Kategoriler
Sindirim

Safra Kesesi Polipleri için ameliyat şart mı?

Safra kesesi polipleri kanserleşir mi? Safra kesesi poliplerini takip etmek gerekir mi? Tedavisi nasıl yapılır?

Çoğu zaman karın ultrason çekimlerinde tesadüfen görülen safra kesesi polipleri bazı hastaları ciddi bir şekilde endişelendirmektedir. Bu polipler safra kesesi taşı gibi mi? zararı var mı? kansere dönüşür mü? ne zaman ameliyat olunmalı? gibi bir çok soru işareti hastaların kafasını kurcalar durur.

Bugün bu makalemde bu sorulara hep birlikte yanıtlar aramaya çalışacağız. Şimdiden herkese geçmiş olsun..

Safra kesesi polibi nedir?

Safra kesesinin iç yüzeyinde oluşan et beni şeklindeki oluşumlardır. Polip oluşumunun belirlenmiş bir sebebi yoktur. Çoğu polipler ideopatiktir (sebebi yok!).

Safra Kesesi Polipleri
Safra Kesesi Polipleri

şikayetler

Aslında safra kesesi polipleri bariz bir şikayete sebep olmazlar. Nadiren hazımsızlık sebebi olabilirler. Bu polipler genelde başka hastalıklar için yapılan tetkiklerde (USG, BT, MR) tesadüfen ortaya çıkar.

Tedavisi nasıl yapılır?

Safra kesesindeki polipler genel olarak bir şikayete sebep olmaz; bu yüzden tedavileri şart değildir ve takip edilmesi yeterlidir.

Safra polipleri bazı uç durumlarda tedavi edilirler. Eğer bu poliplerin çapı 10 mm’i geçerse kötü huylu dönüşüm ve kanserleşme riski sebebiyle veya çok sayıda polip olup da hazımsızlığa yol açtığı kanaatine varılırsa ameliyatla tedavi edilirler.

Peki ne ameliyatı yapılır?

Safra kesesi ameliyatla alınır (Laparoskopik Kolesistektomi) ve patolojik olarak incelenir. Patoloji sonucuna göre ek bir tedavi gereği olup olmadığı belirlenir.

kanserleşir mi?

Bu polipler büyüyüp 1 cm’i (10mm) geçerse böyle bir risk olabilir. Ama pratikte bu nadir görülen bir durumdur.

poliplerin önemi

Safra kesesi poliplerin en önemli tarafı, taş oluşumuna zemin hazırlamalarıdır. Bu poliplerin üzerine biriken safra tuzları zamanla taş haline gelebilir, ya da bu polipler zaten safra kesesi duvarına yapışmış küçük taşlardır ve zamanla büyüyünce taş oldukları anlaşılır.

takip etmek gerekir mi?

Evet. Düzenli aralıklarla poliplerin sayısı ve çapı takip edilmelidir. Takip esnasında polip boyutlarında veya sayısında ciddi artış görülürse ameliyat yapılabilir. Ayrıca, safra kesesi polipleri safra taşı oluşumuna zemin hazırladıkları veya taşlarla birlikte görüldükleri için yılda bir ultrason yapmakta fayda var.

Yazar Op.Dr.Ertan BEYATLI

Genel Cerrahi Uzmanı, MD, PhD (Doktora), Avrupa Cerrahi Araştırmalar Derneği, Amerikan Akademik Cerrahi Derneği üyesidir → Hayat Hikayesi | İletişime geç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir