Menü Kapat

Abse (Çıban) nasıl tedavi edilir?

Güncelleme tarihi:

Abse veya halk dilinde bilinen çıban vücudumuzun herhangi bir bölgesinde biriken iltihabi ve ölü hücrelerdir.

Vücudun herhangi bir bölgesinde enfeksiyon oluştuğunda, enfeksiyonu ortadan kaldırmak veya sınırlamak için vücudumuz o bölgeye mikroplara karşı belirli saldırgan hücreler gönderir ve mikroplar ile saldırgan hücreler arasında bir savaş ve çatışma başlar.


Bu çatışmanın sonunda bölgede ölen mikroplar ve hücreler birikince bir enkaz havuzu oluşur ki buna da abse loju diyoruz. dolayısıyla vücut bu bölgeyi karantina altına alır ve kalın bir duvar oluşturur ki bu da absenin duvarıdır. (abse, apse, pus, abscess, irin, çıban)

Burda önemli olan şudur abse oluştuktan sonra sadece antibiyotiklerle tedavi edilmesinin mümkün olmadığını bilmektir. çünkü antibiyotiklerin bu kalın duvarı aşması ve bölgeye girmesi zordur, antibiyotik moleküllerin bir kısmı kaldıramaz ve bölgede sert bir kitle oluşumuna neden olur. Bu kitlenin adı antibiyoma‘dır.

Abse için Cerrahi Girişim

Abse oluştuktan sonra tedavi edilmesinin tek yolu lokal anestezi ile bölgenin boşaltılması (irin, Abse drenajı) ve işlem sonrasında antibiyotik ilaçlara devam edilmesidir.

Abseler bulundukları bölgelere göre adlandırılır, örneğin, diş absesi, perianal abse, vajinal abse, beyiniçi abse, torasik abse, karın içi abse, hepatik abse, splenik abse, pankreas absesi, vb.

Unutmayın abse her yerde boşaltılmalıdır!

Kocakarı Yöntemleri ile Çuban (Çıban) tedavisi

Eskiden vücutta çıkan irin, Abse (çıban) için uygulanan bazı yöntemler şöyleydi:

  1. Çıbanı temizlemek için soğan ve maydanozun kavrulmasından elde edilen bir karışım sürülürdü.
  2. Ateşte pişirilmiş soğan sürülürdü.
  3. Reçine sürülürdü.
  4. Sülük oturtulurdu.
  5. Yörede damar yaprağı denen bir tür bitki sarılırdı.
Posted in Deri, Tırnak, Saç

İlgili Yazılar