Anasayfa » Deri, Tırnak, Saç » Hidradenitis sebepleri ve tedavi yöntemi

Hidradenitis sebepleri ve tedavi yöntemi

Hidradenitis Süpürativa hastalığı koltuk altında gelişen müzmin (kronik) bir cilt iltihabıdır.

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz
hidradenit
hidradenit

İltihaba bağlı yara ve şişlikler çıban veya abse şeklinde olur. Bu gibi şişlik ve yaralar koltuk altı, kasık bölgesi ve makat (anal) bölgesinde, bayanlarda memelerin alt kısmında, kalça aralarında ve uyluğun iç kısmında da oluşabilir. Sürekli tekrarlayan iltihabi olaylardan dolayı bölgede sert, kabuklu ve çirkin yaralar (skar) gelişir. Genellikle ergenlik yaşlarında başlar.

Hidradenitis suppurativa kansere yol açmadığı gibi kötü huylu bir hastalık değildir.

Hidradenitis Süpürativa belirtileri

 • iğne ucu büyüklüğünde siyah nokta içeren cilt yaraları
 • kabarık, kçtü görünümlü ve kırmızı lezyonlar.
 • Ağrı, kaşıntı, aşırı terleme, kötü koku
 • Stress, asosyallik

Tedavisi

Halk arasında bir çok hidradenitis suppurativa bitkisel tedavi karışımı mevcuttur ancak maalesef çoğu zaman sonuçlar geçicidir ve bölgede tekrarlayan enfeksiyon, apse ve fistül oluşumuna neden olmaktadır. Kesin sebebi belli olmayan bu hastalığın ne yazık ki kesin ve standart bir tedavisi de yoktur.

Erken dönemde konulan teşhis yaraların ilerlemesini engelleyebilir. Bölgede iltihap oluştuğunda çeşitli antibiyotik ve antiinflamatuvar ilaçlar kullanılabilir. Absenin oluştuğu durumlarda ise cerrahi müdahale ile boşaltılması sağlanabilir. İleri evredeki vakalarda cerrahi eksizyon uygulanabilir.

Önlem

koltuk altı bölgesini temiz tutmak, terlemeyi azaltan giysiler, kilo vermek, Koltuk altındaki kılları tamamen dibinden kesmemek.

Hidradenitis Süpürativa hastalığı
Hidradenitis Süpürativa hastalığı

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

4 Yorum

 1. Merhabalar Ertan Hocam benim sorunum koltuk altlarimda çiban tarzi yaralar oluşurdu. Hep sivilce sayar geçerdim yazınızı okuduktan sonra Hidradenitis suppurativa

  Oldugunu düşünüyorum . Öyle resimlerde göründüğü gibi kocaman kocaman bir sürü yaralar oluşmuyor. Tek bir sivilce oluyor ama her çıktığında en az 1 ay gitmiyor dokunduğumda sanki bir yere bağlı gibi hissediyorum ve duştan hemen 10 dakika önce çıkmış olmama rağmen çok kötü kokuyor ( Daha önce jinekomasti ameliyati olmuştum). Ne yapmam gerekir Hangi doktora gitmeliyim ? Saygılar hocam Allah kolaylık versin.

 2. Benzer bir rahatsızlığı bende yaşıyorum. Koltuk altında yada kaşıklarımda değil benim ki. Bir kaç tane sırtımda, kollarımın üst kısmında, karın boşluğunda ve şu anda da sol göğsümde. İltihabı biten yerlerde çirkin izler kalıyor. Belimde ve kolumda yumurta yarısı kadar büyümüş olanları cerrahi müdehale ile aldırdım. İltihap sert kesecik içerisinde yer alıp büyüdüğünden müdehale de son derece zor oldu. Bu güne değin teşhis konulmadığınıdan tedavi de uygulamış değilim.

  • dışardan enfeksiyon olmadığından cildiye ilgilenmedi. İlk çıkış hali deri altında mercimek büyüklüğünde bir kabartı şeklinde, sonra bir ay içerisinde derini üst kısmına kadar büyüyerek ilerliyor ve deriyi incelterek patlıyor. mikrobiyoloji kültür aldı, temiz çıktı. yaranın iyileşmesi bir yılı buluyor fakat sonrasında izi de kalıyor. İlginiz için teşekkür ederim.

 3. Merhaba öncelikle iyi çalışmalar. Uzun zamandır bu hastalıkla yaşıyorum, şu an 24 yaşındayım. 2 sene içinde sağ ve sol koltuk altlarımdan 3 defa ameliyat oldum. Son ameliyattan 5 ay geçti ve şu an sağ koltuk altımda şişlik var. Hareketimi ksııtlıyor tam dikişin altında ve o bölge inanılmaz kabarmış durumda. Tekrar ameliyat olmak ve o süreçten geçmek ürkütüyor beni. Düzenli bir işte çalışamıyorum, sürekli tekrar ediyor. Psikolojik olarak da etkiliyor tabi.. Ne yapacağımı bilmez bir durumdayım…

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir