Sindirim Sistemi Hastalıkları

Gastrointestinal Cerrahi
Ağızdan (oral) başlayıp makat bölgesi (anal) çıkışına kadar Sindirim sistemi hakkında geniş kapsamlı makaleler içerir..

Kabızlık neden önemli?

kabızlık tedavisi

Tahmini okuma süresi: 9 dakika

Kabızlık (Konstipasyon, İngilizce = Constipation). Kabızlık, seyrek veya geçmesi zor bağırsak hareketlerini ifade eder. Dışkı genellikle sert ve kurudur. Diğer belirtiler arasında karın ağrısı, şişkinlik ve bağırsak hareketini tamamen geçmemiş gibi hissetme sayılabilir.

Devamını Oku »

Meckel Divertikülü nedir?

Meckel Divertikülü nedir?

Tahmini okuma süresi: < 1 dakika Meckel divertikülü, vitellointestinal kanalın kalıcı bir kalıntısıdır ve insanların yaklaşık yüzde 2’sinde mevcuttur. İnce barsağın son kısmında (İleumun antimezenterik tarafında) bulunur. Genellikle ileoçekal kapaktan 60 cm uzaklıkta ve klasik olarak 5 cm uzunluğundadır. Meckel divertikülü tüm üç kat bağırsak duvarı ve kendi kan kaynağı var.

Devamını Oku »

Karın Ağrısı olanlar bunları bilmeli!

Karın ağrısı nedenleri

Tahmini okuma süresi: 3 dakika

Karın ağrısı, göğüs kafesi (yani toraks) ve leğen kemiği (yani pelvis) bölgesi arasında oluşan ağrıdır. Her yaşta görülebilir. Latincede “Abdominal Pain” olarak bilinir. Karın ağrısı tek başına bir hastalık değildir. Karın ağrısına neden olan hastalıklar çok geniş bir yelpaze halinde sıralanabilir.

Devamını Oku »

Makat Hastalıkları nelerdir? (Proktoloji)

Makat Hastalıkları

Tahmini okuma süresi: 2 dakika

Makat hastalıkları sindirim sistemin bittiği ve vücuttan çıktığı açıklık (yani anüs ve rektum) bölgesindeki durumları kapsar. Anüs rektumun dibinde başlar, kolonun (kalın bağırsak) son kısmı. Anorektal (Dentat) çizgi anusu rektumdan ayırır. Fasya adı verilen sert doku anusu çevreler ve yakındaki yapılara bağlar.

Devamını Oku »
EN | TR