Categories
Sindirim

Safra kesesi ameliyatı

Safra kesesi ameliyatı şart mı? ameliyat olmasam tehlikesi nedir? ameliyattan sonra nelere dikkat etmeliyim? Ameliyat fiyatları nedir? kapalı ve açık hangisi?

Bu makale kesinlikle size yardımcı olacaktır..

Bir gün basit bir şişkinlik nedeniyle doktora gittin. Testlerde safra kesesinde taş çıktı. Haydaa şimdi nolucak diye paniklemeyin. İşte bu makaleyi bunun için yazdım. Dr.Ertan BEYATLI

Anahtar kelimeler: Safra kesesi, kalkül, kolelitiyazis, safra diyeti, safra kesesi ameliyatı, safra çamuru, ursactive

Nedenler | Belirtiler | Tanı | Taşın Zararları | Tedavi | Safra Diyeti | Kilo sorunu | Safra Çamuru | URSACTIVE

Safra Kesesi nerede bulunur? safra kesesi vücudun hangi tarafında?

Safra kesesi 10 cm’lik, armut şeklinde ve safra deposu görevini yapan bir organdır. Karnın sağ üst kısmında yani karaciğerin hemen altında bulunur. Safra kesesinin İngilizcesi Gallbladder dir.

Safra Kesesinde neden taş oluşuyor?

Tek Taş değil Safra Taşı :) 5-F kuralı: fair (Kafkas), fatty (BMI >30), female, fertile, forty

Safra taşı, kalkül de denir, safra kesesinde oluşan kristal yapılardır. Latincesi Kolelitiasis dir. Tek taş veya yüzlerce taş da olabilir. İngilizcede bu taşlara Gallstones denir. Taşların ana sebepleri arasında kalıtsal nedenler, şişmanlık (obezite), safra kesesi hareketsizliği ve beslenme alışkanlıkları yer alır.

Safra taşlarının iki çeşidi var kolesterol ve pigment taşları. Kolesterol safra taşı yaygındır ve yeşil veya koyu sarı renkte olur. Bu taşlar çözülmemiş kolesterolden oluşur. Pigment safra kesesi taşları koyu kahverengi veya siyah taşlardır ve yüksek miktarda bilirubin içerir.

Safra Kesemde taş olduğunu nasıl anlarım?

Anlayamazsınız !!

Safra Kesemde taş olduğunu nasıl anlarım?

Çünkü safra taşları bazen yıllarca şikayet yapmaz. Buna “sessiz taş” veya “asemptomatik safra taşı” denir. Taşın büyüklüğü ve sayısı ile belirtiler arasında doğrudan bir bağlantı yok. Küçük bir taş aşırı şikayet yapabilir. Büyük bir taş hatta safra kesesini kaplayan dev bir taş sessiz olabilir.

İnsanların %15‘inde safra taşı vardır. Bunların %80‘ninde şikayet yoktur.

Taşlardan bir tanesi safra kanalına düşer veya tıkanıklık yaparsa aşağıdaki belirtileri görülebilir:

 • Ağrı: Karnın sağ üst kısmında, iki kürek kemiği arasında sağ omuzda ağrı olabilir
 • Şişkinlik, bulantı, kusma
 • geç kalındığında: ateş, terleme, titreme, sarılık

Pozitif Murphy bulgusu fiziki muayenede sık rastlanan bir bulgudur.

Tanı nasıl koyulur?

Muayeneden sonra bazı testler yapılabilir. Ultrason en çok kullanılan testtir Duyarlılığı ve özgüllüğü %95 dir. Endoskopik ultrason (EUS) ile küçük taşlar görülebilir. Diğer testler: oral kolesistografi, HIDA taraması (hepatobiliyer iminodiasetik asit), bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans kolanjiyopankreatografi (MRCP) veya endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi (ERCP).

Kan testleri taşa bağlı zararların derecesini gösterebilir. Karaciğer testleri (KCFT) karaciğer hasarını gösterir. Tanı aşamasında şikayetlerin mideden mi yoksa safra kesesinden mi kaynaklandığını ayırt etmek için endoskopi yapılması önemlidir.

Taşın Zararları nelerdir?

Taşlar safra kesesinin iltihabına (kolesistit) neden olabilir. Kolesistit şiddetli ağrı ve ateşe neden olabilir. Safra yolları tıkanırsa iddetli ağrı, sarılık (tıkanma ikteri) ve safra yolu iltihabı (Kolanjit) olabilir. Pankreas kanalı tıkanırsa pankreas iltihabına (pankreatit) oluşabilir. Pankreatit hayati tehlikesi olan bir durumdur. Nadir olarak taşlar safra kesesi kanserine neden olabilir. Bu zararların olduğu durumlara komplikasyon denir.

Safra taşı tedavisi

Her safra kesesi taşı ameliyat gerektirmez.. Dr. Ertan BEYATLI

Şikayet yapmayan taşlar tedavi gerektirmez (Sessiz asemptomatik taş). Takip yeterlidir. Takip için yılda bir defa karın ultrasonu ve karaciğer testleri yapılabilir. Ses çıkaran ve şikayetlere neden olan taşlar için diyet, ilaç veya ameliyat yapılabilir.

Ağızdan alınan ilaçlar safra taşını çözebilir. Ancak bu tedavi şekli aylar veya yıllar sürebilir. Bu gibi ilaçlar ameliyat şansı olmayan hastalar içindir. İlaç örneği, Ursodeoksikolik Asit, Ursactive.

Safra kesesinin ameliyatla çıkarılmasına Kolesistektomi denir. Safra kesesi ameliyatı için bazı kriterler vardır:

Safra kesesi taşı - algoritma

Şikayet Faktörü. Şikayetiniz yoksa takip yeterlidir. Sadece bir defa şikayet yaşadıysanız hemen ameliyat olmanıza gerek yok, ilaç tedavisi ve safra kesesi koruyucu diyet uygulanması bu şikayetlerin tekrarlamasını engelleyebilir. İkinci bir atakta ameliyat şart!

Safra Kesesi Faktörü. Safra kesesi duvarı kalınsa, kolesistit bulguları varsa veya kese diğer organlara yapışıksa ameliyat önerilir. Bazen taş olmadan da safra kesesinde iltihaplanma ve kalınlaşma olur, bu durumlarda diğer organlara (özellikle karaciğer ve pankreas) zarar vermemesi için ameliyat önerilir. Bu durumdaki safra kesesine Taşsız Kolesistit (acalculous cholecystitis) denir.

Safra Taşı Faktörü. Safra kesesi taşı kaç mm olursa ameliyat gerekir? Şöyle: <3mm altındaki taşlar şikayet yapmıyorsa takip edilebilir. Bu taşlar diyetle çözülebilir.

3-7mm boyutundaki taşların safra yollarına düşüp tıkanma yapma riski (tıkanma ikteri) olduğundan dolayı ameliyat edilmesinde yarar vardır (sistik kanal, ductus cysticus normal çapı 2-3mm, normal koledok çapı 5-10mm). >10mm üzerindeki taşların kanala düşme şansı daha düşük olduğundan ameliyat edilmeden takip edilebilir (şayet şikayet yapmıyorsa!!).

Bazı hekimler taşın boyutu ne olursa olsun şikayet yapmasa bile alınmasını önerir. Bu görüşünde haklı nedenleri vardır çünkü bir tane taş dahi safra kanallarına düştüğünde yukarıda anlattığım çok tatsız komplikasyonlara neden olabiliyor.

Hasta Faktörü. Özellikle şeker hastalarında (diyabet DM) safra kesesini besleyen sinir dokularında hasar olduğundan dolayı şikayetler çok fazla şiddetli olmayabilir ve kandırıcı olur. Bu grup hastada zamanla safra kesesi duvarında delinme ve safra kaçağı oluşabilir. Dolayısıyla bu hastalarda ameliyat önerilir.

Çok Yaşlı (>70y) veya çok genç (<16y) hastalarda ise ameliyat önerilmez. Diğer sağlık sorunları (örneğin ileri kalp yetmezliği, felçli hastalarda, terminal dönemdeki kanser ve metastaz hastaları, vb.) olan hastalarda ise ameliyatın yararları ile zararları arasında bir muhakeme ve mukayese yapılmalı ve baskın olan duruma göre karar verilmelidir.

Diğer Faktörler. Sık sık komplikasyon yaşayan hastalarda ameliyat önerilir. Bu grup hastalarda ameliyat sonrası problemler yaşanmaması açısında ameliyat öncesi safra yollarının (intra ve ekstra hepatik bilyer trakt) açık olmasından emin olmak lazım. Bunun için MR Kolanjiyo (MRCP) ve/veya ERCP (endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi) yapılmasında yarar vardır.

Ameliyat olmazsam Riski var mı?

CEVAP: Özellikle 3-7mm boyutundaki taşların safra kanallarına düşüp tıkanma yapma riski olduğundan dolayı ameliyat edilmesinde yarar vardır aksi takdirde ciddi sorunlara yol açabilir (bkz. Safra taşı zararları) (yukarıda anlatılan taşın zararları). Bir yıl içerisinde ikiden fazla şikayet yaşayan hastalarda safra kesesinin çevre dokulara daha fazla yapışmaması ve ameliyat durumunu zora sokmaması açısından ameliyat önerilir.

Safra kesesi taşı için ne zaman ameliyat olmalıyım?

CEVAP: Bazen ilaçlara yanıt vermeyen safra kesesi taşına bağlı akut kolesistitler ve safra kesesi delinmesi acil ameliyat gerektirebilir. Bunun dışında safra kesesi ameliyatı elektif bir durumdur ve uygun bir zamanda planlanabilir. Her zaman acele etmeye gerek yok!

Safra kesesi Ameliyatı ne kadar sürer?

Günümüzde çoğu Safra kesesi ameliyatı kapalı (laparoskopi kolesistektomi) olarak yapılmaktadır. Kapalı ameliyatın süresi 30-60 dakikadır.

Bu süre hastanın genel durumu, safra kesesinin durumu, kullanılan malzeme ve cerrahın deneyimine göre değişiklik gösterebilir. Unutmayın süreden daha önemli olan ameliyatın komplikasyonsuz ve sorunsuz geçmesidir. Açık safra kesesi ameliyatlarının süresi ise 1-2 saat arasındadır.

Safra Kesesi ameliyatı riskleri

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi anestezinin ve ameliyatın riskleri vardır. Bunların arasında kanama, enfeksiyon, klips açılması, safra kaçağı, safra yollarında darlık, karaciğer absesi, akciğer ve diafram yaralanması, barsak yaralanması vb. risklerdir.

Bu komplikasyonların bir kısmında hastalarda safra kesesi ameliyatı sonrası ağrı ve rahatsız edici karın şikayetleri devam edebilir. Buna tıp dilinde Post Kolesistektomi Sendromu denir. Bu durumu yaşayan hastalarda karaciğer ve safra yolları detaylı bir şekilde incelenmelidir.

Ameliyattan sonra sıkıntı olur mu?

CEVAP: Belki de en önemli sorulardan birisi de budur! Yukarıda anlatıldığı gibi belirlenen kriterlere göre doğru bir şekilde karar verildiğinde hastaların %85-90’nında ameliyat sonrasında çok ciddi sıkıntılar yaşanmaz ve çoğu ameliyat sonrası şikayetleri (örneğin geğirti, bulantı, şişkinlik, karın ağrısı, vb) geçici olup ortalama 2-3 ay içerisinde tamamen kaybolur. Bu hastalar ömür boyu rahat bir nefes alır ve ameliyat olduklarına her zaman  şükreder.

Ancak ne yazık ki hastaların %10-15’inde her şeyin iyi gitmesine rağmen ameliyat sonrası farklı şikayetlerle karşı karşıya kalırlar. Bu şikayetler bazen ömür boyu devam eden basit bir bulantı olabilir ve yahut dayanılamaz karın ağrıları ve kramplar. Bu gruptaki hastalar “Post Kolesistektomi Sendromu” olarak adlandırılır.

Bu hastalarda şikayetler ne yazık ki safra deposunun olmamasından kaynaklanır ve bu durumu ameliyat öncesi tahmin etmek veya görmek imkansızdır. Ancak önemli bir husus vardır ki asla unutulmamalı.

Safra kesesi ameliyatlarında altın standart haline gelen kapalı kese (Laparoskopik kolesistektomi) ameliyatlarında bazen kopmlikasyonlar yaşanabilir. Bu gruptaki hastalar “Post Kolesistektomi Komplikasyonu” olarak adlandırılır.

Her iki gruptaki hastaların hemen hemen aynı şikayetleri vardır ancak patolojiler çok farklıdır. Örneğin ameliyat esnasında farkında olmadan karaciğer, ince barsak veya diğer organların delinmesi, safra kesesinin sadece bir kısmının çıkartılması, ameliyatta safra taşlarının karın içerisine düşmesi, sistik kanalın uzun bırakılması veya koledokun kesilmesi, ameliyatta esnasında klipslerin yanlış bir şekilde atılması, vb.

Safra Kesesi ameliyatı iyileşme süreci

Safra Kesesi ameliyatlarında dikiş sayısı merak edilen ve tartışılan bir konudur. Bir çok hastanın kafasında aynı sorular var. Bu sorular özetle şöyledir:

Safra Kesesi ameliyatında kaç dikiş atılır

Safra kesesi ameliyatında karın açılır mı?

Cevap: açık ameliyatta karın orta hatta veya sağ taraftan açılır. Kapalı ameliyatlarda 1,2,3 veya 4 delik açılır ve port yerleştirilir.

Safra kesesi ameliyatında atılan dikişlerin alınması gerekiyor mu?

Cevap: bu durum atılan dikişlerin türüne göre değişebilir. Kapalı ameliyatta bazen emilir türde dikiş altılır ve alınması gerekmez. Emilmeyen dikişler ise ortalama 5-6 gün içerisinde alınabilir. Açık safra kesesi ameliyatlarında ise dikiş alınma süresi biraz daha uzundur ve ortalama 10-18 gündür.

Safra Kesesi ameliyatında kaç dikiş atılır?

İşte bu en can alıcı ve yanıtı zor olan bir sorudur 🙂 çünkü bu durum hastadan hastaya, doktordan doktora ve yapılan ameliyat durumuna göre ciddi farklılıklar gösterebilir. Önemli olan dikiş sayısı değil, ameliyat sonrası sağlığınıza kavuşmanızdır.

Bu soruya vereceğim cevap ortalama sayılardır.

Açık safra kesesi ameliyatlarında kar duvarı ve zarı (fasia) açıldığı için ortalama 30-50 dikiş uygulanır. Kapalı (Lap. Kole.) Safra kesesi ameliyatlarında ise 7-10 dikiş uygulanır ve ilave olarak 2-6 klips kullanılır (safra kanalı ve damrlar dikilmez klipslenir). Tek portlu kapalı ameliyatlarda ortalama 1-3 dikiş ve 2-6 klips kullanılır.

Safra Kesesi Taşı Facebook Grubu için Tıklayın

Safra kesesi ameliyatı sonrası beslenme (Safra Diyeti-Perhiz)

İster kapalı isterse açık, safra kesesi taşı ameliyatında Safra kesesi taşlarla birlikte vücuttan çıkarılır. Ameliyattan sonra hastalar safra kesesi olmadan yaşamına devam eder.

Elbette bu durum bazı sıkıntılara neden olabilir. Hastaların bu konu hakkında bilgi sahibi olması bu süreci en az sıkıntıyla atlatması mümkündür. Yaşanacak bu rahatsızlıkların çoğu geçicidir 🙂

Bu rahatsızlıklar bazı hastalarda 1-12 ay devam edebilir. Ameliyattan sonra bazı hastalarda aşırı mide şikayetleri oluşabilir (bkz Safra Gastriti). Bazı hastalarda göbek kısmında port yeri fıtıklaşmalar olabilir, bu durum cerrahi müdahale gerektirebilir (bkz Göbek ağrısı).

Uyum süreci (adaptasyon) içerisinde safra üretimini uyaracak ve safranın karaciğerden barsaklara boşalmasına neden olacak yiyecek ve içeceklere dikkat edilmelidir. İlk günlerde bu gibi gıdalar bol miktarda alındığı takdirde hastalarda sindirim sıkıntılarına yol açabilir örneğin karın ağrısı, şişlik, bulantı ve kusma. Ayrıca belli bir süreye kadar (3-6 ay) gaz giderici ve sindirim kolaylaştıracak bazı ilaçlar da kullanılabilir.

Bu makaleyi yazdıktan sonra bana gönderilen sorularda çoğu hastada bu ilaçların kullanılmadığını görüyorum. İlaçların en azından 1 ay kullanılması bu süreci daha rahat ve sıkıntısız bir şekilde atlatmanıza yardımcı olacağını düşünüyorum. Şimdi gelelim Safra diyetinin içeriğine, hangi yiyecekler ve içeceklerden uzak durmanız gerekiyor!

Safra Kesesi Koruyucu diyeti

Özetle

 • Aşırı yağlı ve kızartmalı yiyecekler, soslar ve baharatlardan uzak durun.
 • Öğün sayısını arttırın ama miktarını düşürün. Sık sık ve azar azar beslenme önerilir, örneğin 3 öğün yerine 5-6 öğün yemeli.

Safra Kesesi ameliyatla alınan hastalarda uygulanacak diyet listesi: (Amerikan Ekolü – American School)

İÇECEKLER Safra kesesi ameliyatı 1

Serbest: Süt, sahlep, muzlu süt, ıhlamur, yoğurt, ayran, adaçayı, açık çay. Sakıncalı: Koyu çay, Türk kahvesi, nescafe, sütlü kahve, Çikolata, sütlü kakao, limonata, boza, karbonatlı içecekler (gazoz, kola gibi), hazır meyve suları, alkollü içecekler, maden suyu ve sodası.

ET ÜRÜNLERİ Safra kesesi ameliyatı 2

Serbest: Haşlanmış, ızgara veya fırında pişirilmiş; kırmızı et, tavuk, balık, hindi, sakatatlar (karaciğer, beyin, böbrek, dil, dalak, yürek gibi). Sakıncalı: Yağda kızartılmış etler, kavurma etler, sucuk, pastırma, salam, sosis, salamura balık.

YUMURTA / PEYNİR Safra kesesi ameliyatı 3

Serbest: Haşlanmış yumurtanın akı, beyaz peynir, kaşar, dil ve gravyer peyniri. Sakıncalı: Yağda kızarmış yumurta ve diğer peynirler.

ÇORBALAR Safra kesesi ameliyatı 4

Serbest: Domates çorbası, süzgeçten geçirilmiş sebze çorbaları, buğday unu, pirinç, bezelye unu, mercimek unu, şehriye, yayla çorbaları, acısız tarhana. Sakıncalı: Hazır çorbalar, et suyu ile yapılmış çorbalar, acılı tarhana, bütün kuru baklagil çorbaları.

UNLU MAMÜLLER Safra kesesi ameliyatı 5

Serbest: Beyaz ekmek, sade kraker, bisküvi, peksimet, sade şekerli kuru pasta, sade şekerli kekler, fırında pişirilmiş yufka böreği, pirinç, makarna, irmik, kuskus, erişte, şehriye. Sakıncalı: Çeşnilendirilmiş kraker ve bisküviler, bütün kuru baklagiller (kuru fasulye,nohut, mercimek, kuru bakla, barbunya fasulyesi, börülce), mısır, bulgur, yarma buğday ve kepekli undan yapılan yiyecekler.

BAHARATLAR Safra kesesi ameliyatı 6

Serbest: Un, süt ve tuzdan yapılmış soslar, hindistan cevizi, nane, kekik, tarçın. Sakıncalı: Serbest grubunun dışındaki bütün baharatlar, et suyu, salamuralar, turşular, sirke, ketçap, hardal, sarımsak, çemen, zeytin, kuru yemişler, limon tuzu, kurutulmuş meyvalar (çiğ olarak).

SEBZELER Safra kesesi ameliyatı 7

Serbest: İyi pişmiş; soğan, havuç, taze fasulye, pancar, bezelye, ıspanak, kabak, semizotu, pazı, ebegümeci, patates, havuç suyu, domates suyu. Sakıncalı: Diğer bütün sebzeler, yağda kızartılmış sebzeler, cips, patates kızartması.

KOMPOSTOLAR Safra kesesi ameliyatı 8

Serbest: Ekşi olmayan bütün taze meyve suları (sulandırılmış olarak veya yemeklerden sonra içilebilir. Komposto şeklinde kabuksuz pişirilmiş: Elma, şeftali, kayısı, kırmızı erik, Çiğ, olgun, kabuksuz olarak: Muz, tatlı elma, şeftali, kayısı, çekirdeksiz üzüm, tatlı kiraz. Sakıncalı: Diğer kompostolar ve diğer çiğ meyveler.

TATLILAR Safra kesesi ameliyatı 9

Serbest: Pekmez, şeker, bal (süzülmüş), reçel, sade lokum, akide şekeri, muhallebi, sütlaç, krema, jöleli tatlılar, tavuk göğsü, sade pelte ve fırında pişirilmiş hamur tatlıları (revani, yoğurt tatlısı ve benzeri). Sakıncalı: Baharat ve yasak olan meyvelerden yapılmış tatlılar, yağda kızartılmış hamur tatlıları, tahin helvası, tahin, çikolata, çikolatalı kek, kek ve pastalar, kakaolu tatlılar, dondurma.

Video: Safra Kesesi taşı ameliyatı olan hastalar nelere dikkat etmelidir

Safra Kesesi Taşı Grubu

Safra taşı nasıl önlenir?

Aşağıdaki durumlarda safra taşı riskini azaltabilirsiniz:

 • Öğün atlamayın. Her gün normal yemek zamanlarınıza bağlı kalmaya çalışın. Öğün atlamak veya oruç tutmak safra taşı riskini artırabilir.
 • Yavaş yavaş kilo verin. Kilo vermeniz gerekiyorsa, yavaş gidin. Hızlı kilo kaybı safra taşı riskini artırabilir. Haftada 1 veya 2 kilo (yaklaşık 0,5 ila 1 kilogram) kaybetmeyi hedefleyin. Örneğin Tüp mide ameliyatı olanlarda Safra taşı riski daha fazladır.
 • Daha fazla lifli yiyecekler yiyin. Meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar gibi beslenmenize lif açısından daha zengin besinler ekleyin.
 • Sağlıklı bir kiloyu koruyun. Obezite ve fazla kilolu olmak safra taşı riskini arttırır. Yediğiniz kalori sayısını azaltarak ve fiziksel aktivite miktarını artırarak sağlıklı bir kilo almaya çalışın. Sağlıklı bir kilo aldığınızda, sağlıklı beslenmenize devam ederek ve egzersiz yapmaya devam ederek bu kilonun korunmasına çalışın.

Safra Kesesi olmayanlar Kilo alır mı?

Vücutta bulunan hiçbir organ veya doku gereksiz değildir (buna apandiks, sünnet derisi bile dahil edilebilir). Bugünkü bilgilerimizle her organın her faydasını bilemeyebiliriz. Safra kesesinin alınması elbette bazı belirtilere neden olabilir. Bu belirtilerin derecesi hastadan hastaya değiştiği gibi dönem dönem aynı hastada bile artış gösterebilir. Bu belirtilerin arasında kilo artışıdır. Hastaların %85’inde kilo artışı olabiliyor. Bu artış bazı hastalarda 2-3 kg gibi iken bazılarında 30-50 kg kadar olabiliyor. Bu durumun iki nedeni vardır.

 • Gerçek kilo artışı. Ameliyattan sonra şikayetler kaybolur. Hastalar rahat bir şekilde yemeye ve içmeye başlar. Kilo artışı ortaya çıkabilir.
 • Yalancı kilo artışı hissi. Safra deposu olmayınca, safra düzensiz bir şekilde barsaklara akar. Bu durum sindirim sorunlarına yol açar. Hastalarda sanki kilo artışı varmışcasına gaz şişkinliği yaratır. Bazı hastalar bunu gebelik şişkinliği olarak tarif eder.

Kilo artışı ve şişkinliği önlemek veya azaltmak için ara ara diyet uygulanabilir. Bu konu hakkında ise Safra Diyeti başlığına bakabilirsiniz

13 Şubat 2018 tarihinde Facebookta bulunan Safra Kesesi Grubumuzda yaptığımız ankete safra kesesi ameliyatı olan 111 kişi katılmıştı. Anket sonuçları aşağıdaki şekildedir:

Safra kesesi ameliyatı 10

Ankete göre safra kesesi ameliyatında sonra kilo alanların oranı %60.3 (67 kişi). Ankete katılıp “HAYIR” cevabı veren hastaların bir kısmı ise henüz yeni ameliyat olan hastalardır ve bu hastaların ileride kilo alıp almama durumları göz önünde bulundurulmalıdır.

Safra Çamuru nedir?

Safra kesesi (gallbladder) vücudumuzun safra deposudur. Karaciğerde üretilen safra sıvısı burada depolanır ve gerektiğinde ince barsaklara (duodenum) salgılanır. Normalde safra akışkan ve sıvı kıvamındadır. Zamanla ve bazı nedenlerden dolayı bu sıvı katılaşır ve beraberinde bir çok sıkıntı ve hastalıklara yol açar.

Safra Çamuru neden oluşur?

Safra sıvısı → Safra Çamuru → Safra kumu ve kristalleri → Safra Taşı

Safra Çamuru

Safra kesesi çamurlarının artış gösterdiği dönemler gebelik, oruç, uzun süreli aç kalma hali vs., örneğin katı zayıflama diyetleri, obezite için uygulanan tüp mide veya gastrik bypass ameliyatları, çamurların oluşmasına neden olmakla birlikte artmasına da neden olmaktadır. Bu durumların düzeltilip normal bir sürece geçilmesi halinde ilk olarak çamurda azalma sonrasında ise kayboluş görülecektir.

Safra Çamuru Belirtileri

Safra kesesinde oluşan çamurlar genelde belirtisizdir. Safra kesesinin iltihaplanması veya çamurla birlikte safra kesesinde taş varlığında şikayetler gelişebilir. Belirtiler şöyledir: terleme, titreme, üşüme, karın ve göğüs ağrısı, geğirme, bulantı, kil veya çamur benzeri dışkılama ve sağ omuz ağrısı.

Safra çamuru genellikle başka rahatsızlıklar için ve periyodik kontroller esnasında karına yapılan ultrason, CT veya MR gibi filmlerde tesadüfen tespit edilir. Şikayet yapmıyorsa, çoğu safra kesesi çamurları zamanla kendiliğinden çözülüp kaybolur ve başka bir tedavi gerektirmez. Safra kesesinde oluşan çamurun giderilmesi için her zaman ameliyata gerek yoktur. Düzenli beslenme listesi, öğün atlamadan bir program halinde yemek yiyerek çamurların temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Op. Dr. Ertan BEYATLI. Diyete rağmen devam eden safra çamurları için cerrahi ameliyat gerekebilir. Bu ameliyatlarda safra kesesi kapalı veya açık bir yöntemle tamamen çıkartılır.

URSACTIVE nedir?

URSACTIVE

URSACTIVE 250 mg 100 Kapsül ilacının etkin maddesi Ursodeoksikolik Asit, orijinal ismiyle Ursodeoxycholic acid. Formülü C24H40O4 dir. Ursodeoksikolik Asit maddesinin hamilelik / gebelik kategorisi B‘dir. Mide tahrişini önlemek için yemeklerle birlikte ağız yoluyla alınır. Yanetkileri: Karın ağrısı, Nefes zorluğu, Kurdeşen, Yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik, Dışkıda yumuşama veya ishal.

Nerede Kullanılır?

 • Safra taşı, çapı 15 mm’den küçük kolesterol safra taşlarının eritilmesi amacıyla,
 • Safra gastriti (alkalen reflü gastrit)
 • Karaciğer fonksiyonlarındaki (KFT) bozukluklarda, sirozun bulunmadığı durumlarda, safra kanalları hastalığına bağlı olarak gelişen karaciğer sirozunun belirtilerine yönelik tedavisi amacıyla kullanılır.
 • Primer biliyer siroz (Primer biliyer kolanjit)
 • Karaciğer nakli yapılmış hastalarda safra taşı/kolestaz proflaksisi
 • Gebeliğin intrahepatik kolestazı
 • Kistik fibrozis ile ilişkili hepatobiliyer hastalıklar

URSACTİVE aşağıdaki durumlarda kullanılmamalıdır:

 • Safra kesesi ve/veya kanallarının akut inflamatuvar hastalıkları
 • Safra kanalları tıkanıklığı
 • Sık biliyer kolik ataklar
 • Kalsifıye safra kesesi taşı

By Op.Dr.Ertan BEYATLI

Genel Cerrahi Uzmanı, MD, PhD (Doktora), Avrupa Cerrahi Araştırmalar Derneği, Amerikan Akademik Cerrahi Derneği üyesidir → Hayat Hikayesi | İletişime geç

19 replies on “Safra kesesi ameliyatı”

Safra kesesi olmayanlar ileride safra kesesi tekrar olusurmu yada zamanla damarlar genişleyip safra görevi yaparmi

hayır bilimsel olarak öyle bir durum yok. ancak safra kesesinin bir kısmı alındığında geriye kalan kısımda sorunlar olabilir. ayrıca safra yollarında taş oluşumu da olabilir buna da koledokolitiyazis denir.

Merhaba hocam ben 30 yaşındayım. Birkaç kez safra iltihabı geçirdim. Önceleri gaz sıkışması diye serum verip gönderdiler. Daha sonra ultrason ve endoskopi ile safra çamuru tespit edildi. Doktor yememem gereken gıdaları söyledi, cipro, buscon ve mide koruyucu ilaç verip 15 gün sonra gel dedi. Ben 15 gün boyunca düzenli su içtim en az 3 litre, sporumu yaptım ve yemeklerimi kontrollü yedim.İlaçlarımı da düzenli olarak kullandım. 15 gün sonra kan tahlilim ve ultrason sonucuma bakıldı. Tahlilim normal çıktı, ultrason sonucumda bulgularda gerileme görüldüğü gözlenmiştir yazdı. Doktora sordum ameliyat mı olacam diye. Dedi hayır. İlaç verecek misiniz dedim yok dedi. Ama rahatsızlanırsan gel dedi. Hocam ne yapmalıyım bu aşamada. Doğal yöntemlerle ve ilaçla olan çamuru nasıl temizleyebilirim? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Hoçam aplam safra kesesi amaletyatı odu am aynı gün patladı aplam 16 gün yogum bakım hiç kendin daha gelmedi neden ihmal o yaptılar hüçudu efeksü kapmiş bana çavap atar iyi olur

Merhabalar Ertan bey ;

Öncelikle buraya değerli vaktinizi ayırıp cevaplar yazdığınız için teşekkür ederim , bir kaç sorum olacaktı izninizle.

-İki yıla yakın safra kesesi ameliyatı oldum , hatta ameliyat videomu da bana verdiler. İşler güzel ilerliyordu ta ki bu yazıyı yazdığım günün öncesinde çok şiddetli yine safra kesesi iltihabına benzer ciddi bir ağrı yaşadığım güne kadar , aynı bölgede aynı şekilde yayılan bir ağrı. Tabi hemen huylandım ve internette arama yaparken sizin yazılarınıza ulaştım , çok ciddi bilgiler içeriyor ve detaylı bilgiler hepsi. Ben safra kesesi aldırıldıktan sonra her şeyin normalleşeceği üzerine bilgilendirilmiştim fakat okuduğum kadarıyla onlarca komplikasyon gelişebiliyormuş.

Soru 1 – Şuan ağrım yok ama her an orada bir atak olacakmış gibi hassaslık hissediyorum acaba safra kanallarımda bir iltihap yada farklı bir komplikasyon mu gelişti. Son olarak da yıllardır kilo aldığım durumlarda reflü konusunda şikayetlerim var , bu son yaşadığım ağrı atağından önce ciddi anlamda 2-3 gün mide yanması , boğazda takılma hissi ve sabahları kaktığımda ağızda acılık ve kötü tat ile uyanıyordum sonrasında da bu ağrı atağını yaşadım.

Soru 2-Ameliyat eden cerraha bağlı ; kesenin tam alınamaması , kanalın uzun bırakılması vb. sebeplerden de komplikasyonlar olabildiğini okudum yazılarınızdan. Bunlardan dolayı olan komplikasyonların tespiti zor mudur ? Çok fazla testlerden dolayı zaman ve para kaybetmek istemiyorum , sizden ricam acaba bu geldiğim durumda beni nasıl değerlendirip yönlendirebilirsiniz. İlgileriniz için şimdiden minnettarım , değerli vaktinizi aldım. İyi çalışmalar dilerim , kolay gelsin.

Ertan bey ;

İnanın çok memnun oldum dönüşünüze , biraz geç döndüm size o yüzden kusuruma bakmayın. Ağrı atağından sonraki güne ait kan tahlilim var elimde usg için gün aldım. Acaba size kan tahlillerini ulaştırabileceğim bir mail adresiniz var mı acaba? Yada başka nasıl ulaştırabilirim. İlginize şimdiden teşekkür eder , işlerinizde bol bol kolaylıklar dilerim…

Hocam ben safra kesesi ameliyati oldum.merak ettigim konu sudur. Safra kanalını kapattiginiz kilips acilirmi.ılerleyen zamanlarda.guvenirliligi ne kadardir.

Hocam safra camurum vardi. Diyet yapmistim gecmisti. Sanirim yine tekrarladi.diyette yumurta sut ve sut urunleri ve yağlı yiyecekler olarak biliyorum. Bunun haricinde nerele dikkat etmem gerekiyo

Doktor bey bı anda inanılmaz derecede ağrı göğsumun ortasına ağrı girdi acile qitmek zorunda kaldık serum taktilar ertesi gün kaşıntı midede yanma vücudumda ağrılar olmaya başladı ultrasonda iki üç tane milim taş çıktı iltihap olmuşum safra kese duvarı kalınlaşmış gebelik dusunuyordum ameliyat olacaksın dedi doktor bey ben ameliyat olmak istemiyodum aile baskısı ve eşim sebebiyle ameliyat oldum inanın iki tane iki üç milim taş ve ameliyattan sonra nefes alamadım ameliyat eden doktor ameliyattan sonra ilgilenmedi gece sürekli nefes darligiyla uyaniyodum ve piskolojim bozuldu panik atak oldum psikoloji ilaci kullanıyorum sağ göğüs hizamda nefes alamıyorum ameliyattan önce böyle bir sorunum yoktu ameliyattan sonra oldu cigerlerimin olduğu yer sağ taraftan nefes darlığı cekiyorum lütfen yardımcı olun cvb bekliyorum.

Geçmiş olsun. Ameliyatla ilgili komplikasyon olabilir veya geçici bir durum da olabilir. Bunun ivin 1-ust batin usg 2-kcft 3-pa akciğer grasifi cektirmenizi oneririm. Tabi herseyden once bu durumu ameliyatı yapan doktorunuzla mutlaka paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir