Anasayfa » Deri, Tırnak, Saç » Ameliyat Dikişleri Ne Zaman alınır?

Ameliyat Dikişleri Ne Zaman alınır?

ameliyat dikişi ne zaman alınır?

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz

Ameliyat Dikişleri Alma Süreleri

 • Yüz bölgesi: 3-5 gün
 • Baş, Boyun bölgesi: 5-7 gün
 • Kol-bacak (Ekstremite): 6-10 gün
 • Eklem bölgeleri: 10-14 gün
 • Gövde (Göğüs, Karın, Sırt ve Bel) bölgesi: 6-12 gün

Örneğin:

dikişler alınabilir.


Ameliyat Dikişleri

Birçok hastanın merak ettiği ortak bir soru vardır, ameliyattan sonra dikişler alınır mı? alınıyorsa ne zaman ve nasıl alınır?


dikis_alinmasi22

Unutmayın !!!

Makalede yazılanlara uyulduğu takdirde dikiş alma işlemi Ağrısız, Basit, Kısa ve risksiz bir işlemdir. Bu yazıda ameliyatlarda atılan dikişler hakkında bilgi vermeye çalışacağım.


Yara; deride veya bir başka organda doku bütünlüğünün bozulmasıdır.


Cerrahi müdahale sonrası yaranın kapatılması için atılan dikişlerin alınma süresi ise yaranın iyileşme süresi ile ilgilidir. Vücudun kanlanması daha fazla olan bölgelerdeki yara iyileşme süresi daha da hızlıdır.

Dikiş Türleri hakkında

Genel olarak cerrahi müdahalelerde atılan dikiş malzemeleri iki ana gruba ayrılır:

 • Emilen Dikişler (eriyen, Absorbable) : Bu dikiş malzemeleri atıldıktan belli bir süre sonra vücut dokuları tarafından eritilir ve emilir dolayısıyla alınması gerekmez. Örneğin: vicryl, pagesorbe, catgut..vb.
 • Emilmeyen Dikişler (erimeyen, Non-absorbable): Bu dikiş malzemeleri de adından anlaşıldığı gibi emilmez ve belli bir süre sonra vücuttan alınması gerekir. Bu süre atılan dikişlerin bölgesi, ameliyat türü ve hastanın genel durumuna göre farklılık gösterir. Örneğin yara iyileşme süreci daha uzun olan şeker hastalarında dikişler daha geç alınabilir. Dikiş örnekleri: ipek, prolen, naylon..vb.

Bazı emilmeyen dikişler ise alınmaz ve ömür boyu vücutta kalır, örneğin kanayan damarların bağlanmasında kullanılan ipek dikişler ve fıtıklarda kullanılan prolen sütürler. Klipsler emilmeyen dikiş sınıfına girer ve belli bir süre sonra alınması gerekir. Kapalı (laparoskopik) ameliyatlarda atılan metal veya naylon klipsler ise alınmaz.

Ameliyat sonrası (Postop) Cerrahi dikişlerin alınma Süreleri şöyledir

Ameliyatta Atılan Dikişler?

yara_enfeksiyonu

Ameliyatta atılan dikişler tercihen aynı merkezde ve cerrahın kontrolü altında alınması uygundur.  Dikişlerle ilgili komplikasyon, yara yeri enfeksiyonu, yara dudaklarının tam kavuşmaması vb. durumlarda dikişler daha uzun sürede alınabilir veya aşamalı olarak (atlanarak) alınır.

Dikiş alınması için kullanılan malzemeler (makas, bistüri, pens, penset vb pansuman malzemeleri) steril olmalıdır aksi takdirde yaranın iltihaplanması cerrahi bölgenin açılmasına neden olabilir.

Ameliyattan sonra pansuman ne zaman yapılmalı sorusuna şöyle cevap verebilirim: çok temiz ameliyatlarda pansuman yapılmaz (örneğin beyin ameliyatları, transplantasyon vb), temiz ameliyatlarda bir defa (örneğin guatr ameliyatı), normal ameliyatlarda 2-3 defa veya günaşırı (örneğin apandisit, kıl dönmesi), kirli ameliyatlarda ise günlük ve günde birden fazla pansuman gerekebilir (örneğin açık ve enfekte yaralar).

Ameliyat Dikişleri Nasıl Alınır
Ameliyat Dikişleri Nasıl Alınır

Yara iyileşmesi; organizmanın herhangi bir yerinde oluşmuş doku bütünlüğünün bozulmasına karşı homeostazisi yeniden oluşturmak için topyekün verdiği karmaşık bir cevaptır. Bu süreç; rejenerasyon (dokunun orijinal mimarisi yeniden oluşur) veya skar (dokunun orjinalinden farklı bir matriksle onarımıdır) oluşumuyla sonlanır.

Deri yaraları:

 1. Akut yaralar: 3-4 hafta içinde oluşmuş yaralardır. Bunlar; yanıklar-donuklar, sıyrıklar, insizyon bölgeleri.
 2. Kronik yaralar: 4-6 haftadan daha uzun süre yara devam ediyorsa kronikleşmiştir. Bunlar; bacak ülserleri (arteriyel yetmezlik, venöz yetmezlik, lenfatik yetmezlik, vaskülitik yaralar), bası ülserleri, diabetik yaralar, kanser nedenli yaralar.

Yara iyileşmesi

Yara iyileşmesinin 4 ayrı aşaması vardır:

1.Hemoraji (kanama) dönemi  2.İnflamatuar dönem  3.Proliferatif dönem  4.Remodeling dönemi

yara_iyilesmesi

İlk kanama döneminden sonra bölgede biriken trombositlerden trombüs oluşur. Bunlardan salınan growth faktörler makrofaj ve nötrofiller için kemotaktik etkilidir. Makrofaj ve nötrofiller nekrotik doku ve bakterilerin yaradan uzaklaşması için çalışır.

Yara İyileşmesi ekibinin, orkestrasının şefi Makrofajlardır. 3. Gün makrofajlardan salınan TGF-B fibroblastları yaraya çeker. Bu olayla proliferatif faz başlar. Makrofajlardan salınan growth faktörler aynı zamanda anjiogenezis ve yeni kapiller oluşumunu stimüle eder. Fibroblastlar kollagen üreterek ekstrasellüler matrikse salar bu, yara gerilimini sağlar. Remodeling yaralanmadan 2-3 hafta sonra başlar ve 1 yıla kadar sürer.

Remodeling sırasında yara gerilimi (Tensile strength) kollagen sayısında artış olmadan kollagen gerilim kuvvetinin artması ile artar. Ancak bu travma geçirmemiş kollagenin gerilim kuvvetine hiçbir zaman ulaşamaz. Tensile strength travma öncesinin ancak % 70- 80 ine ulaşabilir.

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

274 Yorum

 1. Doktor bey 3 gün önce kasımın altı yarıldı ve acil de 4 dikiş attılar dikişlerimi saldırmam gerektiğiyle ilgili bilgi vermediler çokmu geç kaldım ne durumda dikişlerim aldırmalımıyım gömülme olmuşmu

 2. hocam merhaba , kürek kemiğimin arasında ki omugam düştüğüm için kırıldı . Ameliyat oldum ve 20 adet dikiş var. pansumanları hiç aksatmadım yara durumunun iyi olduğunu söyeldi hemşire ve 10 gün oldu . Dikişleri ne zaman aldırmalıyım.

 3. Merhaba doktor, ben liposucktion ve abdominal ameliyat oldum ve önde 2 dikisimde kararma oldu, bugun 15 gun oldu ve artik o 2 dikis yara ve sari, enfeksiyon gibi sulaniyor,

  Doktor bir krem verdi ve kullaniyorum simdilik, korkmalimiyim acaba?, atesim falan yok ve yara tahminen 1,5 cm falan.

 4. Mehmet fatih

  Hocam hayırlı geceler ayak bilegimde platin vardı onları aldırdım bilegimde zımba dikisler var bunlar kaç günde alınır.

 5. hocam peki kesin alınır mı ? alınamayacak gibiyse tekrar ameliyat mı edilir ? ayrıca dikişlerin alınmaması ne gibi sorunlar çıkarır ? çok sağolun şimdiden

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir