Safra Kesesi Polipleri Nedir ve Nasıl Tedavi edilir?

Safra Kesesi Polipleri

Safra kesesi polibi nedir? Safra kesesinin iç yüzeyinde oluşan et beni şeklindeki oluşumlardır. Polip oluşumunun belirlenmiş bir sebebi yoktur. Çoğu polipler ideopatiktir.

Ben Dr. Ertan BEYATLI. Bu makalemde Safra kesesinde oluşan ve çoğu zaman tesadüfen ultrasonda yakalanan polipler hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağım. Şayet kafanıza takılan sorular olursa çekinmeden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Safra kesesi polipleri ne gibi şikayetlere yol açar?

Aslında safra kesesi polipleri bariz bir şikâyete sebep olmazlar. Nadiren hazımsızlık sebebi olabilirler. Bu polipler genelde başka hastalıklar için için yapılan tetkiklerde (USG, BT, MR) tesadüfen orta çıkar.

Safra kesesi polipleri nasıl tespit edilir?

Genellikle herhangi bir sebeple yapılan ultrasonda, çoğunlukla tesadüfen görülürler.

Bu poliplerin tedavisi nasıl yapılır?

Safra kesesindeki polipler genel olarak bir şikâyete sebep olmaz; bu yüzden tedavileri şart değildir.

Hangi şartlarda tedavi edilmeleri gerekir?

Safra polipleri bazı uç durumlarda tedavi edilirler. Eğer bu poliplerin çapı 10 mm’i geçerse kötü huylu dönüşüm ve kanserleşme riski sebebiyle veya çok sayıda polip olup da hazımsızlığa yol açtığı kanaatine varılırsa ameliyatla tedavi edilirler.

Safra kesesi polipleri kanserleşir mi?

Bu polipler büyüyüp 1 cm’i (10mm) geçerse böyle bir risk olabilir. Ama pratikte bu nadir görülen bir durumdur.

Ne ameliyatı yapılır?

Safra kesesi ameliyatla alınır ve patolojik olarak incelenir. Patoloji sonucuna göre ek bir tedavi gereği olup olmadığı belirlenir.

Bu poliplerin bir önemi var mıdır?

Aslında safra kesesi poliplerin en önemli tarafı, taş oluşumuna zemin hazırlamalarıdır. Bu poliplerin üzerine biriken safra tuzları zamanla taş haline gelebilir, ya da bu polipler zaten safra kesesi duvarına yapışmış küçük taşlardır ve zamanla büyüyünce taş oldukları anlaşılır.

Safra kesesi poliplerini takip etmek gerekir mi?

Evet, taş oluşumuna zemin hazırladıkları veya taşlarla birlikte görüldükleri için yılda bir ultrason yapmakta fayda var.