Kategoriler
Fıtık

Göbek Fıtığı (Umblikal Herni) hakkında

Yıllardır geçmek bilmeyen göbek ve göbek çevresi şikayetleriniz varsa
bu şikayetler nedeniyle gitmediğiniz hastane yaptırmadığınız tetkik ve tahlil kalmadıysa, denenmedik ilaç, serum, bardak çektirmek, koca karı yöntemleri kalmadıysa ve bütün bunlara rağmen yaşadığınız şikayetlerle yine baş başa kalıp üstelik derdinizi bir türlü anlatamadıysanız, çaresizlik ve umutsuzluk eşiğine geldiyseniz ve artık bu sıkıntılardan kurtulmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz ve halk arasında “Göbek Düşmesi” olarak ifade edilen rahatsızlık için aşağıdaki makaleyi detaylı ve dikkatli bir şekilde okumanızı öneriyorum..

Not: Bu makaleyi yurt içinden ve yurt dışından bize ulaşan ve kalıcı tedavisini gerçekleştirdiğimiz yüzlerce hastamızın ortak şikayetlerinden yola çıkarak yazdım. Amacımız, bu sıkıntılardan muzdarip insanların yakınmalarına tercüman olup kalıcı çözüme kavuşmalarını sağlamaktır çünkü biliyorum ki göbek ve çevresindeki şikayetler birçok hastamızın yaşam tarzını bile etkilemekte olup ciddi çaresizlik eşiğine sürüklemektedir. Göbek Düşmesi  1.500.000+ okunma sayısı
BELİRTİLERİ

Toplumda yaygın olarak bilinen “Göbek Düşmesi” durumu kadınlarda erkeklere oranla daha fazla sıklıkta görülen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık her yaşta görülmesine rağmen özellikle 20-40 yaşları arasında yoğun bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Halk arasında göbek düşmesi, kayması, çıkması, düşüklüğü, kaçması, göbek şişliği, eş düşmesi veya kayması, göbek kalkması, kursak kalkması, bazı yörelerde köbek düşmesi olarakta bilinen rahatsızlıklardan mustarip olanlarda başlıca bu şikayetler görülebilir:

halsizlik, takatsizlik, yorgunluk, bitkinlik, dermansızlık
bulantı, kusma, hazımsızlık, iştahsızlık, karında şişlik ve gaz sıkışması
Yeme ve içmeden keyif alamamak, hayattan tat alamamak, depresyon
dik durmakta zorlanmak, nefesin kesilir gibi olması, nefes darlığı
yemeklerden sonra şişkinlik, ekşime, baş ağrısı, sıcak ve ateş basması, terleme
baş ağrısı, uykusuzluk, dikkatsizlik, konsantrasyon bozukluğu, tembellik
eğilirken göbeğin bir tarafa doğru kayması veya hareketin kısıtlanması, göbek kısmına bastırıldığında başka yerlerde atması
Bel ve Sırt ağrısı kabızlık veya ishal
Göbekte ve çevresinde ağrı ve ağırlık hissi
Göbekte ve etrafında şişlik, ödem, hassasiyet, göbekte nohut veya ceviz büyüklüğünde kitle, göbeğin dışa doğru çıkması veya genişlemesi, göbekten kötü ve pis kokulu akıntı ve/veya kan gelmesi
Önemli
Göbek Düşmesi halk arasında kullanılan bir ifadedir ve tıp literatürlerinde böyle bir term yoktur.
Göbek Kayması bir hastalık değildir, birkaç şikayetin halk dilindeki ortak anlatımıdır.
Göbek Düşüklüğü için standart bir tedavi yöntemi yoktur, şikayetlere neden olan sebepler aranmalıdır.
Göbek Kaçması için uygulanan Koca karı yöntemleri zararlıdır.

Halk arasında bu ve benzeri göbek şikayetleri için genelde Göbek Düşmesi, Göbek Kayması veya Göbek Kaçması tabirleri kullanılır. Çoğu zaman bu hastalara verilen hizmet ve bilgi yeterli gelmez. Hastalar mecburen zoraki olsa da kanaat getirir ve bu durumu kabullenmek zorunda kalır ancak öte yandan ömür boyu göbek şikayetleri de devam eder durur. Bu durumu kabullenemeyen hastalarda ise maalesef zaman zaman çeşitli psikolojik rahatsızlıklar da görülebilir.

GÖBEK DÜŞMESİ ‘NİN TANISI

Halk dilinde Göbek Düşmesi veya kayması durumunda insanların ciddi şikayetleri olmasına rağmen bazen testler, tetkik, tahlillerde, röntgen, ultrason, tomografi ve MR filmlerinde, endoskopi ve kolonoskopiler altta yatan patolojiyi yansıtmayabilir.

Bazende Herşey Normal Çıkar !

Göbek Düşmesi
Neden mi?

Nedeni şudur, tıpta bazı hastalıklar başlangıç evresinde detaylı ve derin bir inceleme gerektirebilir, örneğin çok erken safhadaki bir apandisit olgusu veya çok küçük çapta ve ultrasonla görülemeyen herniler. Bu durumlarda hekimin elle yaptığı detaylı fiziki karın muayenesi çok önem kazanır. Yani teşhis klinik bulgularla yapılır.
Elbette genelleme yapmamız doğru değildir ancak bu gibi şikayetleri olan insanların %95′inde halk arasında Göbek düşmesi olarak bilinen rahatsızlığa neden olacak bir patolojisi tespit edilir.

Unutmayın

Hastaların sadece şikayetlerine değil hastalıklarına yönelik de tedavi uygulanmalıdır aksi halde şikayet gider hastalık devam eder.
Bazı hastalıkların tanısı test ve tetkiklerle değil, klinik muayene ile konulabilir.
Tıp camiasının nedenini henüz tam olarak açıklayamadığı birçok hastalık vardır.
Tıp sürekli gelişen ve değişen bir bilimdir (Harrison)

Bu insanlar ne yazık ki bir çok yerde çözüm umarak gezerler ve sonuç alamayabilirler. Çoğu zaman muayene bile yapılmadan serum taktırılır ve ağrı kesici iğneler yapılar (ağrı kesici iğne = sadece ağrıyı keser, yani ağrıyı algılamamızı engeller ancak ağrıya neden olan hastalığı ve patolojiyi etkilemez).

Aslında en acı olanı da hastanın ailesi ve yakın çevresi de belli bir süre sonra hastanın artık gerçekten hasta olduğuna inanmazlar çünkü herşey normal çıkıyor, ki bu durum da hastanın psikolojisini çok derin bir şekilde etkiler. Psikolojisi etkilenen hastalar da ağrı kesici, sakinleştirici, mide ilaçları, kas gevşetici, uyku hapları ve depresyon ilaçlarında medet umar..

Bu kısır döngü böylece yıllarca akıp gider..

NEDENLERİ
sebepleri

Halk arasında Göbek kayması olarak bilinen durumun nedeni aslında altta yatan patolojiye bağlıdır. Örneğin umbilikal veya insizyonel herni, rektus kası diyastazı, umbilikal fistüller, umbilikal sinüsler, omfalit, granüloma, umblical urachus vb. tıbbi hastalıklar.

Bunların başında:

karın içi basıncın artması (örneğin ağır kaldırıldığında, gebelerde özellikle doğum sırasında ve sonrasında, aşırı kilolu insanlarda, ani korku, ani ve aşırı hareketler)
göbek çukurunun derin olmasıdır.
Göbek Düşmesinin Zararları ve Tehlikesi

Şikayetlerini en aza indirmek için bu insanlar kendilerine farklı bir yaşam tarzı benimserler. Yedikleri, içtikleri, zevkleri, moral durumları, hobileri ve daha nice alışkanlıkları istedikleri gibi değil, çözüme kavuşamayan bu rahatsızlığın şekillendirdiği ve gerektirdiği gibi yaşamaya başlarlar. Göbek düşmesi durumundaki insanlar sindirim, sinir, cinsel, kalp ve çalışma hayatlarında sık sık sorunlar yaşarlar.

Göbek Düşmesi Tedavisi

(Dikkatli okuyun!)

Türk Milleti olarak yaşanan bazı inanışlarımız vardır. Örneğin; merdiven altından geçilmez, gece tırnak kesilmez, küle basılmaz, gece sofra örtüsü silkelenmez, gibi inanışlara ilave olarak bir çok inanış toplanabilir. İşte Halk arasında Göbek Düşmesi olarak bilinen bu inanışlardan birisidir. Aslında bu inanışların çoğunun bilimsel açıklamaları vardır ancak ne yazık ki birçoğu da henüz bilim adamları tarafından görmezden gelinmektedir.

Göbek düşmesi durumunda kişinin, ağır bir şey kaldırdığında göbeğinin düşeceğine inanılır ve “Göbeğim düştü” tabiri kullanılır. Hatta göbeği düşen şahsın yattığı yerden kalkamayacak hale gelmesine inanılır. Karın içi basıncın artışına neden olan bu durum baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, halsizlik, iştahsızlık, gaz şişkinliği, kabızlık, ishal vb  çeşitli şikayetler meydana gelebilir.

Halk arasında Göbek Düşmesi için birçok yerde Koca karı diye adlandırılan uygulamaları yapılmaktadır. Halk arasında Koca karı uygulaması olarak yapılan bazı yöntemler: Sıcak Su tulumu uygulaması, masaj yöntemleri, Geleneksel Bardak atma-vurma-çekme yöntemi, Hacamat, göbeğe uygulanan sabun, şampuan, hamur, yumurta ve çiğ yumurta akı, tereyağı, soğan, kına ve mutfakta aklınıza gelebilecek her türlü yiyecek içecekle yapılan işlemler. Göbek Düşmesi için Koca karı ve ninelerin diğer uygulamaları, göbek bağı veya kuşak bağlanması.

GÖBEK DÜŞMESİ için insanlar genelde ilkel yöntemlerle onu çözmeye çalışır. Koca karı uygulamaları ile göbeği yerine yerleştirmeyi umar. Göbek yerleştirmesi olayı ise göbekteki su kesesini tekrar karına doğru yerleştirilmesidir. Bunun için yörelere göre birçok farklı uygulaması vardır. Göbek yerleştirmesi durumunda ise barsaklara ve karın içi organlara ciddi zararlar verebilir. Ayrıca, geleneksel olarak yapılan bu uygulamalar geçici rahatlık sağladığı gibi her seferinde hastalığın daha da ilerlemesini sağlar ve son aşamalarda ise “göbeğin yer etmiş” tabiri kullanılır.

Peki Tedavisi Nedir?
Peki Tedavisi Nedir?

Halk arasında bilinen Göbek Düşüklüğü veya kayması rahatsızlığının çözümü altta yatan sıkıntıyı bularak ortadan kaldırmakla mümkündür. Örneğin umbilikal veya insizyonel herni, rektus kası diyastazı, umbilikal fistüller, umbilikal sinüsler, omfalit, granüloma, vb. tıbbi hastalıklar.

Daha Önce belirttiğimiz gibi halk arasında Göbek Düşmesi olarak bilinen durum aslında çoğu zaman altta yatan bir patolojinin göstergesidir. Tedavisi sağlanarak yüzlerce hastamız eski sağlığına kavuşmuştur. Hastalarımızın çoğu yurtdışından ve uzak illerden geldiği için bir gece hastanede yatırıldıktan sonra ertesi gün taburcu edilir ve rahatlıkla kara, hava ve deniz yolculuğu yapabilir.

Tedavi hakkında bilgi için: Tıklayın

Göbek Düşmesi Gebeliği Engeller mi?

Hamile adayı bir çok anneden bize yönetilen bir sorudur bu, bende göbek düşmesi var hamile kalırsam bir sakıncası olur mu? Gebelikten önce mi sonra mı tedavi edilmelidir? Göbek düşmesinin çocuğa bir zararı olur mu?

Öncellikle şunu izah etmemiz gerekiyor bu durumun gebelikle ilgili direkt bir bağlantısı yoktur. Yani halk dilinde göbek düşmesi olan bayanlar gebe kalabilir, sorunsuz bir hamilelik süresi geçirebilir ve normal şartlarda doğum yapabilir.

Ancak bazı durumlarda gebeliğin ilk haftalarında aşırı bulantı, kusma ve iştahsızlık olabilir. Gebeliğin ortasında yukarıdaki şikayetlere ilave olarak ateş, kabızlık, kansızlık, halsizlik yaşanabilir. Gebeliğin her üç aşamada ise erken doğum riski vardır.

Altta yatan patolojiye göre gebeliğin başında gelişen sıkıntılara katlanan hastalar daha sonra şikayetlerin giderilmesi için ilaç kullanımını gerekebilir. Hangi kategoride olursa olsun bütün ilaçlar kimyasal maddelerden üretildiği için illaki gelişmekte olan cenine zararları vardır. Bazı yiyecek ve içeceklerin bile zararı olur! Gebeliğin sonlarına doğru gelişen sıkıntılar için acil cerrahi müdahal gerekebilir. Gebeliğinin tüm aşamalarında ise erken doğum ihtimali mevcuttur.

Peki gebe adayları ne yapmalı?

Durum bu iken gebe kalınmadan önce karar verilmelidir. Doğru zamanda doğru karar. Bizim düşüncemize göre gebeliğin en az 3 ay önce göbek ile ilgili durum aydınlatılmalı ve düzeltilmelidir. Gebe bayanlarda ise doğum beklenmelidir

Sıkça Sorulan Sorular S.S.S.
Birçok hasta tarafından, gerek internet üzerinden gerekse muayene esnasında bazı ortak sorular sorulur. İşte o bazı sorular:

Göbek Düşmesi veya kayması diye bir şey var mı?
Göbek düşmesi halk arasında kullanılan bir ifadedir ve tıp literatürlerinde böyle bir term yoktur.

Göbekte Su kesesi nedir?
Göbekte su kesesi tabiri herni kesesi anlamına gelir. Kese üç kısımdan oluşur: ağız, boyun ve gövde. Ağız ve boyun kısımları dar olan keselerde boğulma riski daha yüksektir. Cerrahi müdahale esnasında büyük keseler çıkartılır, küçük keseler ise tekrar karın boşluğuna yerleştirilir.

Ben bir teyzeye göründüm ve “Göbeğin yer etmiş” dedi !?
Yaşlı nine ve teyzeler tarafından kullanılan “Göbeğin yer etmiş tabiri su kesesinin sıkışmış olması ve sabit bir yerde durması anlamına gelir.

Safra kesesi ameliyatından sonra göbek düşmesi olur mu?
Günümüzde Safra kesesi taşları için artık kapalı safra ameliyatı (Laparoskopik Kolesistektomi) altın standart haline gelmiştir. Bu ameliyatlarda bazı aletlerin girilmesi için (örneğin endokamera, endo-dissektör, vb) karın duvarında birkaç adet delik açılır. Port yardımıyla bu aletlerle ameliyat yapılır. Bazen Göbek çukurunda bulunan deliklerdeki fasya defekti ameliyattan sonra zamanla genişler.

Göbeğe bastırıldığında başka yerlerde atması neden olur?
Özellikle zayıf insanlarda göbek kısmına bastırıldığında şah damar (abddominal aort ) atımları hissedilebilir. Bu normal bir durumdur. Göbek düşmesi şikayetleri bu bölgeye yakın olduğundan dolayı halk arasında yanlışlıkla bu ağrıların atımlarla ilgili olduğu düşüncesi yaygındır.

Göbek Düşmesi ingilizcesi nedir?
Göbekte oluşan hernilerin ingilicesi Umbilikal Hernidir.

Göbek Düşmesi Gebeliğe engel mi?
Göbek düşmesi gebeliğe engel değildir. Bu konuda bilimsel bir çalışma yoktur.

Göbek düşmesine ne iyi gelir?
Bu soruya verilecek en iyi cevap “doktora gitmek iyi gelir”.

Göbek kaçması kabızlık veya ishal yaparmı?
Bazı durumlarda kesesinin içerisinde barsakların bir kısmı sıkışır ve aşırı intestinal peristaltizme neden olur (inkarsere veya stangüle). Bu durumlarda ishal ve/veya kabızlık ve karında şişkinlik görülür.

Göbek düşmesi cinselliği etkiler mi?
Cinsel ilişki esnasında karın ve kasık kaslarında istem dışı kasılmalar olur. Bu kasılmaların sonucu karın içi basın artışı yaşanabilir. Bu nedenden dolayı kese fasya defektinden dışa doğru çıkarak ağrılara neden olabilir. Bu ağrılar cinsel performansı düşürdüğü gibi, geçici ereksiyon kaybına ve erken boşalmaya neden olabilir.

Göbek Düşmesi için masaj veya bardak çekme gibi işlemleri riskli mi?
Halk arasında Göbek Düşmesi olarak tabir edilen durum için birçok geleneksel uygulama mevcuttur. Bunların arasında göbeğe bardak vurma veya çekme, masaj, göbeğe bastırmak veya soğan patates gibi çeşitli nesneler bağlamak.

Bütün bunlar geçici rahatlama sağlasa da, tıbbi olarak faydası yoktur. Ayrıca göbek ağrısı için uygulanan Koca karı yöntemleri zararlı olabilir ve bazen karın için organlara ve bağırsaklara ciddi zararlar verebilir. Karın veya göbek ağrınız varsa önce doktora muayene olun!

Göbek Düşmesi’nin tanı ve tedavi yöntemi var mı?
Göbek Düşmesi veya Göbek Kayması bir hastalık değildir, birkaç şikayetin halk dilindeki ortak anlatımıdır. Dolayısıyla konu deneyimli bir hekimin yaptığı fiziki muayene sonucu ortaya çıkan hastalık tedavi edilebilir. Örneğin umbilikal herni tespit edildiğinde cerrahi müdahale yapılır, göbekte iltihap tespit edildiğinde de ilaç tedavisi başlanır.

Göbek Düşmesi veya Kayması için hangi doktora gidilir?
Konu hakkında tecrübe sahibi bir hekime muayene olunabilir.

Göbek düşmesi ameliyatı olmazsam ne olur?
Zamanla ilerler ve komplikasyona neden olur. Göbek düşmesi tedavi edilmediği takdirde ileride barsak boğulması ve çürümesine veya tıkanmasına neden olabilir.

Ameliyatta yama (mesh) koyulur mu?
Bu durum tedavi eden hekim tarafından belirlenir.

Göbek düşmesi ameliyatı nasıl oluyor?
Kısacası, tıpta “Göbek Düşmesi” diye bir şey olmadığı için bu durum için özel bir ameliyat diye bir şey yoktur. Ancak, muayene esnasında bir hastalık tespit edilirse onun için ameliyat yapılabilir.

Göbek Düşmesi korsesi nedir?
Genellikle göbek ameliyatından sonra kullanılan korsedir. Karın duvarı kaslarını destekler ve ameliyat bölgesinin zarar görmesini engeller. Kullanım süresi 2-6 aydır. Bazen ameliyat olmayan hastalar tarafından da kullanılır. Bu gibi durumlarda ise kesenin daha fazla dışarıya çıkmaması amaçlanır.

Göbek Düşmesiyle ilgili hasta Yorumları
Göbek Fıtığı
Göbek Deliği Ağrısının Nedenleri
Göbek Düşmesi’nden Korunma Yolları
GÖBEK iltihabı (Omfalit) nedir?

Kaynaklar – Op.Dr.Ertan BEYATLI, Genel Cerrahi Uzmanı, MD,PhD www.ertanbeyatli.com – Wikipedia – Göbek Düşmesi : tr.wikipedia.org/wiki/Göbek_düşmesi

Özet: Göbek düşmesi aslında hastalıktan ziyade bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın oluşumunda bir çok patoloji sorumludur. Dolayısıyla her hastanın durumu ayrıca değerlendirilmelidir. Sorumlu patolojik faktörler ise geniş bir varyasyon yelpazesi halindedir. Testlerde ve tetkiklerde normal görülen bu varyasyonlar aslında ciddi anlamda göbek ve dolaylı yoldan sistemik şikayetlere neden olur. Bu şikayetlerin, varyasyonların ve zaman sürecinde gelişen patolojinin tümüne halk dilinde “Göbek Düşmesi” tabiri kullanılır..

Hastalıklar; tıp dilinde yapılan bilimsel tanımlamalardan oldukça farklı olarak halkımız tarafından gayet anlamlı isimlerle ifade edilebiliyor. Halkımızın uzun yıllardan beri kalıcılığını korumuş o kadar güzel adlandırmaları var ki, uzman doktor meslektaşlarımız bile bazen hastalıkların tıbbi isimlerini kullanmak yerine bu isimleri tercih edebiliyor. Halk arasında bu gibi tabirlerin birçok örneği vardır bazılarının tıbbi karşılığı vardır bazıların da yoktur mesela Tavuk karası, Kuş palazı, Arpacık, Boğmaca, İnce hastalık, Gut, Karasu, beyazsu, Baloncuk, Dolama, İt dirseği, peygamber sünneti, Kurdaşen, Damar damar üstüne binmesi, Yel girmesi, Gece yanığı, Sedef, Cüzzam, Yazma, Kulunç, Kireçlenme, Fil Hastalığı, Aktutma, Şirpençe, vb..

Göbekte oluşan fıtıklara Göbek Fıtığı denir. Fıtık delikleri göbeğin her yerinde olabilir. Ortasında, altında, üstünde, yanlarda veya yukarısında. Nerede olursa olsun göbek fıtıklarına Latincede Umbilikal veya Umblikal Herni adı verilir.

Neden ve nasıl oluşur?

Nedenler şöyledir:

  • Doğumsal (Konjenital) herniler: Doğumla beraber bebeklerde oluşan umbilikal herniler.
  • Karın içi basınç artışı: Ağır kaldırmak, şişmanlık, gebelik, karnın sıkışması
  • İyatrojenik: Özellikle kapalı (laparoskopik) ameliyatlar sonrasında gelişen herniler.

Karın boşluğundaki oluşumlar (bağırsak, bağırsak zarları, omentum, vb) karın duvarındaki bir delikten dışarı çıkar (herniyasyon).

Göbek fıtığının anatomisi
Turuncu çizgi fasiadır ve herni alanında devam etmediği dikkat çekmektedir.

Karın içerisinden dışarıya doğru çıkan zara ise Fıtık kesesi denir (periton). Zamanla karın içerisindeki oluşumlar ve herni kesesi arasında ciddi yapışıklıklar oluşur ve bazı müzmin üst sindirim şikayetlerine neden olur.

Bu durum nasıl anlaşılır?

Bu hastalık çoğu zaman ağrısızdır. Şikayetlerin olduğu durumlarda ise ya hastalık ilerlemiş durumdadır veya komplikasyonlar gelişmiştir. Hastalarda şu belirtiler görülebilir:

Ağrı

Göbek kısmında ve çevresinde; özellikle bastırıldığında; ağrı ve ağırlık hissi görülebilir. Bazen ağrının yeri değişiklik gösterebilir (gezici veya gezen ağrı). Çoğu hastada ağrılar genelde göbeğin sol kısmında olur. Nadir olsa da ağrılar göbeğin sağ, üst ve altında da hissedilebilir. Bazı hastalarda ise ağrının belli bir bölgesi olmaz ve sadece belirsiz ve müphem bir sızı olur.

Şişlik

Göbek çukurunun kaybolması veya yassılaşması. Göbekte ve etrafında şişlik, ödem ve hassasiyet. Göbekte nohut veya ceviz büyüklüğünde kitle, göbeğin dışa doğru çıkması veya genişlemesi. Göbekten kötü ve pis kokulu akıntı ve/veya kan gelmesi. Sık sık geleneksel uygulamalar yapan kişilerde göbekteki şişlik ve sertlik daha yoğun bir şekilde görülür.

Şişkinlik

Göbek fıtığı gaz yapar mı? Evet boğulma durumlarında (İnkarserasyon veya strangülasyon) karında gaz şişkinliği olabilir. Karındaki basın artışı nedeniyle nefes darlığı, bel ağrısı ve ayakta dik duramama şikayetleri görülebilir.

Göbeğin kayması

Eğilirken göbekteki şişlik bir tarafa doğru kayabilir. Umbilikal herniler genelde karın ön duvarının orta hattında olur. İlerleyen durumlarda hastalar öne doğru eğildiğinde herni kesesi orta hattın sol veya sağ tarafına kayabilir. Hastalar bu bölgelerde içi su ile dolu bir kese hissedebilir.

Komplikasyon durumlarında sindirim sistemi şikayetleri de görülebilir. Örneğin; aşırı ve dayanılamaz karın ağrısı, bulantı, kusma, iştahsızlık, kabızlık, ara ara ishal ve ateş görülebilir. Ayrıca odaklanma sorunu, baş ağrısı, dikkatsizlik ve yorgunluk görülebilir. Bu durumlarda göbek kısmındaki deride de renk değişimi (morarma, kızarma) olabilir.

Tanı nasıl koyulur?

Hekimin elle yaptığı fiziki karın muayenesi esastır. Muayenenin yanı sıra Ultrason, tomografi ve MR gibi filmler de çekilebilir.

Bazen testler, tetkikler ve tahliller temiz olabilir. Röntgen, ultrason, tomografi ve MR filmleri herni kesesini ayırt edemeyebilir

Zararları ve Tehlikesi

Şikayetleri azaltmak için bu insanlar kendilerine farklı bir yaşam tarzı benimserler. Yedikleri, içtikleri, zevkleri, moral durumları, hobileri istedikleri gibi olmaz. Çözüme kavuşamayan bu rahatsızlığın gerektirdiği gibi yaşamaya başlarlar.

Bu durum tedavi edilmediği takdirde zamanla ilerler ve istenmeyen sıkıntılara yol açabilir. Örneğin:

  • Kesenin içerisine barsaklar ve omentum girebilir, bu durumda aşırı karın ağrısı ve kabızlığa neden olabilir
  • Fıtık kesesinin içerisindeki oluşumların sıkışması sonucu kanlanması bozulabilir. Bu durum barsak çürümesine yol açabilir. Bu hayati tehlikesi olan bir durumdur.
  • Zamanla tahriş edilen barsak duvarları yırtılabilir ve barsak delinmesi veya patlaması yaşanabilir.

Tedavisi var mı?

Tedavi yöntemi ameliyattır. Bunun için bir çok cerrahi yöntem vardır. Detaylı bilgi için Tıklayın

Ameliyatlar uyutularak, belden uyuşturarak veya sadece göbeği uyuşturarak yapılabilir (Genel, spinal ve lokal anestezi).

Tedavi Sonrası

Ameliyattan sonra hastalarıma genelde bazı tavsiyelerde bulunurum:

Pansuman. Yara bölgesinin temiz tutulması, pansumanların zamanında yapılması (tercihen 5 ve 10. günlerde). Ameliyat yarasının iltihaplanmaması için pansumanlarım temiz ve sağlıklı bir ortamda yapılması önemlidir.

Dikişler. Çoğu zaman emilen türde dikişler uygulanır ve ameliyattan sonra alınmasına gerek kalmaz (bkz emilen dikişler).

İlaçlar. Ameliyat sonrası verilen ilaçların düzenli ve reçetede yazıldığı gibi kullanılmasına son derece dikkat edilmesi. Verilen ilaçlar haricinde başka ilaçların kullanılmaması.

Diyet. ameliyattan sonra ilk 2-3 gün kabızlık yapmayacak şekilde gıdaların az miktarda ve tercihen sulu gıdaların tüketilmesi.

Su. Bol miktarda su içilmesi (Günlük 1.5-2 L)

Spor. Düzenli yürüyüş yapılması. En az bir aya kadar aşırı sportif aktivitelerden uzak durulması. Ameliyat bölgesinin dışarıdan gelebilecek darbelerden veya sürtünmelerden korunması.

Ağır kaldırma. Ameliyattan sonra en az 6-8 hafta ağır kaldırılmaması uygundur. Bu süre içerisinde ağır kaldırıldığında ameliyat dikişleri zarar görebilir.

Karın Göbek Korsesi. En az 1-2 ay süreyle göbek korsesinin kullanılması uygundur. Bazı hastalarda daha uzun süreler gerekebilir (örneğin obezite durumlarında, şeker hastalığı varlığında). Karın göbek korsesinin gerektiğinden fazla bir süre kullanmak da sakıncalıdır ve karın kaslarının dumura uğramasına (atrofi) neden olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular S.S.S.

Birçok hasta tarafından, gerek internet üzerinden gerekse muayene esnasında bazı ortak sorular sorulur. Bu sorulara verdiğim yanıtları bu şekilde özetleyebilirim:

Göbekte Su kesesi nedir?

Göbekte su kesesi tabiri herni kesesi anlamına gelir. Kese üç kısımdan oluşur: ağız, boyun ve gövde. Ağız ve boyun kısımları dar olan keselerde boğulma riski daha yüksektir. Halk arasında bu keseye bazen göbek düşmesi veya göbek kayması kesesi denir. Cerrahi müdahale esnasında büyük herni keseleri çıkartılır, küçük keseler ise tekrar karın boşluğuna yerleştirilir.

Safra kesesi ameliyatından sonra göbek fıtığı olur mu?

Günümüzde Safra kesesi taşları için artık kapalı safra ameliyatı (Laparoskopik Kolesistektomi) altın standart haline gelmiştir. Bu ameliyatlarda bazı aletlerin girilmesi için (örneğin endokamera, endo-dissektör, vb) karın duvarında birkaç adet delik açılır. Port yardımıyla bu aletlerle ameliyat yapılır.

Standart olarak 4 delik açılır 2 tanesi 10mm ve 2 tanesi 5mm. Bazen Göbek çukurunda bulunan 10mm’lik deliklerdeki fasya defekti ameliyattan sonra zamanla genişler ve fıtıklaşmaya neden olabilir. Buna halk dilinde Göbek Fıtığı denir ama gerçek tıbbi adı Port-yeri İnsizyonel herni‘dir çünkü kendiliğinden oluşan bir fıtık değildir.

Göbeğe bastırıldığında başka yerlerde atması neden olur?

Bilimsel olarak böyle bir durum yoktur. Özellikle zayıf insanlarda göbek kısmına bastırıldığında şah damar (abddominal aort) atımları hissedilebilir. Bu normal bir durumdur. Umbilikal herniden kaynaklanan ağrılar bu bölgeye yakın olduğundan dolayı halk arasında yanlışlıkla bu ağrıların atımlarla ilgili olduğu düşüncesi yaygındır.

Göbek fıtığı İngilizcesi nedir?

Umbilikal herni çeşitleri

Göbekte oluşan fıtıkların İngilizcesi Umbilikal Hernidir. Fıtık delikleri göbeğin üstünde (supra-umbilikal herni), altında (infra-umbilikal herni) veya göbeğin yanlarında (para-umbilikal herni) olabilir.

Göbek fıtığı Gebeliğe engel mi?

Göbek fıtığı gebeliğe engel değildir. Ancak bazı gebeliklerde göbek halkası genişler ve gevşeme yapar. Bu durum gebelik sonrası herniyasyona yol açabilir.

Göbek fıtığı kabızlık veya ishal yapar mı?

Bazı durumlarda umbilikal herni kesesinin içerisinde barsakların bir kısmı sıkışır ve aşırı intestinal peristaltizme neden olur (inkarsere veya stangüle herni). Bu durumlarda ishal ve/veya kabızlık ve karında şişkinlik görülür.

Göbek Fıtığı için hangi doktora gidilir?

Göbek Fıtığı için Genel Cerrahi uzmanına gidilir. Fıtık tanısı konmadan önce göbekteki ağrılar için dahiliye veya gastroenteroloji bölümlerine gidilebilir.

Göbek fıtığı ameliyatı olmazsam ne olur?

Herniler zamanla ilerleyen ve komplikasyona neden olan hastalıktır. Göbek Fıtığı ameliyat edilmediği takdirde ileride barsak boğulması ve çürümesine veya tıkanmasına neden olabilir (bkz Göbek Fıtığı Zararları).

Ameliyatta yama (mesh) koyulur mu?

Küçük çaplı defektlerde fasyasından otogreft şekilde Mayo Onarımı uygulanabilir. Çapı 4-5 cm ve üzerindeki fasya defektlerinde bölgeye yama (mesh) yerleştirilebilir. Daha sonra göbek deliği (umbilikus, umblikus) onarılır (umbilikoplasti, umblikoplasti). Bu ameliyatın ortalama süresi 30 dakikadır.

Yeni doğanlarda göbek fıtığı nasıl tedavi edilir?

Yeni doğan bebeklerde göbek fıtığı kendiliğinden kapanabilir bu nedenden dolayı doğumdan sonra 3-4 yıl beklemekte yarar vardır.

Göbek fıtığı korsesi nedir?

Genellikle göbek fıtıkları ameliyatından sonra kullanılan korsedir. Karın duvarı kaslarını destekler ve ameliyat bölgesinin zarar görmesini engeller. Kullanım süresi 2-6 aydır. Bazen ameliyat olmayan hastalar tarafından da kullanılır. Bu gibi durumlarda ise fıtığın daha fazla dışarıya çıkmaması amaçlanır.