Anasayfa » Gastrointestinal Cerrahi » Çölyak hastalığı nasıl Tedavi Edilir?

Çölyak hastalığı nasıl Tedavi Edilir?

colyak dr ertanbeyatli - Çölyak hastalığı nasıl Tedavi Edilir?Çölyak hastalığı (ya da başka adıylaGluten Enteropatisi); bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıylada yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığıdır.

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Çölyak Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Küçük çocuklarda kusma, ishal, karın şişliği, iştahsızlık, kilo alamama ve boy uzamasında yavaşlama gibi tipik belirtilerle ortaya çıkabileceği gibi daha ileri yaşlarda sadece kansızlık, boy kısalığı, kemik zayıflığı ve nedeni bilinemeyen karaciğer hastalığı gibi çok değişik belirtilerle de kendini gösterir.
Çölyak hastası olan kişiler buğdayda arpada çavdarda ve kesin olmamakla birlikte, yulafta bulunan ve gluten olarak adlandırılan bir proteine tahammül edememektedir.

Çölyak hastalığı
Çölyak hastalığı

Çölyaklı hastalar gluten içeren yiyecekler yediklerinde, onların bağışıklık sistemleri bunu ince bağırsaklara zarar vererek yanıtlar. Özellikle çok küçük ve parmak şekline benzeyen villus olarak adlandırılan ince bağırsaktaki emilimi sağlayan yapılar kaybolur (düzleşir ve görevini yapamaz hale gelir.)


Yiyeceklerdeki besinler bu villuslardan geçerek kan dolaşımı içine emilirler. Villuslar olmadan kişi; ne kadar yiyecek yerse yesin; beslenemez.


Vücudun kendi bağışıklık sistemine zarar vermesinden dolayı çölyak hastalığı oto-immün sistem rahatsızlığı olarak düşünülmektedir. Bununla birlikte, yiyeceklerin emilememesinden dolayı sindirim rahatsızlığı olarak da sınıflandırılabilmektedir.

colyak_hastasi_ertanbeyatli

Çölyak hastalığının Tanı Yöntemi Nedir ?

Çölyak hastalığının kesin tanısı ancak deneyimli bir uzman hekim tarafından yapılacak kan tahlilleri ve ince bağırsak biyopsisi (Endoskopi) ile tanımlanabilir.

Çölyak hastalığı genetik bir hastalıktır, yani ailevi kalıtım söz konusudur. Bazen hastalık bir ameliyat, çocuk doğumu, hamilelik, viral enfeksiyon ya da şiddetli duygusal stresten sonra tetiklenebildiği gibi ilk seferde de aktif olabilir.Hastalık yaşamının her hangi bölümünde ortaya çıkabilmektedir. Çölyak kimi kişilerde çocukluk, kimilerinde ergenlik, kimilerinde ise orta yaş grubunda ortaya çıkabilmektedir

Çölyak hastalığının Tedavisi Var Mı ?

Tanı konulduktan sonraki aşamada uyulması gereken tek tedavi yöntemi ise size uzman hekim tarafından önerilen gluten içermeyen besinlerle beslenmektir. Gluten buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunduğu için bu gıdalardan ömür boyu uzak durmak gereklidir.

Çölyaklı kişiler normal ekmek, makarna, pasta, börek, bisküvi ve benzeri çok sayıda gıdayı yememek durumundadır. Mısır unu, pirinç unu, soya unu, patates unu gibi maddeler gluten içermediği için rahatça tüketilebilir. Çölyak hastaları gluten unundan yememelidir.

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

5 Yorum

  1. magbule ismail

    magbule ismail.sayin ertan hocam ben 47 yasindayim ve bana 1,5 sene once colyak sin diye tehsiz koyuldu ben bu colyakin nasil bir hasar verir ben mumkun oldukca diyetimi yapiyorum ama tabi arada bulasa biliyor,benim sorum su gluten bulastiginda ne yapmaliyiz nsl tez kanimizdan arindira biliriz,ve hangi agir hastaliklara yol acar,ve glutensiz gidalar cok kilo aldiriyor cok tuketmedigin kararda,ve benim kemik strukturum cok kalin degil simdilik 500mg calsium d-3 veerildi 12 ay kullandim son 10 gunluk kaldi bana ne onerirsiniz,tesekurler..

  2. Ertan Beyatlı kontrol açısında dahiliye veya gastroenteroloji bölümüne gitmenizi öneririm sonuç olarak eğer çölyak hastalığı tanısı kondu ise kalıcı bir hastalıktır ve aralıklı kontrol edilmesi gerekir.geçmiş olsun

  3. Raife Yıldız : Benim oglum kucukken bir hastalik gecirir ve bir yasindayken kusuyordu ve hic yemek yemiyordu gun gectikce zayifliyor yani hafrikali cocuklar gibiydi ve bakirkoy hastanede yatirdik ve yemek bolumde yatti ozaman endoskopide yaptirdik ve colyak adina teshis konuldu simdi 12 yasina sagligi iyi ozamandan beri ne ilac nede doktora goturmedik ve nasil doktora goturcegimi ve nasil iyi oldugunu bilmiyorum bize yardimci olurmusunuz lutfen ingilenirseniz tesekkur ederim

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir