Anasayfa » Deri, Tırnak, Saç » Abse nasıl tedavi edilir?

Abse nasıl tedavi edilir?

Abse veya halk dilinde bilinen çıban vücudumuzun herhangi bir bölgesinde biriken iltihabi ve ölü hücrelerdir.

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

vücudun herhangi bir bölgesinde enfeksiyon oluştuğunda, enfeksiyonu ortadan kaldırmak veya sınırlamak için vücudumuz o bölgeye mikroplara karşı belirli saldırgan hücreler gönderir ve mikroplar ile saldırgan hücreler arasında bir savaş ve çatışma başlar.

ciban irin abse - Abse nasıl tedavi edilir?

Bu çatışmanın sonunda bölgede ölen mikroplar ve hücreler birikince bir enkaz havuzu oluşur ki buna da abse loju diyoruz. dolayısıyla vücut bu bölgeyi karantina altına alır ve kalın bir duvar oluşturur ki bu da absenin duvarıdır. (abse, apse, pus, abscess, irin, çıban)


Burda önemli olan şudur abse oluştuktan sonra sadece antibiyotiklerle tedavi edilmesinin mümkün olmadığını bilmektir. çünkü antibiyotiklerin bu kalın duvarı aşması ve bölgeye girmesi zordur, antibiyotik moleküllerin bir kısmı kaldıramaz ve bölgede sert bir kitle oluşumuna neden olur. Bu kitlenin adı antibiyoma‘dır.


Abse için Cerrahi Girişim

Abse oluştuktan sonra tedavi edilmesinin tek yolu lokal anestezi ile bölgenin boşaltılması (irin, Abse drenajı) ve işlem sonrasında antibiyotik ilaçlara devam edilmesidir.

Abseler bulundukları bölgelere göre adlandırılır, örneğin, diş absesi, perianal abse, vajinal abse, beyiniçi abse, torasik abse, karın içi abse, hepatik abse, splenik abse, pankreas absesi, vb.


Unutmayın abse her yerde boşaltılmalıdır!


Kocakarı Yöntemleri ile Çuban (Çıban) tedavisi

Eskiden vücutta çıkan irin, Abse (çıban) için uygulanan bazı yöntemler şöyleydi:

  1. Çıbanı temizlemek için soğan ve maydanozun kavrulmasından elde edilen bir karışım sürülürdü.
  2. Ateşte pişirilmiş soğan sürülürdü.
  3. Reçine sürülürdü.
  4. Sülük oturtulurdu.
  5. Yörede damar yaprağı denen bir tür bitki sarılırdı.

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

4 Yorum

  1. Merhaba bendeki kor ciban daha once yardilar fakat yine olustu ne denediysem olmuyor kuyruk sokumunda oturamiyorumda ne ilac kullanmaliyim ? hangi antibiotik oneriyorsunuz ?

  2. İrin günlerdir var hergün ayrı ağrı yapıyordu tabi bi temas olunca sıkıp irini çıkarttım ve devam ettim kan gelmeye başladı yaradan su şeklinde ne yapmam gerek ve sürekli aynı bölgede çıkıyor

  3. Hocam bisey soracam. Irin oluşan yerde alinmadigi takdirde agri sizi yuksek ateş oluşurmu? Daha dogrusu şoyle sorayim ağrisiz irin olurmu?

  4. Merhaba benimde sorunum şu vücudumda sürekli apse çıkıyo tam 4 defa ameliyat oldum farklı bölgelerden ama doktorum nereyi temizleme 3 ay sonra başka bölgeye sıçrıyo be napıcağımı hangi doktora gidiceğimi şaşırmış durumdayım ameliyattan korkar oldum artık

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir