Anasayfa » Deri, Tırnak, Saç » Göbek iltihabı (Omfalit) nasıl tedavi edilir?

Göbek iltihabı (Omfalit) nasıl tedavi edilir?

Halk arasında sık sık rastlanan göbek deliğinin iltihaplanması anlamına gelir. Ayrıca tıp dilinde omfalit (omphalitis) adı verilir.

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Aslında göbek iltihabı her yaşta oluşabilecek bir hastalıktır. Omfalit hastalığında en önemli husus ise hastalık ilerlemeden ve ciddi zararlar vermeden tedavi edilmesi.

omfalit - göbek iltihabı

Bu aşamada ise diğer ayırıcı tanıların (örneğin göbek fistülü, konjenital malformasyonlar, barsak “enterokütanöz” fistüller, idrar “ürokütanöz” fistülleri, göbek düşmesi veya herni) ekarte edilmesi de unutulmamalıdır.

Göbek Deliği Neden İltihaplanır ?

Göbek deliği iltihaplanmasının bir çok nedeni vardır. Bunların arasında önemli olan faktörler şöyledir:

 • göbek deliği ve çevresinin kirli olması (deriden dökülen nektorik dokuların ve kılların göbekte toplanması)
 • göbeğin doğuştan çok çukur ve dar açılı olması (anatomik farklılık)
 • temiz olmayan ve sivri uçlu aletlerle göbeğin temizlenmesi
 • aşırı terleme
 • aşırı kilo

Göbek iltihabı (Omfalitis) nasıl anlaşılır ?

Göbek iltihabı’nın en önemli belirtileri şöyledir:

 •  göbekte şişlik
 •  ağrı, akıntı
 •  göbekten kötü ve rahatsız edici koku gelmesi
 •  göbekte ve etrafında kaşıntı ve kızarıklık.

Aslında Göbek İltihabının teşhisi için detaylı fiziki karın muayenesi  (klinik muayene) yeterlidir. Ancak, bazen diğer patolojik durumların olmadığından emin olmak için veya şüpheli olgularda bazı kan testleri, ultrason ve filmler gerekebilir.

Göbek iltihabı Tedavisi nasıl olur?

Omfalit nedir?
Omfalit nedir?

Göbek iltihabı başlangıçta çok basit ve ilaçla tedavi edilmesi mümkün bir hastalıktır. Zaman ilerledikçe kronik bir hale gelir ve diğer ciddi hastalıklara gereksiz davetiye çıkarabilir.

Bunların arasında göbekte abse oluşması, göbek derisinin karın boşluğuna açılması, göbek fıtığı veya göbek düşmesi)

İlaç tedavisinden önce bazı basit uygulamalarla Göbek İltihabını gidermek ve hatta engel olmak mümkündür. Örneğin; göbek deliği ve çevresinin temiz tutulması, periyodik bir şekilde göbek bakımı, göbekte sıkışan kıl ve elbise kalıntılarının temizlenmesi.

Göbek iltihabı’nın medikal tedavisi için antibiyotik ve analjesik ilaçlar kullanılabilir. Bazen göbek deliğindeki deri laserasyon ve erozyonları için gümüş nitratlı kalem veya  çubuk kullanılır. İlerleyen ve granülasyon oluşturan olgularda cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahale seçeneği genelde komplikasyonların geliştiği durumlarda uygulanır.

Göbek iltihabı hastalığında göbekten gelen kötü kokulu akıntı, iç çamaşırların kirlenmesi ve sürekli göbek ağrısına neden olur. Bundan dolayıdır ki hastaların asosyal ve toplumdan hatta yakın aile fertlerinden uzaklaşmalarına neden olmaktadır.

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

164 Yorum

 1. Iyi günler hocam. Resimde de belirttiğim gibi bu şekilde doktora gittim acile. G.cerrahi servisine gönderdiler daha sonra doktor ufak müdahale ile iltihabı herhalde boşaltı ancak o sırada yaşadığım acının tarifi yok.goz yaşları sel olur derecesine acısı çoktu. Sonra gümüş nitrat kalemini en son kullanarak yaktı. Pamuk koyup bandajladi. Şuan o pamuk full karardı iltihap oldu yanı akinti devam ediyor. Bu konuda ne yapmalıyım. Herhangi bir ilaç vermedi. Sadece 3 günde bir bu uygulamayı ben tarinfaca yapılmasını söyleşi. Gümüş nitrat kalemi kullanarak

 2. Abdulkadir şekerci

  Peki hocam kliniginiz nerede nasil ulasabilirim size

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir