Her Safra Taşı için ameliyat şart mı?

Bir gün basit bir şişkinlik nedeniyle doktora gittiniz. Testlerde safra kesesi taşı çıktı. Hayda şimdi nolucak diye paniklemeyin. İşte bu makaleyi bunun için yazdım.

Safra Kesesi nedir? Safra kesesi armut gibidir

Safra kesesi 10 cm’lik, armut şeklinde ve safra deposu görevini yapan bir organdır. Karnın sağ üst kısmında yani karaciğerin hemen altında bulunur. Safra kesesinin İngilizcesi Gallbladder dir.

Atların karaciğerleri büyük ve safra yolları çok geniş ve safrayı depolamaya yetiyor. O yüzden atlarda safra kesesi yoktur.

 1. Safra Kesesinde taş nedenleri
 2. Belirtileri nelerdir?
 3. Safra taşının zararları var mı?
 4. Safra Kesesi taşı tedavisi
 5. Safra Diyeti – Perhizi
 6. Safra Kesesi olmayanlar Kilo alır mı?
 7. Safra Çamuru nedir?
 8. Sıkça Sorulan Sorular

Safra Kesesinde neden taş oluşuyor?

Safra kesesi taşı, kalkül de denir, safra kesesinde oluşan kristal yapılardır. Latincesi Kolelitiasis dir. Tek taş veya yüzlerce taş da olabilir. İngilizcede bu taşlara Gallstones denir.

Taşların ana sebepleri arasında kalıtsal nedenler, şişmanlık (obezite), safra kesesi hareketsizliği ve beslenme alışkanlıkları (kahvaltı yapmamak, şok zayıflatma diyetleri, vb.) yer alır.

Safra taşlarının iki çeşidi var kolesterol ve pigment taşları. Kolesterol safra kesesi taşı yaygındır ve yeşil veya koyu sarı renkte olur. Bu taşlar çözülmemiş kolesterolden oluşur. Pigment safra kesesi taşları koyu kahverengi veya siyah taşlardır ve yüksek miktarda bilirubin içerir.

Tek Taş değil Safra Taşı :) 5-F kuralı: fair (Kafkas), fatty (BMI >30), female, fertile, forty

Safra Kesemde taş olduğunu nasıl anlarım?

Cevap: Anlayamazsınız !!

Çünkü; Safra taşları bazen yıllarca şikayet yapmaz. Buna “sessiz taş” veya “asemptomatik safra kesesi taşı” denir.

Taşın büyüklüğü ve sayısı ile belirtiler arasında doğrudan bir bağlantı yok. Küçük bir taş aşırı şikayet yapabilir.

Büyük bir taş hatta safra kesesini kaplayan dev bir taş sessiz olabilir. Ancak taşlardan bir tanesi safra kanalına düşer veya tıkanıklık yaparsa aşağıdaki belirtileri görülebilir:

 • Ağrı: Karnın sağ üst kısmında, iki kürek kemiği arasında sağ omuzda ağrı olabilir
 • Şişkinlik, bulantı, kusma
 • geç kalındığında: ateş, terleme, titreme, sarılık

Pozitif Murphy bulgusu fiziki muayenede sık rastlanan bir bulgudur.

İnsanların %15’inde safra kesesi taşı vardır. Bunların %80’ninde şikayet yoktur.

Mayo Clinic

Tanı aşaması

Muayeneden sonra bazı testler yapılabilir. Ultrason en çok kullanılan testtir Duyarlılığı ve özgüllüğü %95 dir.

Endoskopik ultrason (EUS) ile küçük taşlar görülebilir.

Diğer testler şöyledir: oral kolesistografi, HIDA taraması (hepatobiliyer iminodiasetik asit), bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans kolanjiyopankreatografi (MRCP) veya endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi (ERCP).

Kan testleri taşa bağlı zararların derecesini gösterebilir. Karaciğer testleri (KCFT) karaciğer hasarını gösterir.

Tanı aşamasında şikayetlerin mideden mi yoksa safra kesesinden mi kaynaklandığını ayırt etmek için endoskopi yapılması önemlidir.

Taşın Zararları nelerdir?

Taşlar safra kesesinin iltihabına (kolesistit) neden olabilir. Kolesistit şiddetli ağrı ve ateşe neden olabilir.

Safra yolları tıkanırsa iddetli ağrı, sarılık (tıkanma ikteri) ve safra yolu iltihabı (Kolanjit) olabilir.

Pankreas kanalı tıkanırsa pankreas iltihabına (pankreatit) oluşabilir. Pankreatit hayati tehlikesi olan bir durumdur.

Nadir olarak taşlar safra kesesi kanserine neden olabilir. Bu zararların olduğu durumlara komplikasyon denir.

Safra Kesesi taşı tedavisi

Her safra kesesi taşı ameliyat gerektirmez.

Şikayet yapmayan taşlar tedavi gerektirmez (Sessiz asemptomatik taş). Takip yeterlidir.

Takip için yılda bir defa karın ultrasonu ve karaciğer testleri yapılabilir. Ses çıkaran ve şikayetlere neden olan taşlar için diyet, ilaç veya ameliyat yapılabilir. Ağızdan alınan ilaçlar safra kesesi taşını çözebilir. Ancak bu tedavi şekli aylar veya yıllar sürebilir. Bu gibi ilaçlar ameliyat şansı olmayan hastalar içindir.

İlaç örneği, Ursodeoksikolik Asit, Ursactive. Safra kesesinin ameliyatla çıkarılmasına Kolesistektomi denir. Safra kesesi ameliyatı için bazı kriterler vardır.

Kapalı Safra Kesesi ameliyatı (Laparoskopik Kolesistektomi)

Gerekli süre: 1 saat.

Genel anestezi altında hasta sırtüstü yatırılır. Cerrahi bölge (karın) antiseptik (Baticon) solüsyonla temizlenir.

 1. İnsizyon (kesi)

  Karın duvarında yapılan birkaç delik aracılığıyla karın karbondioksit (CO2) gazıyla şişirilir.Kapalı Kese ameliyatı girişleri

 2. Laparoskopik aletler

  Önce endo-kamera, daha sonra diğer laparoskopik aletler girilir.
  Laparoskopi aletler

 3. Cerrahi işlem

  Safra kesesi kanalı (Sistik kanal) ve safra damarları bağlanır ve kesilir.
  Kapalı Kese Cerrahi işlem

 4. Safra Kesesi Çıkarılır

  Safra kesesi karında açılan deliklerden birisinden çıkarılır.
  Safra Kesesi Çıkarılır

Calot üçgeni veya hepatobiliyer üçgen, kistik kanalın aşağıya doğru, ortak hepatik arter ile sınırlanan boşluktur. Medialde kistik arterin üst sınırı. 1891’de Jean-François Calot tarafından tarif edilmiştir. Önemli bir cerrahi dönüm noktasıdır.

(a) Calot üçgeninin olağan anatomisi; (b) dolambaçlı ortak Hepatik arter; (c) kısa kistik aterli kıvrımlı sağ hepatik arter; (b) ve (c) sözde "tırtıl dönüşü" veya "Moynihan" tanınmazsa, yanlışlıkla arteriyel yaralanmaya yol açabilir veya kolesistektomi sırasında kanama.
Safra Kesesi ameliyatlarında Calot Üçgeni’nin önemi

Detaylı bilgi buradan iletişime geçebilirsiniz.

Safra kesesi taşı - algoritma
Safra kesesi taşı – Tedavi algoritması

Ameliyat Kriterleri

Şikayet Faktörü

Şikayetiniz yoksa takip yeterlidir. Sadece bir defa şikayet yaşadıysanız hemen ameliyat olmanıza gerek yok, ilaç tedavisi ve safra kesesi koruyucu diyet uygulanması bu şikayetlerin tekrarlamasını engelleyebilir.

İkinci bir atakta ameliyat şart!

Safra Kesesi Faktörü

Safra kesesi duvarı kalınsa, kolesistit bulguları varsa veya kese diğer organlara yapışıksa ameliyat önerilir.

Bazen taş olmadan da safra kesesinde iltihaplanma ve kalınlaşma olur, bu durumlarda diğer organlara (özellikle karaciğer ve pankreas) zarar vermemesi için ameliyat önerilir. Bu durumdaki safra kesesine Taşsız Kolesistit (acalculous cholecystitis) denir.

Safra Kesesi Taşı Faktörü

Safra kesesi taşı kaç mm olursa ameliyat gerekir?

Şöyle: <3mm altındaki taşlar şikayet yapmıyorsa takip edilebilir.

Bu taşlar diyetle çözülebilir. 3-7mm boyutundaki taşların safra yollarına düşüp tıkanma yapma riski (tıkanma ikteri) olduğundan dolayı ameliyat edilmesinde yarar vardır (sistik kanal, ductus cysticus normal çapı 2-3mm, normal koledok çapı 5-10mm).

>10mm üzerindeki taşların kanala düşme şansı daha düşük olduğundan ameliyat edilmeden takip edilebilir (şayet şikayet yapmıyorsa!!).

Bazı hekimler taşın boyutu ne olursa olsun şikayet yapmasa bile alınmasını önerir. Bu görüşünde haklı nedenleri vardır çünkü bir tane taş dahi safra kanallarına düştüğünde yukarıda anlattığım çok tatsız komplikasyonlara neden olabiliyor.

Hasta Faktörü

Özellikle şeker hastalarında (diyabet DM) safra kesesini besleyen sinir dokularında hasar olduğundan dolayı şikayetler çok fazla şiddetli olmayabilir ve kandırıcı olur.

Bu grup hastada zamanla safra kesesi duvarında delinme ve safra kaçağı oluşabilir. Dolayısıyla bu hastalarda ameliyat önerilir. Çok Yaşlı (>70y) veya çok genç (<16y) hastalarda ise ameliyat önerilmez.

Diğer sağlık sorunları (örneğin ileri kalp yetmezliği, felçli hastalarda, terminal dönemdeki kanser ve metastaz hastaları, vb.) olan hastalarda ise ameliyatın yararları ile zararları arasında bir muhakeme ve mukayese yapılmalı ve baskın olan duruma göre karar verilmelidir.

Diğer Faktörler

Sık sık komplikasyon yaşayan hastalarda ameliyat önerilir.

Bu grup hastalarda ameliyat sonrası problemler yaşanmaması açısında ameliyat öncesi safra yollarının (intra ve ekstra hepatik bilyer trakt) açık olmasından emin olmak lazım.

Bunun için MR Kolanjiyo (MRCP) ve/veya ERCP (endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi) yapılmasında yarar vardır.

Ameliyatla ilgili Sıkça Sorulan Sorular için Tıklayın

Safra Diyeti (Perhiz)

Ameliyattan sonra bir süre nakahat dönemi olacaktır. Bu süre hastadan hastaya değişebilir. Bu aşamada yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmenizde yarar vardır.

Hangi yiyecekler zararsız ve hangileri sakıncalı? Bu konu hakkındaki makaleme aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

ilgili makale: Safra Kesesi ameliyatından sonra nelere dikkat edilmeli

Safra Kesesi taşı nasıl önlenir?

Aşağıdaki durumlarda safra kesesi taşı riskini azaltabilirsiniz:

 • Öğün atlamayın. Her gün normal yemek zamanlarınıza bağlı kalmaya çalışın. Öğün atlamak veya oruç tutmak safra kesesi taşı riskini artırabilir.
 • Yavaş yavaş kilo verin. Kilo vermeniz gerekiyorsa, yavaş gidin. Hızlı kilo kaybı safra kesesi taşı riskini artırabilir. Haftada 1 veya 2 kilo (yaklaşık 0,5 ila 1 kilogram) kaybetmeyi hedefleyin. Örneğin Tüp mide ameliyatı olanlarda Safra kesesi taşı riski daha fazladır.
 • Daha fazla lifli yiyecekler yiyin. Meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar gibi beslenmenize lif açısından daha zengin besinler ekleyin.
 • Sağlıklı bir kiloyu koruyun. Obezite ve fazla kilolu olmak safra kesesi taşı riskini arttırır. Yediğiniz kalori sayısını azaltarak ve fiziksel aktivite miktarını artırarak sağlıklı bir kilo almaya çalışın. Sağlıklı bir kilo aldığınızda, sağlıklı beslenmenize devam ederek ve egzersiz yapmaya devam ederek bu kilonun korunmasına çalışın.

Safra Kesesi olmayanlar Kilo alır mı?

Vücutta bulunan hiçbir organ veya doku gereksiz değildir (buna apandiks, sünnet derisi bile dahil edilebilir). Bugünkü bilgilerimizle her organın her faydasını bilemeyebiliriz.

Safra kesesinin alınması elbette bazı belirtilere neden olabilir. Bu belirtilerin derecesi hastadan hastaya değiştiği gibi dönem dönem aynı hastada bile artış gösterebilir.

Bu belirtilerin arasında kilo artışıdır. Hastaların %85’inde kilo artışı olabiliyor. Bu artış bazı hastalarda 2-3 kg gibi iken bazılarında 30-50 kg kadar olabiliyor. Bu durumun iki nedeni vardır.

 • Gerçek kilo artışı. Ameliyattan sonra şikayetler kaybolur. Hastalar rahat bir şekilde yemeye ve içmeye başlar. Kilo artışı ortaya çıkabilir.
 • Yalancı kilo artışı hissi. Safra deposu olmayınca, safra düzensiz bir şekilde barsaklara akar. Bu durum sindirim sorunlarına yol açar. Hastalarda sanki kilo artışı varmışcasına gaz şişkinliği yaratır. Bazı hastalar bunu gebelik şişkinliği olarak tarif eder.

Kilo artışı ve şişkinliği önlemek veya azaltmak için ara ara diyet uygulanabilir. Bu konu hakkında ise Safra Diyeti başlığına bakabilirsiniz.

13 Şubat 2018 tarihinde Safra Kesesi Grubumuzda yaptığımız ankete safra kesesi ameliyatı olan 111 kişi katılmıştı. Anket sonuçları aşağıdaki şekildedir:

blank

Ankete göre safra kesesi ameliyatında sonra kilo alanların oranı %60.3 (67 kişi). Ankete katılıp “HAYIR” cevabı veren hastaların bir kısmı ise henüz yeni ameliyat olan hastalardır ve bu hastaların ileride kilo alıp almama durumları göz önünde bulundurulmalıdır.

Safra Çamuru nedir?

Safra kesesi (gallbladder) vücudumuzun safra deposudur. Karaciğerde üretilen safra sıvısı burada depolanır ve gerektiğinde ince barsaklara (duodenum) salgılanır.

Normalde safra akışkan ve sıvı kıvamındadır. Zamanla ve bazı nedenlerden dolayı bu sıvı katılaşır ve beraberinde bir çok sıkıntı ve hastalıklara yol açar.

Safra Çamuru neden oluşur?

Safra sıvısı → Safra Çamuru → Safra kumu ve kristalleri → Safra kesesi Taşı

Tek Taş değil Safra Taşı :) 5-F kuralı: fair (Kafkas), fatty (BMI >30), female, fertile, forty

Safra kesesi çamurlarının artış gösterdiği dönemler gebelik, oruç, uzun süreli aç kalma hali vs., örneğin katı zayıflama diyetleri, obezite için uygulanan tüp mide veya gastrik bypass ameliyatları, çamurların oluşmasına neden olmakla birlikte artmasına da neden olmaktadır.

Bu durumların düzeltilip normal bir sürece geçilmesi halinde ilk olarak çamurda azalma sonrasında ise kayboluş görülecektir.

Safra Çamuru Belirtileri

Safra kesesinde oluşan çamurlar genelde belirtisizdir. Safra kesesinin iltihaplanması veya çamurla birlikte safra kesesinde taş varlığında şikayetler gelişebilir.

Belirtiler şöyledir: terleme, titreme, üşüme, karın ve göğüs ağrısı, geğirme, bulantı, kil veya çamur benzeri dışkılama ve sağ omuz ağrısı.

Safra çamuru genellikle başka rahatsızlıklar için ve periyodik kontroller esnasında karına yapılan ultrason, CT veya MR gibi filmlerde tesadüfen tespit edilir. Şikayet yapmıyorsa, çoğu safra kesesi çamurları zamanla kendiliğinden çözülüp kaybolur ve başka bir tedavi gerektirmez.

Safra kesesinde oluşan çamurun giderilmesi için her zaman ameliyata gerek yoktur. Düzenli beslenme listesi, öğün atlamadan bir program halinde yemek yiyerek çamurların temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Op. Dr. Ertan BEYATLI.

Diyete rağmen devam eden safra çamurları için cerrahi ameliyat gerekebilir. Bu ameliyatlarda safra kesesi kapalı veya açık bir yöntemle tamamen çıkartılır.

URSACTIVE nedir?

CTIVE 250 mg 100 Kapsül ilacının etkin maddesi Ursodeoksikolik Asit, orijinal ismiyle Ursodeoxycholic acid.

Formülü C24H40O4 dir. Ursodeoksikolik Asit maddesinin hamilelik / gebelik kategorisi B‘dir. Mide tahrişini önlemek için yemeklerle birlikte ağız yoluyla alınır. Ursactive Yan etkileri: Karın ağrısı, Nefes zorluğu, Kurdeşen, Yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik, Dışkıda yumuşama veya ishal.

Ursactive mideye zararları

Ursactive aç karına alındığında midenin iç astarını (mukoza) tahriş edebilir. Bu durum Gastrit tablosuna neden olur. Mide tahrişini önlemek için ilacın yemeklerle birlikte alınması önerilir.

Ursactive Nerede Kullanılır?

 • Safra taşı, çapı 15 mm’den küçük kolesterol safra taşlarının eritilmesi amacıyla,
 • Safra gastriti (alkalen reflü gastrit)
 • Karaciğer fonksiyonlarındaki (KFT) bozukluklarda, sirozun bulunmadığı durumlarda, safra kanalları hastalığına bağlı olarak gelişen karaciğer sirozunun belirtilerine yönelik tedavisi amacıyla kullanılır.
 • Primer biliyer siroz (Primer biliyer kolanjit)
 • Karaciğer nakli yapılmış hastalarda safra taşı/kolestaz proflaksisi
 • Gebeliğin intrahepatik kolestazı
 • Kistik fibrozis ile ilişkili hepatobiliyer hastalıklar

URSACTIVE Kontrendikasyonları

URSACTİVE aşağıdaki durumlarda kullanılmamalıdır:

 • Safra kesesi ve/veya kanallarının akut inflamatuvar hastalıkları
 • Safra kanalları tıkanıklığı
 • Sık biliyer kolik ataklar
 • Kalsifıye safra kesesi taşı

Eşdeğer ilaçlar (muadil ilaçlar)

 • URSOMED 250 MG KAPSUL
 • URSOFALK 250 MG KAPSUL
 • DEOXYKOL 250 MG KAPSUL
 • SAFRAX 250 MG KAPSUL

Özel Durumlarda kullanımı

Doğurganlık

Hayvan çalışmaları, UDCA’nın doğurganlık üzerinde bir etkisi olmadığını göstermiştir. UDCA ile tedaviyi takiben doğurganlık etkilerine dair insan verileri mevcut değildir.

Gebelik

Hamile kadınlarda UDCA kullanımına ilişkin hiç veya sınırlı miktarda veri yoktur. Hayvanlarda yapılan çalışmalar gebelik sırasında üreme toksisitesi göstermiştir (bkz. Bölüm 5.3). UDCA gebelikte kontrendikedir (bkz. Bölüm 4.3). Çocuk doğurma potansiyeline sahip kadınlar, yalnızca güvenilir bir doğum kontrol yöntemi kullanıyorlarsa tedavi edilmelidir; hormonal olmayan veya düşük östrojenli oral kontraseptif önlemler önerilir. Bununla birlikte, safra kesesi taşlarının erimesi için UDCA alan hastalarda, hormonal oral kontraseptifler safra taşını artırabileceğinden, etkili hormonal olmayan kontrasepsiyon kullanılmalıdır. Tedaviye başlamadan önce gebelik olasılığı dışlanmalıdır.

Emzirme

Belgelenmiş birkaç emziren kadın vakasına göre, UDCA’nın süt seviyeleri çok düşüktür ve muhtemelen anne sütüyle beslenen bebeklerde hiçbir yan etki beklenmemektedir. drugs.com

Anahtar kelimeler: Safra kesesi, kalkül, kolelitiyazis, safra diyeti, safra kesesi ameliyatı, safra çamuru, ursactive

Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Atlarda neden safra kesesi yoktur?

Atların safra kesesi yoktur, çünkü atların sürekli yemek yeme alışkanlığı vardır. Ayrıca, atların karaciğerleri büyük ve safra yolları geniş. Bu durum safrayı depolamaya yetiyor. O yüzden safra kesesi gibi bir depolama organına ihtiyaç duymuyor.

Hangi yiyecekler safra kesesine dokunur?

Genel olarak yağlı, soslu, baharatlı, kızartmalar safra kesesine iyi gelmez. Ayrıca kahve, nescafe ve gazlı içeceklerde dokunabilir.

Safra kesesi ameliyat ücreti ne kadar?

Bu durum merkezden merkeze değişebilir. Ayrıca hastanın genel durumu ve safra kesesinin iltihap durumu da büyük rol oynar.

Safra kesesi taşı hastalığına hangi bölüm bakar?

Genel Cerrahi Uzmanları bakar. Ayrıca ameliyat öncesi ve sonrasında Gastroenteroloji ve Dahiliye uzmanları takip eder.

Safra kesesi hangi tahlille anlaşılır?

En önemli test Karın Ultrasonudur. Ayrıca batın CT, MR veya ADBG taşlar görülebilir.

Safra kesesi hangi tarafta ve ne işe yarar?

Safra kesesi karnın sağ üst tarafındadır. Safra depolaması görevini yapar.

Safra kesesi taşı kaç mm olursa ameliyat gerekir?

Bu sorunun cevabı her hekime göre değişebilir. Bazı hekimler taşın boyutuna bakmaz ve ameliyat önerir. Bazıları da ameliyat için kriterler belirler. Bu konuda yukarıda anlattığım kriterlere bakabilirsiniz (Ameliyat Kriterleri).

Safra kesesi taşı ameliyatı olmazsam riski var mı?

Özellikle 3-7mm boyutundaki taşların safra kanallarına düşüp tıkanma yapma riski olduğundan dolayı ameliyat edilmesinde yarar vardır aksi takdirde ciddi sorunlara yol açabilir (bkz. Safra taşı zararları) (yukarıda anlatılan taşın zararları). Bir yıl içerisinde ikiden fazla şikayet yaşayan hastalarda safra kesesinin çevre dokulara daha fazla yapışmaması ve ameliyat durumunu zora sokmaması açısından ameliyat önerilir.

Safra kesesi taşı için ne zaman ameliyat olmalıyım?

Bazen ilaçlara yanıt vermeyen safra kesesi taşına bağlı akut kolesistitler ve safra kesesi delinmesi acil ameliyat gerektirebilir. Bunun dışında safra kesesi ameliyatı elektif bir durumdur ve uygun bir zamanda planlanabilir. Her zaman acele etmeye gerek yok!

Safra kesesi Ameliyatı ne kadar sürer?

Günümüzde çoğu Safra kesesi ameliyatı kapalı (laparoskopi kolesistektomi) olarak yapılmaktadır. Kapalı ameliyatın süresi 30-60 dakikadır.

Bu süre hastanın genel durumu, safra kesesinin durumu, kullanılan malzeme ve cerrahın deneyimine göre değişiklik gösterebilir. Unutmayın süreden daha önemli olan ameliyatın komplikasyonsuz ve sorunsuz geçmesidir. Açık safra kesesi ameliyatlarının süresi ise 1-2 saat arasındadır.

Safra Kesesi ameliyatı riskleri nelerdir?

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi anestezinin ve ameliyatın riskleri vardır. Bunların arasında kanama, enfeksiyon, klips açılması, safra kaçağı, safra yollarında darlık, karaciğer absesi, akciğer ve diafram yaralanması, barsak yaralanması vb. risklerdir.

Bu komplikasyonların bir kısmında hastalarda safra kesesi ameliyatı sonrası ağrı ve rahatsız edici karın şikayetleri devam edebilir. Buna tıp dilinde Post Kolesistektomi Sendromu denir. Bu durumu yaşayan hastalarda karaciğer ve safra yolları detaylı bir şekilde incelenmelidir.

Safra kesesi ameliyatından sonra sıkıntı olur mu?

Belki de en önemli sorulardan birisi de budur! Yukarıda anlatıldığı gibi belirlenen kriterlere göre doğru bir şekilde karar verildiğinde hastaların %85-90’nında ameliyat sonrasında çok ciddi sıkıntılar yaşanmaz ve çoğu ameliyat sonrası şikayetleri (örneğin geğirti, bulantı, şişkinlik, karın ağrısı, vb) geçici olup ortalama 2-3 ay içerisinde tamamen kaybolur. Bu hastalar ömür boyu rahat bir nefes alır ve ameliyat olduklarına her zaman  şükreder.

Ancak ne yazık ki hastaların %10-15’inde her şeyin iyi gitmesine rağmen ameliyat sonrası farklı şikayetlerle karşı karşıya kalırlar. Bu şikayetler bazen ömür boyu devam eden basit bir bulantı olabilir ve yahut dayanılamaz karın ağrıları ve kramplar. Bu gruptaki hastalar “Post Kolesistektomi Sendromu” olarak adlandırılır. Bu hastalarda şikayetler ne yazık ki safra deposunun olmamasından kaynaklanır ve bu durumu ameliyat öncesi tahmin etmek veya görmek imkansızdır. Ancak önemli bir husus vardır ki asla unutulmamalı.

Safra kesesi ameliyatlarında altın standart haline gelen kapalı kese (Laparoskopik kolesistektomi) ameliyatlarında bazen kopmlikasyonlar yaşanabilir. Bu gruptaki hastalar “Post Kolesistektomi Komplikasyonu” olarak adlandırılır.

Her iki gruptaki hastaların hemen hemen aynı şikayetleri vardır ancak patolojiler çok farklıdır. Örneğin ameliyat esnasında farkında olmadan karaciğer, ince barsak veya diğer organların delinmesi, safra kesesinin sadece bir kısmının çıkartılması, ameliyatta safra taşlarının karın içerisine düşmesi, sistik kanalın uzun bırakılması veya koledokun kesilmesi, ameliyatta esnasında klipslerin yanlış bir şekilde atılması, vb.

Safra kesesi ameliyatında karın açılır mı? Kaç dikiş atılır?

Safra Kesesi ameliyatlarında dikiş sayısı merak edilen ve tartışılan bir konudur. Bir çok hastanın kafasında aynı sorular var. Açık ameliyatta karın orta hatta veya sağ taraftan açılır. Kapalı ameliyatlarda 1,2,3 veya 4 delik açılır ve port yerleştirilir.

Açık safra kesesi ameliyatlarında kar duvarı ve zarı (fasia) açıldığı için ortalama 30-50 dikiş uygulanır. Kapalı (Lap. Kole.) Safra kesesi ameliyatlarında ise 7-10 dikiş uygulanır ve ilave olarak 2-6 klips kullanılır (safra kanalı ve damrlar dikilmez klipslenir). Tek portlu kapalı ameliyatlarda ortalama 1-3 dikiş ve 2-6 klips kullanılır.

Safra kesesi ameliyatında atılan dikişlerin alınması gerekiyor mu?

Bu durum atılan dikişlerin türüne göre değişebilir. Kapalı ameliyatta bazen emilir türde dikiş altılır ve alınması gerekmez. Emilmeyen dikişlerse ortalama 5-6 gün içerisinde alınabilir. Açık safra kesesi ameliyatlarında ise dikiş alınma süresi biraz daha uzundur ve ortalama 10-18 gündür (bkz Ameliyat Dikişleri Ne Zaman alınır?)

Kahve ve Çikolata safra kesesine zararlı mı?

Bu sorunun cevabı safra kesesinin durumuna bağlıdır.

Kafein canlıların (insan, hayvan ve bazı bitkiler) merkezi sinir sisteminde bulunan bir uyarıcı maddedir. Bir fincan kahvede yaklaşık 100 mg kafein var (çayda 70 mg, bir kutu kolada 50 mg). 100 gram sütlü çikolatada 20 mg kafein var. kafein ağız yoluyla alındığında beyni uyardığı gibi karaciğer ve safra kesemizde uyarır ve çalışmasını düzenler. Karaciğerimiz günlük 1 litre safra üretir ve safra kesesinde depolar.

Dolayısıyla günlük makul miktarda (200-400 mg) alınan kafein karaciğer ve safra kesesini çalıştırdığı için safra kesesi taşının oluşumunu engeller. Ancak safra kesesinde taş oluştuğunda artık kafein içeren içecek ve yiyecekler zarar vermeye başlar çünkü taş içeren safra kesesi uyarılıp kasıldığında ciddi ağrılara neden olabilir. Ayrıca bazı milimetrik taşlar safra kanallarına düşüp tehlikeli sonuçlara yola açabilir (bkz. Safra Taşı Zararları).

Aynı mantık safra kesesi ameliyatı olan hastalar için de geçerlidir. Safra kesesi alınan insanlar kafein aldığında karaciğer uyarır ve fazla miktarda safra (safra kesesinde depolanmayacağı için) ince barsaklara dökülür. Bu durumda sindirim sorunları baş gösterir, örneğin safra reflüsü, safra gastriti, şişkinlik, bulantı vb.

Bu makale aşağıdaki gazete sitelerinde yayınlandı:

Haber TürkHer safra kesesi taşı ameliyat gerektirmez

Erzurum HaberBir daha düşünün, ameliyat şart değil!

Doktor Takvimi Safra Kesesi Taşı ameliyatı – Yararları ve Zararları

Yeni ŞafakHer safra kesesi taşı ameliyat gerektirmez

“Her Safra Taşı için ameliyat şart mı?” üzerine 37 yorum

 1. merhaba ho am benacık safra amaliyatı oldum bagirsakta yapışma vardı agır bir amaliyat gecirdim şuan iyiyim on aykadar oldu ama safram çokşiş şişligim inmiyor neyapabilirum

 2. Merhaba Dr bey.safra duvarında kalınlaşma ve şişlik var.benim ameliyatımı 2.5 ay sonraya bıraktı doktorum.bu süre çok uzun ve benim psikolojimi bozan bı durum.heran o atakları yasicam korkusu var.diyet yapıyorum.o kadar sıkı tutuyorum ki diyetimi yediklerim çok sınırlı.tatli duskunlugum varken yaklaşık 10 gündür hiç şekerli bişey yemedim.biliyorum bı sure sonra artık vücudum enerjisiz kalacak.ameliyat süresini neden bu kadar ileriye atmış olabilirler?

 3. Merhabalar hocam ;
  Ben 3 ay önce safra kesesinden ameliyat oldum. Ameliyat kapalı başlayıp kanalda taş şüphesi ile açık ameliyata çevrilmiş. 3 aydır tam iyileşmedim safra kesenin bulungu bölgede bir şişkinlik hissediyorum. Termografi çekildim koledot alt uçta 3mm çaplı bir kalkül gözlendi kan testi oldum değerlerim normal çıktı fakat ben hala tam iyileşemedim ara ara kısa süreli sancı yapıyor. Ve yine çekilen temografi de çıkan kolonda kr.basak hastalığı bulguları saptanmış yazıyor. Görüşleriniz nelerdir acaba

 4. Doktor bey ben bir hafta önce kapalı safra kesesi ameliyatı oldum. Ameliyattan iki gün sonra üzerindeki bandajları çıkarıp atabilirsin dikişler açık kalsın dedi doktorum. Evde bandajları açtığımda altındaki ufak kesiklerin üzerinde minik minik çapraz atılmış bantlar olduğunu gördüm. O minik bantları da mı çıkarmalıyım bilemedim. Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 5. safra kesesi duvar kalınlığı 3.5 mm. doktor ursomed verdi. safra kesesi duvarını inceltsin diye. o da çok şiddetli ağrı yaptı. ursomedin şiddetli ağrı yapması normal midir?

 6. Değerli hocam , iki hafta once safra kesem alındı hatta doktorlarım akut kese diyorlardı. Hastane raporunda akut apandisit yaziyor yeni farkettim ama ben apandisit deyil safra kesesi ameliyatı oldum bu biraz kafamı karıştırdı ? Hocam birde , oksurmek hapşurmak derin nefes almak ve sert bir şekilde burun çekmek gibi şeyler olamıyor sağ tarafıma baskı yapıyor ?

 7. 2. derece karaciğer yağlanması safra kesesi ameliyatı için engel oluşturur mu? daha önce de 2 kez soru sordum yanıtladınız. çok teşekkür ederim.

 8. hocam ben Muşta yaşıyorum. safra kesesinde taş nedeniyle ameliyat olacaktım. doktor safra kesesi duvarı kalın dedi. ameliyatı 1 hafta erteledi. bir hafta boyunca buz koy. günde 15 dakika dedi. safra kesesi duvarı 3,5 mm. bu ameliyata engel mi? dışardan buz koymakla incelir mi?vaktiniz olur cevap verebilirseniz çok mutlu olurum. şimdiden çok teşekkürler

  • akut iltihap döneminde safra kesesi duvarı ödeme bağlı olarak genişleyebilir. Bu durum ameliyatı zorlaştırabilir. Dolayısıyla bu gibi durumlarda 4-6 hafta beklenir. bu süre içerisinde antibiyotik verilir. Buz uygulaması iltihabın azalmasını ve çevre dokulara yayılmasını sağlar. tabi haliyle safra duvar kalınlaşmasını biraz azaltır. ancak kese duvar kalınlığı sık sık geçirdiğiniz iltihaptan kaynaklanıyorsa bu kalıcı bir durumdur ve buz bu durumu etkilemez.

 9. Hocam Hayırlı günler;

  ben 2 gün önce safra kesemde taşlar olduğunu öğrendim. en büyüğü 9 mm. ağrım çoktu. antibiyotik ve ağrı kesici verdiler. ilaçlar bittiğinde ameliyat olman şart dediler. ilk kez 2 gün önce ortaya çıktı ağrılarım. hemen ameliyat olmam doğru olur mu?

  • makalemde de anlattığım gibi ameliyat için bazı kriterlerin olması gerek. sizin durumunuzda özellikle karaciğer fonksiyon testlerine bakılmalı. ayrıca safra kesesi duvar kalınlığı önemli bir kriterdir.

 10. hocam 7 mm polip çıktı safra kesemde ameliyat şart mı teşekkürler

 11. Safra kesesi olmayanlar ileride safra kesesi tekrar olusurmu yada zamanla damarlar genişleyip safra görevi yaparmi

  • hayır bilimsel olarak öyle bir durum yok. ancak safra kesesinin bir kısmı alındığında geriye kalan kısımda sorunlar olabilir. ayrıca safra yollarında taş oluşumu da olabilir buna da koledokolitiyazis denir.

 12. Merhaba hocam ben 30 yaşındayım. Birkaç kez safra iltihabı geçirdim. Önceleri gaz sıkışması diye serum verip gönderdiler. Daha sonra ultrason ve endoskopi ile safra çamuru tespit edildi. Doktor yememem gereken gıdaları söyledi, cipro, buscon ve mide koruyucu ilaç verip 15 gün sonra gel dedi. Ben 15 gün boyunca düzenli su içtim en az 3 litre, sporumu yaptım ve yemeklerimi kontrollü yedim.İlaçlarımı da düzenli olarak kullandım. 15 gün sonra kan tahlilim ve ultrason sonucuma bakıldı. Tahlilim normal çıktı, ultrason sonucumda bulgularda gerileme görüldüğü gözlenmiştir yazdı. Doktora sordum ameliyat mı olacam diye. Dedi hayır. İlaç verecek misiniz dedim yok dedi. Ama rahatsızlanırsan gel dedi. Hocam ne yapmalıyım bu aşamada. Doğal yöntemlerle ve ilaçla olan çamuru nasıl temizleyebilirim? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 13. Hoçam aplam safra kesesi amaletyatı odu am aynı gün patladı aplam 16 gün yogum bakım hiç kendin daha gelmedi neden ihmal o yaptılar hüçudu efeksü kapmiş bana çavap atar iyi olur

 14. Merhabalar Ertan bey ;

  Öncelikle buraya değerli vaktinizi ayırıp cevaplar yazdığınız için teşekkür ederim , bir kaç sorum olacaktı izninizle.

  -İki yıla yakın safra kesesi ameliyatı oldum , hatta ameliyat videomu da bana verdiler. İşler güzel ilerliyordu ta ki bu yazıyı yazdığım günün öncesinde çok şiddetli yine safra kesesi iltihabına benzer ciddi bir ağrı yaşadığım güne kadar , aynı bölgede aynı şekilde yayılan bir ağrı. Tabi hemen huylandım ve internette arama yaparken sizin yazılarınıza ulaştım , çok ciddi bilgiler içeriyor ve detaylı bilgiler hepsi. Ben safra kesesi aldırıldıktan sonra her şeyin normalleşeceği üzerine bilgilendirilmiştim fakat okuduğum kadarıyla onlarca komplikasyon gelişebiliyormuş.

  Soru 1 – Şuan ağrım yok ama her an orada bir atak olacakmış gibi hassaslık hissediyorum acaba safra kanallarımda bir iltihap yada farklı bir komplikasyon mu gelişti. Son olarak da yıllardır kilo aldığım durumlarda reflü konusunda şikayetlerim var , bu son yaşadığım ağrı atağından önce ciddi anlamda 2-3 gün mide yanması , boğazda takılma hissi ve sabahları kaktığımda ağızda acılık ve kötü tat ile uyanıyordum sonrasında da bu ağrı atağını yaşadım.

  Soru 2-Ameliyat eden cerraha bağlı ; kesenin tam alınamaması , kanalın uzun bırakılması vb. sebeplerden de komplikasyonlar olabildiğini okudum yazılarınızdan. Bunlardan dolayı olan komplikasyonların tespiti zor mudur ? Çok fazla testlerden dolayı zaman ve para kaybetmek istemiyorum , sizden ricam acaba bu geldiğim durumda beni nasıl değerlendirip yönlendirebilirsiniz. İlgileriniz için şimdiden minnettarım , değerli vaktinizi aldım. İyi çalışmalar dilerim , kolay gelsin.

 15. Hocam ben safra kesesi ameliyati oldum.merak ettigim konu sudur. Safra kanalını kapattiginiz kilips acilirmi.ılerleyen zamanlarda.guvenirliligi ne kadardir.

 16. Hocam safra camurum vardi. Diyet yapmistim gecmisti. Sanirim yine tekrarladi.diyette yumurta sut ve sut urunleri ve yağlı yiyecekler olarak biliyorum. Bunun haricinde nerele dikkat etmem gerekiyo

   • Doktor bey bı anda inanılmaz derecede ağrı göğsumun ortasına ağrı girdi acile qitmek zorunda kaldık serum taktilar ertesi gün kaşıntı midede yanma vücudumda ağrılar olmaya başladı ultrasonda iki üç tane milim taş çıktı iltihap olmuşum safra kese duvarı kalınlaşmış gebelik dusunuyordum ameliyat olacaksın dedi doktor bey ben ameliyat olmak istemiyodum aile baskısı ve eşim sebebiyle ameliyat oldum inanın iki tane iki üç milim taş ve ameliyattan sonra nefes alamadım ameliyat eden doktor ameliyattan sonra ilgilenmedi gece sürekli nefes darligiyla uyaniyodum ve piskolojim bozuldu panik atak oldum psikoloji ilaci kullanıyorum sağ göğüs hizamda nefes alamıyorum ameliyattan önce böyle bir sorunum yoktu ameliyattan sonra oldu cigerlerimin olduğu yer sağ taraftan nefes darlığı cekiyorum lütfen yardımcı olun cvb bekliyorum.

    • Geçmiş olsun. Ameliyatla ilgili komplikasyon olabilir veya geçici bir durum da olabilir. Bunun ivin 1-ust batin usg 2-kcft 3-pa akciğer grasifi cektirmenizi oneririm. Tabi herseyden once bu durumu ameliyatı yapan doktorunuzla mutlaka paylaşın.

Yorumlar kapalı.