Menü Kapat

3 adımda Hidradenitis

Güncelleme tarihi:

Hidradenitis Süpürativa nedir?

Hidradenitis Süpürativa hastalığı koltuk altında gelişen müzmin (kronik) bir cilt iltihabıdır. İltihaba bağlı yara ve şişlikler çıban veya abse şeklinde olur. Bu gibi şişlik ve yaralar koltuk altı, kasık bölgesi ve makat (anal) bölgesinde sık görülür.

hidradenit
hidradenit

Bayanlarda memelerin alt kısmında, kalça aralarında ve uyluğun iç kısmında da oluşabilir. Sürekli tekrarlayan iltihabi olaylardan dolayı bölgede sert, kabuklu ve çirkin yaralar (skar) gelişir. Genellikle ergenlik yaşlarında başlar.

Hidradenitis suppurativa kansere yol açmadığı gibi kötü huylu bir hastalık değildir.

Hidradenitis Süpürativa belirtileri

  • iğne ucu büyüklüğünde siyah nokta içeren cilt yaraları
  • kabarık, kçtü görünümlü ve kırmızı lezyonlar.
  • Ağrı, kaşıntı, aşırı terleme, kötü koku
  • Stress, asosyallik

Tedavisi

Halk arasında bir çok hidradenitis suppurativa bitkisel tedavi karışımı mevcuttur ancak maalesef çoğu zaman sonuçlar geçicidir ve bölgede tekrarlayan enfeksiyon, apse ve fistül oluşumuna neden olmaktadır. Kesin sebebi belli olmayan bu hastalığın ne yazık ki kesin ve standart bir tedavisi de yoktur.

Erken dönemde konulan teşhis yaraların ilerlemesini engelleyebilir. Bölgede iltihap oluştuğunda çeşitli antibiyotik ve antiinflamatuvar ilaçlar kullanılabilir. Absenin oluştuğu durumlarda ise cerrahi müdahale ile boşaltılması sağlanabilir. İleri evredeki vakalarda cerrahi eksizyon uygulanabilir.

Nasıl Önlem alınır?

koltuk altı bölgesini temiz tutmak, terlemeyi azaltan giysiler, kilo vermek, Koltuk altındaki kılları tamamen dibinden kesmemek.

Hidradenitis Süpürativa hastalığı
Hidradenitis Süpürativa hastalığında koltuk altında oluşan çeşitli yaralar
Posted in Deri, Tırnak, Saç

İlgili Yazılar