir parçası olabilir mesela Crohn hastalığı.

Özofajit Nasıl anlaşılır?

Yemek borusunu büyük kısmı göğüs kafesinde yer alır. Dolayısıyla özofajit durumlarında mide ve göğüste yanma, ekşime, bulantı ve ağrı görülebilir. Ayrıca yutma zorlu — disfaji — ve ağrılı yutkunma — odinofaji — eşlik edebilir. Bu şikayetler özellikle — yemeklerden sonra — artış gösterebilir.

Tanıya yönelik önce Endoskopi yapılabilir (bkz: Endoskopi nasıl yapılır?). Endoskopide iltihabın derecesi ve şiddeti — Los Angeles (LA) — sınıflamasına göre yapılabilir.

Los Angeles Özofajit sınıflamasına
Los Angeles Özofajit sınıflaması

Özofajitin LA Sınıflanması

 • Grade A Özofajit — 5 mm’den kısa bir veya daha fazla mukoza kaybı
 • Grade B Özofajit — 5 mm’den uzun bir veya daha fazla mukoza kaybı (mukoza kıvrımları arasında bağlantı yok)
 • Grade C Özofajit — mukoza kıvrımları arasında uzanan mukoza kaybı (özofagus çevresinin <%75 daha azı)
 • Grade D Özofajit — özofagus çevresinin >%75’den fazlasını kapsayan mukoza kaybı.

Özofajit nasıl tedavi edilir?

Tedavi nedenlere göre yapılır. Asit reflüsüne bağlı özofajitlerde mide asidini azaltan çeşitli ilaçlar verilebilir. Enfeksiyon durumlarında antibiyotikler başlatılır.

Erken tanı çok önemlidir. Tedavi edilmediği takdirde yemek borusunda ciddi hasar oluşur. Bu hasara bağlı bazen darlıklar bazen de doku değişimi görülebilir (displazi, metaplazi, Barrett özofagusu).

İlerleyen ve tedavi edilmeyen olgularda ise yemek borusu kanserinin gelişme olasılığı vardır (Özofagus CA). Cerrahi tedavide ise çeşitli anti-reflü ameliyatlar uygulanabilir.

Anahtar kelimeler: özofagus, özofajit, kös yetmezliği, les gevşekliği, GÖRH, endoskopi, barrett özofagusu, odinofaji, fundoplikasyon


LES Gevşekliği (KÖS) nedir?

Normal şartlarda yiyecek ve içecekler yutulduktan sonra yemek borusu — özofagus — aracılığı ile mideye doğru ilerletilir.

Vücudumuzun pozisyonuna göre midedeki yiyecek ve içecekler yer değiştirebilir ancak yemek borusuna geri gitmez.

Kös Yetmezliği LES gevşekliği AÖS

İşte bu mekanizmayı sağlayan sistem Latincede LES ve Türkçesi KÖS ve AÖS olarak adlandırılır.

Yutkunma refleksinin son evresinde bu mekanizma tek yönlü kapak olarak geçişe izin verir.

LES — Lower Esophageal Sphincter (alt yemek borusu kapağı)
KÖS — Kardiyo-Özofageal Sfinkter (Mide ve Yemek Borusu Kapağı)
AÖS — Alt Özofageal Sfinkter
Yani LES = KÖS = AÖS

LES’in bu mekanizmasını sağlayan bir çok komplike faktör vardır. Bunların arasında

 • karın ve göğüs boşluğu arasındaki zar (diyafram, diyafragma = diaphragm)
 • yemek borusunun alt kısmındaki dairesel kaslar ve bazı ligamentler

Bu mekanizmanın bozulmasında da bazı faktörler rol alır mesela karın içi basıncın artması, aşırı kilo, sigara, alkol, vb.

KÖS mekanizmasının bozulması mide ve yemek borusu arasındaki kapakta gevşeklik ve nadiren de olsa sıkılaşmaya neden olabilir. Ertan Beyatlı, MD, PhD

Mide kapağı gevşekliği çok farklı şekillerde adlandırılır; örneğin LES gevşekliği, KÖS yetmezliği, LES yetersizliği, LES disfonksiyonu, AÖS yetmezliği, vb. Kapağın sıkılaşması ve aşırı kapanması durumuna ise LES Hipertonisitesi veya Kontraksiyonu denir.

Risk Faktörleri

 • Şişmanlık (obezite),
 • alkol, kahve, sigara,
 • gebelik,
 • mide fıtığı (hiatal herni),
 • bağ dokusu hastalıkları (Skleroderma, Sistemik skleroz),
 • mide çıkışında darlık (pilor stenozu) ve bazı ilaçlar örneğin aspirin reflü şansını arttırabilir.

LES Gevşekliği durumlarında yukarıda anlatılan Özofajit belirtilerine ilave olarak bazı şikayetler görülebilir.

Ağza acı su gelmesi, kilo kaybı, ağrılı yutkunma (odinofaji), boğazda gıçık hissi, nedeni belli olmayan kronik kuru öksürük, faranjit, larinjit, astım benzeri şikayetler ve uyku bozukluğu görülebilir.

Tanı aşamasında endoskopi yapılır.

Ambulatuvar asit (24 saat pH) prob testi ile 24 saat içerisinde asid reflüsünün zamanı ve miktarı ölçülebilir. Özofagus manometrisi ile özofagus kaslarının uyumu ve kuvveti de ölçülebilir.

Bazı durumlarda üst sindirim sistemi röntgeni çekilebilir (X-ray, ÖMD-Baryum grafisi)

Les Gevşekliği zararları (GÖRH Komplikasyonları)

LES Gevşekliği tedavi edilmediği durumlarda bazı sorunlar oluşabilir. Yemek borusunda darlık (özofagus darlığı), yara (özofagus ülseri) veya kanser öncesi değişiklikler — Barrett’s özofagusu gelişebilir. Ayrıca uzun vadede astım, kronik öksürük ve solunum şikayetleri gelişebilir. Diş, diş eti ve ağı içi sorunlar da baş gösterebilir.

LES Gevşekliği Tedavisi

LES Gevşekliği

Tedavinin asıl amacı yemek borusuna giden asidi azaltmak ve kapak mekanizmasını onarmaktır. Bunun için birçok ilaç tedavisi ve cerrahi girişim seçeneği mevcuttur.

İlaçlarla mide asidi azaltılır (Proton Pompa İnhibitörleri, H2 reseptör blokerleri) veya dengelenir (antasitler). GÖRH ve LES Gevşekliği genellikle ilaçla kontrol edilebilir.

Diyet — Bazı hastalarda bazı yiyecekler şikayetleri tetikleyebilir ve bu yiyeceklerden uzak durmaları lazım. Örneğin: yağlı ve baharatlı yiyecekler, çikolata, narenciye, Ananas, domates, soğan, Sarımsak, nane, alkol, Kahve, Çay ve soda.

Şikayetleri azaltmak için evde bazı önlemler alınabilir. Örnein:

 • Sigarayı bırakmak
 • aşırı kilolardan kurtulmak
 • az az sık sık yemek
 • yedikten sonra sakız çiğnemek, uzanmaktan kaçınmak
 • belirtilerinizi tetikleyen yiyecek ve içeceklerden kaçınmak
 • dar kıyafetler giymekten kaçınmak
 • rahatlama egzersizleri uygulamak

Bazı bitkisel ilaçlar da rahatlama sağlayabilir. GÖRH için yaygın olarak kullanılan otlar şunlardır:

 • sarı papatya
 • meyan kökü
 • hatmi kökü
 • kaygan karaağaç


Gebelik ve GÖRH

Hamilelik asit reflü yaşama şansınızı artırabilir. Hamilelik sırasındaki hormonal değişiklikler yemek borunuzdaki kasların daha sık gevşemesine neden olabilir. Büyüyen bir fetüs de mideniz üzerinde baskı yaratabilir. Bu, mide asidinin yemek borunuza girme riskini artırabilir. Asit reflü tedavisinde kullanılan birçok ilaç hamilelik sırasında güvenlidir. Ancak bazı durumlarda doktorunuz bazı antasitler veya diğer tedavilerden kaçınmanızı önerebilir. Gebelikte asit reflü’nü yönetmek için kullanabileceğiniz stratejiler hakkında daha fazla bilgi edinin.

IBS ve GÖRH

İrritabl barsak sendromu (IBS) kalın bağırsaklarınızı etkileyebilecek bir durumdur. Yaygın semptomlar: karın ağrısı, şişkinlik, kabızlık, ishal. Yakın tarihli bir incelemeye göre, GÖRH ile ilişkili semptomlar IBS’li insanlarda genel popülasyondan daha yaygındır.

Alkol içmek ve GÖRH

GÖRH’li bazı insanlarda, bazı yiyecek ve içecekler semptomları daha da kötüleştirebilir. Bu diyet tetikleyicileri alkollü içecekler içerebilir.

Özel tetikleyicilerinize bağlı olarak, ölçülü olarak alkol içebilirsiniz. Ancak bazı insanlar için, az miktarda alkol bile GÖRH semptomlarını tetikler.

Alkolü meyve suları veya diğer karıştırıcılarla birleştirirseniz, bu karıştırıcılar da belirtileri tetikleyebilir. Alkol ve mikserlerin GÖRH semptomlarını nasıl tetikleyebileceğini keşfedin.

Ameliyat seçeneği

İlaçların faydası olmadığı durumlarda ise diğer seçenekler devreye girebilir.

kısmi (Toupet) veya tam (Nissen) Fundoplikasyon

Fundoplikasyon ameliyatı. Bu ameliyatta midenin üst kısmı (fundus) yemek borusu ve mide kapağının etrafına sarılır. Bu şekilde asid reflüsü önlenir. Midenin üst kısmının sarılması kısmi — Toupet — veya tam — Nissen — olabilir.

Manyetik Sfinkter Güçlendirme Cihazı (LINX cihazı)

manyetik boncuk halkası - Linx

LINX cihazı Mide ve yemek borusunun birleşme yerinin etrafına küçük bir manyetik boncuk halkası sarılır. Boncuklar arasındaki manyetik çekim asid reflüsünü engeller ancak yemeklerin geçişine izin veriri. Linx cihazı minimal invaziv cerrahi (laparoskopi) kullanılarak yerleştirilebilir.

Eozinofilik Özofajit nedir?

eozinofilik ozofajit endoskopi görüntüsü

Bu durumda beyaz kan hücreleri (eozinofil) yemek borusunda birikir. Kronik bağışıklık sistemi hastalığıdır. Birçok sindirim sistemi hastalıkların ana nedeni olarak kabul edilmektedir. Çocuklarda yetersiz beslenme ve kilo kaybı yapabilir.

Barrett Özofagusu nedir?

Gastroskopi esnasında görülen Barret özofagusu ve normal özofagus.

Bu durumda yemek borusunu kaplayan örtü değişime uğrar ve barsak astarını andıran dokuya dönüşür.

Reflünün çok ciddi bir ciddi bir komplikasyonudur. Kronik GÖRH kişilerin yaklaşık %10’unda Barrett özofagusu gelişir. Barrett’s özofagusunu yemek borusu kanseri (Özofagus CA) riskini arttırır. Barrett özofagusun özel belirtileri yoktur. Dolayısıyla sadece endoskopisi ve biyopsi ile teşhis edilebilir.

Amerikan Gastroenteroloji Derneği (AGA) rehberleri, Barrett özofagusu için birden fazla risk faktörü olan kişilerin taranmasını tavsiye eder.

Risk faktörler: Şişmanlık (obezite), 50 yaş üstü, erkek cinsiyet, beyaz ırk, mide Fıtığı (hiatal herni) ve uzun süre devam eden GÖRH. Hastaların düzenli takibi önemlidir.

Tedavide yukarıda Özofajit için bahsi geçen yöntemler uygulanır.Ayrıca yatağın başı yükseltilmiş şekilde uyuyun. Başınız yukarı kaldırarak yatmak (15-20cm), midenizdeki asidin yemek borusuna akmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Barrett Özofagusu için Radyofrekans ablasyonu (RFA), Fotodinamik terapi (PDT), Endoskopik sprey kriyoterapi ve Endoskopik mukozal rezeksiyon (EMR) uygulanabilir.Yemek borusunun çoğunu çıkarmak için yapılan ameliyat, ağır prekanser (displazi) veya kanser teşhisi konulan durumlarda bir seçenektir.

Odinofaji nedir?

Odinofaji NEDİR?

Toplumda yaygın ancak az bilinen bir hastalıktır. Odinofaji ağrılı yutkunma demektir. Normalde yutkunma ağrısız ve yumuşak olur.

Bu kelimenin aslı Yunanca kökenlidir (Odynophagia) ve iki kısımdan oluşur. Odino (odyno) yani ağrı ve faji (phagia) yani yutkunma anlamındadır.

Aslında odinofaji başlı başına bir hastalıktan ziyade bir çok hastalığın ortak bulgusudur. Yutkunma zorluğuna Disfaji denir. Bazen ikisi de aynı anda olabilir. Odinofaji özofajit, akalazi, ağız , boğaz, gırtlak, tiroid, boyun ve yemek borusu kanserlerinde görülebilir.

Tanı için endoskopi, baryumlu özofagus grafisi, trans-özofageal ultrasonografi, özofagus manometrisi ve 24 saat özofagus alt ucu pH monitorizasyon testleri yapılabilir.

“ÖZOFAJİT, LES GEVŞEKLİĞİ VE BARRET” üzerine 38 yorum

 1. hocam merhaba. yaklaşık 1,5 ay önce endoskopi yaptırdım. Sonuç :
  özofagus alt uçta büyüğü 1 cm bulan 3-4 adet mukozal kırık,
  Les fonksiyonu gevşek,
  Antrum: Mukozası ödemli hiperemik.
  Özofajit evre:B
  İlaç verildi ancak 1,5 aydır düzenli olarak kullanıyorum, ağrılarım ve şikayetlerim daha da arttı. nefes darlığı ve boğazda boğulma hissi, göğüs ve sırtta yanma oluyor sürekli.

  Cevapla
 2. Hocam kolay gelsin iyi günler benim geçmeyen boğaz ağrım var ve kulağıma da vuruyor. midem ve gögsüm ağrıyor. ayrıca mide bulantılarımda var. ayrıca artık baya bi budurumu takmış bulunuyorum. endoskopi çektirdim sonuç
  özafacus :n
  özafagogastrik bileşke : hiperemik ödemli milimetrik mukozal kırıkları vardı.
  kardia: hiperemik benekli ödemli
  fundus: hiperemik benekli ödemli
  corpus:hiperemik benekli ödemli
  antrum: hiperemik benekli ödemli
  pylor:n
  bulbus :n
  post bulber bölge:n
  tanı: özafajitis (1) kr gastritis
  lütfen bana yardımcı olurmusunuz. ne yapmalıyım. teşekkürler

  Cevapla
 3. Merhabalar bende 10 seneden beri mide kapakcigi gevsekligi var ve h.pylori vardi, penesilin alerjim oldugu icin ilk tedaviyi birakmistim, 3 ay once h.pylori tefavi edildi ve endoskopi yerine gaita testi ile yok oldugu goruldu, midemden disariya odayi kapliyacak sekilde dışkı kokusu yayiliyordu doktorum ilac tedavisi olarak mide koruyucu tedavi edici ozellikli ilac versi fakar gecmedi endoskopi yapildi, ozefagus ust sfinker duzeyinde 10×10 inlet patch uyumlu lezyon izlendi, alt ucta La evre B özefajit, u manevrasinda gevsek sariyor les gevsekligi ,fundus,korpus,antrum mukozalari hiperemik ve ödemliydi bxler alindi ,pilor santralize izlendi ve pangastrit varmış , biyopside şişe 1.antrum, korpus diyor, nasil bir yol izlemeliyim biyopsi sonuclarim henuz cikmadi

  Cevapla
 4. Merhabalr benim amcamın midesinde sıkıntı vardı , doktura gitti tanisinda: Grade a ozefajit , les gevşekliği (hill 2) pangastrit, eroziv bulbitis, deforme bulbus ‘ yazıyor tam olarak amcamın nasıl bir hastalığı var , bide nasil bir tedavi uygulanmalı nelerden kaçınılmalı. Simdiden vereceğiniz cvp icib teşekürler

  Cevapla
 5. Merhaba hocam. Endoskopi sonucumda antral gastrit,les gevşekliği, grade b özafajit ve özafagus alt uçta polipoid lezyonlar olduğu yazıyor. Biyopsiler alındı. Polipoid lezyon tümör mü ?

  Cevapla
 6. Hocam merhaba endeskopi anında parça alınması uygun görüldü ve çıkan biyopsi sonucunda ozefajit evresi B Çıktı nasıl bi yol izlemeliyim ne yapmalıyım hocam ileri benim için nasıl olur ve nasıl bi tedavi izlemeliyim

  Cevapla
  • alkol ve sigara varsa uzak durum, baharatlı ve yağlı yiyeceklerden kaçının, akşamları çok sıvı içecekler almayın, ilaçları düzenli kullanın, gece yatarken bir yastık fazla kullanın

   Cevapla
 7. Degerli hocam merhaba.
  Yaklaşık 8 yıldır mide problemim var ppi ler ile çok rahat geçiriyordum taki 4 aydır mide kaynaması yanma bulantı sürekli geğirme ve reflü perişan etti ilaçlar kesinlikle fayda etmiyor gastroloji dr ları ameliyat önermedi fakat 1 genel cerraha gittim endoskopi yaptı gevşeklik fazla özafajitte oluşmuş kesin ameliyat dedi mide fitigim yok ne yapmam gerekiyor şaşırdım kalktım endoskopi sonucu kronik gastrit les gevşekliği ozfajit

  Cevapla
 8. Sayın hocam merhabalar .
  Benim endoskopi sonucunda tani olarak . Ozofajit A- Ozofagal ulser_ Bulbar- Pangastrit- Bulbar-duodemum il derler yazmaktadir. AYrıca fundus, korpus – antrum da hiperemik odemli demekte. AYrıca Bulbus farme ve doudenum 2 de çok sayıda hiperemik odemli demektedir. Endoskopi sonucunun ne olduğu konusunda bilgi verebilormisiniz rica etsem . Acil olarak hastahaneye gitmiştim kusma bulantı gibi neden lerde . Kusmada kan gelmekte idi. Bu nedenle endoskopi yapıldı. 1 kaç aydır halsiz yorgun ve baş dönmesi bulantı kusma gibi şikayetim var.

  Cevapla
   • Hocam yalnız biyopsi yapılmadı. Sadece mide koruyucu bir şurup verildi herhangi bir sey de söylenmedi. Ne yapmam gerekiyor . Bir yol gosterebilirmisiniz .

    Cevapla
 9. Sayın Hocam; iyi günler, 27.11.2019 günü Endoskopi yaptırdım. Biyopsi sonuçlarını daha almadım. Bu hafta alacağım. Gastroskopi sonucu aşağıdadır.
  Endoskopik bulgular:
  Özefagus: Aritenoidler normaldir. Özefagus mukozası normaldir. Z çizgisi 37 cm de gastrik pililerin proximalinde lineer 1 cm lik erezyone izlendi. Hiatus diafragmaticus 37 cm dedir. Alt özefagus sfinkteri normaldir.
  Mide: Kardiya. funduslümen ve mukozası normal, korpus lümeni normal ve mukozası hiperemik lineer bir kaç 5 mm lik erezyon izlendi ve erezyonlardan bx alındı. Antrum hiperemik izlendi, Hp yönünden biyopsi alındı.
  Duodenum: Pilor normaldir. Bulbus ve 2. segment normaldir.
  Endoskopi Tanı: Özofajit (LA grade B), Eroziv Gastrit

  Bende aşırı derece gaz, şişkinlik ve kaşıntı (Makat – bacak arasında terleme ve kaşıntı) var.
  Ayırca: Hipo tiroid hastasıyım. 10 senedir Levertiron hapı günde 1 tane alıyorum. Kolestrol ve gizli şekerim var.
  Sonuç hakkında bilgileriini arz eder, iyi çalışmalar dilerim.
  Salih YAYAN

  Cevapla
 10. 1.Derece Özafajitis , Antral Gastritis, Kayma Tipi Hiatal Herni benim Gastroskobi sonucumda çıkan sonuç. Nedir benim durumum,ne yapmam gerekir…

  Cevapla
 11. Merhaba hocam,
  Yaklaşık 2 ay önce özel bir hastanede endoskopi çektirdim. Çıkan sonuçta mide fıtığı ve mide kapakçığımda gevşeme olduğu söylendi. Düzenli olarak verilen ilaçları kullanıyorum. Mide rahatsızlığından kaynaklı boğazımda faranjit var. Bu durum son derece günlük hayatta beni rahatsız ediyor. Meydana gelen boğazdaki faranjit ile ilgili;
  1.Hangi ilaçları kullanmam gerekiyor.
  2. Faranjit oluşumunu engellemek için neler yapmam lazım.
  Şimdiden teşekkür ederim hocam.

  Cevapla
   • Endoskopi sonucumu sizin gibi değerli hekimlere gösterdim. Bana ameliyat olmanı gerektirecek bir durum yok dediler. İlaçlarımı düzenli olarak kullanıyorum. Ama boğazım 3 yıldan beridir bu şekilde… Boğazımdaki tahriş ve enfeksiyonun kalıcı olarak iyileşmesi için hangi ilaçları kullanmam gerekiyor.
    Teşekkür ederim

    Cevapla
  • Ekim 1 endoskopi oldum ve les gevşekliği antral gastrit teşhisi konuldu herşeyi bi tarafa geçtim yutkunma zorlugu cok ve dilim beyaz hal aldı size de sormak istiyorum yutkunma zorlugu reflu mu tetikliyor hiç bir şey doğru düzgün yiyemiyorum her sey boğazımda kalacak gibi oluyor teşekkür ederim kolaygelsin iyi çalışmalar

   Cevapla
 12. Hocam kolay gelsin endoskopi sonucum z line düzensiz özefagus alt uçta 3-4mmlik ereyonlar var saat 6 hizasında dil şeklinde somon renginde girinti yapan 7-8mmlik mide mukozası izlendi kardia skopu iyi kavramıyordu mide girişten itibaren bol safra izlendi artum ve korpus ödemli

  Cevapla

Yorum yapın

error: © ertanbeyatli.com