Her safra kesesi taşı ameliyat gerektirmez.. Op. Dr. Ertan BEYATLI

Safra kesesi nedir ve nerede bulunur?

Toplumda sıkça sorulan bir sorudur bu, safra kesesi vücudumuzun neresindedir? sağda mı? solda mı?

Cevap: Safra kesesi 10 cm’lik, armut şeklinde bir organdır. Karnın sağ üst kısmında bulunur (Karaciğerinizin altında). Safra kesesi bir safra deposudur. Safra kesesinin İngilizcesi Gallbladder dir

Safra Kesesi nerede bulunur?
safra kesesi vücudun hangi tarafında?

Safra Kesesinde neden taş oluşur?

Tek Taş değil Safra Taşı 🙂

Safra taşı (kalkül) safra kesesinde oluşan kristal yapılardır. Latincesi Kolelitiasis dir. Büyük tek taş veya yüzlerce daha küçük taş da olabilir. İngilizcede bu taşlara Gallstones denir. Bu taşların ana sebepleri:

 • Kalıtsal faktörler
 • Şişmanlık (Obezite)
 • Safra kesesi hareketsizliği
 • Beslenme alışkanlıkları

5-F kuralı: fair (Kafkas), fatty (BMI >30), female, fertile, forty

Safra kesesinde oluşabilecek safra taşı türleri:

 • Kolesterol safra taşları. Kolesterol safra taşı denilen en yaygın safra taşı türü genellikle yeşil veya koyu sarı renkte görünür. Bu safra taşları esas olarak çözülmemiş kolesterolden oluşur.
 • Pigment safra kesesi taşları. Koyu kahverengi veya siyah taşlar.Yüksek miktarda bilirubin içerir.

Safra taşı Belirtileri nelerdir?

İnsanların %10-15’inde safra taşı vardır, ancak %80’ninde şikayet yoktur. Taşlardan bir tanesi safra kanalına düşer veya tıkanıklık yaparsa aşağıdaki belirtileri görülebilir:

 • Karnın sağ üst kısmında ani ve hızla yoğunlaşan ağrı
 • İki kürek kemiği ortasında ağrı
 • Sağ omzunda ağrı
 • Bulantısı, kusma
 • İlerleyen durumlarda: ateş, terleme, titreme, sarılık

Safra taşı ağrısı birkaç dakika ila birkaç saat sürebilir. Pozitif Murphy bulgusu fiziki muayenede sık rastlanan bir bulgudur.

Komplikasyonlar

Safra taşı komplikasyonları şunları içerebilir:

 • Safra kesesi iltihabı. Safra kesesinin boynunda kalan bir safra taşı safra kesesinin iltihabına (kolesistit) neden olabilir. Kolesistit şiddetli ağrı ve ateşe neden olabilir.
 • Ortak safra kanalının tıkanması. Safra kesesi taşları safra kesesinin veya karaciğerin ince bağırsağa aktığı kanalları tıkayabilir. Şiddetli ağrı, sarılık ve safra kanalı enfeksiyonu (Kolanjit) meydana gelebilir.
 • Pankreas kanalının tıkanması. Pankreas kanalı, pankreastan akan ve duodenuma girmeden hemen önce safra kanalına bağlanan bir yoldur. Sindirime yardımcı olan pankreas suları, pankreas kanalından akar. Bir safra taşı pankreas kanalında tıkanmaya neden olabilir ve bu da pankreas iltihabına (pankreatit) yol açabilir. Pankreatit yoğun, sürekli karın ağrısına neden olur ve genellikle hastanede yatmayı gerektirir.
 • Safra kesesi kanseri. Safra taşı öyküsü olan kişilerde safra kesesi kanseri riski daha yüksektir. Ancak, safra kesesi kanseri çok nadirdir.

Safra taşı nasıl önlenir?

Aşağıdaki durumlarda safra taşı riskini azaltabilirsiniz:

 • Öğün atlamayın. Her gün normal yemek zamanlarınıza bağlı kalmaya çalışın. Öğün atlamak veya oruç tutmak safra taşı riskini artırabilir.
 • Yavaş yavaş kilo verin. Kilo vermeniz gerekiyorsa, yavaş gidin. Hızlı kilo kaybı safra taşı riskini artırabilir. Haftada 1 veya 2 kilo (yaklaşık 0,5 ila 1 kilogram) kaybetmeyi hedefleyin. Örneğin Tüp mide ameliyatı olanlarda Safra taşı riski daha fazladır.
 • Daha fazla lifli yiyecekler yiyin. Meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar gibi beslenmenize lif açısından daha zengin besinler ekleyin.
 • Sağlıklı bir kiloyu koruyun. Obezite ve fazla kilolu olmak safra taşı riskini arttırır. Yediğiniz kalori sayısını azaltarak ve fiziksel aktivite miktarını artırarak sağlıklı bir kilo almaya çalışın. Sağlıklı bir kilo aldığınızda, sağlıklı beslenmenize devam ederek ve egzersiz yapmaya devam ederek bu kilonun korunmasına çalışın.

Tanı nasıl koyulur?

Safra kesesi taşı ve ona komplikasyonlarının teşhisinde kullanılan testler şöyledir:

 • Karın ultrasonu. En çok kullanılan testtir. Safra kesesi taşının tanısında batın ultrason duyarlılığı ve özgüllüğü %95. tir.
 • Endoskopik ultrason (EUS). Bu test küçük taşlarını görüntülemesini sağlar.
 • Diğer görüntüleme testleri. Ek testler oral kolesistografi, HIDA taraması (hepatobiliyer iminodiasetik asit), bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans kolanjiyopankreatografi (MRCP) veya endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi (ERCP) içerebilir. ERCP kullanılarak keşfedilen safra kesesi taşları işlem sırasında çıkarılabilir.
 • Kan testleri enfeksiyon, sarılık, pankreatit veya safra kesesi taşlarının neden olduğu diğer komplikasyonları ortaya çıkarabilir.

Safra taşı tedavisi

Safra taşları bazen yıllarca şikayet yapmayabilir bu duruma “sessiz taş” veya “asemptomatik safra taşı” denir ve tedavi gerektirmez. Safra taşının büyüklüğü ve sayısı ile belirtiler arasında direkt bir bağlantı yoktur, çok küçük bir taş aşırı şikayet yaptığı gibi çok büyük taşlar hatta safra kesesini tamamen kaplayan taşlar şikayetsiz olabilir.

Doktorunuz, sağ üst karnınızdaki şiddetli ağrı gibi safra taşı komplikasyonlarının belirtileri konusunda uyanık olmanızı önerebilir. Safra taşı belirtileri ileride ortaya çıkarsa, tedavi olabilirsiniz.

Safra taşı için tedavi seçenekleri şunları içerir:

 • Diyet ve İlaç Tedavisi
 • Ameliyat

Safra kesesinin çıkarılması için cerrahi (kolesistektomi). Safra kesesi taşları sıklıkla tekrarladığından doktorunuz safra kesenizi çıkarmak için ameliyat önerebilir. Safra keseniz alındıktan sonra, safra kesenizde depolanmak yerine doğrudan karaciğerinizden ince bağırsağınıza akar.

Safra kesesi taşlarını çözen ilaçlar. Ağız yoluyla aldığınız ilaçlar safra kesesi taşlarının çözülmesine yardımcı olabilir. Ancak bu tedavi şekli aylar veya yıllar sürebilir. Bazen ilaçlar işe yaramaz. Safra kesesi taşları için kullanılan ilaçlar yaygın olarak kullanılmamaktadır ve ameliyat edilemeyen kişilere ayrılmıştır (örneğin Ursodeoksikolik Asit, Ursactive)

Ameliyat Gerekli mi?

Safra kesemde taş var ameliyat gerekli mi veya şart mı?

Safra kesesi taşı - algoritma

Cevap: Genel olarak şikayetiniz yoksa ameliyata gerek yok. Ameliyat için bazı kriterleri sıralamamızda yarar vardır.

Şikayet Faktörü. Şikayetiniz yoksa yılda 1-2 defa karın ultrasonu ve karaciğer enzimlerin (KFT) kontrol edilmesi yeterlidir. Sadece bir defaya mahsus ve çok şiddetli olmaması kaydıyla şikayet yaşadıysanız hemen ameliyat olmanıza gerek yok, medikal tedavi ve safra kesesi koruyucu diyet uygulamanız bu şikayetlerin tekrarlamamasını sağlayabilir. İkinci bir atakta ameliyat şart!

Safra Kesesi Faktörü. Safra kesesinde duvar kalınlaşması, kolesistit bulguları varsa ve yahut kese diğer batın için organlara yapışık durumda ise ameliyat olmanızda yarar vardır. Bazen taş olmadan da safra kesesinde iltihaplanma (kolesistit) ve kalınlaşma olur, bu durumlarda diğer organlara (özellikle karaciğer ve pankreas) zarar vermemesi için safra kesesinin alınmasında yarar vardır. Bu durumdaki safra kesesine Taşsız Kolesistit (acalculous cholecystitis) denir.

Safra Taşı Faktörü. Safra kesesi taşı kaç mm olursa ameliyat gerekir? Bu soruya şöyle cevap verebiliriz: <3mm altındaki taşlar en fazla 2 adet taş veya safra kristalleri şikayet yapmıyorsa ameliyat edilmeyip takip ve kontrol yapılabilir. Bu taşların zamanla medikal tedavi ve diyet uygulayarak kendiliğinden kaybolma şansı da vardır.

3-7mm boyutundaki taşların safra yollarına düşüp tıkanma yapma riski (tıkanma ikteri) olduğundan dolayı ameliyat edilmesinde yarar vardır (sistik kanal, ductus cysticus normal çapı 2-3mm, normal koledok çapı 5-10mm). >7mm üzerindeki taşların kanala düşme şansı daha düşük olduğundan ameliyat edilmeden takip edilebilir (şayet şikayet yapmıyorsa!!).

Bu görüşe karşı aykırı görüşlerde vardır elbette. Mesela bazı hekimler meslektaşlarımız taşın boyutu ne olursa olsun şikayet yapmasa bile alınmasını önerir. Bu görüşünde haklı nedenleri vardır çünkü bir tane taş dahi safra kanallarına düştüğünde çok tatsız komplikasyonlara neden olabiliyor.

Hasta Faktörü. Özellikle şeker hastalarında (diyabet DM) safra kesesini besleyen sinir dokularında hasar olduğundan dolayı şikayetler çok fazla şiddetli olmayabilir ve kandırıcı olur. Bu grup hastada zamanla safra kesesi duvarında delinme ve safra kaçağı oluşabilir. Dolayısıyla bu hastalarda ameliyat önerilir.

Çok Yaşlı (>70y) veya çok genç (<16y) hastalarda ise ameliyat önerilmez. Diğer sağlık sorunları (örneğin ileri kalp yetmezliği, felçli hastalarda, terminal dönemdeki kanser ve metastaz hastaları, vb.) olan hastalarda ise ameliyatın yararları ile zararları arasında bir muhakeme ve mukayese yapılmalı ve baskın olan duruma göre karar verilmelidir.

Diğer Faktörler. Sık sık safra yoları iltihabı (kolanjit atakları), pankreas iltihapları (akut pankreatit atakları) geçiren hastalarda ameliyat önerilir. Bu grup hastalarda ameliyat sonrası problemler yaşanmaması açısında ameliyat öncesi safra yollarının (intra ve ekstra hepatik bilyer trakt) açık olmasından emin olmak lazım. Bunun için MR Kolanjiyo (MRCP) ve/veya ERCP (endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi) yapılmasında yarar vardır.

Ameliyat olmazsam Riski var mı?

CEVAP: Özellikle 3-7mm boyutundaki taşların safra kanallarına düşüp tıkanma yapma riski olduğundan dolayı ameliyat edilmesinde yarar vardır aksi takdirde ciddi sorunlara yol açabilir (örneğin tıkanma sarılığı, pankreatit, kolanjit). Bir yıl içerisinde ikiden fazla şikayet yaşayan hastalarda safra kesesinin çevre dokulara daha fazla yapışmaması ve ameliyat durumunu zora sokmaması açısından ameliyat önerilir.

Ameliyat Zamanı

Safra kesesi taşı için ne zaman ameliyat olmalıyım?

CEVAP: Bazen medikal tedaviye yanıt vermeyen safra kesesi taşına bağlı akut kolesistitler ve safra kesesi delinmesi acil ameliyat gerektirebilir. Bunun dışında safra kesesi ameliyatı elektif bir durumdur ve uygun bir zamanda planlanabilir. Her zaman acele etmeye gerek yok!

Ameliyat Süresi

Safra kesesi Ameliyatı ne kadar sürer?

Günümüzde çoğu Safra kesesi ameliyatı kapalı (laparoskopi kolesistektomi) olarak yapılmaktadır. Kapalı ameliyatın süresi 30-60 dakikadır.

Bu süre hastanın genel durumu, safra kesesinin durumu, kullanılan malzeme ve cerrahın deneyimine göre değişiklik gösterebilir. Unutmayın süreden daha önemli olan ameliyatın komplikasyonsuz ve sorunsuz geçmesidir. Açık safra kesesi ameliyatlarının süresi ise 1-2 saat arasındadır.

Safra Kesesi ameliyatı riskleri

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi anestezinin ve ameliyatın riskleri vardır. Bunların arasında kanama, enfeksiyon, klips açılması, safra kaçağı, safra yollarında darlık, karaciğer absesi, akciğer ve diafram yaralanması, barsak yaralanması vb. risklerdir.

Bu komplikasyonların bir kısmındahastalarda safra kesesi ameliyatı sonrası ağrı ve rahatsız edici karın şikayetleri devam edebilir. Buna tıp dilinde Post Kolesistektomi Sendromu denir. Bu durumu yaşayan hastalarda karaciğer ve safra yolları detaylı bir şekilde incelenmelidir.

Ameliyattan sonra

Peki diyelim ki ameliyat oldum, sıkıntı yaşar mıyım?

CEVAP: Belki de en önemli sorulardan birisi de budur! Yukarıda anlatıldığı gibi belirlenen kriterlere göre doğru bir şekilde karar verildiğinde hastaların %85-90’nında ameliyat sonrasında çok ciddi sıkıntılar yaşanmaz ve çoğu ameliyat sonrası şikayetleri (örneğin geğirti, bulantı, şişkinlik, karın ağrısı, vb) geçici olup ortalama 2-3 ay içerisinde tamamen kaybolur. Bu hastalar ömür boyu rahat bir nefes alır ve ameliyat olduklarına her zaman  şükreder.

Ancak ne yazık ki hastaların %10-15’inde her şeyin iyi gitmesine rağmen ameliyat sonrası farklı şikayetlerle karşı karşıya kalırlar. Bu şikayetler bazen ömür boyu devam eden basit bir bulantı olabilir ve yahut dayanılamaz karın ağrıları ve kramplar. Bu gruptaki hastalar “Post Kolesistektomi Sendromu” olarak adlandırılır.

Bu hastalarda şikayetler ne yazık ki safra deposunun olmamasından kaynaklanır ve bu durumu ameliyat öncesi tahmin etmek veya görmek imkansızdır. Ancak önemli bir husus vardır ki asla unutulmamalı.

Safra kesesi ameliyatlarında altın standart haline gelen kapalı kese (Laparoskopik kolesistektomi) ameliyatlarında bazen kopmlikasyonlar yaşanabilir. Bu gruptaki hastalar “Post Kolesistektomi Komplikasyonu” olarak adlandırılır.

Her iki gruptaki hastaların hemen hemen aynı şikayetleri vardır ancak patolojiler çok farklıdır. Örneğin ameliyat esnasında farkında olmadan karaciğer, ince barsak veya diğer organların delinmesi, safra kesesinin sadece bir kısmının çıkartılması, ameliyatta safra taşlarının karın içerisine düşmesi, sistik kanalın uzun bırakılması veya koledokun kesilmesi, ameliyatta esnasında klipslerin yanlış bir şekilde atılması, vb.

Safra Kesesi ameliyatı iyileşme süreci

Safra Kesesi ameliyatlarında dikiş sayısı merak edilen ve tartışılan bir konudur. Bir çok hastanın kafasında aynı sorular var:

Safra Kesesi ameliyatında kaç dikiş atılır

Bu sorular özetle şöyledir:

Safra kesesi ameliyatında karın açılır mı?

Cevap: açık ameliyatta karın orta hatta veya sağ taraftan açılır. Kapalı ameliyatlarda 1,2,3 veya 4 delik açılır ve port yerleştirilir.

Safra kesesi ameliyatında atılan dikişlerin alınması gerekiyor mu?

Cevap: bu durum atılan dikişlerin türüne göre değişebilir. Kapalı ameliyatta bazen emilir türde dikiş altılır ve alınması gerekmez. Emilmeyen dikişlerse ortalama 5-6 gün içerisinde alınabilir. Açık safra kesesi ameliyatlarında ise dikiş alınma süresi biraz daha uzundur ve ortalama 10-18 gündür (bkz Ameliyat Dikişleri Ne Zaman alınır?)

Safra kesesi ameliyatı sonrası hangi yiyeceklere dikkat etmeliyim?

Bu sorunun cevabı için buradaki makaleme bakabilirsiniz: Safra Diyeti.

Safra Kesesi ameliyatında kaç dikiş atılır?

İşte bu en can alıcı ve yanıtı zor olan bir sorudur 🙂 çünkü bu durum hastadan hastaya, doktordan doktora ve yapılan ameliyat durumuna göre ciddi farklılıklar gösterebilir. Önemli olan dikiş sayısı değil, ameliyat sonrası sağlığınıza kavuşmanızdır.

Bu soruya vereceğim cevap ortalama sayılardır.

Açık safra kesesi ameliyatlarında kar duvarı ve zarı (fasia) açıldığı için ortalama 30-50 dikiş uygulanır. Kapalı (Lap. Kole.) Safra kesesi ameliyatlarında ise 7-10 dikiş uygulanır ve ilave olarak 2-6 klips kullanılır (safra kanalı ve damrlar dikilmez klipslenir). Tek portlu kapalı ameliyatlarda ortalama 1-3 dikiş ve 2-6 klips kullanılır.

Safra Kesesi Taşı Facebook Grubu için Tıklayın

Safra Kesesi olmayanlar Kilo alır mı?

Vücutta bulunan hiçbir organ veya doku gereksiz değildir (buna apandiks, sünnet derisi bile dahil edilebilir). Bugünkü bilgilerimizle her organın her faydasını bilemeyebiliriz. Safra kesesinin alınması elbette bazı belirtilere neden olabilir.

Bu belirtilerin derecesi hastadan hastaya değiştiği gibi dönem dönem aynı hastada bile artış gösterebilir. Bu belirtilerin arasında kilo artışıdır.

Hastaların %85’inde kilo artışı olabiliyor. Bu artış bazı hastalarda 2-3 kg gibi iken bazılarında 30-50 kg kadar olabiliyor. Bu durumun iki nedeni vardır.

 • Gerçek kilo artışı. Ameliyattan sonra şikayetler kaybolur. Hastalar rahat bir şekilde yemeye ve içmeye başlar. Kilo artışı ortaya çıkabilir.
 • Yalancı kilo artışı hissi. Safra deposu olmayınca, safra düzensiz bir şekilde barsaklara akar. Bu durum sindirim sorunlarına yol açar. Hastalarda sanki kilo artışı varmışcasına gaz şişkinliği yaratır. Bazı hastalar bunu gebelik şişkinliği olarak tarif eder.

Kilo artışı ve şişkinliği önlemek veya azaltmak için ara ara diyet uygulanabilir. Bu konu hakkında ise (SAFRA KESESİ OLMAYANLAR NASIL BESLENMELİ?) başlıklı makaleme bakabilirsiniz.

Yaptığımız Anket sonuçları

13 Şubat 2018 tarihinde Safra Kesesi Grubumuzda yaptığımız ankete safra kesesi ameliyatı olan 111 kişi katılmıştı. Anket sonuçları aşağıdaki şekildedir:

Ankete göre safra kesesi ameliyatında sonra kilo alanların oranı %60.3 (67 kişi). Ankete katılıp “HAYIR” cevabı veren hastaların bir kısmı ise henüz yeni ameliyat olan hastalardır ve bu hastaların ileride kilo alıp almama durumları göz önünde bulundurulmalıdır.

Safra Çamuru nedir?

Safra kesesi (gallbladder) vücudumuzun safra deposudur. Karaciğerde üretilen safra sıvısı burada depolanır ve gerektiğinde ince barsaklara (duodenum) salgılanır.

Normalde safra akışkan ve sıvı kıvamındadır. Zamanla ve bazı nedenlerden dolayı bu sıvı katılaşır ve beraberinde bir çok sıkıntı ve hastalıklara yol açar.

Safra Çamuru neden oluşur?

Safra sıvısı → Safra Çamuru → Safra kumu ve kristalleri → Safra Taşı

Safra Çamuru

Safra kesesi çamurlarının artış gösterdiği dönemler gebelik, oruç, uzun süreli aç kalma hali vs., örneğin katı zayıflama diyetleri, obezite için uygulanan tüp mide veya gastrik bypass ameliyatları, çamurların oluşmasına neden olmakla birlikte artmasına da neden olmaktadır. Bu durumların düzeltilip normal bir sürece geçilmesi halinde ilk olarak çamurda azalma sonrasında ise kayboluş görülecektir.

Safra Çamuru Belirtileri

Safra kesesinde oluşan çamurlar genelde belirtisizdir.

Safra kesesinin iltihaplanması veya çamurla birlikte safra kesesinde taş varlığında şikayetler gelişebilir. İlk belirtileri şöyledir:

 • Terleme, titreme, üşüme
 • Karın ve göğüs ağrısı
 • Geğirme
 • Bulantı
 • Kil veya çamur benzeri dışkılama
 • Sağ omuz ağrısı

Safra Çamuru Tanısı

Safra çamuru genellikle başka rahatsızlıklar için ve periyodik kontroller esnasında karına yapılan ultrason, CT veya MR gibi filmlerde tesadüfen tespit edilir.

Safra Çamuru Tedavisi

Şikayet yapmıyorsa, çoğu safra kesesi çamurları zamanla kendiliğinden çözülüp kaybolur ve başka bir tedavi gerektirmez.

Safra kesesinde oluşan çamurun giderilmesi için her zaman ameliyata gerek yoktur. Düzenli beslenme listesi, öğün atlamadan bir program halinde yemek yiyerek çamurların temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Op. Dr. Ertan BEYATLI

Diyete (safra kesesi çamuru diyeti) rağmen devam eden safra çamurları için cerrahi ameliyat gerekebilir. Bu ameliyatlarda safra kesesi kapalı veya açık bir yöntemle tamamen çıkartılır.

URSACTIVE nedir?

URSACTIVE

URSACTIVE 250 mg 100 Kapsül ilacının etkin maddesi Ursodeoksikolik Asit, orijinal ismiyle Ursodeoxycholic acid. Formülü C24H40O4 dir. Ursodeoksikolik Asit maddesinin hamilelik / gebelik kategorisi B‘dir. Mide tahrişini önlemek için yemeklerle birlikte ağız yoluyla alınır.

Nerede Kullanılır?

 • Safra taşı, çapı 15 mm’den küçük kolesterol safra taşlarının eritilmesi amacıyla,
 • Safra gastriti (alkalen reflü gastrit)
 • Karaciğer fonksiyonlarındaki (KFT) bozukluklarda, sirozun bulunmadığı durumlarda, safra kanalları hastalığına bağlı olarak gelişen karaciğer sirozunun belirtilerine yönelik tedavisi amacıyla kullanılır.
 • Primer biliyer siroz (Primer biliyer kolanjit)
 • Karaciğer nakli yapılmış hastalarda safra taşı/kolestaz proflaksisi
 • Gebeliğin intrahepatik kolestazı
 • Kistik fibrozis ile ilişkili hepatobiliyer hastalıklar

Yan Etkileri

 • Karın ağrısı, Nefes zorluğu, Kurdeşen, Yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik, Dışkıda yumuşama veya ishal.

URSACTİVE aşağıdaki durumlarda kullanılmamalıdır:

 • Safra kesesi ve/veya kanallarının akut inflamatuvar hastalıkları
 • Safra kanalları tıkanıklığı
 • Sık biliyer kolik ataklar
 • Kalsifıye safra kesesi taşı

Op.Dr.Ertan BEYATLI tarafından yayınlandı

Genel Cerrahi Uzmanı, MD, PhD (Doktora), Avrupa Cerrahi Araştırmalar Derneği, Amerikan Akademik Cerrahi Derneği üyesidir → Hayat Hikayesi | İletişime geç

Sohbete katılın

4 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Hocam ben safra kesesi ameliyati oldum.merak ettigim konu sudur. Safra kanalını kapattiginiz kilips acilirmi.ılerleyen zamanlarda.guvenirliligi ne kadardir.

 2. Hocam safra camurum vardi. Diyet yapmistim gecmisti. Sanirim yine tekrarladi.diyette yumurta sut ve sut urunleri ve yağlı yiyecekler olarak biliyorum. Bunun haricinde nerele dikkat etmem gerekiyo