Mide Balonu ile Zayıflama nasıl olur?

Mide Balonu yönteminin ana hedefi midenin kapasitesini azaltarak daha erken doyma hissini sağlamaktır. Sönük bir balon yemek borusundan ilerletilerek mideye yerleştirildikten sonra balonun içerisi sıvı veya hava ile doldurulur böylelikle mide içerisindeki boşluk azaltılır.

mide_balonu_zayiflama

Mide Balonu nedir?

Mide balonun (intragastric balloon) piyasada çok farklı çeşitleri vardır. Genelde slikondan üretilir. Bu balonlar midede 6-12 aya kadar kalabilir. Bazı balonlar sabit kapasiteye sahiptir bazıları da ayarlanabilir özelliği vardır.

Mide Balonu Hangi durumlarda Uygulanır

Aslında diğer obezite yöntemlerindeki kısıtlama kriterleri balonu yöntemi için geçeli değildir. Vücut kitle indeksinin (VKİ-BMİ) %27′ nin üzerinde olması yeterlidir.

Mide Balonu Hangi durumlarda Uygulanmaz

İleri gastrit, LES gevşekliği, mide fıtığı (hiatal herni), mide veya onikiparmak barsağın ülserleri durumunda bu yöntemin uygulanması tavsiye edilmez.

Mideye Balon Nasıl Yerleştirilir

Mide balonu Endoskopi cihazı ile yerleştirilir. Hastanın en az 8 saatlik aç olması gerekiyor. Bu yöntem sedasyon altında veya genel anestezi altında yapılır. Yöntemin ortalama süresi 15-30 dakikadır. Balon yerleştirildikten sonra hastalar 3 saat gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edilebilir. Balon yöntemi kısa, basit ve özel bir riski olmayan bir girişimdir.

Balon Yerleştirildikten sonra Neler Yapmalıyım

Balon yerleştirildikten 1 saat sonra ağızdan gıda ve sıvı alımına başlayabilirsiniz. Artık mide boşluğu daha küçük olduğu için öğün sayısını arttırarak öğün başına alınan sıvı ve gıdaların miktarını azaltmalısınız.

Zaten erken doyma hissinden bu durumu anlamanız çok da zor olmayacaktır. Beslenme ve Diyet uzmanı tarafından takip edilmeniz şarttır. Gıdaları yutmadan önce olabildiğince çiğnemeniz önerilir. Aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınmalısınız. Midedeki balona zarar verebilecek sert, sivri ve köşeli yiyeceklere dikkat etmelisiniz. İlk günlerde ara ara bulantı hissi olabilir ancak aşırı kusma durumlarında balonun çıkartılması uygundur. Balonun midede kaldığı sürece ağızdan asit azaltıcı ilaçlar kullanılır.

Mide Balonu ile Kaç kilo verebilirim?

Mide balonu yöntemi ile fazla kilolarınızın ortalama %35’ini verebilirsiniz. Diğer obezite ameliyatları ile kilonuzun %40-60’ını vermek mümkündür ancak ameliyatların risk oranı yüksektir.

Balon Ne Zaman ve Nasıl Çıkartılır?

Daha önce belirttiğimiz gibi balonun türüne göre bu süre 6-12 aydır. Ancak hastaların klinik durumuna göre balon daha erken çıkartılabilir. Mide balonu yine endoskopi aracılığı ile çıkartılır. Bu yöntem esnasında balonun içerisindeki sıvı veya hava özel bir sonda ile tamamen boşaltılır ve özel bir aletle yemek borusundan ağız boşluğuna doğru çıkartılır. Bu yöntem yine sedasyon veya genel anestezi ile uygulanır.

Balon Çıkartıldıktan Sonra Ne Yapmalıyım?

Balon çıkartıldıktan sonra sizin eski yeme içme alışkanlığınız devam eder ve iştahınız normale döner. Dolayısıyla bu aşamadan sonra daha önce uyguladığınız diyete sadık kalmanız önerilir aksi takdirde kaybettiğiniz kiloları geri almanız kaçınılmazdır. Op.Dr.Ertan BEYATLI

Vücut Kitle İndeki Nasıl Hesaplanır > tıklayın