Sebase Adenom Nedir?

Sebase Adenom, deride oluşan ve içerisinde keratin (yağlı, beyaz ve peynir kıvamlı materyal) bulunan iyi huylu lezyonlardır.

Sebase Adenom genelde epidermal veya epidermoid kist (epidermisden kaynaklandığı için) ve pilar kist veya trichilemmal kist (kıl folikülünden kaynaklandığı için) olarak bilinir. Ancak tanım olarak ne epidermoid kist ne de pilar kist sebase kist sayılır çünkü bu kistlerin içerisinde sebum değil keratin bulunur.

Sebase Kist

Ayrıca mikroskop altında incelendiğinde de epidermoid ve/veya pilar kistlerde sebase bezine rastlanmaz. Pratikte genellikle her üç terimde birbirinin yerine kullanılır.

Gerçek sebase kistler çok nadir görülür ve steatocystomas (steatocystoma multiplex) adıyla tanınır.

Keratin nedir?

Keratin saçınızı, cildinizi ve tırnaklarınızı oluşturan protein türüdür. Keratin ayrıca iç organlarınızda ve bezlerde bulunabilir. Keratin, çizilmeye veya yırtılmaya daha az eğilimli koruyucu, lifli ve yapısal bir proteindir. Spesifik olarak, bu proteinler sadece memeliler, kuşlar, balıklar, sürüngenler ve amfibileri içeren akorlar (omurgalılar, Amphioksus ve ürokoritler) tarafından üretilir.

Sebase Adenomun Nedenleri

Aşağıdaki durumlar Sebase kist ve adenomların oluşmasına neden olabilir:

  • Sebase glandin tıkanması,
  • kıl folikülün enfeksiyon ve inflamasyonu
  • fazla testosteron hormon seviyesi
  • Bazı kalıtsal hastalıklar: Gardner’s sendromu, bazal hücre nevüs sendromu

Nerelerde görülür?

Kulak memesi arkasında oluşan enfekte sebase kist
Kulak memesi arkasında oluşan enfekte sebase kist

Genelde kafa derisi, kulak, ense, yüz ve kollarda görülür.

Aslında Sebase Adenomlar avuç içi (palm) ve ayak tabanı (plantar) hariç vücudun her bölgesinde görülebilir. Özellikle erkeklerde göğüs ve skrotumda (hayalar) görülür. Sebase Adenom ve kistler genel anlamda tüy ve kılın yoğun olduğu bölgelerde daha sık görülür.

Fiziki özellikleri

Lokal anestezi altında çıkartılan (eksize) sebase adenom ve içerisinde yağlı, beyaz ve peynir kıvamlı materyal sebum
Lokal anestezi altında çıkartılan (eksize) sebase adenom ve içerisinde yağlı, beyaz ve peynir kıvamlı materyal sebum

Genelde değişik boyutlarda düzgün sınırlı, yuvarlar ve yumuşak lezyonlar halinde olur. İltihaplı (Enfkte) lezyonlar sert ve ağrılı olabilir. Sebase Adenomlar genelde hareketlidir (mobil) ve içerisinde şunlar bulunur:

  • Fibröz doku ve sıvı
  • Keratin, Süzme peynir kıvamında yağlı bir madde, dolayısıyla bazen de keratin kisti de denir. Bu maddenin en önemli özelliği peynirimsi veya yemek kokusunun olmasıdır
  • Biraz yapışkan, akışkan, serosanguinöz, Pürülan ve kanlı içerik.

Sebase Adenom tedavisi

Yüzde alın bölgesinde sebase kist

Sebase kist/Adenomların tek tedavisi lokal anestezi altında cerrahi yöntemle çıkartılmasıdır (Eksizyonel Biyopsi).

Çıkatılan materyal biyopsi şeklinde histopatolojik incelemeye gönderilir. Başarılı bir şekilde tamamen eksize edilen lezyonlarda tekrarlama şansı yoktur.

“Sebase Adenom Nedir?” üzerine 3 yorum

  1. Sel dok bey benim sağa ayağımda dizden yukarı da 3yeede ele gelecek şekilde deri altinda misket kadar sertlikler var dok gitim ultrason çekildi orada şu şekilde yazıyor. Sağa uyluk anterıor laterale yönelik yapılan incelemede palpabl bölgelerde yadokusu içerisinde net demarkasyon göstermeyen en belirgin yaklaşık 17 mm çaplı yağlı dokuya oranla rölatif ekoık imajlar izlendi ( lipoamatö ? , Yağa dokusu hiper trifisi ?). Bu nedir saygılar

Yorumlar kapalı.