Anasayfa » Deri, Tırnak, Saç » Sebase Adenom nedir?

Sebase Adenom nedir?


Sebase Adenom deride oluşan iyi huylu lezyonlardır.

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz

Sebase Adenom genelde epidermal veya epidermoid kist (epidermisden kaynaklandığı için) ve pilar kist veya trichilemmal kist (kıl folikülünden kaynaklandığı için) olarak da bilinir. Ancak tanım olarak ne epidermoid kist ne de pilar kist sebase kist sayılır çünkü bu kistlerin ierisinde bulunan yağlı, beyaz ve peynir kıvamlı materyal sebum değil keratindir.

Ayrıca mikroskop altında incelendiğinde de epidermoid ve/veya pilar kistlerde sebase bezine rastlanmaz. Pratikte genellikle her üç terimde birbirinin yerine kullanılır.

sebase_kis_dr_ertan_beyatli

Evet ‘doğrudur’ gerçek sebase kistler çok nadir görülür ve steatocystomas (steatocystoma multiplex) adıyla tanınır.

Sebase Adenomun oluşumuna neler sebep olur ?

 • Sebase glandin tıkanması,
 • kıl folikülün enfeksiyon ve inflamasyonu
 • fazla testosteron hormon seviyesi

Sebase kist ve adenomların oluşmasına neden olur. Bazı kalıtsal hastalıklarda genetik faktörlerde sebep olabilir örneğin; Gardner’s sendromu, bazal hücre nevüs sendromu.

Sebase Adenom veya kistler nerelerde görülür ?

Genelde kafa derisi, kulak, ense, yüz ve kollarda görülür.  Aslında Sebase Adenomlar avuç içi (palm) ve ayak tabanı (plantar) hariç vücudun her gölgesinde görülebilir. Özellikle erkeklerde göğüs ve skrotumda (hayalar) görülür. Sebase Adenom ve kistler genel anlamda tüy ve kılın yoğun olduğu bölgelerde daha sık görülür.

sebase_kist_dr_ertan_beyatli3

Sebase Adenomun fiziki özelliği

Genelde değişik boyutlarda düzgün sınırlı, yuvarlar ve yumuşak lezyonlar halinde olur. İltihaplı (Enfkte) lezyonlar sert ve ağrılı olabilir. Sebase Adenomlar genelde hareketlidir (mobil) ve içerisinde şunlar bulunur:

 • Fibröz doku ve sıvı
 • Keratin, Süzme peynir kıvamında yağlı bir madde, dolayısıyla bazen de keratin kisti de denir. Bu maddenin en önemli özelliği penirimsi veya yemek kokusunun olmasıdır
 • Biraz yapışkan, akışkan, serosanguinöz, Pürülan ve kanlı içerik.

sebase_kist_dr_ertan_beyatli4

Sebase Adenomun tedavisi var mı ?

Sebase kist/Adenomların tek tedavisi lokal anestezi altında cerrahi yöntemle çıkartılmasıdır (cerrahi eksizyon). Başarılı bir şekilde tamamen eksize edilen lezyonlarda tekrarlama şansı yoktur.

sebaseadenom

Kafada dev kist (Sebase Adenom)
Kafada dev kist (Sebase Adenom)
sebase8
SEBASE KİST

sebase7 sebase6 sebase5 sebase4 sebase3 sebase2

Kafada dev kist (Sebase Adenom)
Kafada dev kist (Sebase Adenom)

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

32 Yorum

 1. Merhaba,

  Benim boynumda her iki tarafında ve sırtımda lipomlar vardı. Bundan 6 yıl önce aldırdım ama tekrarladı boynumdakiler aynı şekilde sanki hiç aldırmamışım gibi ancak sırtıımdaki çok kötü arttı aldırmadan önce avuç içi kadardı şimdi ise nerdeyse sırtımının tamamına yayılmış gibi ameliyat dışında başka bir tedavi yöntemi yokmudur ? Her hangi bir ağrı vb. şikayetim yok ama sırtıma yastık bağlamış gibi hissediyorum. Bayan olarak beni çok rahatsız ediyor görüntü itibariyle, ayrıca dahada atrma ihtimali var gibi , yardımlarınızı rica ederim. Saygılarımla.

  (Resimi isterseniz gönderbilirim ama burdan eklemek istemedim.)

 2. Hocam merhaba.. Yaklaşık 1 sene önce bunun aynısı çıktı ve cerrahi operasyonla alındı.. Ve şimdi tekrar aynı şekilde çıktı ve ağrılı nasıl oldu bilmiyorum ama uç verdi patladı. Doktora göründüm ilaç tedavisinden sonra alırız dedi istersen. Tekrarlamasının sebebi nedir hocam bilgilendirirseniz sevinirim. İyi çalışmalar

 3. Merhaba hocam 15 yaşında yım resimde görüldüğü gibi yağ bezesi gibi birşey çıktı kbb doktoruna görundum ancak yag bezesi dedi geçti . Benim sağ kafami uyusturuyor ağrı yapıyor gibi ne yapmam gerek? Gerekli merhemi falan mı almam lazım yoksa lokal anestesi yolu ile alınmalı mı? Fotoğrafta göründüğü kadar kanlı vs değil daha doğrusu kan falan yok lakin sert ama öyle aman aman bir ağrısı yok dediğim gibi yanlızca Uyusuyor. Yakın zamanda cevaplarsani sevinirim. .yaklaşık 1,5 aydır var bu kist gibi şey
  hocam 2 ay önce cevaplamissiniz.görmedim affiniza sığınirim büyüme yok ama dediğim gibi uyuşma var yalnızca.

 4. hocam uzun zamandır yaklaşık 6 ay kadar tam olarak hatırlamıyorum sırtımda bele yakın bi noktada sert gözle gözükmeyen ellediğimde hissedilen misketimsi küçük kist gibi bişey vardı gözenek sanıp fazla önemsemedim ama önceden sadece eğildiğimde çok az farkedilen kist şimdi büyüdü gözle görülebiliyo nedir acaba bilgi verir misiniz ve tehlikeli midir kötü huylu bişey olabilir mi çok korkuyorum rengi yakından bakınca yeşile dönük gibi

 5. Recep Arslan

  Hocam peki kanaması normal mi,bugün bayağı kanadı kan toplanmıştı sanırım .

 6. Burak özbilen

  Hocam merhabalar resimde görüldüğü gibi yüzük parmağımın hizasinda tam kulak bitiminde şişlik mevcut 1 hafta 10 gün oldu kendiliğinden şişkinlik indi o süreçte tekrar şişti. Aslında bu kadar kırmızı değil ama elimle dokunduğum için şuan normalde göründüğünden daha kırmızı.sizce bu ne olabilir yorumunuzu merakla bekliyorum. Şimdiden teşekkürler

 7. Özer ŞENOL

  Hocam tekrar merhaba, daha önce göbeğimde ve kulak arkasında sebase kist teşhisi koyduğunuz 2 adet şiş oluşmuştu. Bu sefer buna benzer şişlik boynumda çıktı. Boynumda oldupğundan çok endişelitim. Bu ne olabilir? Tehlikelimidir?.. Facebookdan resim gönderdim. Cevaplarsanız çok sevinirim..

 8. Recep Arslan, 22, İ

  Hocam merhabalar, kulağımın arkasında yaklaşık 2 haftadır fotoğraftaki şişlik var, herhangibir ağrı yapmıyor ve yumuşak bir şişlik sadece morluk var. Kendiliğinden geçermi ne yapmam gerekir?

  • Recep Arslan/22/İstanbul

   Cevepladığınız için teşekkür ederim. Alınmadığı zaman sıkıntı yaratırmı, tehlikeli bir durum olur mu?

 9. Mehmet/40/istanbul

  Ertan bey, merhaba, 5,5 yaşındaki oğlumun yanağında yağ bezesi tarzında veya sebase… bir şişkinlik çıktı. ay sonunda sünnet olacak, genel cerrah doktorumuz, sünnet yaparken orayı da 2 mm keser alırım, izi çok belli olmaz dedi. Acaba bunun tekrarı olur mu? Veya kesi den ziyade, lazer vs yöntemlerle iz bırakmadan alınabilir mi? Hangisini tavsiye eder siniz? teşekkürler
  https://www.ertanbeyatli.com/wp-content/uploads/2013/11/IMG_8194.jpg

 10. Melih/27/Ankara

  Hocam merhabalar, sırtın bele yaklaştığı noktada tam ortada böyle bir kist benzeri şey çıktı. Bir süredir elimle hissediyordum ama hiç acısı ağrısı yoktu. 1 haftadır biraz daha büyüdü ve yaslanırken, yatarken acımaya başladı. Alınması gerekir mi ? Bir dermatoloğa göstermeliyim ? ve endileşe edilecek bir durum var mıdır ?

  • Melih/27/Ankara

   Peki hocam kendiliğinden geçecek bir kist mi bu ? 1,2 hafta beklesem sıkıntı olur mu ? Şu sıra çok yoğun bir tempoda çalışmak zorunda olduğum için vakit ayırmam mümkün gözükmüyor da.

 11. Alp Deşiş 15 Afyon

  Hocam merhaba 15 yaşında lise 1 ogtenciiyim. Yaklaşık 1 2 haftadır kulağım böyle ne yapmam gerek? Ciddi bir problem varmı tedavisi nasıldır? Gerekki bilgileri verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 12. hocam merhabalar sinovial effüzyon ne deri annem in tahlil sonuçlarında çıktı yardımcı olursanız sevinirim

  • hocam tahlil sonucunda diz eklemi içerisinde orta derecede sinovial effüzyon izlenmiş olup bu effüzyon suprapatellar bursaya kadar uzanım göstermektdir yazıyor

 13. Hocam merhaba, daha önce size kulağımın arkasında ki bir kist için danışmıştım… Şimdi ona benzer bir kist göbeğimin tam Altında sol tarafında çıktı.. Ilgili bölgenin resmini size Facebook tan gönderdim… Çok endişeliyim, sizce bu sabote kistmidir.. Sizce kendim sıcak kompresle yumuşatıp sıkabilirmiyim, çünkü çok acıyor.. Cevap verirseniz çok sevinirim..

 14. Hocam merhaba, daha önce size kulağımın arkasında ki bir kist için danışmıştım.. Şimdi ona benzer bir kist tam göbeğimin Altında ve sol tarafında çıktı.. Resmi size Facebook'tan gönderdim.. Çok endişeliyim, bu sabote kist midir.. Sizce kendim sıcak kompresle yumuşatıp sıkabilirmiyim, çünkü çok acıyor..

 15. hocam iyi günler geçenlerde annemin burnunun altında bir kist çıktı .doktor ona alırsak iz kalır almazsak geçmez dedi sizce annemin burnunda ne kadar iz kalır.

 16. çok teşekkür ederim hocam. iyi çalışmalar

 17. Hocam iyi günler. İnternette gezinirken rastladım ve size danışmak istedim. Yaklaşık 40 gün önce burnum ve sağ gözümün arasında kist olustu.doktor Epidermal kist dedi. Antibiyotik ise yaramadı. O bölgeye Kenakort vurdular. Başka bi doktora gittim o da ameliyat dedi ve plastik cerrahiye yönlendirdi. 3hafta sonraya ameliyat günü verdi doktor. Yaklaşık 1,5cm kesicez dedi. Ancak iz kalacağını söyledi. 21 yaşındayım ve bariz bir iz kalmasından endişeleniyorum. Kutahya da yaşıyorum. Ve malesef özel hastanelerde plastik cerrah yok. Sadece devlet hastanesinde var. İsterseniz kist fotograflarini da atabilirim. Siz ne önerisiniz acaba. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

 18. hocam hayırlı ve sağlıklı günler… iki kulak arkasında da mevcut biri inse biri şişiyor sürekli en son artık dayanamadım bir genel cerrrahi doktoruna gittim anestezi ile aldı lakin alınan yerde yine 1 hafta sonra tekrar nüksetti doktora tekrar gitttiğimde antibiyotik verip gönderdi ve cildiye doktoruna gitmemi tavsiye etti diğer kulağımda şuan şişti ve ağrı yapıyor fotoğrafını size gönderebilirim bana konu ile ilgili mail adresime (erdem-ozturk@hotmail.com) cevap veririseniz size minnetar kalırım hocam iyi ve sağlıklı günler

 19. Hakan Adıyaman

  İstanbul’da hocam.. Bu arada size hem drenajdan önce sizinle paylaştığım resmi hem de şuan ki halini Facebook’tan gönderdim.. Endişe etmelimiyim hocam.. Inanılmaz Tedirginim

  • Hakan Adıyaman

   Hocam dün akşam sizinle konuştuktan sonra, resmini paylaştığım apse, uyku sırasında patlamış.. Sabah kalktığımda yastığım iltihaplı kan ile doluydu.. Ancak şuanda çevresi çok hassas ve yaranın etrafına dağılmış muhtemelen iltihaptan kaynaklı hafif hafif şişlikler var.. Bu durumda ne yapmalıyım.. Antibiyotiğe yine başlamalımıyım?.. Augmentin kullanıyordum ilk şişlik başlangıcında, farklı bir antibiyotik önerirmisiniz?

 20. Hakan adıyaman

  Hocam tekrar merhaba, sizinle konuştuktan sonra en yakınımda ki bir genel cerrahi uzmanına gittim.. Bana şuanda dokunun yumuşak olması dolayısıyla tam olarak boşaltma sağlanamayacağını ancxak, apse drenajı ile içini boşaltabileceğini, ardındanda 1 ay sonra tamamen kisti alabileceğini söyledi..11.02.2015 tarihinde içini boşalttı.. Fakat 02.03.2015 tarihi gibi yine ağrılı olarak daha önce sizinle paylaştığım hali aldı.. Endişelenmeye başladım.. Bu kadar kısa zamanda nüksetmesi normalmidir.. Kanserli bir hücre olmasından endişe ediyorum..

 21. ABDURRAHİM BAYRAM

  hocam iki yılı aşkındır kulak arkasında birisi yoğun diğer kulak hafif olmak üzere bezeler mevcuttur hangi doktora gittiysem antibiyotik verip geçiştiriyorlar. fakat bir türlü geçmiyor. ve birden fazla beze şeklinde mevcutlar. yardımcı olursanız sevinirim .iyi çalışmalar.

 22. Hakan ADIYAMAN

  Merhaba, Benim vücudumda özelliklede, göğsüm, kasık aram, boynum ve kulağımızın arkadında sürekli içi sıvı dolu sivilceden büyük yağ bezeleri çıkmaktaydı.. Bundan 1 ay önce ruhsal olarak sıkıntılı dönemimde, y,ne hem göğsüm, hem boynum hem de kulak mememin arkasında çıktı.. Fucicort krem, isotrexin krem ve augmentin antibiyotik kullandım..Kulak arkam hariç diğerleri düzeldi gibi.. Fakat kulağımın arkasıı tam sizin sitenizdeki resim gibi oldu.. Geçen hafta gittiğim doktor fucidin kullan geçer dedi…Alalım dedim, gerek yok dedi.. Geçmiyor ve geçmediği gibi yayılıyor gibi hissediyorum.. Neyapmalıyım.. Aldırmayı düşünüyorum.. boynuma ve kulağıma ağrısı vuruyor gibi hissediyorum..Bu mümkün mü, psikolojikmidir?..

 23. merhabalar. yüzümde yağ bezesi gibi yıllardır duran bişey vardı fakat iki haftada enfekte oldu şisti etrafı morardı. plastik cerrah sebase kist dedi.alalım dedi. fakat iz kalır diye tereddütte kaldım. az da olsa kalırmış. ilaçla tedavisi var mı. yada şimdi ilaç kullansam geri çekerse sonra yenilermi??
  yada şimdi kremle falan dıişarı akıtsam bi kaç gün daha beklesem akar belki. onda da iz kalrı mı.yani bu şekildeki iz mi daha çok kalır yoksa estetikçinin yaptığı mu????
  huysuz_benim_61@hotmail.com adresime de dönüş yapabilir misiniz

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir