Anal Fissür nedir ve nasıl tedavi edilir?

Anal Fissür nedir?

Anal Fissür oturak bölgesinde (anusta) oluşan yırtıklar veya çatlaklardır. Çatlakların en yaygın nedenleri ise aşırı ve uzun süre kabızlık, ıkınma, doğum ve düzensiz beslenme alışkanlıklarıdır.

Halk arasında bu hastalığın adı çoğu zaman yanlış bir şekilde telaffuz edilebilir; örneğin fistür hastalığı, fikstür hastalığı, fixtur hastalığı ve firsür hastalığı şeklinde.

Ayrıca Anal Fissür insanlar arasında sıklıkla Anal Fistül ile karıştırılır. Bu iki hastalığın sadece isim benzerliği vardır ve tamamen ayrı durumları ifade eder. Fissür, çatlak veya yırtık demektir, fistül ise kanal veya tünel demektir.

Anal Fissür Belirtileri

Makat çatlaklarında şikayetler hastalığın başlanma zamanına, kişinin kabızlık durumuna ve ağrıya verdiği reaksiyona bağlı olarak değişir. Oluşan şikayetler görülme sıklığına göre şöyle sıralanabilir:

 1. Makat ağrısı. Özellikle dışkılama esnasında başlayan ağrı 1-8 saat giderek azalan bir şekilde devam eder, bazen gün boyu devam eder.
 2. Makatta meme oluşması. Hastalığın ilk döneminde olmayan meme 1-2 ay içinde ortaya çıka,memenin çıkması hastalığın müzminleştiği yönünde bulgulardan biridir. Meme genellikle çatlağın olduğu taraftadır bir veya iki tane olabilir.
 3. Makatta kaşıntı. Bölgesel reaksiyondan kaynaklanır, makat bölgesinin fazla nemlendiği yaz aylarında daha sıktır genellikle abartılı düzeyde değildir.
 4. Makatta kanama. Genellikle abartılı kanama olmaz hasta tuvalet kağıdında görür, seyrek olarak ıkınma devam ederse damlayacak kadarda olabilir. Dışkılama esnasında makatın genişlemesine bağlı olarak makattaki çatlağın yenilenmesinden kaynaklanır.
 5. Makatta yanma. Çatlak bölgesindeki sinirlerin açıkta kalmasından kaynaklanır, erken dönemde daha belirgindir.
 6. Camla çiziliyormuş hissi. Dışkının makattan geçerken çatlakta yaptığı sürtünmeyle oluşur.
 7. Zor dışkılama. Çatlak sebebiyle makat kaslarının gevşemesi zorlaşır ve yeterince gevşeyemez buna bağlı olarak dışkıyı çıkarmak için daha çok ıkınmak gerekir.
 8. Kabızlık. Hasta ağrı olacak korkusuyla dışkılama ihtiyacının erteler buna bağlı olarak barsakta bekleyen dışkının suyu daha fazla emildiği için katılaşır.
 9. Karında şişkinlik. Dışkıyı ertelemek ve makat basıncının yükselmesi sebebiyle barsakta biriken gaz ve dışkı miktarı artar.
 10. Makatta darlık. Makat kaslarının kontrolsüz bir şekilde kasılması fonksiyonel bir darlık gibi algılanır. Gerçek bir darlık değildir fissür düzeldiğinde kendiliğinden geçer
 11. İdrarda yanma hissi. Seyrek görülen bir durumdur makattaki hislerin idrar yollarına yansıması sebebiyle görülür.

Anal Fissür Çeşitleri

Anal Fissürlerin süresine göre başlıca iki çeşidi vardır:

 • Akut anal Fissür. Akut anal Fissürlerin süresi 6 aydır. Bu sürede aşırı ağrı ve pembemsi akıntı veya çok az miktarda kanama görülebilir.
 • Kronik Anal Fissür. 6 aydan fazla devam eden fissürlere Kronik Anal Fissür adı verilir. Kronik fissürlerde ağrı oranı daha az ve bazen ağrısız kanamalar meydana gelebilir. Bir yıldan fazla devam eden anal fissürlerde ise vücut makat bölgesinde oluşan çatlağı korumak için savunma mekanizması oluşturur. Bu mekanizma aracılığı ile çatlağın dış uç kısmında meme şeklinde deri ödemi ve kalınlaşması başlar ve buna tıp dilinde bekçi meme veya nodül Latincesi ise Skin Tag veya sentinel pile denir. Bu durum çoğu zaman basur (hemoroid) ile karıştırılır ve yanlış tanıya ve dolayısıyla yanlış tedaviye neden olur.
Makat Çatlağı (Anal Fissür)
Makat Çatlağı (Anal Fissür)

Anal Fissür Tedavisi

Akut anal fissürlerin tedavisi ilaçla gerçekleşebilir. Barsak alışkanlıklarını düzenleyen çeşitli ilaçlar ve makat bölgesine sürülen farklı lokal kremler ve fitiller mevcuttur (makat çatlak kremi).

Kronik anal fissürün tedavisi ise cerrahi müdahaledir. Lokal anestezi altında makat bölgesinin istemsiz olarak büzüşmesine yol açan sfinkter kasları elektrokoter yardımı ile diseke edilir (Lateral internal sfinkterotomi). Gerekirse fissür zemini koter ile eksize edilir ve yakılır (Fissürektomi) . Meme mevcutsa çıkartılır.

Bu operasyonun süresi maksimum 10 dk olup poliklinik şartlarında uygulanabilir. Hasta müdahaleden hemen sonra mobilize olup evine dönebilir. Müdahale sonrası çeşitli ilaçlar verilir ve 4-5 güne kadar ılık su oturma banyosu önerilir. Hasta 24 saat sonra işbaşı yapabilir.

Lazerle Anal Fissür tedavisi

Son çıkan lazer cihazları ile (Neolazer) steril bir ortamda lazer iğnesi aracılığı ile anal fissür zemini kurutulur. Bu yöntem aracılığıyla, hem ameliyat ihtiyacı ortadan kaldırılmış olur hem de daha hızlı ve komplikasyonsuz bir sonuç elde edilir. Bu yöntemin en önemli dezavantajı ise maliyetinin yüksek olmasıdır. Çoğu hastada anal fissürle birlikte hemoroid memeleri de eşlik eder. Bu durumlarda lazer tedavisi daha konforlu bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ayrıca Lazerle Hemoroid tedavisi için buradaki makaleme bakabilirsiniz: Lazerle Hemoroid tedavisi