Genital Bölge Siğilleri nasıl bulaşır? (KONDİLOM)

Genital Siğil - Kondiloma

Genital siğil, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların en yaygın türlerinden biridir. Cinsel açıdan aktif olan tüm insanlarda, neredeyse yaşamları boyunca bir noktada genital siğillere neden olan virüs (Human papilloma virüsü HPV) bulaşmıştır. Enfeksiyon oranı kadınlarda daha yüksektir.

Devamını oku

Ödem nedir ve nasıl oluşur?

Ödem özellikle deride sıvı toplanmasına bağlı bir şişliktir. Bu durum genellikle bacaklarınızda , ayak bileklerinde veya ayaklarda görülür. Ancak, ellerinizde, yüzünüzde veya vücudun herhangi bir yerinde de olabilir ⊕

Çoğu zaman bu gibi sözler duyarsınız; kolumda ödem oluştu, ayaklarımda şişlik var, filmlerde ödem görüldü, karında ödem toplandı, parmaklarımda ödem gelişti, vb. Evet tahmin edeceğiniz gibi bu makalemin konusu “Ödem” 🙂

Devamını oku

Hidradenitis nasıl tedavi edilir?

Hidradenit Süpürativa hastalığı

Hidradenitis Süpürativa hastalığı koltuk altında gelişen müzmin (kronik) bir cilt iltihabıdır. İltihaba bağlı yara ve şişlikler çıban veya abse şeklinde olur. Bu gibi şişlik ve yaralar koltuk altı, kasık bölgesi ve makat (anal) bölgesinde sık görülür. Erken dönemde tedavi edilirse başarı oranı çok yüksek olur.

Devamını oku

Lokal Anestezi (LA) nedir?

Lokal Anestezi nedir?

Lokal anestezi, vücudun sadece belirli bir bölgesini uyuşturan bir anestezi türüdür. Bu tür anestezi uygulandığında hasta uyanıktır. Bilinciyerindedir. Her şeyin farkındadır. Ameliyattan sonra ilacın dozuna bağlı olarak bazı yan etkiler görülebilir.

Devamını oku

Nasır için hangi tedavi yöntemini seçmeliyim?

Nasır Nedir?

Ayak veya elinizde nasır oluştu. Peki bunun için hangi tedavi seçeneği ile başlamalıyım? hangi yolu izlemek daha iyi sonuçlar verir? Konu hakkında detaylı bilgiler bu makalede mevcuttur. Nasır, basınç ve sürtünmeden dolayı derinin kalınlaşmasıdır. Bilimsel adı Kallus’tur. Bazen çok ağrılı olabilir, bazen de sessiz sedasız. En sık ayak tabanında (basınçtan) ve ellerde (sürtünmeden) görülür.

Devamını oku

Ameliyat dikişleri ne zaman alınır?

Ameliyat dikişleri ne zaman alınır?

Dikiş alma işlemi ağrısız, basit, kısa ve risksiz bir işlemdir. Ameliyatlarda iki çeşit dikiş kullanılır. Emilen ve Emilmeyen Dikişler.

Emilen Dikişler (Absorbable sütur) kendiliğinden erir ve alınması gerekmez. Örneğin: vicryl, pagesorbe, catgut, PDS..vb.

Emilmeyen Dikişler (Non-absorbable sütur) erimez ve bir süre sonra alınması gerekir. Örneğin: ipek, prolen, naylon..vb. Bazı emilmeyen dikişler ise alınmaz ve ömür boyu vücutta kalır, örneğin kanayan damarların bağlanmasında kullanılan ipek dikişler ve fıtıklarda kullanılan prolen sütürler.

Devamını oku

Tırnak Batması için cerrahi tedavi

Tırnak Batması için cerrahi tedavi

Tırnak batmasını ancak çeken bilir. İnsanın canı evden çıkmak istemez, gezmek istemez ve ayakkabı onun için bir işkence olur. Genellikle bayanlarda ve ayak baş parmakta görülür. Güncel tedavi yöntemleriyle bu sorundan kurtulmanız mümkün.

Devamını oku

İrin, Abse (Çıban) nasıl tedavi edilir?

irin çıban

Abse veya halk dilinde bilinen irin veya çıban vücudumuzun herhangi bir bölgesinde biriken iltihabi ve ölü hücrelerdir, örneğin diş absesi, makat absesi, karın absesi vb.

Vücudun herhangi bir bölgesinde enfeksiyon oluştuğunda, enfeksiyonu ortadan kaldırmak veya sınırlamak için vücudumuz o bölgeye mikroplara karşı belirli saldırgan hücreler gönderir ve mikroplar ile saldırgan hücreler arasında bir savaş ve çatışma başlar.

Devamını oku