URSACTIVE ne zaman kullanılır?

URSACTIVE 250 mg 100 Kapsül ilacının etkin maddesi Ursodeoksikolik Asit, orijinal ismiyle Ursodeoxycholic acid.

Formülü C24H40O4 dir. Ursodeoksikolik Asit maddesinin hamilelik / gebelik kategorisi B‘dir. Mide tahrişini önlemek için yemeklerle birlikte ağız yoluyla alınır. Ursactive Yan etkileri: Karın ağrısı, Nefes zorluğu, Kurdeşen, Yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik, Dışkıda yumuşama veya ishal.

Ursactive mideye zararları

Ursactive aç karına alındığında midenin iç astarını (mukoza) tahriş edebilir. Bu durum Gastrit tablosuna neden olur. Mide tahrişini önlemek için ilacın yemeklerle birlikte alınması önerilir.

Çok Okunanlar

Ursactive Nerede Kullanılır?

 • Safra taşı, çapı 15 mm’den küçük kolesterol safra taşlarının eritilmesi amacıyla,
 • Safra gastriti (alkalen reflü gastrit)
 • Karaciğer fonksiyonlarındaki (KFT) bozukluklarda, sirozun bulunmadığı durumlarda, safra kanalları hastalığına bağlı olarak gelişen karaciğer sirozunun belirtilerine yönelik tedavisi amacıyla kullanılır.
 • Primer biliyer siroz (Primer biliyer kolanjit)
 • Karaciğer nakli yapılmış hastalarda safra taşı/kolestaz proflaksisi
 • Gebeliğin intrahepatik kolestazı
 • Kistik fibrozis ile ilişkili hepatobiliyer hastalıklar

URSACTIVE Kontrendikasyonları

URSACTİVE aşağıdaki durumlarda kullanılmamalıdır:

 • Safra kesesi ve/veya kanallarının akut inflamatuvar hastalıkları
 • Safra kanalları tıkanıklığı
 • Sık biliyer kolik ataklar
 • Kalsifıye safra kesesi taşı

Eşdeğer ilaçlar (muadil ilaçlar)

 • URSOMED 250 MG KAPSUL
 • URSOFALK 250 MG KAPSUL
 • DEOXYKOL 250 MG KAPSUL
 • SAFRAX 250 MG KAPSUL

Özel Durumlarda kullanımı

Doğurganlık

Hayvan çalışmaları, UDCA’nın doğurganlık üzerinde bir etkisi olmadığını göstermiştir. UDCA ile tedaviyi takiben doğurganlık etkilerine dair insan verileri mevcut değildir.

Gebelik

Hamile kadınlarda UDCA kullanımına ilişkin hiç veya sınırlı miktarda veri yoktur. Hayvanlarda yapılan çalışmalar gebelik sırasında üreme toksisitesi göstermiştir (bkz. Bölüm 5.3). UDCA gebelikte kontrendikedir (bkz. Bölüm 4.3). Çocuk doğurma potansiyeline sahip kadınlar, yalnızca güvenilir bir doğum kontrol yöntemi kullanıyorlarsa tedavi edilmelidir; hormonal olmayan veya düşük östrojenli oral kontraseptif önlemler önerilir. Bununla birlikte, safra kesesi taşlarının erimesi için UDCA alan hastalarda, hormonal oral kontraseptifler safra taşını artırabileceğinden, etkili hormonal olmayan kontrasepsiyon kullanılmalıdır. Tedaviye başlamadan önce gebelik olasılığı dışlanmalıdır.

Emzirme

Belgelenmiş birkaç emziren kadın vakasına göre, UDCA’nın süt seviyeleri çok düşüktür ve muhtemelen anne sütüyle beslenen bebeklerde hiçbir yan etki beklenmemektedir.

drugs.com

“URSACTIVE ne zaman kullanılır?” üzerine 18 yorum

 1. Merhaba hocam pankreastaki tas icin bu ilaci kullaniyorum ama 8 aylik bebegimde var emzirmemde sikinti olur mu

 2. merhaba hocam,
  su an amerikadayım malum burada sağlık hizmetleri oldukça pahalı. dün karın ağrısıyla acile gittim. ertesi gün endeskopi ile taşı alıp stand taktılar.
  ancak o bölgenin iltihaplı olduğu söylendi. safra kesesini alacaklardı tedavi için ameliyatı geciktirdim. hangi ilaçları kullanmak mümkündür?

  • verilecek ilaçlar iltihap giderici, ağrı kesici ve safra akımını düzenleyecek ilaçlardır. bunlarla birlikte soğuk uygulama ve diyet önemlidir

 3. Merhaba hocam ben bu ilacı saframda taş olduğu için kullanmaya başladım iki gün oldu lakin iki gündür ilacı içtikten bir kaç saat sonra kusuyorum. Midem hiç bir şeyi eritmiyor sanki şişkinlik hissediyorum ne yapmalıyım ?

 4. Merhaba hocam bende alkalen reflu varda bu ilacı aç karnına mı yoksa tok karnına mı kullanmam gerekiyor?

 5. Merhaba hocam Alkalen reflü sorunum var 2 aydır kullanıyorum midem kazınıyor sürekli ve alkalen reflünün çukartıldığı söyleniyo ialç için

 6. Hocam iyi günler alkalen reflu için dr verdi ama ilaç endikasyonda alkalen reflu çıkartılmış kullanmamda bi sakinca varmıdır

 7. Merhaba hocam 6mm safra taşı var eczacı günde 3 kere 1 adet almamı söyledi fakat kullanma kılavuzunda gece yatarken alın yazıyor hangisini uygulamam daha doğru olur. teşekkürler.

 8. Mrb hocam ben bu ilacı yeni kullanmaya basladım ve bogazımda sislikler olmaya başladı ne yapmalıyım

 9. Hocam iyi günler 2. Evre primer bilier siroz hastasıyım yaşım 32 şuan 4 haftalık gebeyim günde 3×2 ursactive alıyorum bu ilacın gebelikte bebeğe etkileri nelerdir siz ne tavsiye edersiniz yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

Yorumlar kapalı.