Anasayfa » Deri, Tırnak, Saç » Ameliyat Dikişleri Ne Zaman alınır?

Ameliyat Dikişleri Ne Zaman alınır?

ameliyat dikişi ne zaman alınır?

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Ameliyat Dikişleri Alma Süreleri

 • Yüz bölgesi: 3-5 gün
 • Baş, Boyun bölgesi: 5-7 gün
 • Kol-bacak (Ekstremite): 6-10 gün
 • Eklem bölgeleri: 10-14 gün
 • Gövde (Göğüs, Karın, Sırt ve Bel) bölgesi: 6-12 gün

Örneğin:

dikişler alınabilir.


Ameliyat Dikişleri

Birçok hastanın merak ettiği ortak bir soru vardır, ameliyattan sonra dikişler alınır mı? alınıyorsa ne zaman ve nasıl alınır?


dikis_alinmasi22

Unutmayın !!!

Makalede yazılanlara uyulduğu takdirde dikiş alma işlemi Ağrısız, Basit, Kısa ve risksiz bir işlemdir. Bu yazıda ameliyatlarda atılan dikişler hakkında bilgi vermeye çalışacağım.


Yara; deride veya bir başka organda doku bütünlüğünün bozulmasıdır.


Cerrahi müdahale sonrası yaranın kapatılması için atılan dikişlerin alınma süresi ise yaranın iyileşme süresi ile ilgilidir. Vücudun kanlanması daha fazla olan bölgelerdeki yara iyileşme süresi daha da hızlıdır.

Dikiş Türleri hakkında

Genel olarak cerrahi müdahalelerde atılan dikiş malzemeleri iki ana gruba ayrılır:

 • Emilen Dikişler (eriyen, Absorbable) : Bu dikiş malzemeleri atıldıktan belli bir süre sonra vücut dokuları tarafından eritilir ve emilir dolayısıyla alınması gerekmez. Örneğin: vicryl, pagesorbe, catgut..vb.
 • Emilmeyen Dikişler (erimeyen, Non-absorbable): Bu dikiş malzemeleri de adından anlaşıldığı gibi emilmez ve belli bir süre sonra vücuttan alınması gerekir. Bu süre atılan dikişlerin bölgesi, ameliyat türü ve hastanın genel durumuna göre farklılık gösterir. Örneğin yara iyileşme süreci daha uzun olan şeker hastalarında dikişler daha geç alınabilir. Dikiş örnekleri: ipek, prolen, naylon..vb.

Bazı emilmeyen dikişler ise alınmaz ve ömür boyu vücutta kalır, örneğin kanayan damarların bağlanmasında kullanılan ipek dikişler ve fıtıklarda kullanılan prolen sütürler. Klipsler emilmeyen dikiş sınıfına girer ve belli bir süre sonra alınması gerekir. Kapalı (laparoskopik) ameliyatlarda atılan metal veya naylon klipsler ise alınmaz.

Ameliyat sonrası (Postop) Cerrahi dikişlerin alınma Süreleri şöyledir

Ameliyatta Atılan Dikişler?

yara_enfeksiyonu

Ameliyatta atılan dikişler tercihen aynı merkezde ve cerrahın kontrolü altında alınması uygundur.  Dikişlerle ilgili komplikasyon, yara yeri enfeksiyonu, yara dudaklarının tam kavuşmaması vb. durumlarda dikişler daha uzun sürede alınabilir veya aşamalı olarak (atlanarak) alınır.

Dikiş alınması için kullanılan malzemeler (makas, bistüri, pens, penset vb pansuman malzemeleri) steril olmalıdır aksi takdirde yaranın iltihaplanması cerrahi bölgenin açılmasına neden olabilir.

Ameliyattan sonra pansuman ne zaman yapılmalı sorusuna şöyle cevap verebilirim: çok temiz ameliyatlarda pansuman yapılmaz (örneğin beyin ameliyatları, transplantasyon vb), temiz ameliyatlarda bir defa (örneğin guatr ameliyatı), normal ameliyatlarda 2-3 defa veya günaşırı (örneğin apandisit, kıl dönmesi), kirli ameliyatlarda ise günlük ve günde birden fazla pansuman gerekebilir (örneğin açık ve enfekte yaralar).

Ameliyat Dikişleri Nasıl Alınır
Ameliyat Dikişleri Nasıl Alınır

Yara iyileşmesi; organizmanın herhangi bir yerinde oluşmuş doku bütünlüğünün bozulmasına karşı homeostazisi yeniden oluşturmak için topyekün verdiği karmaşık bir cevaptır. Bu süreç; rejenerasyon (dokunun orijinal mimarisi yeniden oluşur) veya skar (dokunun orjinalinden farklı bir matriksle onarımıdır) oluşumuyla sonlanır.

Deri yaraları:

 1. Akut yaralar: 3-4 hafta içinde oluşmuş yaralardır. Bunlar; yanıklar-donuklar, sıyrıklar, insizyon bölgeleri.
 2. Kronik yaralar: 4-6 haftadan daha uzun süre yara devam ediyorsa kronikleşmiştir. Bunlar; bacak ülserleri (arteriyel yetmezlik, venöz yetmezlik, lenfatik yetmezlik, vaskülitik yaralar), bası ülserleri, diabetik yaralar, kanser nedenli yaralar.

Yara iyileşmesi

Yara iyileşmesinin 4 ayrı aşaması vardır:

1.Hemoraji (kanama) dönemi  2.İnflamatuar dönem  3.Proliferatif dönem  4.Remodeling dönemi

yara_iyilesmesi

İlk kanama döneminden sonra bölgede biriken trombositlerden trombüs oluşur. Bunlardan salınan growth faktörler makrofaj ve nötrofiller için kemotaktik etkilidir. Makrofaj ve nötrofiller nekrotik doku ve bakterilerin yaradan uzaklaşması için çalışır.

Yara İyileşmesi ekibinin, orkestrasının şefi Makrofajlardır. 3. Gün makrofajlardan salınan TGF-B fibroblastları yaraya çeker. Bu olayla proliferatif faz başlar. Makrofajlardan salınan growth faktörler aynı zamanda anjiogenezis ve yeni kapiller oluşumunu stimüle eder. Fibroblastlar kollagen üreterek ekstrasellüler matrikse salar bu, yara gerilimini sağlar. Remodeling yaralanmadan 2-3 hafta sonra başlar ve 1 yıla kadar sürer.

Remodeling sırasında yara gerilimi (Tensile strength) kollagen sayısında artış olmadan kollagen gerilim kuvvetinin artması ile artar. Ancak bu travma geçirmemiş kollagenin gerilim kuvvetine hiçbir zaman ulaşamaz. Tensile strength travma öncesinin ancak % 70- 80 ine ulaşabilir.

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

276 Yorum

 1. Dün apandis amelyatı oldum dikiş ne zaman alınır hicam

 2. Doktor bey 3 gün önce kasımın altı yarıldı ve acil de 4 dikiş attılar dikişlerimi saldırmam gerektiğiyle ilgili bilgi vermediler çokmu geç kaldım ne durumda dikişlerim aldırmalımıyım gömülme olmuşmu

 3. hocam merhaba , kürek kemiğimin arasında ki omugam düştüğüm için kırıldı . Ameliyat oldum ve 20 adet dikiş var. pansumanları hiç aksatmadım yara durumunun iyi olduğunu söyeldi hemşire ve 10 gün oldu . Dikişleri ne zaman aldırmalıyım.

 4. Merhaba doktor, ben liposucktion ve abdominal ameliyat oldum ve önde 2 dikisimde kararma oldu, bugun 15 gun oldu ve artik o 2 dikis yara ve sari, enfeksiyon gibi sulaniyor,

  Doktor bir krem verdi ve kullaniyorum simdilik, korkmalimiyim acaba?, atesim falan yok ve yara tahminen 1,5 cm falan.

 5. Mehmet fatih

  Hocam hayırlı geceler ayak bilegimde platin vardı onları aldırdım bilegimde zımba dikisler var bunlar kaç günde alınır.

 6. hocam peki kesin alınır mı ? alınamayacak gibiyse tekrar ameliyat mı edilir ? ayrıca dikişlerin alınmaması ne gibi sorunlar çıkarır ? çok sağolun şimdiden

 7. hocam ben 2 hafta önce apandis ameliyatı oldum ama dikişleri aldırmaya bazı sebeplerden dolayı gidemedim. dikişler içeri girmiş gibi alınırken sıkıntı olur mu ?

 8. Meraba doktor bey ben kil donmesinden genital bolge ile bacak arasinda ameliyat oldum ve kuyruk sokumumdan ameliyat oldum önde 3 dikis var arkada 8 dikis var 12 gun sonra dikisleri alalim dedi doktor 1 ameliyattan 1 hafta sonra dren vardi arkada takılı onu cikartti ve arkasi sarılı öndeki sargiyi cikardi buna gerek yok dedi ama ordaki dikislerde kaniyor damla damla esofmanima leke yapmış neden olabilir ?

  Bide dikisleri aldirirken acir mi ?

 9. Merhaba 7 gün önce gobegimden kist gibi bir sey aldirdim yaklasik 3 cmlik kesip tel dikis attılar bana 10 gün sonra gelin dediler ama ben yarın aldırmak istiyorum . Fotoğraftan bakarak sizce bir terslik var mi ya da 2 gun önceden aldirsam sorun olur mu?

 10. Merhaba, 5 gün önce düştüm ve yanağıma gözlük girdi ve 4-5 dikiş atıldı yarın da aldırmamı söyledi acildeki doktor sizce kaynamışmıdır yaram dikişler alındıktan sonra açılma olur mu çok korkuyorum.

 11. Samsun Medicana da

 12. Merhaba hocam arkadaşım havuz da başını vurdu anlının ortasın dan sağ şakağına kadar yarıldı 20 cm lik bi açık oldu dikiş ile kapatıldı doktor damarların da kesildiğini ama sorun olmayacağını söyledi bu yara ortalama ne zaman kapanir ve alın bölgesin de iz kalmaması için ne önerirsiniz

 13. merhaba dün banyoda ayağım kaydı makinenin üstüne ağız üstü düştüm dişlerimin üstündeki damağım yırtıldı emilen 3 dikiş atıldı tam tavşan dişlerin üstüne ön dudağım botokslu gibi çokşişti alt dudağımda aynı şekilde konuşamıyorum suyu bile pipetle içiyorum ne zaman düzelir dikişler ne zaman gider ve dudağım düzelir mi sizce dudaklarım normalde çok inceydi ama dün olanlardan sonra 10 kat büyüdü botokslu gibi çok kötü gözüküyor 10 gün sonrada eski haline dönmemesinden korkuyorum

 14. Merhaba doktor bey benim 15 gün önce rahimimi aldılar,dikişler içerde,ne kadar sürede iyileşir çok acıyor hala 🙁

 15. Hocam bu bölgede kızarıklık ve ağrı dikiş bölgesi ve kesik bölgesinde kırmız ağrı var hocam mikrop veya enfeksiyon yani iltap olduğundan korkuyorum 13 ile 15 günde arasi dikişleri aldirabilirsin dedi ama ben 18 20 gun oldu bundan dolayi olmasin mi mikrop veya iltap olur mu

 16. Hocam eşim bağırsak düğümlenmesi sonucu açık ameliyat şimdi oldu

  Daha önce 7 ay önce by paslı tüp mide ameliyatı oldu

  By pas yapılan inçe bağırsak delinme üzereymiş bu ameliyatta Doktor kesip tekrar dikiş atmış

  Bu açık cerrahi müdahalenin bıçak yarası dikişi kaç günde iyileşir

  Kaynar

  Kaç gün sonra dikişi aldırmamız gerekir

 17. Merhabalar hocam tırnak batması ameliyatı oldum ortapedi bolumunden dikisli parmağm kac gunde alınması lazım

 18. Merhaba hocam 8 gün önce LK safra kesesi kapalı ameliyat ile alındı dikişlerim için gittim on gün sonra çağırdılar herhangi bir sorun olur mu kaşıntı var göbek deliği altının fotoğraf ı ekledim

 19. 21agustos 2017 de ameliyat oldum tırnağın batan yerini aldılar ve 1 tane dikiş attılar 5 gün oldu dikişi ne zaman aldırıyım

 20. Merhaba,benim oğlum 2 gün önce saç derinin üstünden bir ben aldırdı,bu gün 3 gün, ağrı kesici kulandığı halde ağrı geçmiyor,bu normal mı?

 21. Hocam merhaba bana ayağımın altından dikiş atıllar acilde 15 gün sonra almaya gideceğim hocam korkuyorum aldırırrken acırmı

 22. Hocam dikişleri acil de hastanede yaptılar tekrar çıkarmak için acil e mi gitmek gerekiyor

 23. Merhaba ,

  Vulva bx yapıldı.

  Vulva dış dudaklarda 3 adet farklı yerde (her biri 3er dikiş)

  Ve makat her iki yanında dikiş var(sayısını anlayamadım ve doktor bu bölge açılabilir dedi , her ikisi de hafif yarık şeklinde kaynıyor).Bu farklı iki bölge dikişi kaç günde alınır

  Makat kenarındaki dikişleri doktor tekrar dikmelimiydi?

  Biri yarım cm yarık şeklinde diğeri 1 cm kadar var.

  Iplikler gözüme kalın geldi:(

  Alınırken ki acı kaç günde gitmemize bağlı?

  ALLAH razı olsun.

 24. merhaba, üst çene genişletme ameliyatı oldum ağzımdaki dikişin(üst dudağımın altında) 10 gün sonra alınması gerektiği söylendi bi kaç sebepten dolayı 13 gün sonra aldıracağım sorun olur mu?

 25. Hocam pek görünmemekle birlikte fotoğraf budur.

 26. Hocam merhabalar şubat ayında elimi bıçak kesmişti sol el yüzük parmağımın hemen altına 2 dikiş bunun da hemen altında devam eden kesiğin el ayası kısmına 4 dikiş atılmıştı. Dikişler 15 gün sonra alındı fakat alındığı günden bu güne elimde yara izi boyunca ip gibi sürekli gerilen bir doku oluştu. Bu gerginlik çok rahatsız edici hocam elimi tam anlamıyla kullanamıyor gibiyim. Bu düzelebilir mi nasıl düzelebilir. Teşekkür ederim hocam

 27. Hocam merhaba bugün pansumada gittim ve dikislerimin 15 veya 20 günde alinacagini soylediler. Verilen gün sayilari normalmidir ? Dikisler alindiktan sonra herhangi harekette veya zorlama bir sıkıntı olabilirmi ?

 28. Dikislerim tahminen ne zaman alinir ve iz kalirmi ? Kalmamasi icin onerilen krem varmi?

 29. Hocam merhaba benim ayak bileğinde kırık meydana geldi ve ameliyat oldum

  Dikişler alındıktan daha kaç güne kadar pansuman yapmam gerekli acaba ?

 30. Merhabalar, hocam. 10 gün önce kafamda bulunan doğum lekesinin bir kısmını aldırdım. Fakat dikişli bölge çok gergin duruyor. Yüzümde hareket olduğu zaman(gülmek gibi) zorlandığını hissediyorum. Bir sorun olur mu acaba? Bir de doktorum hafif bir açılma olduğu için dikişleri çarşamba günü alacağını ve bugün duş alabileceğimi söyledi. Sizin öneriniz nedir? Teşekkür ederim

  • Dikişi bu çarşamba günü aldırdım. Doktorum herhangi bir şey söylemedi. Şuan ki halinin fotoğrafını atıyorum. Doktorumla görüşmeye gitmeli miyim sizce? Sorun olur mu yarada?

 31. Merhaba 17 temmuzda sol kolumda damar kesikligi yuzunden dirsege kadar ameliyat sonrası dikiş atıldı ne zaman alınır ?

 32. Hocam Merhabalar çarşamba günü yağ bezesi aldırdım ensemden gizli dikiş atıldı bugün 4.gün bandajları çıkarttırdım. Ameliyat izini azaltmak için contractubex gibi bi ilacı kaç gün sonra kullansam daha iyidir?

 33. ENGİN ÇAĞIR

  Hocam merhaba.26.062017 tarihinde sol ayak 1.parmaktan ateşli silah yaralanmasından dolayı ameliyat oldum.dkislerim halen duruyor.6tanesini kendim aldım doktor kalsın demişti.daha ne kadar kalmalı bu dikişler.tesekkur ederim

 34. Hocam Almanya'da kolumdan estetik ameliyatı oldum dikişlerimi Türkiye'de alsam sorun olur mu ?

 35. Hocam 07/10/2017 tarihinde hemoroyit ameliyatı oldum dikisler kendi kendine atıyor ve diskilamadan sonra biraz ağrım ve yanma oluyor oturma banyosu yapıyorum birde kaşıntı oluyor çok az birşey ne zaman iylesir sizce iyileşme süresi kaç gündü ben madenciyim kacgun raporu lu kalmam gerekir

 36. Hocam oglum 20 gun once inmemis testis ameliyati oldu. Karinda yapilan kesi yapistirma ancak yestiste 6 dikis var. Bunlardan ikisi dusmus, digerleri duruyor. Acaba alinmasi gerekirmi yosa onlarda kendiliginden duser mi?

 37. Hocam merhabalar 37 gün önce varköz ameliyat tan dolayı dikişlerim hala mevcut düşmedin 3-4 gündür dışarıda kalan düğüm noktası deriden uzaklaştı sanki dışarı çıkıyor gibi Normal bir durummu teşekkür ederim Kolay gelsin.

 38. hocam ben dikişimi başka bir hastanede attırdım köpek ısırmıştı sadece1dikiş vardı şimdi lise seçmek için başka yere gidecem orda sağlık ocağıda veya hastanedealdırsam olurmu sıkıntı çıkarmı

 39. Hocam ben 10 gün önce göğüsten ameliyat oldum drenaj ipliklerini aldırmaya gittiğimde iltihap kapmış diyip almadılar yarın doktora göstericem , sizce nasıl alırlar iltihabı akıtıp mı alırlar yani çok büyük bir problem değildir değil mi

 40. Hocam 7gün önce beyin ameliyatı oldum ve dikiş atıldı.şimdi dikişlerim kurudu ve alınacak.çok acıtırmı? Ve akıntı olurmu?

 41. öncelikle merhaba ben melike 20 gün önce ameliyat oldum kıkırdak kayması vardı (nazal septum deviasyonu) deniliyor ve benim dikişlerin hala duruyor sizce eriyenmi yoksa erimeyenmi olduğunu nasıl anları doktoruma sormayı unuttum ve burnunda acayip kabuklanma oluyor ne kadar temizlesemde yinede oluyor dikis iplerim şuan sanki boşlukta gibi hafif sallanıyor sizce alınır mı yoksa alinmazmi ., şimdiden tesekkur ederim …

 42. Kolunda pilatin var 2 yıl oldu düştüğümde takılmıştı şimdi çıkartacam içinde vida kalma riski varmıdır ve platini aldırdıktan sonra hastanede kalmama gerek varmıdır ?

 43. hocam ben 16 gün önce nazal septum deviasyonu ameliyatı oldum ve bir tane dikisim var galiba çok kabuk bağlıyor ve dikiş yerindeki iplik sürekli kabuklaniyor ben temizliyorum ama yine ayni doktorum dikislerimi almadı. laylonumsu sert ve ince siyah yada lacivert renkli bir iplik ne zaman düşer öğrenebilir miyim

 44. Hocam benim kalin bagirsaga kursun geldi karnimida goğsumden asagi kadar kestiler disina metal dikis atildi onlar alindi simdide icerdeki dikisin uclari var ve birinin alti şismiß gibi bunlar eriyenmi yoksa cekiceklermi 1 aydan fazla oldu cekmediler.

 45. Hocam ben bas parmagim kestim makinayla tirnak ortadan ince kesildi bi uste kedik olfu tirnaga 2 dikis uste 1 dikis atti 4 gun oldu atali dikiss ipi mavi sefaf eriyen cins herhalde kendilinden atior dediler bide suya girebilirmiyin 4 gun oldu kapanmistir herhalde yaralar bugunde pansumana gidicegim resmini atarim burda size

 46. merhaba yüzümde ben vardı alındı 1 tane dikiş var acaba ne zaman alır 2 gün oldu suanda

 47. Merhabalar hocam, annem mart ayının son haftasında plastik cerrah tarafından memedeki kistlerini aldırıp, aynı zamanda meme küçültme operasyonu oldu. Dikişleri 2 hafta sonra alındı. sonrasında T bölgesinin birleşen alt kısmında açılmalar oluştu iki memede de ve 2. operasyonla kapatma işlemi oldu tabi aynı zamanda meme altı komple dikiliyor baştan. anneme hiç bir iş vs yaptırmıyoruz. sadece dinleniyor ve pansumanlarını yapıyoruz sporcu sütyenini takıyor. dikişler iki hafta sonra tekrar alınıyor ve yaralar tekrar açılıyor T bölgesi üçgen şeklinde açık yara haline geliyor dr. rif kullanmamızı önermişti kapanır dedi fakat işe yaramadı. ve dr tekrar gittğimizde kapatmamız gerekiyor dedi ve bizzz yine operasyon geçirdik 3 ayda 3 işlem gördük dikişler sebebiyle. Annemin yapısı gereği geç iyileşen bir dokusu var, sigarayı azalttı şuan hastanede tam 1 hafta oldu 3. işlem yapılalı. Ameliyattan bir gün sonra tabucu olduk.

  Bu seferde 3. gün yaradan kan gelince dr a haber verdik. cuma günü yatış yaptık dr gözleminde olmak için, ağrı kesici ve damardan antibiyotik tedavisine başladılar. 4 gündür tedavi alıyor fakat ne kan duruyor nede yara kapanıyor. Sağ meme de aynı T birleşiminde aktif sızıntılı kanamamız var. Kanın geldiği yerde açılma oluşmaya başlıyor yine, dikişlerimiz duruyor fakat kan yüzünden o kısım kurumaya fırsat bile bulamıyor tekrar açılıcak diye çok korkuyoruz. Psikolojimiz bozulu artık ailecek. Artık dr ada güvenimizi kaybetmeye başladık biz ne yapmalıyız, teşekkür ederim şimdiden. fotograf şu an olmadıgı için atamıyorum ama göndericem size teşekkür ederim…

 48. Meraba ben apandisit ameliyatı oldum dikiş var mavi iple dikilmiş alınmadı gerekiyor mu acaba kendisi atar mı vücut teşekkürler…

 49. Ben basur hemoroid amaliyati oldum yillardan beri var. Suan agrilardan tuvalete gidip 30 dk bkliyorum bise yok ruh halim degisme surecinde basur varken akol tuketi ise haddin fazla idi 1 gun 5 70 raki 2 eksira icyigimi bilirim suan ise durumum cok farkli bu hastalik herseyden daha kotu emin ola bilirsiniz verilen ilaclar yedigim serumlar bacasi kesilmiyor bazen agrilar ama kurtulun degisi fark ediceksiniz dikislerim cikmadi bu hastalik kisaca hayati. Mi sikti donus yapiyorum simdilerde

 50. Hocam 22 gun once kil donmesi ameliyati oldum.dikislerim alindi fkat acik yer var.cabuk kapanmasi icin ne yapmaliyim cevresini tenturdiyotla temizleyip gazli bez koyuyorum uzerine.birde ust taraftaki deri kaybolacak mi acaba

 51. Merhabalar bende 15 gun once tirnak cekmesi ameliyati oldum doktor degilde hasta yatan polikliniginde ki bilgi islemci bana 15 gun sonra dikisler alincak dedi ve kabinde de alabilecegimi soyledi fakat ben korkuyorum sizce hastaneye gidip mi almaliyim dikisi yda eriyen dikisse almasam kendi erir mi acaba

 52. 10 gün önce ameliyat oldum. Doktorum dikislerin 10 gün icinde kendi kendine eriyecegini söyledi. Ancak dikiş duruyor. Bir de yaranın üstünde kırmızı kabukumsu bir hat var. Bunu baticonla temizlesem bir zararı olur mu? Iz kalmaması için ne yapmalıyım.

 53. Merhaba tirnak batmasi dolayisiyla kucuk operasyon gecirdim ve tek dikis var bu dikis alinmali mi doktorum dikisi aldirmaya gel demedi ve bende sormadim ne yapilmali iyilesme suresinde

 54. Kolostomi kapatılması ameliyatı sonrası 15 gün oldu henüz dikişler alınmadı ve sızısı artmaya başladı

 55. Hocam burnuma emilebilen dikiş atıldı iz kalmaması icin aldirmalimiyim yoksa kendisi mi erimeli ve kaç günde iyileşme gerceklesir

 56. Hayırlı ramazanlar hocam 23 gün önce ayağımın altından bi kist alındı õnce siil demişti doktor sonrasïnda kist olabilir dedi sonuç bekliyorum patolojiden ancak sorum 15 günlükken dikişlerim başka biyerde alındı alınırken dikiş yerlerinden su çıktı sağlık ocağı doktoru normal dedi biraz açıldı acıma yok ama üzerine basmıyorum iyileşirmi tekrar dikiş gerekirmi 3 dikişim vardı

 57. Alper tunga aktalay

  Sayın hocam iki hafta önce kaza sonucu sağ ayağında kesikler oluştu bilek hizasında iki yerde yaklaşık toplamda 20 25 dikiş atıldı bugün itibariyle 16 gün oldu pansuman yapılıyor pansuman yapan personel 1 hafta daha kalsın öyle dikşllerini alalım diyor geç dikiş alınmasının bir zararı olurmu sizce

 58. Hocam merhaba ben wipple oldugumu soylemistim bir aylik hamileyim suan yalniz hba1c degerim 5.9 cikti kan degerim dusuk ve demir eksikligimde var bu bana ne gibi zararlar verir

 59. Hocam ameliyattan 15 gün sonra dikişlerimi aldırdım diğer taraftaki kapandı ama bu taraftakini alan kişi iyi alamadı acılma var batticon sürüyorum kapanır mı yara hocam kan akıyor içinden sürekli :/

 60. Hocam pankreas bas kisminda tumor vardi belign onu aldilar yirmi yedi yasindayim

 61. Hocam ben bir bucuk yil once wipple oldum suan bir aylik hamileyim dikislerim de her hangi bir acilma olurmu cok korkuyorum

 62. Hocam merhabalar, gövde bölgemde her 2 tarafta 2 küçük dikiş var, doktor estetik dikiş atıldı dikişler alınmayacak dedi ama neredeyse 1 ay oldu hala iyileşmedi ve her iki dikişin üzerinde sanki dikişin uç kısmında dikiş ipi çıkıyor gibi. Estetik dikişte bu mümkün mü? Ya da me yapabilirim

  • Hocam fotoğraf yükleyemede sorun yaşadım , mail gönderme imkanım var mı acaba ? Size ulaşabileceğim bir mail adresi?

 63. Hocam elimi cam kestide bu dikişlerin alınma zamanı gelmiş mi acaba?

 64. Mehmet Cantosun

  jel veya krem ismi verebilirmisininiz etkili olan hangisi

 65. Hocam kolumu maket bıcağı kesti 5 dikiş attılar olay olalı 6 gün oldu dikiş ne zamn alınır

 66. Hocam orta parmak imin üstü alt. Bilek ve kolunda toplam 8 tane dikiş var bugün alındı hepsi tendon larda sıkıntı yokmuş hocam yarada iltihab var 1. Tanesinde 2 defa daha kontrol e gidicem gecmezse ilaç vericekmis baktığımda dudaklar birlesmemisti 12 gün oldu hocam sıkıntı varmıdır lutfen cevap verin saygılar

 67. İyi günler hocam benim oğlum 2 yaşında omuriilk ameliyatı oldu 6 ay önce . 3 ay öncede dikis yeri sisti ve emar çekildi deri altı iltihabi olduğu şöyledi ve kese temiLigi yapıldı .. şimdi 1 aydirda 2 dikiş yerinde apse topliuo sivilce kadar ve orası patladığında 2 defadir dikiş ipliği geliyo bu sizce normal mi bu diri. Nekadar devam eder şimdiden teşekkürler

 68. Hocam 5 gun önce elimi cama vurmamdan dolayı, serçe parmak üstü, elimin üstü, ve kolumun iç tarafı olmak üzere 17 dikiş atıldı. Acildeki doktor 8 gun sonra aldırabilirsiniz dikişleri dedi. Pansuman için özel hastaneye gittiğimde ise 10 gun sonra dedi. Kafam karıştı. Birde hocam röntgen fln çekildi hiç bir sıkıntı gözükmüyor dediler. Ama yüzük parmagimda ve orta parmagimda yanma hissi ve kemikte ağrı var tam bukemiyorum elimi. 5nci gun oldu ve elimin ustu ve parmaklarim hala şiş. Darbeden dolayimidir yoksa başka bi sorunmudur. Teşekkürler şimdiden hocam

 69. Hocam benim köpeğim ayağımı kaptı bi kaç yerinden ısırdı sağ ayağımın üstündeki derimin birazı parçalandığı için dikiş atılmadan önce küçük bir parça kesildi. Serçe parmağımla orta parmağımın hizasının 3 parmak aşağısı kadarına 4 dikiş atıldı. Bir de baş parmağımın hizasının dört parmak kadar altında ayağımın hafif eğim aldığı yerde 1 dikişim var. Ancak olaydan itibaren 5 gün geçmesine rağmen ayağımı kesinlikle tam basamıyorum. Yana doğru basabildiğim çok nadir zamanda da acı çekiyorum ve derim geriliyor. O yüzden çoğu zaman sekerek gitmek zorunda kalıyorum ve bunun yaparken ayak kaslarımı kullanamadığımdan sanki dikiş atıldığı yerden ayağım kopacak gibi hissediyorum. O yüzden ayağımı hafif tabanı sol tarafa bakıcak şekilde sekmek zorunda kalıyorum. Sizce dikişlerim alındıktan sonra düzgünce yere basabilir miyim? Derimin gerilimi azalır mı?

 70. Hocam 2 yaşındaki kızımın alnı yarıldı ve acilde 2 dikiş attılar.pazartesi 10 gün olacak hangi bölüme muayene ettirmeliyim

 71. Merhaba Hocam
  Kizim 3 yasinda mobilyanin kosesine burnunu carpti ve 3 dikis atildi yeni aldirdik dikisleri iz kalmamasi icin ne onerirsiniz ? Dikislerden kac gun sonra krem yada gunes koruyucu surmeye baslanmali.iyi gunler

 72. Ayağımı cam kestiğinden dolayı dikiş atıldı 5 gündür basamıyorum dikiş alınmadan önce basabilirmiyim 5-6 tane dişi var ilginiz için teşekkür ederim

 73. Hocam tibia parçalı kırık ameliyatı oldum 2 tane platin takıldı 27 tane dikiş atıldı şuan yarım alçıda ne Zaman yavaş yavaş basmaya başlarım

 74. hocam 1 sene önce pankreas ameliyatı oldum hiç sorun yaşamadım ama dikişin alt kısmında tel batması gibi acı başladı.dikişim açılmış olabilirmi

 75. Hocam ben burnumdan ameliyat oldum boğazim ve başim ağriyor atesimde var ne yapmaliyimt

 76. Apandisit ameliyatı oldum ama karnımda yaranın olduğu yerde birsürü ufak kesimlerle bant var dikişin üstünde mi bu bantlar ne diye konulmuş anlamadım hocam ve kaç gün sonra aldırmam gerekir dikişleri

 77. İyi günler hocam köprücük kemiğinden ameliyat oldum bu gün 11.gün yanma hissi oluyor hocam bununla ilgili bir bilgi alabilirmiyim birde hocam dikisler ne zaman alinir

 78. hocam bas parmagım şiştı uc kısmı flan

 79. Hocam yuzumde ben vardı aldırdım estetik dikiş attılar bir ay oldu hala kızarıklık ve gergınlık oldugunu hıssedıyorum contractubex dıye bi krem verdi doktorum onu kullanıyrum nasıl gecer normal midir

  • Hocam benimde sol.uyluk kemiğinin uzerinde 3 cm ben vardiEstetik cerrahi servisinde ameliyat oldum.dikisliyim. 4 tane guvenlk dikisi attim dedi.doktorum.bacagima iz.kalmasin.diye su da degdirmedim. iyilessin hemen diye 1haftadr uzerine basmiyorm artik basabilir miyim dikislerimi 3 gun sonra aldracagim. Lutfen yardimci olun

  • Hocam köprücük kemiğinden ameliyat oldum bugün 11.gün çok yanma hissi oluyor bununla ilgili bir bilgi alabilirmiyim hocam birde dikisler ne zaman alinir

 80. hocam sırtımda yağ bezesi vardı onu aldırdım 3 gün oldu ameliyat yeri açık olsa sorun olurmu. 4 dikiş var

 81. M. Handan EREL

  İyi akşamlar…7 ay önce safra kesesi ameliyatı oldum. Sıkıntım yok. Dış dikişler de iyi sorun çıkrmadı. Yanlız hala iç taraftan karnıma sigorta teli gibi birşeyler batıyor sanki 🙂 Komik gelecek belki ama böyle bir şey olabilir mi?

 82. hocam sol bas parmagım bırıncı bogum ekın ordan pıston sıkıştı ve koptu tırnak fln pert dıkış atıldı ve şişkınlık oldu 1 afta oldu ama bıraz kasını var ve kan

 83. Hocam geçen cuma miyom ameliyatı oldum. Dikiş yerim temiz. Ama biraz önce o bölgede yanma hissi başladı. Ne yapmalıyım.

 84. Oğuzcan KARAKUŞ

  hocam ağzımın iç tarafına 1 gün önce dikiş atıldı.Dikiş ipleri daha bugünden itibaren etin içinden çıkmaya başladı bu bana bir sıkıntı yaratır mı?

 85. Hocam yüzümden ben aldirdim yaklasik 10 gün önce dikişler alındı daha sonra kabuk bagladi ve dün kabuğu kaldirirken altından dikis ipi cikti ne yapmam gerek eriyen dikiş midir bu herhangi bi yerde aldirabilirmiyim

 86. kıl dönmesi ameliyatı oldum tovalete cıkmaya kurkuyodum 7 gunde cıktım fazla ıkınmadan dıkış acılmış olabilirmı

 87. Dimentos Mimo

  Hocam. Benim yüzüme iki dikiş atıldı fakat bana gelip gelmememi söylemediler. Bu iplerin eriyip erimediğini nasıl anlayabilirim?

 88. doktor bey merhaba, benim 5 gün önce yüzümden iki ben alındı ve sayfanın en üstte yer alan resimdeki a şıkkındaki gibi dikiş atıldı 7.gün gel alalım dediler dikişi .bazı sitelerde yüzden 4.gün alınmalı dikişler diyor iz kalmaması için acaba ben 3 gün fazla bekletiyorum da haberim mi yok eğer öyleyse yarın hemen yüzümdeki dikişleri aldırmalı mıyım? kesi yerleri kabuk tuttu sizce ne yapmalıyım beklemeli mi aldırmalı mıyım?

  • plastik cerrahi doktoru aldı benlerimi içerden yapılan dikişin yüzde daha çok iz bırakabildiğini söyledi ve normal dikiş attı 7. gün alındı dikişlerim umarım iz kalmaz… teşekkürler

 89. Hocam merhaba ayak serçe parmağın yanındaki parmağın yan tarafından 3 gün önce nasır aldım ufak bi operasyon geçirdim çok ufak bi yer ama 8 dikiş atmışlar dikişler alınana kadar ayağımı yüksekte tutmam gerektiğini söylediler fakat haftaya nişanım var . size sorum dikişler kaç gün sonra çıkar? Ve dikişler alındıktan sonra normal yaşantımdaki gibi hemen yürüyebilirmiyim?

 90. Hocam merhaba
  1 ay önce Boyun Fıtığı ameliyatı oldum yaranın dışında dikiş yoktu fakat 2 gün önce yaranın kenarından mavi bir ip çıktı tutup çekeyim mi bilemiyorum hocam bu ipin orda ne işi var yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler

 91. Halil Harmanci

  Hocam Merhaba.6 Nisan da kıl dönmesi ameliyatı oldum.1 haftadır düzenli olarak pansumanımı yaptırdım.Bugün pansuman yaparken dikişlerde beyaz birşeyler oluştuğunu gördük.Bunun sebebi nedir?

 92. Hocam mrb ben yağ bezesi aldırdım anlımdaydı dün aldırdım bugün şişme yaptı we pansumana ne zman gitmem gerekir yardımcı olursanız sewinirim

 93. şule turgut

  ing oldugğu içimn doğrulama mesajını anlayamadım

 94. şule turgut

  sayın hocam diz protezi ameliyatı oldum 21 gün sonra iki aşamalı dikişlerm alındı 4 dikiş kaynamadı yeni dikiş atıldı şimdi birinden akıntı-doku suyu gibi-geliyor ne yapayım batikonla pansuman yapıyorum.saygılar.

 95. Hocam merhaba, burnumun yan tarafında ben vardı. ameliyatla aldıktan sonra dikişlerin bir hafta sonra alınması gerekir dedi doktor. Ancak dikişler kendiliğinden düştü. Aradan iki ay geçti, şimdi kızarıklık oluştu o bölgede. Dikiş deri altında kaldı gibi bir korkum var. Kalmış olabilir mi? Rahatsız oluyorum. Tekrar ameliyat olmak istemiyorum.

 96. Merhaba nevüs ekaizyonundan 1 hfta sonra dikişlerim alındı. 1. Ayım sona erdi ve cilt altından bi dikiş belirdi onu da bugün aldırdım. Fazla iz kaldı bun bağlı olabilir mi.

 97. Hocam diliş max kaç gün durabilir 25 gün dursa hangi sıkıntıları yaşayabilirim parmaga dikiş atıldı eklem yerine

  • Peki hocam bişey daha sorcam dikiş şu an tam 5 gündür var gemi ile sefere cıkıcam ve 20 gün sürücek benim korkum gemide ya dikişi alamazlarsa büğün aldırıcaktım yara tekrardan açılabilir dediler eklem yerinden oldugundan dolayı iltihapta kapabilir dediler sizce ne yapmalıyım cok kararsızım riske gitip dikişleri aldırıyom mı

 98. Mustafa Acar

  Selamun aleykum hocam gectigimiz Persembe gunu ameliyat oldum hersey cok guzeldi ama bi arastirma yaptim disik izi belli olan benim izi olemi kalacak ve yanagimin birindeki bende bugun bi kanama oldu dikisler belli oluyordu artik olmuyor ustu kanadi Kabul bagladi cenemdeki ben ne durumda hic bilmiyorum pazartesi bi krem Verdi pazartesinden itibaren sur dedi acaba surersem tekrar kanama yaparmi cok korkmaya basladim

 99. Hocam oncelikle kolay gelsin ben tirnak batmasi sonucu 40 gun once ameliyat oldum batan kismi ortopedi doktorum ameliyat ile batan yatagi temizledi yanliz hocan yara kapandi enfeksiyon yok 25 gun antibiyotik tedavisi gordum ve ayakda agrilar var sebebi ne olabilir doktorum hersey normal diyor ama agrilar gecmedi tesekkurler

 100. Meryem Özçelik

  Kalcam kırıldı 15+5+2=27 zimba dikisim var bacagimda bunun izleri gecermi ameliyattan kaç gün sonra alıncak ve açık mı? Şoktayim bu devirde neden böyle bir yöntem seçer doktorlar algilayamiyorum

 101. Hocam dedem bel fıtığı ameliyatı oldu.15gun sonra dikisler alindi.ameliyat bolgesinin ennust kısmı açık gibi doku tam kaynasmamamis bide ufak bir ip parcasi (mavi renkli)icerde kaldi.Sorun olur mu

 102. Hocam 3 gün önce Apandisit ameliyatı geçirdim. (patlamamıştı) Apandisit ameliyatı sonrası, pansuman yaptırırken, dikişin alınacağını söylediler, alınırken acı olur mu?

 103. Bu dikisim hocam

  • Ateş yok hocam ameliyat sonrası şu an ses kısıklığı yaşıyorum ona bağlı ameliyattan bu yana zaman zaman nefes darlığı yaşıyorum hastanede 5 gün yattım çıktığımda şişlik yoktu 2 gündür belirginleşti 1 kaç damlada sarı şu geldi dikişten şiş olan kısım dikişin alt üst kısmı extra ağrım yok kullandığım ilaç levotiron 100 duocit kullandım bitti hocam zor bir ameliyat atlattım hocam yoğun bakımda kaldım bu şişlik için tekrar ameliyat mı olunur hocam çok korkuyorum ilginiz için hocam çook Teşekkürler

 104. Hocam 8 gün önce 2. Guatr ameliyatını oldum 4 gün hastanede yattım çıkarken sargımı çıkardılar dikiş alınmasına gerek olmadığını soylediler dikiş bölgemde şişlik var korkuyorum beni aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler

 105. serhat toktamis

  Hocam ben geçen cuma bel fitigi ameliyati oldum belimde metal zimba olduğunu söyledi esim zaten sirt bolgem çok sert. Dikisler alinirken harhangi bir ağrı olurmu

 106. Hocam. 5 gün önce kıl dönmesi ameliyatı oldum 6 dikiş atıldı 2 gün arayla pansuman oldum pazartsi bugun duş alıp doktoruma gittim herşey güzel dedi ama evde dikişler bu şekilde patladı aynı gün sizce normsl mi dikiş yerlerim her pozisyonda acımaya başladı

 107. Hocam merhabalar 09.02.16 tarihinde karidakis flep yöntemi ile ameliyat oldum 15 cmlik kesi mevcut işte 15.02.16 pansumana gittiğimde yaranın 4/3 lük kısmının açıldığını söyledi hergün pansuman Yapalım dedi. 19.02.16 tarihinde vertikal matris sutur attı enfeksiyonum olmadığı için. Atarken alttaki grefin açılmadığını çok güzel olduğunu söyledi şimdi dikkat ediyorum ama açılma ihtimali varmıdır yinede.
  Teşekkürler

 108. ben cuma günü yanağımdaki beni aldırdım büyük bir bendi derinden alındı ve 5 gün sonra dikişlerin alıncak dedi bana erken geldi 5 gün sanki yoksa yeterli süremi ?

 109. Hocam bir kaza sonucu ayak bileğin kırıldi talciyla tedavinin 6 8 ay surecegi ameliyatla 3 ayda iyilesecegimi belirtiler su anda ameliyatla ayağıma platin takıldı.doktorun dikişlerin iyileşme suresini ve alınma zmn söylemedi bu tur ameliyatlarda iyileşme suresi ve dikişlerin alınma zamanı nedir?simdilden tesekkur ederim .iyi günler hocam

 110. Cerrahi yontemle benlerimi aldirdim.dikisler c.tesi alindi ama birinde kabariklik var ve bu beni dikisten daha cok üzüyor.sizce nedir sebebi ve gecer mi?

 111. Muhammed Asım

  Hocam tırnak batması vardı.Ameliyat oldum,tırnak kökü kazındı 3 tn. Dikiş atıldı. 13. Gün gittim ve dikişleri aldırdım.Aslında sabah gittim aldım dedi ama eve gidince fark ettim ki dikişler duruyor.Dün akşam gittim kalanları da aldırdım.Pansuman yaptırdım ve az önce bandajı çıkardım. O bölge de fark ederseniz beyaz bir şey var ve tırnak kökünün kazandığı alt tarafta da küçük bir şişlik var.Acı,sızlama vs. Bir şey yok fakat yine de böyle bir şey var ve fena derece de moralimi bozuyor.Aca enfeksiyon mu kaptı? Eğer oyle bir sey olduyza tedavisi nasıl olir? Yarın doktorla bizzat da görüşeceğim fakat ön bilgi alsam iyi olur.Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

 112. Diz ameliyatı sonucu böyşe dikil atıldı bu tür dikişler nasıl alınır ve alınırken acıtır mı

 113. Hocam merhaba, kıl dönmesi ameliyatından sonra dikisler alındı ve bir hafta, on gün gibi bir süre gecti aradan. Su an dikis ipi kaldigini (mavi ip) farkettim. Kendiliginden atilir mi? Atilmazsa aldirmam gerekli midir? Cok tesekkur ederim.

 114. Hocam merhaba, kıl dönmesi ameliyatı geçirdim. Dikisler alındı. 1 hafta, on günlük bir zaman gecti, simdi farkettim ki mavi bir dikis ipinin ucu disarida duruyor. Zamanla cikar mi? Cikmazsa problem yaratir mi?

 115. Hocam 3 gün önce kıl dönmesi ameliyatı oldum. 4 cmlik alan kesilip deri kaldırılmış ve oradan iltihaplı kısım ve kist çıkarılmış. Daha sonra 4 tane dikiş derinin üstüne atılıp alt kısımdan açık bırakılmış. Az önce 30 derece bir açıya yakınlıkta sol bacağımı yanlişlıkla kaldırdım. Dikişlerim açılmamıştır dimi?

 116. hocam 1 hafta önce yüzüme gelen cam parçası sonucu hemen alt dudağımın altı yarıldı. Sonuç olarak 3 dikiş atıldı ve 1 hafta sonra dikişler alındı. Şuan dikişlerin alındığı bölgeyi oynattığımda sanki bir çekme durumu söz konusu gibi. Bilhakis yemek vs yerken ağzımı açınca sanki o kızım geriliyor.. Acaba dikişlerden dolayı geçici bir şey midir?

  • Hocam ben 5 gün önce kıl dönmesinden ameliyat oldum 3 tane dikiş var 6 7 gün sonra dikişler alınacak ama alınmadan dışarı çıkabilirmiyim acaba ? Sorun olur mu yani?

 117. Hocam bundan 1 ay önce klavikula kemigim kırıldıgı için ameliyat oldum bunlara su deymesinde bi sakınca varmıdır ?

 118. Hocam iyi günler. 20 gün önce benim de kaşıma dikiş atıldı. İki dikiş de iç tarafına atıldı. İç taraftaki dikişler kendi eriyen dikişler mi yoksa vücudun kendiliğinden dışarıya attığı dikiş ipliklerinden mi bilmiyorum? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Kaşımın ortasında ipliğin küçük bir ucu görünüyor.

 119. Hocam 27 ocakta tırnak yatağı revizyonu oldum iki dikişim var doktorum 15 gün sonra kontrol dedi fakat 15 gün sonra hastanede yok ben de 14 gün sonra olarak yarın gideceğim dikiş ve yaranın durumunu fotoğraf olarak ekliyorum sizce yarın dikişlerim alınır mı ve 10. sınıf öğrencisiyim yarın alınırsa perşembe günü ayakkabı giyip okula gidebilir miyim?Teşekkür ederim şimdiden

 120. Hocam hayırlı akşamlar…
  3 gün önce alın bölgemi yaşamış olduğum kaza sonucu yardım. Şuan doktor krem falan verdi iz kalmaması için. Yaramda alnımı oynatınca sanki hafif bir kabuk bağlaması var gibi? Herhangi bir problem var mı yoksa normal mi? Dikişleri 7.günde alacağını söyledi doktor.

  • Hocam hayırlı akşamlar. 20 gün önce benim de kaşıma dikiş atıldı. İki dikiş de iç tarafına atıldı. İç taraftaki dikişler kendi eriyen dikişler mi yoksa vücudun kendiliğinden dışarıya attığı dikiş ipliklerinden mi bilmiyorum? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Kaşımın ortasında ipliğin küçük bir ucu görünüyor.

 121. Hocam dikiş aldırdıktan sonra nelere dikkat etmek gerekiyor??karnımda oldugu için hareket ederken falan yaranın tekrar açılması gibi bi durum olur mu??yarada herhangi bi sorun görüyormusunuz?çok teşekkürler.

 122. Peki Zaman Zaman seton sıkılırken acı yaşarmıyım ilk kez böyle birşey yaşadım ve çok korkuyorum da bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

 123. Sn : Hocam Kafa derialtı yağ kisti lokal olarak aldırdım,3 gün banyo yapmamamı dikişleri 2 hafta sonra kendileri yoğun olduğu istediğim yerde aldırabileceğim söylendi.Ayrıca alınan kist patoloji incelemeye verdim.Sorum pansuman yapmalımıyım.(söylenmedi).?Dikişleri başka yerde aldırsam sorun olurmu?tşk.

 124. hocam tekrardan ben 🙂 öncelikle vermiş olduğunuz cevaplarla aydınlattığınız için çok sağolun. son bir soru daha sormak istiyorum; doktorum bana işlemden 3 gün sonra bantları çıkar deyip, fucidin adlı bir antibiyotik krem verdi ve sabah akşam sür dedi. şimdi ben işe giderken dikişlerin üstünü bantlamadan antibiyotiği sürüp gitsem bir sıkıntı olur mu (mikrop kapma vs)? bir de duş almam gerekiyor ve maalesef dikişler üst dudak ve boyun çizgimde olduğu için su değme ihtimali yüksek. duş alırsam herhangi bır sıkıntı olur mu? bugün 72 saat doldu. teşekkürler 🙂

 125. Merhaba hocam ben perianal fistül ameliyatı oldum seton uygulaması yapıldı Çarşamba günü ameliyat gerçekleşti acaba dikişlerim ne Zaman alınır? Alınana kadar nelere dikkat etmeliyim ve pansuman sürekli olmalı mı ?

 126. hocam ben 05.02.2015 tarihinde yüzümdeki ve boynumdaki beni aldırdım. Şuan kanama yok. Dikişlerin durumu da aşağıdaki gibi. Sizce herhangi bir aksilik var mı dikişlerimde? İltihaplanma falan sözkonusu değil değil mi?

 127. Merhaba hocam 05.02.2015 tarihinde yani bugün boynumdaki ve dudağımın hemen üstündeki 2 adet beni aldırdım. Dikişlenen bölge beyaz bantla kapatıldı. Şuan işlemin üstünden 7-8 saat geçti ve bantta kan lekeleri gözüküyor. Ayrıca hafif kanama olduğunu hissedebiliyorum ama ara ara oluyor. Sizce normal midir? Doktor bana 3 güne kadar bantları açma dediği için bantları açıp göremiyorum da. Dudağımın üstüdeki dikiş bu şekilde;

 128. Mesut sağır

  Hocam kasık fıtığı ameliyatı oldum Alınan parçanın büyük olduğunu ve dikişlerin 15 Gün sonra alınabileceği Söylendi . 15 gün içinde zorlanılırsa dikişler atabilirmi ?

 129. Hocam ben tam bir hafta önce alnımdan ben aldırdım her gün pansuman yapıldı dün de dikişler alındı yalnız bugün dikişler açıldı baya kanadı Hemen devlet hastanesine acile gittim doktor tekrar pansuman yapıp tekrar dikiş atılmaya gerek duyulmadığını ve açılan bölgenin kendi kendine kapanacağını söyledi ve yaranın üstüne tekrar bant yapıştırdı. Bu durumda ne yapmalıyım? Yaranın kapanmamasından Ve şimdi daha da çok iz kalcak diye çok korkuyorum

 130. Hocam ben aldırma ameliyatı sonrası,dikişli bölgeye pansuman yaptıktan sonra bandajla kapatmalımıyız?bandaj yapmazsak mikrop kapma söz konusu olur mu?tesekkürler.

  • Hocam dikişlerimin bugün 10.günü oldu,yara iyileşmesine bağlı olarak yarın artık dikişlerimi aldırabilirmiyim?Herhangi bi sorun görüyormusunuz dikişlerle ilgili biraz daha beklemelimiyim yoksa?şimdiden teşekkürler.

 131. Hocam merhaba
  ben yılbaşında bağırsak ameliyatı oldum.6 gun önce zımba dikişlerim alındı fakat resimdeki gibi kesiğin bir bölümünde tarif edemediğim birşeyoluştu.bu nedir ? dikişler alındıktan sonra oluştugu için kesik yerimi açılma yapıyo acaba ?

 132. Hocam foto bu. Kız çocuğu oldugu için iz konusunda daha da endiseleniyor ebeveynler.

 133. Hocam ben 2 gün önce alnımın ortasındaki nohut büyüklüğündeki benimi aldırdım plastik cerrah aldı ve dikiş attı. Dikişleri ne zaman aldırmalıyım?

 134. Hocam merhaba yüzümdeki benleri aldırdım daha sonra dikiş atıldı, dikişlerim geçen hafta pazartesi alındı ama içinden beyaz dikiş çıktı bir milim kadar kendiliğinden düşer mi yoksa aldırmam mı gerekiyor yüzümde olduğu için iz kalmasından korkuyorum doktora gidip tekrar oynatmak istemiyorum sizce ne yapmalıyım?

 135. hocam iyi günler bugun tırnak batması ameliyatımın 13.günü dikişleri aldırdım sizce ne zaman su değebilir banyo yapabilirim tırnaktaki dikiş biraz kanadı alınınca birde hala tam olarak üstüne basarak yürüyemiyorum ne zaman yürüyebilirim ve ne zaman ayakkabı giyebilirim

  • teşekkür ederim..tam olarak üstüne basıp yürüyemiyorum hala sizce kaçıncı gün yürümeye ve ayakkabı giymeye başlayabilirim

 136. hocam merhabalar, kızım 3.5 yaşında sol gözünün hemen altı elmacık kemiği üstü düştü ve yarıldı,plastik cerrah tarafından dikiş atıldı. dikişleri aldırmamız için bize 1 hafta dendi ama 1 hafta uzun mu ne zaman aldıralım ve yine plastik cerraha mı aldıralım.

 137. Gamze yılmaz

  Merhabalar bende 18 gün önce kapalı rinoplasti oldum burnum da dikişler duruyor ve hala burnuma dokunamıyorum acaba dikişleri aldırmaya gitmem gerekiyormuydu doktoruma tekrar ulaşamıyorum da bilgilendirirseniz sevinirim

 138. Merhabalar perşembe günü karnımdan 2 tane ben aldırdım,doktorum 20 gün sonra dikişlerimin alınacağını söyledi.Misina ipi gibi bir ip var dikişlerde estetik dikiş olduğunu söyledi.20 gün bana biraz uzun geldi çok uzun kalırsa iz kalma gibi bi sonuç olur mu?

  • Hocam tesekkürler..merak ettiğim bu misina gibi iplikler alıncak dimi?estetik dikiş oldugunu söyledi doktorum emilen dikiş mi alıncak mı ısrarla 20 gün dedi.yardımcı olursanız cok sevinirim.

 139. Sercan Pamuk

  Merhabalar dün gömülü yirmilik diş ameliyatı geçirim, doktorun dediğine göre çok zor geçen bir ameliyatmış ağzımda 6 dikiş varmış ve on gün sonra alınacakmış. Yapmam gereken belirli bir bakım var mıdır? Esneme vb. bir durumda dikişlerimde ufak bir kanama oluyor 10 gün sonra alınacakmış, ağız içinden alınma işlemi çok zor olur mu? Baktığımda o bölge fazlaca mor duruyor bu bir sorun mudur yoksa yapılan işlemin bir sonucu mudur? Cevabınız için şimdiden teşekkürler…

 140. burcu 24 yasindayim

  merhaba Dikisimin turu nedir ve cok sizlama yapiyor kendiliginden de dusmuyor.Suan alablemiyim cimbizla yada enfeksiyon mu kapar.
  .ve morardi normal mi? Ayagimdan platin cikarildi.cevabinizi bekleyecegim https://www.ertanbeyatli.com/wp-content/uploads/20

  • burcu 24 yasindayim istanbul

   Beyaz misune ipligi gibi dikisler diken gibi batiyor beni cok rahatsiz ediyor.Bu dikislerin adi nedir cok tesekkur ederim cevap verdiginiz icin.

 141. Emel/23/Antalya/T&uu

  Merhabalar. 1hafta önce estetik için kulak ameliyatı geçirdim. Dikişler hala duruyor. Duş almamın bi sakıncası olur mu. Yardımcı olursanız sevinirim.

 142. Aysun .27. Erzurum.

  Hocam bn mart ayında baş parmağında kist vardı. Ameliyat oldum mart ayında. 10 ay geçti ancak dikiş yerlerine dokunulduğunda çok szi var ve ameliyat öncesi şikayetleri m devm ediyor anck mr incelemesinde kist oluşmamış yeniden. Sınır uçları zarar görmüş olabilir dedi Dr. Ve mr raporunda ödem var dedi. Hangisi ağrı ck verr ve dikişlerin neden agriyor hala

 143. ankara/elif/43

  Ben 25 aralıkta sol gogsumun üstündeki yağ neşesini yaklaşık 6cm çapında aldırdım şimdi ceviz büyüklüğünde bir şişlik oluştu doktor antibiyotik verdi yaklaşık 3 ay sonra geçer dedi beni rahatsız ediyor nasıl gecirebilirim hocam https://www.ertanbeyatli.com/wp-content/uploads/20

 144. ALİ EMRE/İSTANBUL/

  HOCAM MERHABA BEN İSTANBUL BAKIRKÖYDEN EMRE, GEÇEN HAFTA PERŞEMBE KARIN AĞRISI ŞİKAYETİMLE ACİLE GİTTİM. DOKTOR KAN İDRAR VE ULTRASON İSTEDİ. BİR ŞEY ÇIKMADI DAHA SONRA RÖNTGEN VE TOMOGRAFİ İSTEDİ. TOMOGRAFİDE APADİST ÇIKTI VE DİREK AMELİYAT DEDİ. O GECE AMELİYATA GECE 1DE GİRDİM SABAH 4 BUÇUK GİBİ ÇIKTIM. ZOR BİR AMELİYAT OLDUĞUNU APADİSTİN KARACİĞERE DOLANDIĞINI SÖYLEMİŞ DOKTOR KISACASI ARAŞTIRDIM APANDİST AMELİYATI BU KADAR UZUN SÜRMÜYORMUŞ VE RESİMDE GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ BENİM KESİĞİM FAZLA BÜYÜK GELDİ BANA BU CUMA BİR HAFTA OLUCAK DİKİŞLERİ ALDIRMAYA GİDİCEM SİZDE FİKİRLERİNİZİ SÖYLERMİSİNİZ. KAFAM KARIŞIK BU YARANIN ÇABUK İYİLEŞMESİ İÇİN NE YAPABİLİRİM. AĞRILARIM HALA VAR. CEVAP BEKLİYORUM. TEŞEKKÜRLER https://www.ertanbeyatli.com/wp-content/uploads/20

 145. Umut/20/konya/t&uuml

  Merhabalar . 7 ay once apandisit ameliyati oldum . Temmuz ayinin basinda. 15 gun sonra doktora gittim dikisleri aldirmaya . Genel cerrah doktorum ameliyattaydi baska doktorda bakti . 5 6 gun sonra aldir biraz daha kalsin dedi. Sehir disina cikacagimi bildirdim. Bekliyeyim mi dedim . Sikinti olmaz . Herhangi bir saglik kurulusunda aldirin dedi . Bende ozel bi hastanede . Bir hemsireye aldirdim . 2 ay sonra dikis yerinde. Ameliyat ipligi yavas yavass cikti . Ve belli bir zaman sonra düştü kendiliginden. Suan 7 ay gecti . Hala ara ara kaşıntı ve cok nadiren kasilmalar oluyor . Bugunde baktim . Yine ip cikiyor . Suan memleketten uzagim . Doktoruma uzagim . Ameliyat yerinde hala dikis var. Yavas yavas cikiyor. . Ne yapmam lazim tedirginim . Yardimci olurmusunuz .

 146. Fatma Gul Bayazit

  Merhaba ben aralik ayinin 28inde ayak bas parmagimda kemik buyumesi sebebiyle amaliyat oldum ve kemigi aldirdim ocak ayinin 7sinde doktora gittim iznli oldugu icin 12sinde tekrar gdicem ve parmagimda dikis oldugu icin doktor gormeden aldirmak istemedim sizce 15 gun kadar dikisin kalmasi bir sorun yaratir mi pansuman yapmya gunluk devam ediyorum yardimci olursaniz cook sevinirim tesekkurler.

 147. Hocam aralik 25 te kulak arkasi kesilerek bi operasyon gecirdim ve dikis atilsi erimeyenlerden iyilesmismidir ne zaman dikislerimi aldirmaliyim arz ederim

 148. Erhan şenol 21

  10 gün önce kaza yaptım ve sağ koluna iki dikiş atıldı bu dikiş kaç gün sonra alınmalı ve suya temas ettirilmeli….

 149. Merhaba hocam 6. Gün önce ayak bileğimin yakın bir yerinde kesik oldu ve 7 tane dikis atildi vu surec icerisinde hic banyo yapmadim sorum su. Yara kapanmismidir ve banyo yapilabilirmi.

 150. Merhaba hocam. 12 gun once kafama 2 adet tel zimba dikis atildi. Hastaneye gidip sokme durumumuz yoktur. Evde kendi imkanlarimizla cikarabilmemiz icin yardimci olursaniz cok memnun kalirim. Simdiden cok tesekkur ediyorum. Allah razi olsun.

 151. Gülşah Nur

  Ben 28.12.2015te apandisit ameliyatı oldum. 2. Pansuman bugün yapıldı sanki dikişlerim batıyor gibi birsey hissediyorum. Otururken canım hafiften olsa acıyor evin içinde gezinmem sakıncalı mi?

 152. Emel/27/Adana/Türkiye

  Yüzdeki bir dikiş alındıktan sonra tamamen kaynaşmış olurmu t bölgesinde üzerinde sivelce çıkıyor ve sıkıyorum hep bu sorun teşkil eder mi 6 ay oldu

 153. Sag yuzuk parmagima dikis atilmisti dikisler alindi kesik birlesti vs ama altinda sert bi zemin kaldi sebebi nedir?

 154. Çok teşekkürler hocam bende kıl dönmesi ameliyatı oldum dikişler açıldı ama hissizlik vardı korkuyordum bir daha hiç düzelmeyecek diye. Kolay gelsin..

 155. 31.10.2015 tarihinde apandisit ameliyati oldum Hocam dikisleri nezaman aldirmam gerekir . 5 adet dikis var.

 156. Hocam gecen hafta göğüs altından kalp ameliyatı oldum iki dikişim var biri sag meme altımda diğeri sağ kasığımda çok aci veriyorlar bu süreç ne zamana kadar sürer?

 157. Hocam 29/09 da laparoskopik myom ameliyatı oldum. Dikişimin ne tür olduğunu sormayı unuttum. Alınması gerekiyor mu? Ne zaman yara kapanır acaba? Islanmasında bir sakınca var mıdır? Teşekkür ederim…

 158. Hocam iyi günler geçen hafta pazartesi apandist ameliyatı oldum estetik dikiş var banyo yapmamda sakınca var mıdır

 159. Engin Kılıçarslan

  kafanın üst bölgesine yatay şekilde 7 dikiş atıldı. 12 gün sonra dikişler alındı. aşırı yağlı saçlarım var ne zaman yıkamaya başlayabilirim? teşekkürler

 160. Hocam iyi gunler bnm kafama pazar gunu iki tane tel zimba atildi kucuk yaralar vardi dus alsam sakincasi olurmu dun pansuman yaptilar onlara sormayi unutmusum …

 161. Çok teşekkür ederim. Kolay gelsin

 162. benlerini aldırdım ve yüdemde çeşitli yerde dikiş var ortalama ne zaman geçer

 163. slm hocam ben gecen hafta ayagımı gestim doktara gittim 3 dikiş atıldı dikiş atılan yerse topuk kısmı yara derinligi 0,3 ml üzerinden 6 gün gecti denize girsem bişey olurmu teşekürler

 164. Fırat Türkiye Diyarbakır.

  Hocam Sünnet derisinden bir Parça aldırdım. 8 gün dikişler yavaş yavaş atıyor ama yarım cm kadar bir Açıklık var. Kendi kendine iyileşir mi ? Bir merhem kullanmam gerek var mı?

 165. Doğukan/Türkiye/İstanbul

  Ben ayak bileğimden bir ameliyat geçirdim geçirdiğim ameliyatta kalça kemiğimden kemik kazıyıp o kazınan kemiği bileğime eklediler karnımın sağ alt köşesinde dikişler var bu dikişler 4 gündür dürüyo(4gün önce ameliyata girdim).
  Ne zaman dikişler alınır?
  Yara ne zaman düzelmeye başlar?

 166. Eyup Etik / Turkiye / Bingöl

  Merhaba hocam ben 24 gun once ayagim kaldirim tasiyla arabanin kapisinim arasinda kaldi . Buyuk bir kan kaybi yasadim . ayagimda 12 taneye yakin dikis var diger tarafinda ise kemik kirilmis . doktor fazla kemik kirilmadigi icin yuruyebilirsin demisti dikisleri aldiktan sonra 5 gun once dikisleri aldim , yurumemde sakinca var mi bidaha o dikisler patlamaz degil mi ?

 167. Merhaba kızım skalyozdan ameliyat oldu buğün tam 15 gün oldu doktor dikişlerin ne zaman alınıcagını söylemedi ne zaman alınması gerek bide dikişler alınınca ne zaman banyo yapabilir teşekkürler

 168. Seyfettin Karabulut

  S.A hocam 30.07.2015 tarihinde ayak tabanımı kesirdim ve 6 dikiş attılar.Dikişleri 9.08.2015 tarihinde aldırdım anca aldırdıktan sonra biraz açılır gibi oldu ama şuanda çoğu kapandı azı kaldı.
  Tekrardan açılır korkusuyla hala üzerine basmadım.Basmamda bir sakınca olurmu,çorap giyebilirmiyim,ayakkabı giyip üzerine baskı uygulasam birşey olurmu son olarakta suyla temas ettire bilrimiyim.Bunalrın hiç birini yapamzsam eğer kaçgündaha beklemem gerekli.Şimdiden çok Teşekkür ederim sağolun.

 169. lm hocam ben gecen hafta cuma gunu bikini bolgemden 1cmlik kil donmesi aldirdim dikis ipleri disarda ve cok sert toplam 3 dikisim var ama doktor bana su gün gel aliyim demedi birde pasuman yapmıyorum artik gerekli mi sargi bezinin batikonuna gecen acik renkli bir akinti oluyor dikis yerlerinden acaba mikrop mu kaptirdim

 170. hocam parmagımda kücük bir kitle vardı ameliyat oldum dikiş attılar ve 15 güne aldılar dikiş yeri hala açık ne kadr sürede kapanır ve iz kalmaması için ne yapabiklirim teşekkürler

 171. Hocam parmagimin ic kisminin eklem yerine fincan batmisti doktora gittim yapistirdilar 3 ay gecti yara kapandi ama parmagimi hissetmiyorum aci falan cekmiyorum yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekkurler

 172. Mucahit / Türkiye/ Artvin

  Hocam merhabalar. Ben mide delinmesi ameliyatı geçirdim. Midemde hafiften yine ağrılar oluyor bir sakıncası var mı ? Ayrıca içten dikiş attılar karnıma o erir mi yoksa alcaklar mı? Böbreklerimdede ağrılar oluyor bazen onda bir problem var mı ?

 173. Hocam birde dikişleri aldirdiktan sonra ayağımı suya deydire bilirmiyim birde dikisler alindiktan sonra üzerine basabilirmiyim yaranin tekrar acilma gibi bir olasılığı olurmu

 174. Nurten / Türkiye / Istanbul

  iyi günler hocam bi sorum olacakti 3 yil once bel fitigindan ameliyat oldum son zamanlarda dikislerimde agri hissetmeye basladm ve resimde goruldugu gibi dikiste morarma var sizce problem nedir simdiden tesekkurler http://i.hizliresim.com/5kmZm5.jpg

 175. Merhaba hocam; ben ocak ayının 21 inde açık safra kesesi ameliyatı oldum. Şuan bir öncek zamana göre çok rahatım yediğim seyler rahatsız etmiyor ancak türk kahvesi alıskanlıgım var gunde 1 tane ıcıyorum. bır hafta önce safra kesemin bulunduğu bölümde bir kasılma hissettim tetikleyen şeyler nelerdir? Günde bır tane kahve rahatsız verırmı? tesekkurler

 176. Hocam Bİ de açık ameliyat oldugumdan karnımda 19 dikiş vardı dikişerim kapandı ama iz buyuk ve derin. hamilelikde bu yaranın içinin iyileşmeme olasılıği olabılırmı yani hamılelıkde karnım buyumesı sonucu genlesecek olan derinin bana ve bebege sorunu olurmu tesekkurler

 177. Hocam denizde yüzerken ayağımı kestirdim ve altı dikiş atıldı dikisler 30.07.2015 tarihinde atıldı kaçgün sonra aldirmaliyim ve aldirdiktan sonra ayakkabi giyebilirmiyim giyemessemde nasıl bir sistem uygulamalıyim şimdidem teşekürler.

 178. Mer haba hocam benim dikiş lerim alındı kol ekleminden ama kolumu duz duruyor kapatamı yorumun yaradan dolayı oluyor ilesirmi

 179. musa/turkiye/kayseri

  Hocam orta parmağında 7 dikiş vardı bugün aldırdım kenarında biraz açık var ne yapmalıyım bir de iç kısmında siyah leke var bu nedir geçicimizdir şimdiden teşekkürler

 180. Hocam meraba benim dikişlerim alındı önceden sarılıydı şimdi açık biraz şişlik ve morarma var bunun nedeni nedir

 181. Hocam bişey daha sorucaktım ben bu süreçte hep topuğuma basarak yürümüştüm şuanda bacağım aşağı doğru durduğunda hareket ettirmediğimde ameliyat olduğum ayağım dizin biraz altından itibaren morarıyor bunun sebebi nedir?

 182. rabia/Türkiye/a

  Hocam bir de dikişler uzun sure kalırsa izi derin olur dediler sizce bu doğru mu?

 183. rabia/Türkiye/a

  Doktor bey yüzümde yanak ve bıyık bölgesinden ben aldırdım tam 5 gün oldu yarın dikişleri aldırmaya gideceğim ama bıyık bölgesindeki şişmiş biraz iltihap kapmış.Bu durumda dikişleri alınabilir mi? Dikişler mavi bir iple atılmış.Şimdiden teşekkürler.

 184. serdar polat kocaeli

  Hocam kas yarılması sonucu 3 dikiş atıldı erimeyen türden misina ila yapıldı üzerinden 15 gün geçti sanırım geciktik sıkıntı olurmu merak ettik teşekkürler

 185. Hocam meraba koluma dikiş atıldı baya derindi toplamda 14 tane dışta 54tanede içte dikiş var ve herhangi bir iltahaplama vb şeyler yok bu gün 14.gün 2gün sonra dikişler alınacakmış sizce alırmalımıyım

 186. hocam ben ayağımdan polidaktili ameliyatı oldum 15 gün sonra dikişlerim alındı ve bana doktorum hemen rahatça ayağımın üzerine basıp yürüyebileceğimi söyledi bende öyle yaptım fakat 2 gün sonra pansumana gittiğimde hemşire yaramın 1-2 cm açıldığını söyledi ve evde batticon uygulaması yapmamı söyledi bende öyle yaptım 1 hafta sonra hemşire bayağı kapandığını söyledi ama üzerine çok yüklenme dedi şuanda 1 ay oldu ameliyat olalı benim merak ettiğim şu ki ben artık denize girebilir ve üzerine rahatça basıp yürüyebilir miyim ayakkabı giyebilir miyim ? http://i.hizliresim.com/DR8Qvl.jpg

 187. Mer haba hocam dun dikiş atıldı hemi cien hem dışına icin dek ini cıkarırlarmı ama baya derin

 188. slm hocam yakla$ik 13 qün önce ayagimi spıralle kestim

  doktor ayak parmak detonlarının hasar gördünü ileşeceni

  söyledi diki$ler 12 gun sonra aLındı ve buqun

  14 qun bayno yaparsak bir sakınca olurmu Hocam.

 189. Mrh ben 28 yasindayim sol memeden iki sefer fibro adenom aldilar tekrar olmus be cok agri yapiyor biri 16.mm digeri 18.mm sizce neyapmamlazim 2 yasinda bir oglum var

 190. Hocam arkadas yuzume tas atti yuzumden 2 tane dikis atildi. Dikisleri nezaman alsirmaliyim, tesekkurler.

 191. Hocam benim ayagimin altinda sigil vardi genel cerrahi uyusturup aldi dikti 1 hafta 10 gun arasinda dikisi aldir dedi ben 8. Gunu dikisi aldirdim eve bi geldim yaranin agzi acilmis yaranin boyu bi santim anca tekrar diktirmeye korktugum icin hastaneye gitmedim igne zaten canimi cok yakmisti. Batikon la evde pansuman yapsam kendiliginden kapanir mi http://i.hizliresim.com/L4dm2a.jpg

 192. Merhaba hocam.bir hafta önce normal doğum yaptim.dogumdan cikar cikmaz dikislerden dolayi ic kanama gecirdim.tekrar dikislerim dikildi.fakat bu sefer cuval agizi diker gibi dikmisler.bu bi sorun teşkil eder mi.dikisler düştükten sonra büzülme düzelir mi?

 193. Merhaba.

  Nisan ayında kıl dönmesi ameliyatı oldum. Yaklaşık 15 gün içerisinde aşamalı olarak dikişlerim alındı ancak sonrasınd 3 santim kadar bi açılma oldu. Bir buçuk ay kadar kapanmadı. Daha sonra haziran ayının 26 sında tekrar amleliyat ettiler. Şimdi yaklaşık 14 gün oldu dikişlerimi aldırmaya korkuyorum kapanmaz diye. Dikişin uzunluğu baya var kuyruk sokumun dan mesane çıkışının dibine kadar. Arada bir de dikişlerden pembe ve sarımsı ufak ıslaklık görüyorum peçete ile sildiğimde. Tavsiyelerinizi rica ederim. Yakın zamanda dikişlerimi aldırmam gerektiğini söylediler.

 194. zeynep gezenoglu

  merhaba hocam 4 yaşında bir oğlum var düştü ve maalesef 4 tane dikiş atıldı. 10 gün kalacak dikişler ve 5 gün de açık kalacak 16. gün tatile gidecez havuza girmesinde sakınca var mi yada deniz suyu zarar verir mi nasıl bir tedbir almalıyım. bir de yaranın açık kalması daha mi iyi? şimdiden teşekkür ederim

 195. Merhaba oglum bir ay önce sünnet oldu dikisleri hala düsmedi ve acidifini söylüyor iki hafta önce sünnet olan yigenimin ni düsdü bizimki düsmedi doktor ongün sonra randevu verdi sizin düsünceniz nedir acil götprmem gerekirmi

 196. hocam.sol.ayak.bilegimden ameliyat oldum.damarlar ve baglar.kopmus.4.haziranda ameliyat oldum.eriyen dikis vardikisler iki.uc haftaya duzelecek.gbi.askeriyeye gidevem.uzmanliga bide.komando.egitimleri belli ve suan hala.ayaga kalkamiyorum agustos 17 de cagircaklarmis.sanirim bi.sikinti.olurmu o.zmna.kadar.duzelirmi lutfen.cok.onemli.ayagimdada hafif sislik var ha bide.hocam.dikis.duzeldgnfe.icerde bi.sknti.olurmu saygilar

 197. Hocam ben de 4 ayrı yerde sadece 1 veya 2 dikiş atılmış o dikişleri hastaneye gitmeden evde söke bilmek gibi şansım var mı ?

 198. Hocam merhaba bir buçuk ay önce taşlı ve topraklı bir alana düşmüştüm. Dört dikiş atılmıştı kabuklardan dolayı birini alamamışlardı ve halen duruyor kaşınma oluyor acaba dikiş ipinin erime imkanı var mıdır yoksa daha da geç olmadan aldırmam mı gerekiyor teşekkürler.

  http://i.hizliresim.com/l7aMWb.jpg

 199. hocam çapraz bağ ameliyatı oldum dizimde atroskopiden dolayı sadece üç tane nokta gibi dikişler var kaval kemiğimin altındada 8 – 9 dikiş var 1 hafta hastanede pansuman yaptırdık daha sonra evde yaptık 2 gün dikiş enfeksyon felan kaparmı evde ?

 200. hocam benim dizimde 4 dikiş var bu gün aldırıcam ve günlerden salı acaba pazar günü denize gidebilirmiyim

 201. İyi gunler hocam ben bundan iki ay once yuzumden ben ameliyati oldum.dis dikislerim alindi ama icinde ic dikis var ve o yuzumde belli oluyor iplik kac aya kadar erir yoksa doktorami gideyim aldirmak icin tesekkurler

 202. Hocam oğlum 1ay önce amalıyat oldu vns pil takıldı gogsunde ve bağzında siyah gibi derinin altında bişey var estetik dediler hocam ipler erirmi.

 203. Hocam 20 gün önce bel fitigi ameliyati oldum yara yerim iyileşti fakat yaranın en sonundaki minik bir kabuk duş alırken soyuldu içinde lacivert bir şey olduğunu görünce sağlık ocağına gittim. Oradaki doktor dikis ipi olduğunu ameliyatımi yapan doktora gitmemi gerektiği söyledi. Ameliyat eden doktorim bana estetik dikiş olduğunu söylemişti. Bu lacivert ip sizce nedir?

 204. Hocam kızının kolu paten kayarken bahçe demirine takılmış ve bayağı kesilmiş size sormak istediğim şu yara kapalı şekilde 3 günde pansuman yaptırıyoruz bu pansumanı biz yapabilirmiyiz yapsak sıkıntı olurmu birde 14 gün antibiyotik kullanımı 20 gün sonra dikişler alınacak yara ile dikişli halini size resim olarak gönderiyorum yardımınızı bekliyorum .

 205. Hocam kabaetime kesikden dolayı dikiş atıldı
  10 gün sonra dikişleri aldırdım ama içerde kalan ip var erir mi

 206. mrb hocam ben kıl dönmesinden ameliyat oldum ve yarın dikişleri aldıram ve alırken ağrı olurmu

 207. ibrahim çetin

  merhaba hocam 15 gun once tbia kırıgından dolauo ameliyat oldum tel dikiş atıldı ve dıkışlerimden kanla birlikte doku sıvısı gelıyor normal dedıler hergun pansuman yaptırıyorum doktorum buna normal dedı akıntı hala devam ediyor sizce normal mi

 208. Merhaba hocam 2010 yılında 2 defa pnomotoraks geçirdim. Akabinde akciğerimde hava kitlesi olduğu anlaşıldı ve ameliyat oldum hiçbir sorun yaşamadım ama kesinin olduğu yerde 2 yıl önce bir sivilce çıktı önemsemedim dün o sivilcenin içinden ip çıktı koyu renk uzun bir ip ve fazla çekince canım yandı ne yapmalıyım neden ip erimemiş ya da erimediyse neden çıkıyor

 209. Hocam merhaba ben 33 gün önce sezeryan doğum yaptım dikişin sol en uc kısmında yarım santim kızarıklık var çok azda sarı akıntı oldu ayna ile baktığımda o açıklıktan beyaz ipin ucu gözüküyor o ip dışarda olduğu sürece iyileşme olur mu yani erirmi dikiş

 210. İsmim semanur Kolay gelsin ben pazartesi gunu hemoroid basur ameliyati oldum yorumlara baktm koemuyorum yani solenenlerden fazla agrim yok benim lavma yaparak yaltim tuvaletimi ama artik yapmiyorum gelmsdigi icin zorlamiyorumda iyi hissediyorum jendimi bide ip yoktu dun bugun disarda ip gordum dikisler dusuyo olabilir mi bi sorunla karsilasacakmiyim ilerleyen gunlerde dikislerim ne zaman dusecek yardimci olun lutfen

 211. Tırnak batması oldu ameliyat oldum 5 dikiş attılar dikiş Nasıl alınır acitirmi

 212. Hocam merhaba ben pazartesi gunu sebase kisti ameliyati oldum kulak mememin hemen arkasinda 3 dikis var.2 gundur pansumana gidiyorum apse var diyolarlar ve temizleyip sariyolar bugun de krem surduler doktorumda enfexia antibiyotigini vermisti bunu neden vermis falan dediler ve agrim flam hic yok.Endiselenmem gerekli mi apse gecicek mi dikislerim ne zamana alinacak apse varken alinir mi

 213. Merhaba hocam

  ben yaklaşık bir hafta önce parmağımı kestim ve dikiş attilar acaba dikişler ne zaman alinir ve ben elimi ne zaman su ile temas ettirebilirim.

  • Hocam, ben ayağımdan ameliyat oldum dikişlerim alındı bir yerde dikiş üst deriden alt deriye kaymış yani dikişlerimden biri yırtılmış üst deride görülmediği için anlamadık dikişlerimi aldırdıktan sonra ayağımda bir acı hissettim anladım ki yırtılan yerin alt deride dikiş kalmış yere basarken canım acıyor dikiş derimle birleşmiş gibi açıkcası doktora gitmeye de korkuyorum ne yapmalıyım

  • hocam 1 mart pazar günü atıldı dikişler. doktorun verdiği antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar da bitti acaba dikişler 8 mart Pazar günü alinsa ve 24 saat sonra su ile temas olsa bi sıkıntı olurmu

   parmağım çok kaşınıyor dayanamıyorum

 214. Mrb Hocam 10 gün önce bası yarası ameliyatı oldum.Dikişlerim ne zaman alınır hocam birde ne zaman eskisi gibi oturabileceğim 10 gündür aralıksız yüz üstü yatıyorum günde 1 saat bile oturamazmıyım.

 215. Benbiryil once guvatir ameliyati oldum dikis iplerim ameliyattan ucaydansonra alersi yapti intaplanip disariya atiyo gecmedi onbesgun once lokolanesteziyaptirdim yineipcikmaya basladi yineabse yapiyo neyapmam gerekiyo

 216. Iyi aksamlar eriyen dikis atildi ameliyatta bana nasil kac gunde erir dikis ipinin turu nedir bilmiyorum soylerseniz cok sevnirim.

 217. hocam 10 gün önce safra kesesinden ameliyat oldum ama dikişlerimi aldırmaya gidemedim ne gibi zararı olur

 218. Hocam meraba. Ben 20 gün once kil donmesi ameliyati oldum geçen hafta dikislerinm alindi bi tane kalmis dikis onu da bugun saglik ocaginda aldirdim fakat hemşire cilt altinda dikis olduğunu söyledi alınıp alinmayacagindan emin olmadigi icin dokunmadi. Bunun alınması sart mi herhangi bir zarari olur mu yoksa kendiliğinden atılır mi

 219. Merhaba hocam.10gun once bel fitigindan ameliyat oldum.basta yokken elimle hafiften dokundugunda dikis yerlerim aciyor. Bu durum normalmidir.
  Tesekkurler

 220. Hocam yaşım 17 guatr ameliyatı oldum 1 sene önce herşey güzel giderken diren yerimde şişlik oluştu ve iltahaplandı daha sonra ip atmaya başladı yaklaşık 30 yakın ipekcik cıktı ve hastaneye gittim 3 defa diren yerimden acıp temizlediler hala cıkıyor ve sürekli iltahap cıkıyor napmam gerek?

 221. Merhaba ;

  Benim cuma gunu yani 5 gün önce ensemden ve kol altı ile göğüs arası bi yerden benlerim alındı …ensem değil ama kol yanındaki benimin yeri sızlıyor sıklıkla…doktora kontrole gittim sorun yok artık bandajları aç ve cumartesi gunu alalım dikişleri dedi ve banyo yapmamı soyledi 3.günden itibaren…ben banyo yapmıyorum cunku dogru olmadıgını dusunuyorum daha 5 gunluk dikişler ve sızlaması normal mi yumuşak doku gerçi….

 222. oğuzhan ayar

  Oncelikle merabalar hocam . Hocam ben bundan 6 gun once pazar gunu amilyatla yuzumdeki beni aldirdim bana iki veya uc dikis attilar ve bana bir hafta sonra dikisi acicaz dediler bende tm dedim ama bi soru sormayi unuttum ne zman yikabilirim dimedim . Yani size sorum ne zaman yuzumu yikayabilirim ama en saglikli ne an olacaksa

  SİMDİDEN TESEKKURLER HOCAM

 223. Merhaba doktor bey ben 21 ocak carsamba gunu acik safra kesesi ameliyati oldum karnimin saginda 18 dikis var ve hortum deligi mevcut dikisim temiz ve iltihapsiz 30ocakta konrol var erimeyen iple atmislar dikis alirken cok aci duyulurmu alinirmi9gunde

 224. mustafa dursun

  Hocam kızım parmak dibinden sinir kasilma ameliyatı oldu ama dikisle ilgili gelin falan demediler dikisler sert naylon ne yapmamiz lazim.bir ay oldu.

 225. Hocam dikişin iltahap kapmaması için ne ile temizlenmelidir

 226. Gürkan Kurtoğlu

  Hocam ben 35 gün önce kıl dönmesi ameliyatı oldum 12 gün sonra dikişler alındı geçen gün banyoda elime bişey değdi inceledigimde dikiş ipi oldugunu fark ettim acaba bunu almayı unuttularmi

 227. Hocam benim 8 yıldan beri hemoroid im vardı ve 21 gün önce hemoroid ameliyatı oldum son kontrolüm e gittiğimde halen şişlik vardı doktorum bunun böyle kalacağını çünkü basur damarlarını aldığını çok ilerlediğini bunun böyle olması gerektiğini söyledi ve o şişlikler in boş et olduğunu normal haline donmeyecegini 3 ay Yemene içmene dikkat etmen gerektigine ondan sonra tamamen ilesecegini söyledi ama ben bu şişlikler rahatsız ediyor ağrı olarak değil var oluşu rahatsız ediyor sizce ne yapmalıyım ….. şimdiden teşekkür ederim hocam

 228. yeşim şensöz

  Hocam ben bundan bir ay önce safra kesesi ameliyatı oldum Olduktan sonra bende baş dönmesi olmaya başladı bunun ameliyatla bir ilgisi olbilirmi birde doktorum beni acık ameliyat yaptı bende aslen zonguldaklıyım orda manisaya gelin geldim birde hocam ne yemeli ne yeMemeliyim genelde sebze yemekleri ve bol yeşillik yiyorum

 229. Selçuk Din&cc

  Merhaba yas 29 kilo 85 boy 1.78 sol ayağımı odun motoruyla kestim kaval kemiğimden5cm üstünden 10cm boyunda 13 dışına 4içine Dikiş atıldı ne zamana kadar üzerine basmamam gerekir eskisi gibi ne kadar zaman içinde düzelir ilk 2gün kapalıydı yaram şimdi açtım sabah akşam pansuman oluyo verdiği ilaçlar amoklavin 12saatde bir 2defa Ağrı kesici günde 3defa dolorex ve krem fito günde 3defa sürüyorum bilginize

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir