Anasayfa » Gastrointestinal Cerrahi » Üst GİS » Özofajit nedir?

Özofajit nedir?

Yemek borusunun iltihabına Özofajit denir. Her tıbbi kelimede olduğu gibi bu hastalıkta adını Latincede özofagus (esophagus) ve –itis ekinden almaktadır (esophagitis). Bu iltihab akut (ani) ya da kronik (müzmin) olabilir.

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Özofajit
Özofajit

Özofajitin Sebepleri Nelerdir?

Özofajitin birçok nedeni vardır ancak toplumda en yaygın görülen sebep elbette mide asidinin reflüsüne bağlı olan özofajit tipidir ve genelde Reflü Özofajit olarak adlandırılır. Bu durum yemek borusu ve mide arasında kapağın yetersiz (açık, gevşek veya felç) olmasına bağlıdır (Gastro-özofageal reflü, LES Gevşekliği veya KÖS Yetmezliği).

Diğer nedenler şöyledir:

 • Enfeksiyon: bu durum genelde dinreç sisteminde sorun olan (immünkompromize) hastalarda görülür örneğin fungal (kandida → özofageal kandidiyasis) ve viral (Herpes simplex →Herpes özofajit ve sitomegalovirüs) enfeksiyonları.
 • Kimyasal travma: yakıcı maddeler örneğin asit veya alkali olabilir. Bu durum genelde çocuklarda, akli dengesi bozuk (mental retardasyon) hastalar ve intihar girişiminde bulunanlarda görülür.
 • Mekanik (fiziki) travma: örneğin radyoterapi, nazogastrik sonda uygulaması, endoskopi, vb.
 • ilaç (örneğin doksisiklin), alkol ve alerji duyulan bazı yiyecekler ( özinofilik özofajit)
 • Crohn hastalığı

Özofajit Nasıl anlaşılır?

özofajit belirtileri

Özofajit durumlarında görülen en sık bulgular şöyledir:

 • Mide ekşimesi
 • Ağrı: karından göğüse, boyuna ve çeneye kadar yayılabilen bir ağrı.
 • Bulantı (ve nadiren kusma)
 • Şikayetlerin yemeklerden sonra artış göstermesi

Bu şikayetlerin varlığında ilk önce tanıya yönelik üst sindirim sistemi Endoskopisi yapılmalıdır (özofagoskopi).

Los Angeles Özofajit sınıflamasına
Los Angeles Özofajit sınıflamasına

Endoskopide görülen inflamasyonun şiddeti Los Angeles (LA) sınıflamasına göre şöyledir:

 • Grade A – 5 mm’den kısa bir veya daha fazla mukoza kaybı
 • Grade B – 5 mm’den uzun bir veya daha fazla mukoza kaybı (mukoza kıvrımları arasında bağlantı yok)
 • Grade C – mukoza kıvrımları arasında uzanan mukoza kaybı (özofagus çevresinin <%75 daha azı)
 • Grade D – özofagus çevresinin >%75’den fazlasını kapsayan mukoza kaybı.

Özofajit Nasıl Tedavi Edilir?

Özofajit’in tedavi seçeneği nedenlerine göre yapılır. Örneğin enfeksiyon durumlarında doğru antibiyotikler başlatılır. Asit reflüsüne bağlı özofajitlerde mide asidini azaltan çeşitli ilaçlar verilebilir.

Tedavi konusunda en önemli husus ise erken dönemde tanının konulmasıdır çünkü tedavi edilmeyen olgularda zamanla alt özofagus bölgesinde ciddi hasar oluşur. Bu hasara bağlı bazen darlıklar bazen de yemek borusunu kaplayan mukozada değişim (displazi, metaplazi, Barrett özofagusu) görülebilir. İlerleyen ve tedavi edilmeyen olgularda ise yemek borusu kanserinin gelişme olasılığı vardır (Özofagus CA). Cerrahi tedavide ise çeşitli anti-reflü ameliyatlar uygulanabilir.

Devamını oku: LES Gevşekliği (KÖS) Nedir? »

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

17 Yorum

 1. Slm hocam özfajit a levra var ne yapmalıyız yutkunurken acıdan duramıyorum

 2. Eşimin sonuçları yaş 39. Kilo 54. Endoskopi sonucunu göndetiyorum doktor bey. Yorumlarsanız sevinirim. Foto yükledim.Tşk.

 3. Dr.Bey babama grade 2 özofajit+hiatel herni +pangastrit+özofagusta kandidyazis tanısı konuldu.Antrumdan böylesi alındı.Fakat sonuç gelmedi daha.Çok korkuyorum.Kötü bişey var mi hocam.Tam anlamadık sonucu.Dr.umuzda bişey açıklamadı.Teşekkürler şimdiden.

 4. endoskopi yapıldı, gastrit, duodenit ve özofajit tespit edildi. Raporda derecesi yazmıyor. Üçünde birden iltihap neden ve nasıl gelişir ki? İlaç olarak, bir panto 40 mg bir de rennie duo 100 ml yazıldı. Yeterli midir? Ve ilaçlara ek olarak neler yapmam gerekir beslenme açısından?

 5. Bu arada çarpıntım da hala devam ediyor. Endoskopi için bir randevu aldım. Endoskopi için randevu aldım. Şu an da ağrılarla birlikte temel problem sırttaki acı, geğirme öğürme ve öksürük. Sorun ne olabilir? Teşekkürler.

 6. Geğirme çok arttı, sırtımda yutkunma sırasında ağrı oluşuyor. yemek borusuuyla ilgili bir problem olduğu ağrılardan, mideyle ilgili bir problem olduğu geğirme ve öğürmeden belli gibi. Tek başına reflü bu kadar problem çıkartır mı?

 7. Ağrı sürekli var. Aynı zamanda bugün öksürükler birlikte öğürme de başladı.

 8. Hocam merhaba. Ben de yaklaşık 1 ay önce göğüs ağrısı çarpıntı gibi şikayetler vardı. İlgili bölümlere gittiğimde bir şey olmadığını söylediler. Sonrasında boğazımda boğulma hissi oluştu. Sürekli geğiriyordum. Dahiliyeye gittim ve bir pulcet verdi. Kullandım ağrılarım hafifledi fakat boğazdaki o boğulma hissi geçmedi. Sonrasında o da hafifledi. Son 1 haftadır ise, göğüs, sırt, omuz ağrılarım ve faranjit var. Geğirme çok arttı, sırtımda yutkunma sırasında ağrı oluşuyor…

 9. Merhaba hocam grade b barret ozoajit tanısı konukdu endoskopi sonucu.Yapilmasi gereken nelerdir.Ris durumu nedir?

 10. Hocam paylaştım ancak oda aynısını söyledi, boğazda hafif olabilir ancak sırtta ağrı olmaz dedi, ancak ben yutkunduğumda bile yemek borumda hissedebiliyorum ve tam sırtımın ortasında (iki kürek kemiğinin aradı) yanma gibi bir ağrı hissediyorum bu yemek yerken daha fena oluyor, omuzlarımı geri atar gibi yaparak iki büklüm yenek yiyebiliyorum. Ne yapıcağımı bilemedim, doktoruma tekrar gitmelimiyim? Ciddiye almadı, olmaz öyle dedi ancak durumum bu.. Tekrar cevap verebilirseniz çok sevinirim teşekkürler.

 11. Hocam merhaba, dün endoskopi oldum 1. evre özafajit çıktı anca endosopiden sonra yeme borumda yemek yerken ve su içerken bir acı hissediyorum. Bu hafif bir geğirmede bile tam sırtımın ortasında oluyor. Su içerken bile tam orda acı hissediyorum, sıcak birşey içemiyorum. Acaba endoskopi sırasında bir tahriş vb olmuş olabilirmi? 2 gün oldu geçmiyor çok rahatsız ediyor?

 12. Hocam ben yaklaşık bir ay önce endoskopi yaptırdım özafajit grade a (l.a) kös gevşekliği ve antral gastrit çıktı 2 hafta boyunca motilium, prabex ve rennie duo kullandım ilaçlar bittikten sonra şikayetlerim tekrarladı ve bu sefer farklı bir doktora gittim o da pantpas ve ağrılarım için tranko buskas verdi bu ilaçlarıda bir haftadır kullanmama rağmen yemeklerden sonra yine göğsümde ağrı ve boğazımda yutkunurken sorun hissediyorum sizce ne yapmalıyım

  • fazla kilo varsa verin, diyet uygulayın, geceleri fazla sıvı tüketmeyin, alkol sigara varsa azaltın veya bırakın ayrıca özofajit Les gevşekliğine bağlı ise mide alt kapağını sıkılaştıracak ilaç kullanmanızda yarar vardır. bunun için gastroenterolojiye muayene olmanızı öneririm.

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir