ameliyat dikişi ne zaman alınır?

Ameliyat dikişleri ne zaman alınır?

Siz veya sevdiğiniz birisi kısa bir zamanda ameliyat olmuştur. Şuanda bu makaleyi bu yüzden okuyorsunuz — Geçmiş olsun..

Ameliyat dikişleri ne zaman alınır?

Dikiş alma işlemi — ağrısız, basit, kısa ve risksiz — bir işlemdir.

Bu yazıda ameliyatlarda atılan dikişler hakkında bilgi vereceğim.

Ameliyatlarda iki çeşit dikiş kullanılır — Emilen ve Emilmeyen Dikişler.

Emilen Dikişler kendiliğinden erir ve alınması gerekmez. Absorbable sütur olarak adlandırılır. Örneğin: vicryl, pagesorbe, catgut, PDS..vb.

Emilmeyen Dikişler erimez ve bir süre sonra alınması gerekir. Non-absorbable sütur olarak adlandırılır. Örneğin: ipek, prolen, naylon..vb.

Bazı emilmeyen dikişler ise alınmaz ve ömür boyu vücutta kalır, örneğin kanayan damarların bağlanmasında kullanılan ipek dikişler ve fıtıklarda kullanılan prolen sütürler.

vicryl
vicryl
tel zımba - stapler
tel zımba – stapler
prolen
prolen
Klipsler
klipsler
ipek
ipek

Son zamanlarda deri insizyonları için otomatik tabancayla metal deri zımbaları (tel klips) uygulanmaktadır.

Bu yöntemin avantajları ise hızlı, kolay, enfeksiyon oranı düşük ve standart bir şekilde her merkezde uygulanabilmesidir. Metal klipsler özel bir aletle sökülüp alınabilir.

Klipsler emilmeyen dikiş sınıfına girer ve belli bir süre sonra alınması gerekir. Kapalı (laparoskopik) ameliyatlarda atılan metal veya naylon klipsler ise alınmaz.

Ameliyat dikişleri kaç günde düşer?

Dikişlerin alınma zamanı yaranın iyileşme süresine bağlıdır.

Dikişler tercihen doktor kontrolü altında alınması uygundur.

Dikişlerle ilgili komplikasyon, yara yeri enfeksiyonu, yara dudaklarının tam kavuşmaması vb. durumlarda dikişler daha uzun sürede alınabilir veya aşamalı olarak (atlanarak) alınır.

Dikiş alınmazsa ne olur?

Bazı durumlarda (özellikle emilmeyen dikişlerde) dikişlerin uzun süre kalması sorunlara yol açabilir. Bu sorunlar arasında ciltte renk değişimi, iltihap ve fistül oluşumu yer alır. Çok uzun süre bekleyen dikişler yaranın içine gömülebilir veya cildin altında kalabilir. Bu dikişleri almak için bazen ufak cerrahi müdahale bile gerekebilir.

Dikiş alınması için kullanılan malzemeler (makas, bistüri, pens, penset vb pansuman malzemeleri) steril olmalıdır.

Aksi takdirde yaranın iltihaplanması cerrahi bölgenin açılmasına neden olabilir.

Genel olarak dikişlerin alınma Süreleri şöyledir

 • Yüz bölgesi: 3-5 gün
 • Baş, Boyun bölgesi: 5-7 gün
 • Kol-bacak (Ekstremite): 6-10 gün
 • Eklem bölgeleri: 10-14 gün
 • Gövde (Göğüs, Karın, Sırt ve Bel) bölgesi: 6-14 gün

Bazı ameliyatlarda dikiş alınma süreleri:

Ameliyat Dikişleri Nasıl Alınır
Ameliyat Dikişleri Nasıl Alınır

Pansumanı zamanı

yara_enfeksiyonu

Yara; deride veya bir başka organda doku bütünlüğünün bozulmasıdır.

Yara pansuman aşağıdaki sıklıkla yapılır:

 • Çok temiz ameliyatlar: pansuman yapılmaz (örneğin beyin ameliyatları, transplantasyon vb)
 • Temiz ameliyatlar: bir defa (örneğin guatr ameliyatı)
 • Normal ameliyatlar: toplamda 2-3 defa veya günaşırı (örneğin apandisit, kıl dönmesi)
 • Kirli ameliyatlar: günlük ve günde birden fazla pansuman gerekebilir (örneğin açık ve enfekte yaralar).

Su Geçirmez Pansuman — Bu pansumanlarda steril yara bezinin üzerinde yapışkan naylon mevcuttur. Böylece uygulandıktan sonra suyun yara bölgesine geçmesini engeller. Bu pansumanı kullanan hastalar rahatlıkla banyo yapabilir ve duş alabilir. Bu pansuman türleri bazı eczanelerde ve medikalllerde satılmaktadır.

Su Geçirmez Pansuman yara bandı

Yara iyileşmesi

Vücutta oluşan yaralar ya normal doku (rejenerasyon) ya da skar dokusu ile kapanır.

Yara Çeşitleri

 • Akut yaralar: <1 ay içinde oluşmuş yaralardır. Bunlar; yanıklar-donuklar, sıyrıklar, kesi bölgeleri.
 • Kronik yaralar: >1 aydan daha uzun süre yara devam ediyorsa kronikleşmiştir. Bunlar; bacak ülserleri (arteriyel yetmezlik, venöz yetmezlik, lenfatik yetmezlik, vaskülitik yaralar), bası ülserleri, diabetik yaralar, kanser nedenli yaralar.

Yara iyileşmesinin aşamaları

 1. Kanama dönemi (Hemoraji)
 2. İltihap dönemi (İnflamatuar)
 3. Çoğalma dönemi (Proliferatif)
 4. Şekillenme dönemi (Remodeling)
Yara iyileşmesinin aşamaları

İlk kanama döneminden sonra bölgede biriken trombositlerden trombüs oluşur. Bunlardan salınan growth faktörler makrofaj ve nötrofiller için kemotaktik etkilidir. Makrofaj ve nötrofiller nekrotik doku ve bakterilerin yaradan uzaklaşması için çalışır.

Yara İyileşmesi ekibinin, orkestrasının şefi Makrofajlardır.

3. Gün makrofajlardan salınan TGF-B fibroblastları yaraya çeker. Bu olayla proliferatif faz başlar. Makrofajlardan salınan growth faktörler aynı zamanda anjiogenezis ve yeni kapiller oluşumunu stimüle eder. Fibroblastlar kollagen üreterek ekstrasellüler matrikse salar bu, yara gerilimini sağlar. Remodeling yaralanmadan 2-3 hafta sonra başlar ve 1 yıla kadar sürer.

Remodeling sırasında yara gerilimi (Tensile strength) kollagen sayısında artış olmadan kollagen gerilim kuvvetinin artması ile artar. Ancak bu travma geçirmemiş kollagenin gerilim kuvvetine hiçbir zaman ulaşamaz. Tensile strength travma öncesinin ancak % 70- 80 ine ulaşabilir.

“Ameliyat dikişleri ne zaman alınır?” üzerine 15 yorum

 1. Ben kıl dönmesi ameliyatı oldum 1 ay oluyor iltihap ve dikişlerimden 1 tanesi açılma yaptı doktor rif ampul verip yara kapanana kadar dikişlerin alınmıycak dedi ne yapmam gerekiyor 1 aydır alınmaması beni çok tedirgin ediyor

  Cevapla
 2. I simply want to state I am novice to blog and really enjoyed you’re site . Most likely I’m want to bookmark your website. You certainly feature excellent posts. Thanks a lot for revealing your blog website.

  Cevapla
 3. Midem delindi ve doktorum 9.gün sonra tikiş leri alacam dedi ve tanıdık dokdor arkadaşımı aradım sakın aldırma dedi 14.gün müş süresi bu esnada zıbba teli kullanıldı ve hocam bugün dokdorumu bekler ken üşüttüm bir öksürük başladı dikiş lerim batlayacak sandım aldır mış olsam inanın batlar dı şimdi den teşekürler hocam

  Cevapla

Yorum yapın

error: © ertanbeyatli.com