Anasayfa » Fıtık Cerrahisi » Kesi Yeri Fıtığı (İnsizyonel herni)

Kesi Yeri Fıtığı (İnsizyonel herni)

Kesi Yeri Fıtığı – İnsizyonel herni

Kesi Yeri Fıtığı

Daha önce ameliyat geçirmiş bir hastada kesi yerinden çıkan fıtıklardır.  Kesi yeri fıtıkları ilk ameliyatın sonrası erken dönemde veya yıllar sonra ortaya çıkabilir.

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Kesi Fıtığı neden olur?

Kesi yeri fıtıkları hastaya ait nedenlerden veya cerrahiye ait nedenlerden kaynaklanabilir. Ameliyat sırasında kullanılan malzemelerin veya cerrahi tekniğin yanlış seçimi ve yanlış uygulanması doktora ait nedenlerdir. Hastaya ait nedenler ise diyabet, anemi, kronik kalp hastalığı, kronik akciğer hastalığı, beslenme bozukluğu, kollajen doku hastalığı ve kanser gibi sistemik hastalıklar ile yara iyileşmesini bozan ilaç kullanımıdır.

Sebep ne olursa olsun kesi yeri fıtıkları, daha önceki sorun hala devam ediyormuş gibi düşünülüp, en güvenilir ve sağlam şekilde onarılmalıdır. Aksi takdirde kolayca nüks ederler.

Kapalı ameliyatlardan sonra cerrahi giriş bölgelerinde oluşan fıtıklaşmalara ise port-yeri insizyonel herni denir. Diğer hernilere göre portyeri hernileri daha ufak çapta olduğundan dolayı primer cerrahi onarımla kapatılabilir.

Ancak küçük olmasına rağmen cerrahi müdahalenin yapılmadığı durumlarda çok daha büyük karın duvarı yırtıklarına yol açabilir.

Tedavi Seçenekleri

Küçük insizyonel herniler (<5cm) primer cerrahi onarımla tedavi edilebilir. Bu durumda yama (mesh) kullanılmadığı için yapılan cerrahi müdahalenin tekniği ve kullanılan sütur malzemesi çok önemlidir. Başarısız geçen ameliyatlar sıklıkla tekrarlama ile sonuçlanabilir. Bu konuda tecrübe sahibi olan cerrahlar genelde kendilerine göre özel onarım teknikleri tercih edebilir.

Kesi yeri fıtıkları tedavi edilmediğinde kısa zaman içinde çok büyük boyutlara ulaşabilir. Bazı durumlarda yırtık bölgesinden dışarı çıkan barsak ve barsak zarlarında boğulma ve çürüme görülebilir (BAĞIRSAK ÇÜRÜMESİ NEDİR?). Karın duvarındaki yırtığın büyüklüğüne göre değişmekle beraber teknik olarak en zor fıtıklardır. Zorluğun kaynağı, çok büyük fıtıklarda örneğin çapı 15-20 cm bulan karın duvarı yırtıklarında, karın zarını karşı karşıya getirip dikmek ve kapatmak mümkün olmayabilir çünkü cildin altında yeterince yumuşak doku kalmamıştır. Büyük kesi yeri fıtıklarında kompozit yamalar kullanılmalıdır.

Kompozit yamalar iki katlıdır. Bu yamaların bir yüzü bağırsağa yapışmasına mani özel bir tabakayla kaplıdır. Bu taraf karın içinde kalacak şekilde yama yerleştirilirse ancak sorunsuz ve başarılı bir onarım sağlanabilir.

Yüksek teknoloji ile üretilen bu yamaların güvenilir ve doku dostu yapıları avantajları yüksek fiyatları ise dezavantajlarıdır. “Dual layer” veya “kompozit” denilen bu yamaların fiyatları büyüklüklerine ve şekillerine göre değişir.

Kesi Yeri Fıtığı – İnsizyonel herni
Kesi Yeri Fıtığı – İnsizyonel herni

Açık yöntemle onarıldıklarında, orta çaplı kesi yeri fıtıklarında (5-10cm) standart yamalar kullanılırken, büyük boyutlu fıtıklarda (>15cm) mutlaka kompozit yamaları kullanmak gerekir. Kompozit yama kullanılmadığında, ya karın duvarının karşı karşıya gelip kapanması için iyice gerdirmek veya da standart yamanın barsaklara değmesine göz yummak gerekir. Her iki durum da ciddi komplikasyonlara yol açar.

Kesi yeri fıtıkları açık veya kapalı yöntemle onarılır. Kapalı yöntemle onarılan büyük/küçük tüm kesi yeri fıtıklarında kompozit yama kullanılır. Çünkü burada yama karın içine yerleştirilir: Intra peritoneal onlay mesh -IPOM.

Bu yöntem ile karın duvarının tamamının içeriden incelenmesi ve eğer varsa tüm zayıf noktaları örtecek boyutta bir yama ile yırtıkların hepsinin içeriden kapanması şansı vardır. Buradaki tek sorun yamanın fiyatı nedeni ile ameliyat maliyetinin yükselmesidir.

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

8 Yorum

  1. merhaba hocam kasım 2014 kapalı safra kesesi ameliyatı oldum 1 ay önce midemdeki ameliyat kesigimin biraz üst tarafında küçük top büyüklügünde şişlik fark ettim oturdugumda belli olmuyor yürüme hızlı konusma gibi efor sarfettimde belli oluyor doktora gittim elle muanede kesik fıtıgı ameliyat dedi bir doktora daha basvurdum oda bence biryok dedi ilk doktor uzanıp ayaklarımı kaldırmamı istemişti şişlik oldu ikinci doktor gövdemi kaldırttı midem katlandı için şişligi göremedi

  2. Merhaba hocam.iki ay once bagirsak ameliyati oldum.ileostomi açildi.cok kilo kaybim olmustu.simdi kilo almaya basladim.dikislerimin iki yani cok siskin suan.dikis uzerinde degil siskinlik.yan taraflar.kilo almam sebebi ile mi yoksa fitik olabilirmi diye endiseleniyorum hocam.

  3. Merhaba hocam yaklaşık altı yıl önce karnımdan bir saldırıdan dolayı yaralandım ve ameliyat oldum.Bu güne kadar beş altı ayda bir küçük sancılar oluyordu bende fazla bilgim olmadığı için ameliyat yeri usumustur diye biraz elim ile ovalayınca geçiyordu.Bu sızılar geçtiği için bir hekime basvurmadım.birkaç gün önce çok şiddetli bir agri saptandı ameliyat yerine bir acil servise gitmek zorunda kaldım.ve hemen ameliyat dediler.beş adet fitik oluşmuş tekrar yamasız ameliyat oldum ve taburcu edildim.simdi sorum.hocam bir daha tekrarlamaması için ne yapmaliyim nasıl bir yol izlemeliyim.bu tekrarlarsa nasıl hemen haberim olacaktır.teşekkürler hocam.

  4. Hocam merhaba ben üç yıl önce safra kesesi ameliyatı ile safra kesen alındı ilk önce kapalı yapılmış alamayınca yapışık olunca açık ameliyat yapılmış ilk bir yıl şikayetim yok Du ama şimdi bir şişkinlik le karşı karşıya yım ve beni çok zorluyor cerrahi yapan doktora başvurdum ultrason film ve kan tahlili aldı bana helikoptere var denildi helikopak denilen ilacı kullandım bittiğinde gittim ve bitmediğini söyledi mide koruma hapları mi devam etmemi istedi ama şikayetler halen devam ediyor Du doktoru mu değiştim oda farklı antibiyotik verdi onda da devam ediyor ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  5. Hocam Merhaba ne olur cvp verin eşimin kasiginda şişlik var fıtık kesin fakat doktora henüz gitmedik is nedeniyle ama artık dayanılmaz size resim atsak olurmu yardimci olurmusunuz bize

  6. Filiz Türkiye ankara

    Hocam mrb benim annem kolon kanseri ameliyat ile Bağırsak dışarı alındı 1 yıl sonra tekrar içeri konuldu Herseyi temiz çıktı sonrasında fıtık oluştu yumruk büyüklüğünde Yama koyularak ameliyat oldu ancak ameliyat sırasında aynı büyüklükte mideye yapışık bir kitle daha görüp onuda alıyorlar patoloji sonucu temiz şuan fıtık alındı midede Dikiş var bugün 3 gün sadece serum başka bırdey yok burunda takılı sonda ve ameliyat sirenleri var ne zaman çıkar ve bundan sonra ne yapmamız gerekiyor şimdiden teşekkürler

  7. hocam babam 5 sene önce mide delinmesi ameliyatı oldu şson 1 yıldır ameliyat bölgesinde şişlik oluyor bu neolabilir hocam fıtık olabilir mi? yardımlarınız için sağolun..

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir