Anasayfa » Gastrointestinal Cerrahi » Üst GİS » Mide Polipleri – tanı ve tedavisi

Mide Polipleri – tanı ve tedavisi

Mide Polipleri endoskopi (gastroskopi) işlemi yapılan hastaların yaklaşık %5’inde tesadüf olarak bulunabilirler. Bu poliplerin % 2’si erken mide kanseri içermektedir.

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz

Genel Faydalı bilgiler

Mide polipleri

Mide polipleri daha çok erişkinlerde görülen tek veya birden fazla iyi huylu kitlelerdir. Midenin çıkış bölümüne (pylor) yakın yerleşenler tıkanıklığa neden olup belirti verebilmektedir.

Mide polipleri histolojik olarak hiperplastik, adenomatöz veya inflamatuar olarak sınıflandırılmaktadır.


Mide polipleri’nin Türleri

 • Hiperplastik Polipler (%80)
 • Adenomatöz poliplerin (%19)
 • İnflamatuar (fibroid) Polipler (%1)

Hiperplastik Polipler (%80)

Vakaların %80′ini oluşturan hiperplastik polipler mide iç yüzeyini örten dokulardan kaynaklanır ve gerçek neoplazm değillerdir Mide kanseri ile aralarında hiç bir bağlantı yoktur.

Adenomatöz polipler (%19)

Bu poliplerin yaklaşık %30′u adenokarsinom denilen kötü huylu kanser odağı içermektedir.  Ayrıca benign adenomatöz polipli hastaların midesinin başka bir yerinde %20 oranında kötü huylu bir kanser bulunabilmektedir.

Adenomatöz poliplerde kanser görülme sıklığı polipin boyutunun büyümesi ile artar. Saplı ve çapı 2 cm den küçük olan lezyonlar çoğunlukla kötü huylu değildirler. İyi huylu adenomatöz poliplerin yaklaşık %10′u gelişimleri sırasında kötü yönde değişim gösterebilmektedir.

İnflamatuar (fibroid) Polipler (%1)

midepolippTüm gastrik poliplerin %1’inden daha azını teşkil ederler. İnflamatuar fibroid poliplerin birçoğu tesadüfen bulunurlar ve alındıklarında tekrarlamazlar. Bu nedenle takip önerilmez.

Bütün hastalardan endoskopik olarak yapılacak biyopsi ile sitolojik inceleme yapılmalıdır. Endoskopik olarak bazı saplı polipler kolaylıkla alınabilirken,  radyolog veya sitologun kanser olmasından kuşkulandığı ya da çapı 1 cm’ den büyük poliplerde ise cerrahi girişim (Endoskopik Polipektomi) uygulanabilmektedir.

Mide polipleri

Mide Polipleri Belirtileri Nelerdir ?

İlk aşamalarda herhangi bir belirti göstermeyen mide polipleri genişledikçe, büyüdükçe kanama veya ülser ile belirti göstermeye başlar.

 • Mide’de ağrı ve hassasiyet, hazımsızlık, tokluk hissi
 • Mide Kanaması (gaitada gizli kan, melana, makattan kan gelmesi, ve ilerleyen safhalarda ağızdan kan gelmesi)
 • Anemi (kansızlık)
 • bulantı, nedeni açıklanamayan kronik bulantı hissi

Polip yüzeyinden oluşacak kanamalar sonucunda kronik kan kaybı ya da eksik demir emilimi nedeni ile kansızlık gelişebilmektedir.  Hastaların %90′ ından fazlasında mide uyarılmasına rağmen yeterli asit salgısının oluşmadığı saptanmıştır. Pek azında megaloblastik anemi olmasına karşın %25′inde B vitaminin emiliminde eksiklik bulunmuştur.

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

11 Yorum

 1. Merhaba annem kalp kapak hastası. Comadin kullanıyor 3-4 defa kanama ggeçirdi bugun endoskopi sonucu bunlar cıktı. Bunlar kanama yapr mı acaba

  Kötü bişey olur mu tedavısı var mı acaba cevap verırsenız çok sebinirim tesekkür ederim

 2. Hocam endoskopi Sonucu

 3. Hocam merhaba.2011 yilinda yapilan endoskopide(sliding tipi hiatal herni,grade I reflu ozofojit,antral gastrit) cikti,7 Yil Sonra agrilarim sancilarim artti ve 2 gun once yeniden endoskopi oldum ve (fundusta polipoid olusumlar,endoskopik eritematoz gastrit) denildi parca alindi biopsy icin,sizce nedir durum?

  • Sikinti Yok diyorsunuz,tesekkur ederim hocam.peki yeme icme olarak neeeee dikkat etmemiz gerekir ve bu hastalıklara ne ıyı gelir hocam?

 4. Hocam yardım edin neolur 16 senedir mide bulantısı arada karın agrısı ve kabızlık mide yanmalarım ekşimelerim ben 34 yasında Almanya’da yaşıyorum çok mide bagırsak endoskopi oldum bi gastrit dediler bi polis dediler şimdi son 9. Ayda biley yok diyorlar psikolojik diyorlar sürekli bulantı kusmalarımı lutfen yardım edin neolur cevap verin hocam

  Sagılar

 5. Vildan Samancılar

  Ertan Bey 36 yaşında bir bayanım geçen sene siddetli mide ağrısından endoskopi oldum mide açlık sıvısı fazla,atrum ödemli ve hiperemik,antral gastrit,duodenal ülser,hiatal herni sonucu antibiyotik sonrası mide sikayetim gecti yalnız 6 ay sonra 7/24 hazımsızlık şişkinlik gerginlik şikayetleri başladı tekrar endoskopiye girdim sonucları görselde paylaştım ve biyopsi için 1 ay sonrasına gün aldım sabah yataktan kalkınca bile taş gibi sert koca bi göbekle uyanıyorum sanki son derece sağlıklı beslenen az yiyen her gün yürüyüş ve spor yapan biriyim 49kiloda minyon biriyim ailede baba tarafında biçok kişide ırsi olarak mide ülseri var..Ekşime acı su geğirme kusma ishal kabızlık iştahsızlık vs hiçbir şikayetim yok ara ara karın içinde sancılarım oluyo..Buarada ilk endoskopiden hemen önce ve 2 ay sonra toplamda iki kere kusma titreme ishal karın ağrısı şikayetiyle Helikobakter Pilori mikrobu teşhisi kondu her ikisindede antibiyotik tedavisi gördüm..Kan tahlilimde MCV:80.3 MCH:26.8 düşük RDW:15.9 ise yüksek çıktı..Göndermiş olduğum sonuçları değerlendirirseniz çok sevinirim..

 6. Özafagus mukoza ve lümen normaldi.Z-line 39cmde hiatikal kıskac 40cm degeçildi.Retrofleksiyonda endeskop kardiayıtam olarak sarıyordu.Mide açlık suyu berraktı.Mide peristaltizmi ve Ekspansiyonu normaldi.Fundus mukoza ve lümeni normaldi.Korpus mukoza ve lümeni normaldi.Antrumda yaklaşık 2cm lik düzgün yüzeyli submukozal olduğu düşünülen lezyon izlendi biyopsi alınmadı.Pilor santralize ve açıktı.Bulbus forme,bulbus mukozası normaldi.Duedenom2.kıta mukozası normaldi ,lümende safra mevcuttu.

 7. Gürbüz mah

  Hocam endoskopi yapıldı polip izlendi raporumda su yaziyor beni bilgilendirir misiniz

  Mide:kardiyada 3-4mm çapında polip izlendi.bx alindi fundus’korpus doğal izlendi.antrum eritemli ve odemlidir bx alindi

 8. hocam midemde polip var alkol içince yuzum yaniyorrr mide bulantisi oluyorn

  bunu nasil onleriz hangi ilaçi onerirsinizzzz dokunmayann 05425387389 no bu ararsaniz sevinirimmmmm

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir