Safra Kesesi Taşı Ameliyatı (Yararları & Zararları)

Hastalarımdan ve internet üzerinden siteyi takip eden okurlarımdan safra kesesi taşlarının tedavisi hakkında sık sık karşılaştığım bazı sorular vardır. Bu sorulara vereceğim yanıtları tek makale başlığı altında toplamayı düşündüm. Ayrıca hastalarıma uyguladığım kendi algoritmam hakkında bilgi vereceğim ve bir çok hastanın kafasında soru işaretlerine cevap ve endişelerinin giderilmesi doğrultusunda bundan yararlanmasını umuyorum.

Sık sık karşılaştığım soruları şöyle özetleyebilirim:

 • Safra kesemde taş var ameliyat gerekli mi veya şart mı?
 • Safra kesesi taşı ameliyat olmazsa ne olur? Tehlikesi var mı?
 • Safra kesesi taşı için ne zaman ameliyat olmalıyım?
 • Safra kesesi ameliyatı ne kadar sürer?
 • Safra kesesi ameliyatı riskleri nelerdir?
 • Ameliyattan sonra sıkıntı yaşar mıyım?

Bu sorulara cevap vermeden önce çok kısa bir özetle hatırlanması gereken bir söz söyleyeceğim:

Her safra kesesi taşı ameliyat gerektirmez..

Yukarıdaki sorulara cevap vermeden önce Safra Kesesi taşları hakkında bazı önemli hususlara değinmemde yarar olduğunu düşünüyorum. Safra kesesi taşının tanısı konulduğunda en önemli kriterlerden birisi şikayetlerin olup olmamasıdır. Hastanın şikayeti yoksa, ameliyat kararı tekrar ve tekrar gözden geçirilmelidir.

Safra taşları bazen yıllarca şikayet yapmayabilir bu duruma “sessiz taş” veya “asemptomatik safra taşı” denir ve tedavi gerektirmez. Safra taşının büyüklüğü ve sayısı ile belirtiler arasında direkt bir bağlantı yoktur, çok küçük bir taş aşırı şikayet yaptığı gibi çok büyük taşlar hatta safra kesesini tamamen kaplayan taşlar şikayetsiz olabilir.

karnın sağ üst tarafında yoğun ağrı safra taşının karakteristik bir belirtisidir ve buna tıp dilinde “safra taşı atağı veya saldırısı” denir. Bu ağrı sık sık giderek birkaç saate kadar artar, mide bulantısı ve kusma eşlik eder. Hasta aynı zamanda kürek kemikleri arasında veya sağ omuzun altında acı hissedebilir. Bazen bu belirtiler bir “böbrek taşı sancısı” na benzerlik gösterir. Genellikle , ataklar özellikle yağlı bir yemekten sonra ortaya çıkar ve hemen hemen her zaman geceleri ve içki sonra olur. Pozitif Murphy bulgusu fiziki muayenede sık rastlanan bir bulgudur.

 • Gelişmiş ülkelerde yetişkin insanların %10-15’inde safra taşı vardır, ancak %80’ninde şikayet yoktur.
 • Safra kesesi taşının tanısında batın ultrason duyarlılığı ve özgüllüğü % 95 tir.

Şimdi gelelim yukarıdaki soruların cevaplarına

Safra kesemde taş var ameliyat gerekli mi veya şart mı?

Cevap: Genel olarak şikayetiniz yoksa ameliyata gerek yok. ameliyat için bazı kriterleri sıralamamızda yarar vardır

Şikayetler: Şikayetiniz yoksa yılda 1-2 defa karın ultrasonu ve karaciğer enzimlerin (KFT) kontrol edilmesi yeterlidir. Sadece bir defaya mahsuz ve çok şiddetli olmaması kaydıyla şikayet yaşadıysanız hemen ameliyat olmanıza gerek yok, medikal tedavi ve safra kesesi koruyucu diyet uygulamanız bu şikayetlerin tekrarlamamasını sağlayabilir. İkinci bir atakta ameliyat şart!

Safra kesesi faktörü: Safra kesesinde duvar kalınlaşması, kolesistit bulguları varsa ve yahut kese diğer batın için organlara yapışık durumda ise ameliyat olmanızda yarar vardır.

Safra Taşı faktörü: <3mm altındaki taşlar en fazla 2 adet taş şikayet yapmıyorsa ameliyat edilmesine gerek yok. bu taşların zamanla medikal tedavi ve diyet uygulayarak kendiliğinden kaybolma şansı vardır. 3-7mm boyutundaki taşların safra yollarına düşüp tıkanma yapma riski olduğundan dolayı ameliyat edilmesinde yarar vardır. >7mm üzerindeki taşların kanala düşme şansı olmadığından ameliyat edilmesine gerek yok.

safra tasi
safra tasi

Hasta faktörü: özellikle şeker hastalarında safra kesesini besleyen sinir dokularında hasar olduğundan dolayı şikayetler çok fazla şiddetli olmayabilir ve kandırıcı olur. Bu grup hastada zamanla safra kesesi duvarında delinme ve safra kaçağı oluşabilir. Dolayısıyla bu hastalarda ameliyat önerilir. Yaşlı (>70y) veya çok genç (<16y) hastalarda ise ameliyat önerilmez. Diğer sağlık sorunları (örneğin ileri kalp yetmezliği, felçli hastalarda, terminal dönemdeki kanser ve metastaz hastaları, vb.) olan hastalarda ise ameliyatın yararları ile zararları arasında bir muhakeme yapılmalı ve baskın olan duruma göre karar verilmelidir.

Diğer faktörler: sık sık safra yoları iltihabı (kolanjit atakları), pankreas iltihapları (akut pankreatit atakları) geçiren hastalarda ameliyat önerilir.

Safra kesesi taşı için ameliyat olmazsam ne olur? Tehlikesi var mı?

Cevap: Özellikle 3-7mm boyutundaki taşların safra kanallarına düşüp tıkanma yapma riski olduğundan dolayı ameliyat edilmesinde yarar vardır aksi takdirde ciddi sorunlara yol açabilir (örneğin tıkanma sarılığı, pankreatit). Bir yıl içerisinde ikiden fazla şikayet yaşayan hastalarda safra kesesinin çevre dokulara daha fazla yapışmaması ve ameliyat durumunu zora sokmaması açısından ameliyat önerilir.

Safra kesesi taşı için ne zaman ameliyat olmalıyım?

Cevap: Bazen medikal tedaviye yanıt vermeyen safra kesesi taşına bağlı akut kolesistitler ve safra kesesi delinmesi acil ameliyat gerektirebilir. Bunun dışında safra kesesi ameliyatı elektif bir durumdur ve uygun bir zamanda planlanabilir. Her zaman acele etmeye gerek yok!

Safra kesesi ameliyatı ne kadar sürer?

Günümüzde çoğu Safra kesesi ameliyatı kapalı (laparoskopi kolesistektomi) olarak yapılmaktadır. Kapalı ameliyatın süresi 30-60 dakikadır. Bu süre hastanın genel durumu, safra kesesinin durumu, kullanılan malzeme ve cerrahın deneyimine göre değişiklik gösterebilir. Unutmayın süreden daha önemli olan ameliyatın komplikasyonsuz ve sorunsuz geçmesidir. Açık safra kesesi ameliyatlarının süresi ise 1-2 saat arasındadır.

Safra Kesesi ameliyatı riskleri

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi anestezinin ve ameliyatın riskleri vardır. Bunların arasında kanama, enfeksiyon, klips açılması, safra kaçağı, safra yollarında darlık, karaciğer absesi, akciğer ve diafram yaralanması, barsak yaralanması vb. risklerdir. Bu komplikasyonların bir kısmında hastalarda safra kesesi ameliyatı sonrası ağrı ve rahatsız edici karın şikayetleri devam edebilir. Buna tıp dilinde Post Kolesistektomi Sendromu denir. Bu durumu yaşayan hastalarda karaciğer ve safra yolları detaylı bir şekilde incelenmelidir.

Ameliyattan sonra sıkıntı yaşar mıyım?

Cevap: Belki de en önemli sorulardan birisi de budur! Yukarıda anlatıldığı gibi belirlenen kriterlere göre doğru bir şekilde karar verildiğinde hastaların %85-90’nında ameliyat sonrasında çok ciddi sıkıntılar yaşanmaz ve çoğu ameliyat sonrası şikayetleri (örneğin geğirti, bulantı, şişkinlik, karın ağrısı, vb) geçici olup ortalama 2-3 ay içerisinde tamamen kaybolur. Bu hastalar ömür boyu rahat bir nefes alır ve ameliyat olduklarına her zaman  şükreder.

Ancak ne yazık ki hastaların %10-15’inde herşeyin iyi gitmesine rağmen ameliyat sonrası farklı şikayetlerle karşı karşıya kalırlar. Bu şikayetler bazen ömür boyu devam eden basit bir bulantı olabilir ve yahut dayanılamaz karın ağrıları ve kramplar. Bu gruptaki hastalar “Post Kolesistektomi Sendromu” olarak adlandırılır. Bu hastalarda şikayetler ne yazık ki safra deposunun olmamasından kaynaklanır ve bu durumu ameliyat öncesi tahmin etmek veya görmek imkansızdır. Ancak önemli bir husus vardır ki asla unutulmamalı. Özellikle son yıllarda Safra kesesi ameliyatlarında altın standart haline gelen kapalı kese (Laparoskopik kolesistektomi) ameliyatlarının bazen ciddi kopmlikasyonlara yol açtığını görüyoruz. Bu gruptaki hastalar da “Post Kolesistektomi Komplikasyonu” olarak adlandırılır. Her iki gruptaki hastaların hemen hemen aynı şikayetleri vardır ancak patolojiler çok farklıdır. Örneğin ameliyat esnasında farkında olmadan karaciğer, ince barsak veya diğer organların delinmesi, safra kesesinin sadece bir kısmının çıkartılması, ameliyatta safra taşlarının karın içerisine düşmesi, sistik kanalın uzun bırakılması veya koledokun kesilmesi, ameliyatta esnasında klipslerin yanlış bir şekilde atılması, vb. Safra Kesi ameliyatından sonrası gelişen şikayetler konusunu bir sonraki makalemde geniş bir şekilde ele alacağım. Yeni Makaleyi buradan takip edebilirsiniz.

Safra Taşı ameliyatı için bilgi, muayene ve randevu için Op.Dr.Ertan BEYATLI ile buradan iletişime geçebilirsiniz

Safra Koruyucu Diyet için Tıklayın

 

Safra kesesi taşı - algoritma
Safra kesesi taşı -algoritma
whatsapp ile paylaş

DMCA 


Hakkında Dr.Ertan BEYATLI | ANKARA

Genel Cerrahi Uzmanı, MD, PhD (Doktora), Avrupa Cerrahi Araştırmalar Derneği, Amerikan Akademik Cerrahi Derneği üyesidir | Hemen İletişime Geç →
"Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."


52 Yorumlar

 1. Hocam ben uzun yillardir mide ve bel agrisi cektgm icinn gecen gun hastaneye gittim ve safra kesemde 1.5 cm büyüklüğünde tas oldugunu ameliyat olmam soylendi ben narkozo giremiyorum seker tansiyon ve nefes darligindan dolayi ilk doğumum sezaryen di ve 7 saat yogun bakimda kaldim kalbim durdu suan en büyük korkum bu ameliyata nasil gireceğim su agrilarimdan artık kurtulmak da istyrm ne yapabilirim yardimci olurmusunuz

 2. Merhaba ben safra kesesi amaliyatı olalı 20 gün oldu evimin işini yapıyorum yaralarım iyileşti sayılır yediklerimize dikkat edicez peki iş konusunda bişeydemiyorlar ağırkaldırmamaya çalışıyorum eğilip doğrularken dikkat ediyorum bunları nemalanmazlar yapamam gerekiyor bunları yapmamamamı doktorum söylenmedi ışimi yaparken sırtım ağrıyor sırt üstü yatıyorum geçiyor ve iç kısım nekadar bi zamanda iyileşir diyede sırayım teşeķkürler

 3. Merhaba

  23 yaşında kızıma ait ultrason sonucu aşağıdaki gibidir,bu durumda safra kesesi ameliyatı öneririmisiniz,ağrıları 1 yıl önce olmuştur birde bugunlerde ağrıları var önerilerinizi rica ediyoruz.

  safra kesesi kontraktedir,kese içerisinde yoğun safra çamuru ile birlikte yaklaşık 23×20 mm boyutlarında taş oluşumu görülnmektedir,belirgin perikolesistik sıvı koleksiyonu saptanmadı koledeok çapı normaldir

 4. Merhabalar hocam ben 23 yaşındayım 6 ay önce trafik kazası sonucu dalagimi kaybettim şimdi de safra kesesinde taş varmış 1.5-3 mm boyutunda son zamanlarda hazimsizlik yasiyorum ve midem agirlasiyo gibi hissediyorum sizce ameliyat olmalı miyim yoksa tedavi ile geçebilir mi?cevaplarsaniz çok sevinirim Teşekkürler.

 5. Hocam mrb ben 1 ay once kapali yontemle safra kesesi ameliyati oldum 33 yasindayim 3 4 gun once sirta vuran agrim ve ameliyat yerimde agri sikayetiyle hastaneye basvurdum ultrasyonda rezidu sistik kanal icerisinde 2 mm ve 2.5 mm capinda tas izlenmistir denildi neler yapilabilir bilgi verirmisiniz buscopan kullaniyorum su anda baya rahatlatti bilgileriniz icin tesrkkur ederim

 6. Allah’ın selamı ve bereketi üzerinize olsun hoca. Eşim 26 yaşında ultrason sonuçlarında safra kesesi lümeni içerisinde büyüğü 8’5 mm çapında ekojen kalküler mevcuttur her iki doktor da ameliyat dedi kusması ve sırt ağrıları var ne yapmamızı önerirsiniz

  • eyvallah sağ olun. öncelikle karaciğer testlerine bakılmalı, kolesistit tablosu varsa ilk etapta enfeksiyonun giderilmesi için medikal tedavi başlanmalı ve ardından zaman kaybetmeden kapalı safra kesesi ameliyatı olmasını öneririm. geçmiş olsun

 7. Merhaba hocam.ultrason sonucunda 22mm taş oldugu görülmüstür.fakat hiç agrim yok.ameliyat olmasam kesenin zarar görmesi veya safra kanalının tıkanmasi gibi olumsuz bir durumla karşılaşırmıyım

 8. Ağrı yapıyorsa taşın boyutu önemli değildir ameliyat almanızda yarar vardır. Geçmiş olsun

 9. 14mm saframda tas sah kaburga altinda agri oluor ama cok dayanilmaz degil ameliyat olmam gereklimi

 10. Hocam merhaba. Benim yaklaşık 2 senedir safra kesemde çok sayıda milimetrik boyutta taş ve çamur izlendi. Ameliyat denildi ama hep erteledim ağrılarım oluyor ve kilo kaybım var 37 yaşında 38 kiloyum doğumdan sonra ani kilo verdim.dün doktora gittim ameliyat için yalnız doktor mide düşmesi olduğunu söyledi. ve bana bir kaç ilaç verip 10 gün sonra çağırdı. yalnız ben birde endoskopi yaptırmak istiyorum belki şikayetlerim midemdendir diye ama doktorum bu mideye endoskopi yapılmaz dedi. araştırdığım kadarıyla ameliyat öncesi endoskopi şart kafam karıştı.birde ben ameliyattan aşırı korkuyorum ve safram alınsın istemiyorum bunu ilaçla denemem mümkünmüdür acaba? birde aşırı gergin midem bir lokmada doyuyorum ve sürekli bir geğirti ve yanma oluyor acaba mide düşüklüğünden olabilir mi? birde hocam mide düşüklüğü varken ameliyat sakıncalımı dır? teşekkürler

 11. Hocam…safra kesemde taş var bir kaç adet 1 aydır cipro diclomec ve ağrı kesici kullanıyorum diyetimi düzgün bi şekild e yapıyorum ara ara sancim oluyor ameliyat olman gerekir dediler başvurdum ama bu sefer de karaciger enzimlerim yükseldiği için ( 445 olmuş) ameliyat olmaz dediler benim ne yapmam lazım ne gibi riskleri var bana yol gösterirmisiniz

  • safra koruyucu diyete devam etmenizde yarar vardır ayrıca, kullandığınız antibiyotik yetersiz gelebilir ikili antibiyotik kullanmanızı öneririm. bu konuyu sizi takip eden hekim meslektaşımla konuşmanızı tavsiye ederim. bu arada mideyle ilgili sıkıntılar için endoskopi yapılması düşünülebilir. ameliyat zamanlaması için karaciğer enzimlerinin normale düşmesini beklemekte yarar vardır

 12. Hocam merhaba yaklaşık 20 gün önce açık safra kesesi ameliyatı oldum.Diren taktilar ve yaklasik 6 gün diren takılı kaldı daha sonraki gün taburcu oldum.Her şey iyi gidiyor derken sag omuzumda inanilmaz bir ağrı var.Bunun ameliyatla ilgisi varmıdır.

  • ameliyattan hemen sonra özellikle sağ omuzda ağrılar olur bunun nedeni karın içerisinde kalan bir miktar gazdır emildikten sonra ağrı geçen ancak bu süre 2-3 gündür. 20 gün geçmesine rağmen devam eden bir ağrı varsa ameliyatla ilgili başka komplikasyonlar araştırılmalıdır. karaciğer ve safra yolları için kontrol USG veya MR kolanjiyo yapılması uygundur

 13. Foto IMG_6098

  Merhaba Hocam; özellikle son iki yıldır midemde yanma, geğirti oluşumu, gece uykudan nefesim kesilerek uyanma,göğüste yanma, hazımsızlık şikayetlerim nedeniyle geçtiğimiz çarşamba günü içhastalıkları uzmanına gittim.Dün de kan ve idrar tahlili,ultrason ve endoskopi yaptırdım. Bunun neticesinde; endoskopi sonucu midemde, “Anral Erimatöz Gastrit”..Ultrason sonucunda; mide distal antrum bölümünde hafif ödematöz duvar kalınlaşması ve barsak gazlarında artış görüldü. Yine ultrason sonucunda beklemediğim bir sonuç olan, Safra kesesi boynunda 8,2 mm ekojen taş görüldü. Safra kesemde taş olması benim için sürpriz bir sonuç oldu. Çünkü midemle ilgili belirttiğim şikayetlerim dışında bariz bir şiddetli karın ağrısı şikayetim olmadı. Ara sıra bel ve sırt bölgemde ağrılar oluyor ama hiç bununla ilgisi olabileceğini düşünmedim. Doktorum şu an için sadece gastrite yönelik ilaç verdi. Safra kesemde ki taş için ağrın yoksa ameliyatlık bir durum değil henüz dedi. Yine danıştığım bir başka cerrah ise ameliyat olmam gerektiğini söyledi.. Açıkçası kafam karıştı..Sizinde görüşünüzü almak istedim hocam?

  • Foto FullSizeRender

   endoskopi sonucum

   • Foto IMG_6096 (1)

    ultrason sonucum

    • Foto FullSizeRender (1)

     tahlil sonuçlarım

     • ameliyat gereklidir veya ameliyat gerekli değildir yorumların ikisi de doğrudur çünkü her hekim farklı pencereden bakıyordur. Bu konu hakkında dünya çapında da iki ayrı ekol ve görüş vardır. bu gayet normaldir. sonuç itibariyle safra kesesi vücudumuzun gerekli bir organıdır (apandiks gibi değildir!). Ancak şikayetleriniz sadece mide ile sınırlı ise ameliyat ertelenebilir. bunun dışında karaciğer enzimlerin seviyesi de önemlidir.

     • Alt 13,51 U/L Ast 16,98 U/L Sanırım karaciğer enzim ölçümleri dediğiniz bunlar hocam. Değerlerim bu şekilde çıktı.

 14. hocam merhaba öncelikle bilgileriniz için teşekkür ederim benim sorum saframda en büyügü 15 mm olmak üzere çok sayıda taş var ama çok agrım yok arada bi oluyo sizce ameliyat oldugumda 2 aya koşu mekik şınav barfiks gibi hareketleri yapabilrmiyim

 15. Hocam ii günler ben 3 ay önce tüp mide op oldum gayet sağlıklı gusel hayatıma devam ediyorum dün ultrasona girdim kontrol amaçlı çekimi yapan doktor safra kesemde çokca kum gbi taş oldugunu söyledi hiçbi ağrım şikayetim yok ne yapmalıyım

  • tüp mide ameliyatlarında sonra bazı hastalarda safra çamuru ve ilerleyen durumlarda safra taşı oluşabilir. bunun için ilk etapta diyet uygulanması ve safra kesesini ultrasonla takip edilmesi yeterlidir

 16. diyet uygulamanızda yarar var. yıllık batın USG kontrolü yeterlidir

 17. Safra kesemde 1 cm tek taş var. Bulantı, kusma hiç olmadı.Bir sefer sağ bel civarında harekete bağlı ağrı oluştu 4-5 saat sürdü.Geceleri uyumamda hiç sorun olmadı.Yaşım 39. Safra duvar kalınlaşması var, ama ultrason raporunda duvar kaç cm yazmıyor. Kese distandü izlenmedi(kolelitiazis).Tüm iç organlar normal. Ek hastalığım yok. Ameliyat olmalımıyım. Ne kadar aralıklarla hangi testleri yaptırıp, izlemeye alırsam, nelere dikkat etmeliyim.?

 18. Merhaba lar hocam öncelikle yazınız için teşekkür ler çok açıklayıcı olmuş. Ben bundan 2 ay önce safra kesesi kapalı ameliyatı oldum ameliyat sonrası hiç bir problemim yoktu. Askeri personelim yaptığım görev ve sorumluluğum benden yorucu bir iş. Ameliyatlı olduğum için görevlere çıkmıyordum takip geçen haftaya kadar göreve çıktıktan sonra gogsumun sağ tarafinda ve karın bölgemde siddetli ağrılar ve midemde de rahatsizliklar basladi buda beni ve çalıştığım işi olumsuz etkiletmektedir. Sizce ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim ayrıca klipsler çıkmış olabilirmiş.

  • klipsler açılırsa ve safra kaçağı olursa (nadir bir durum olsa da) acil bir durumdur ve çok şiddetli karın ağrısı yapar. ameliyattan sonra 2-3 aya kadar kramp tarzında bazen ağrılar olabilir bunu minimuma indirmek için diyet ve sindirim kolaylaştırıcı gaz giderici ilaçlar kullanmanızda yarar vardır

 19. ameliyat olmanız şart! safra kesesi duvarı kalın ve şikayetler mevcut

 20. hocam en büyüğü 11 mm çapında bir kaç adet kalkül dikkat çemiştir kese duvar kalınlığı 5.5 mm 2 kere beni rahatsız etti şeker hastalığımda var ameliyat olmam gerekirmi?

 21. hocam ben 1 ay oldu safra ameliyatı oldum çok şükür iyi geçti hiç bir şikayetimde yeme içmem dede sıkıntı yok ağrımda yok yanlız merak ettiğim çok iştahım açıldı amaliyatan sonra her akşam yatmadan bile yemek yiyorum bunda sıkıntı olurmu acaba aslında kilo almakta istiyorum ama bir yandanda bişey olcak diye korkuyorum bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim hocam tşk ederim…

  • hayır bir sıkıntı olmaz zaten hastaların ameliyattan sonra iştahında düzelme olur ve birkaç kilo artış olabilir. kilo artışını kontrol altında tutmakta yarar vardır 🙂

 22. küçük taşlar hareketli olduğundan dolayı daha sık ve şiddetli şikayetlere neden olabilir

 23. Tugba Çelik

  Hocam 5 ay once safra ameliyati oldum ve nenyesem midem hemen doluyo ve sag tarfta bir agri ver vurum seklinde oluyo

 24. keremvekerem

  Öncelikle gayet güzel açıklamalı yazınız için teşekkürler. Bende check up sırasında safra taşı tespiti yapıldı. Hiç bir şikayetim yoktu. En büyüğü 16 mm olmak üzere 12mm vs… bir çok taş. Tespiti yapan doktor koleksiyon yapabilirsin diyerek şaka dahi yaptı. Yazınıza göre buraya kadar aslında bir sorun yok ama ek olarak kese duvarında kalınlaşma tespit ettiler. Tespiti yapan doktor ameliyat olmam gerektiğini söyledi, yazınızdan da bunu anlıyorum. Doğru mudur? Sizce olmalı mıyım?

 25. Müyesser Özdemir

  Merhaba iyi gùnler 1hafta öncesinde baslayan bir agrim olmustu göbeğimde ve yan taraflarinda çocukluğum da göbek fıtığı teshisi konulmuştu ağrının sebebinin ondan kaynaklandigini düşündüm ultrasonla baktilar agri yapacak kadar büyük değil dediler safrada 1. 5 cm tas var dediler bugün gene çok ağrim var yurt disinda yaşıyorum 8 aydır burdayim dil bilmediğim icin esimle gidiyorum doktora ameliyat dediler ama yazdan sonraya kalabilirmis doluymuş agrilarimi nasil hafiflete bilirim bazen bi agri giriyor oldugum gibi kalıyorum 1. 5 cm tas oldugunu söylediler ağri yapacak kadar âbüyük mü?

 26. hayır bir problem teşkil etmez

 27. şikayetleriniz varsa ameliyat olmanızda yarar vardır

 28. serap sarıçalı

  Hocam safra kesemde en büyüğü 14mm büyüklüğünde olmak üzere çok sayıda taş var şikayet olarak sırtımda ağrı ve 10 ile 15 gün ara ile miğde ağrısı ve kusma oluyor fakat kanallar açık ve iltihap yok bukadar sık kusmam normalmi ve hemen ameliyat olmam gereklimi

 29. şikayetiniz yoksa ve karaciğer enzimleriniz normal ise acil ameliyata gerek yok, takip edilmesini öneririm. bazı safra kesesi taşları ömür boyu şikayet yapmaz ve zararsızdır sadece tesadüfen testlerde tespit edilir.

 30. Hülya ceylan

  Bende safra taşi 3 mm birtane var şikayetletım fazla degıl amelıyat olmak gerekırmı

Bir Cevap Yazın

You have to agree to the comment policy.