Anasayfa » Fıtık Cerrahisi » Hidrosel Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Hidrosel Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Halk dilinde “torbaların şişmesi”, “su toplaması” ve “su fıtığı” olarak da bilinir. Yeni doğmuş bebeklerde yaygın olarak görülür (%6).

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Erkek çocuklarda testisleri sarıp çevreleyen kılıflar arasında normalden fazla sıvı birikimesi sonucu testis torbasının (skrotum) şişmesine hidrosel (hydrocele) denir. Hidrosel terimi, Yunanca hydro; su ve cele; tümör kelimelerinden gelir.

hidrosel anatomisi
hidrosel anatomisi

Normalde testis ile bu zarlar arasında, testisin kayganlığını sağlamak için 0,5 -1 ml. sıvı bulunurken hidroselde bu sıvı miktarı 100–200 ml. hatta bazen çok daha fazla hacimlere ulaşabilir.


Hidrosel nasıl anlaşılır?

Anne karnında bebeğin oluşumu esnasında karın bölgesinden torbalarına doğru bir kanal uzanır ve bu kanalda ilerleyen testisler torbalara doğru indikten sonra bu kanalın karın ile bağlantısı kesilir. Bazı durumlarda bu kanal kapanmaz. Açıklık küçük ise karın içi sıvısı bu açıklıktan geçerek torbalarda ve testis çevresinde şişliğe neden olur.

 

Hidrosel zararsız bir durum olarak kabul edilir. Çocuk için kendisi bir tehlike yaratmaz. Ancak olayın nedeni olan açık prosessus vaginalis giderek genişleyip, karın içi organların sığabileceği hale gelince, hastalık kasık fıtığına dönüşmüş olur. Fıtık boğulması olarak anılan, karın içi organların kese içinde sıkışması durumu, organların ilk kez dışarı çıktıklarında bile gelişebilir. Hidroseller normal olarak doğumdan sonraki birkaç ay içinde kendiliğinden kaybolur. Bu sebeple 2-3 yaşından önce ameliyata gerek görülmez. Ayrıca torbalara uygulanan travma, testis ve epididim iltihapları sonucuda hidrosel oluşabilir. Bu tipi erişkin erkeklerde ve daha yaşlılarda görülür.

hidrosel çeşitleri
hidrosel çeşitleri

Hidrosel tipleri nelerdir?

 • Primer Hidrosel (Konjenital, Doğumsal)
 • Sekonder Hidrosel (Edinsel, Erişkin)

Primer Hidrosel (Konjenital, Doğumsal)

Anne karnında testis, karın içi yerleşimlidir ve gebeliğin 14. haftasından itibaren karnın alt bölgelerine doğru ilerler ve sonrasında skrotum denen testis torbasına iner. Bu iniş sırasında birlikte sürüklenen karın zarı (periton) bir eldiven parmağı tarzında skrotuma kadar testisle birlikte iner.

Doğumdan bir süre sonra bu kesecik kapanarak ipliksi bir yapı halini alır, bu kesecik kapanmaz ise karın içi sıvısı bu açıklıktan geçerek testis etrafında skrotumda birikir ve şişliğe neden olur bu oluşan durum hidrosel olarak adlandırılır, eğer açıklık büyükse karın içi organlar burdan sarkarak fıtık oluşturabilir.

Hidrosel, testisi saran zarlarla sınırlı kalmışsa buna testiküler hidrosel, testis kordu boyunca kistik bir yapı şeklinde sınırlı ise kord hidroseli veya kordon kisti olarak adlandırılır. Doğumsal hidrosel yenidoğan erkeklerin yaklaşık yüzde 6′sında görülür. Yenidoğan hidrosellerinin birçoğu doğumsaldır ancak tümör, enfeksiyon veya dolaşım bozukluklarının bu dönemde hidrosele neden olabileceği unutulmamalıdır.

Sekonder Hidrosel (Edinsel, Erişkin)

Erişkin erkeklerin yaklaşık % 1’inde ve genellikle 40 yaşın üzerinde görülür. Erişkin erkeklerde ve daha yaşlılarda skrotumun maruz kaldığı travma, testis ve eklerinin iltihabi hastalıkları, testis tümörleri, varikosel ameliyatları ve radyoterapi sonrası gibi nedenler ile hidrosel oluşabilir. Böbrek nakli olan hastaların yüzde 70′inde tek taraflı hidrosel oluşur. Testis torsiyonu (testisin kendi etrafında aniden dönmesi), yüzde 20 hastada reaktif hidrosele neden olabilir ve acil müdahale gerektiren testis torsiyonunu maskeleyebilir.

Hidrosel Belirtileri

Transilüminasyon Testi - hidrosel
Transilüminasyon Testi – hidrosel

Hidrosel tanısı hikaye ve fizik muayene ile kolayca konulabilir. Birçok hidrosel hiçbir şikayete neden olmaz (ağrısızdır), hastaların hekime başvurusu genellikle testis torbasında ağrısız şişlik nedeni ile olmaktadır. Baskı nedeniyle testiste belli bir beslenme bozukluğu oluşabilir.

Hidroselin gelişimi yavaş ve sinsidir. Hasta erbezi torbasında ağrısız, ama bir ağırlık duygusu veren, ilerleyici nitelikte bir büyüme saptar. Erbezi torbasındaki şişliğin bir tarafından cep feneri tutularak bakıldığında, içindeki sıvının saydam olması nedeniyle testis ve epididime ait karaltılar görülür.

Bu tipik bir belirtidir ve Transilüminasyon Testi olarak adlandırılır.

Ayrıca kitlenin elle yoklanmasında ağrı olmaz. Erbezi torbasının derisi gergin, ama normaldir. Genellikle acısız bir veya iki torbadaki şişlik en önemli belirtisidir. Uzun sürdüğünde yürüme kusuru ve estetik görünüm bozukluğu ortaya çıkar. Hasta testis torbasında ağırlık, dolgunluk hissedebilir.

Nadiren kasık bölgesinde hafif rahatsızlık hissi ve bel bölgesine vuran ağrıdan rahatsızlık duyabilirler. Ağrı genellikle olmaz eğer varsa beraberindeki akut epididim enfeksiyonu nedeni ile olabilir. Konjenital hidroselde, testis torbasındaki şişliğin sabahları kaybolup, günün ilerleyen saatlerinde belirginleşmesi tipiktir. Ateş, titreme, bulantı, kusma basit hidrosellerde genellikle görülmez.

Testis torbası muayenesinde, hidrosel testisin üst ön kısmında yerleşimli olarak izlenir. Yüzde 7–10 iki taraflıdır. Özellikle sağ taraftaki hidroseller genellikle kasık fıtığı ile birliktedir. Eğer enfeksiyon yoksa testis torbasında kızarıklık veya renk değişikliği yoktur. Testis torbasına karanlık bir odada ışık tutulduğu zaman şişkinlik sebebi hidrosel ise ışığı geçirir buna transülliminasyon denir.

Konjenital hidroselde ise şişlik, çocuk ayağa kalktığında veya ağladığında belirginleşirken, muayene sırasında veya yattığında kaybolur. İnguinal-skrotal ultrasonografi, teşhisi doğrulamak için yapılabilir, testis ve eklerindeki anormallikler (özellikle testis tümörleri), Kompleks kistik kitleler, spermatosel, veya birlikte fıtık olup olmadığını göstermede etkindir. Testis renkli Doppler ultrasonografisi, testisteki kan akımını göstermede kullanılır ve özellikle testis torsiyonundan şüpheleniliyorsa mutlak yapılmalıdır.

Fizik muayenede hastanın öksürtülmesi, ıkındırılması ile kasıkta kabaran bir şişlik görülebilir. Kasıkta şişlik şikâyeti ile gelen bazı hastalarda muayene anında fıtık tespit edilemeyebilir. Hekim tarafından yapılan ultrasonografi, var olan bir fıtığı rahatlıkla tanımlayabilir.

Hidrosel Tedavisi Nasıl Olmalı

Hidrosel genellikle tehlike yaratmaz , ve bazı durumlarda kendiliğinden kaybolabilir. Tedavide iğne ile sıvının boşaltılması veya ameliyat seçenekleri uygulanır. Eskiden hidrosel sıvısının enjektörle alınmasından sonra, boşluğa tentürdiyot gibi tahriş edici ya da sklorizan (sertleştirici) çözeltiler şırınga edilirdi. Ama bu girişimler sonuçsuz kalır, belli bir süre sonra sıvı yeniden toplanırdı.

Geçici olarak iğneyle girip içindeki sıvının boşaltılması (PERKÜTAN ASPİRASYON – Ponksiyon) kısa sürede tekrarlamaya eğilimli olduğundan ve ilerideki operasyonda yapışıklıklara neden olacağından baş vurulmaması gereken bir yöntemdir.

Şırınga ile sıvının alınması (Ponksiyon)
Şırınga ile sıvının alınması (Ponksiyon)

Günümüzde hidroselde uygulanan başlıca tedavi cerrahidir ve tunika vajinalisin (sancı zarı) çıkarılmasına dayanır. Bu basit, komplikasyondan uzak ve güvenli bir yöntemdir. Cerrahi girişim. sancı zarın geniş biçimde çıkarılmasıyla gerçekleştirilir. Bunun için sancı zarın dış katmanı kesilerek çıkarılır; kesilen yerin iki kenarı birleştirilir ya da sıvı üreten kısım dışa gelmek üzere ters çevrilerek dikilir. Böylece zar ortadan kaldırılmış olur.

Çocuklarda kendiliğinden kaybolma olasılığı yüksek olduğundan 1 yaşından önce ameliyat önerilmez. Hidroselle birlikte fıtık varsa, ağrı çoksa acil ameliyat edilmesi gerekebilir. Ameliyat ehil ellerde basit bir operasyondur. Ameliyattan sonraki 24 saatlik sürede torbalara buz konulması gerekebilir.

Hidrosel ameliyatı süresi işlemin türüne, cerraha tecrübesine ve hastaya bağlı değişkenlik göstermekle birlikte genellikle 30–60 dakika arasındadır. Ameliyat sonrası torbaya şişliği azaltmak (drenaj) için bir hortum (dren) yerleştirilir ve 24-48 saat sonra alınır ve hasta taburcu edilir. Ortalama hastanede kalış süresi 1-2 gündür.

 

hidrosel nedir?
hidrosel nedir?

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

154 Yorum

 1. Hocam bendede bi şişlik var kendiliğinden geçermi?

 2. Bende aynı olay oldu doktor ilaç yazıp gönderdi

 3. Merhabalar yaşım 20 testisimde 2 3 yıl önce belirgin bi şişme oldu dahada inmedi ne yapmalıyım?

 4. Hocam merhaba benim çocuğun 10 günlük torbası biraz şişmiş ve pipisi biraz siyahlaşmış ne olabilir şimdiden teşekkür ler

 5. Mehmet seçkin

  Merhabalar yaklaşık 7 8 ay önce hidrosel oldum yaşım 17 ve utandığım için bunu aileme söylemedim sonra geçti e tabi geçti geçmesine ama sağ testis hidroselken sol tarafın 2 katıyken geçtiğinde sol tarafın yarısına indi ve şekli bozuldu ne yapnalıyım

 6. Hocam hayirli günler 4 gun once sag yumurtaliktan hidrosel ameliyati oldum ve bugun farkettim kucuk kucuk kanamalar var ve siskinlik var doktor siskinlik olur odem vardir icinde dedi o gider dedi ama ben bu kanamadan korktum biraz size sormak istedim

 7. Iyi günler hocam ben şahap varikosel ameliyat oldum iki tarafindan oldum yanlış ameliyat esasında sağ yumurtam şişkinlik oldu 9swnwr ameliyat oldum doktor geçer ama gidince dahada şişiyor ve ilişki esasında ağrı veriyor sis ne tafaize versin tsk saygilar

 8. İyi gunler hocam.Sag testisimden hidrosel ameliyati oldum 4 gun once. bu surecte de ameliyat oldugum yerde asiri sislik ve morarmalar var bu durum normal sizce?

 9. hocam kolay gelsin iyi günler öncelikle. ben 22.08.2017 tarihinde sol hidrosel ameliyatı oldum 15.09.2017 tarihinde de uzman çavuşluk mülakatlarım var yani 3 hafta sonrasında. 400 metre koşu barfix mekik şınav ve uzun atlama yapacağız bunları yapmam da bir sakınca var mı girmeyi çok istiyorum sizin önerileriniz neler ne yapmam gerek şimdiden teşekkür ederim.

 10. Hocam ben 3 gün önce ameliyyat oldum ve ne kadar müddet dikkat etmeliyim ve nelere dikkat etmeliyim. Yiyemeyecegim içemeyeceyim bişey varmı yada yapamayacagım? Önceden teşekkür ederim

 11. Hocam Merhaba oğlum 3 aylık testislerinin birisinde mor renkte şişlik mevcut doktora götürdük elleyerek muayene etti ve kordon kisti olduğunu söyledi acil ameliyat dedi sizde hemen ameliyat etmek doğru mu yoksa Hidrosel deki gibi kordon kistinin de belli bir süre bekleyip kendi kendine geçmesi mümkün mü

  Simdiden çok teşekkürler iyi çalışmalar

 12. Hocam iyi çalışmalar. Ben 3 gün önce sağ skrotusumdan ameliyat oldum bunun ağrısı ve şişkinliği ne zaman geçer hocam

 13. Doktor mende sol terefde boyukdu.Onu emeliyatsiz nece elemek olar

 14. Hocam iyi gunler kolay gelsin. Sag testisimde 19mm hidrosel var tek tedavisi ameliyat midir ? Ameliyat olursam sadece kasiktan mi ameliyat yapilabiliyor veya testis uzerinden de yapabilir mi ? Tesekkur ederim iyi calismalar dilerim hocam.

  • Tesekkur ederim hocam aydinlattiginiz icin bir sorum daha olucak bana verilen ultrasonografi raporunda her iki testis skrotum icindedir. Testis boyutlari normal sinirlar icindedir. Ic eko yapilari homojen olup kitle icermemektedir. Epididimisler normal degerlendirilmistir. Sol orta derecede varikosel izlenmis olup valsalsa manevrasi esnasjnda reflu ve capi en genis yerinde 4.5mm olculmustur.

   Sagda en kalin yerinde AP: 19mm olculen yogun icerikli hidrosel izlenmistir (enfeksiyona sekonder ?)

   Yazmaktadir. Hocam bu rapora gore kasik bolgesinden mi ameliyat olacagim yoksa testis uzerinden mi? Bilgilendirirseniz memnun olurum. Saygilarimla

   • Ertan hocam ilginize cok tesekkur ederim. Engin bilgilerinizle aydinlattiginiz icin. Iyi calismalar dilerim.

 15. Hocam kolay gelsin ben varikosel ameliyatı oldum 8 yil once fakat sag testisimde hidrosel oldu ve şişkinliği epey var ben yeni evliyim çocuk olmasında zararı varmıdır sprem kalitesini dusururumu ne yapmalıyım?

 16. Hocam iyi günler ;

  yaklasık 10 yıl once agır kaldırma sonucu oluşan agrılı bir şişligin devamında hiç bir belirti kalmadan gectigimiz günlerde tesadüfen farkettigim şişligin ve kendi marifetimle uyguladıgım transülliminasyon işlemi sonucu hidrosel tanımına bire bir uyan rahatsızlıgımı farkettim.

  benim bu konu ile ilgili agrı yada herhengi bir işlevi etkileme sorunum yok ancak o tarihten beri spermin çok aşırı miktarda sıvılaşması kafama takılıyordu..ve nedeninin bu durum olduguna kanaat getirdim..Bu sorun herhangi bir işlevi etkilermi..Operasyon gerekirmi..

  degerli bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olacagım.

  işlerinizde başarılar diler saygılarımı sunarım..

 17. Hocam endonezyada yaşıyorum,kapalı fıtık ameliyatı oldum mesh kayıp penis derisinin içine girmiş testisler karpuz büyüklüğü de şişti penis geriye çekildi ve yapışıp kısaldı.acık ameliyatla fıtık onarıldı ama testis 2.ayda hala,şiş penis hala kısa ve kökünde uzamayı engelleyen bir kasılma var ürolog tekrar ameliyat dedi penis egildi ve kısaldı yeni bir ameliyat çözümümü zamanla şiş ve kırışıklık geçer mi

 18. İyi günler hocam ben orişit oldum yaklaşık 1 ay falan oldu ameliyat sonrası iltihap kendiliğinden geçer demişti iltihabın geçmeye başladığının bir belirtisi falan var mı sıvı şeklinde mi akacak

  • Teşekkürler hocam kızarlık tahmini olarak ne zaman geçer ağrının olması normal yani ben pişik kremi sürüyorum kızarıklığın olduğu bi zararı olur mu

 19. İyi günler hocam orişit ameliyatı oldum bugün 8.gün oldu dikişler düşmeye başladı da ameliyat izi ne zaman kapanır

 20. İyi günler hocam sağ testisden orişit ameliyatı oldum perşembe günü de dikişler yavaş yavaş kendiliğinden düşmeye başladı dikişkerin düştüğü yerde hafif kanama var bir sıkıntı olur mu ameliyat olalı bugün 5.gün oldu banyo yapsak zararı olur mu

 21. Hocam orişit ameliyatı sonrası dikişlerde kanama meydana gelirse bir sıkıntı ya da zararı olur mu

 22. Hocam orişit ameliyatı sonrası dikişlerde kanama olursa bir zararı olur mu

 23. İyi günlr hocam ben sağ ttestisden orşit ameliyatı oldum sağ yumurtalık alındı dün fakat biraz şiş gibi duruyor o şekilde durması normal mi

 24. İyi günler hocam benim sağ testisimde şişme var sadece oturup kalkarken ağrı yapıyor evde uygulayabileceğim bir tedavi var mı yardımcı olursanız sevinirim sadece yürürken ağrı yapıyor

 25. Hocam 8 gün önce ameliyat oldum testislerimde 4 cm lik kıs vardı kasık bolgesinden ameliyati yaptilar ama şişlik halavar hocam. Hocam bide hidrosel vardi

 26. Hocam ben 15 yasındayım testisinden iltihap çıktı agrı var ne yapmalıyım

 27. Hocam 40 yaşındayım hidrosel ameliyatı oldum bir hafta önce. Sağ testis icinde boyutu genede büyük. Doktorum daha önceden bir iltihaplanma yaşandığını ,suan olmayan,ve bunun kurudugunu söyledi ne yapmalıyım

 28. Hocam hidrosel ameliyatı oldum sonrasında ödem oluştu napmam gerekiyor herhangi bir sıkıntı cekermiyim

 29. Hocam 1 defa varikosel 1 defada hidrosel oldum ama spermlerin akışkan değil ve pelte pelte .yumurtada sert ve büyük ne yapmaliyim

 30. Selamlar
  Dediginiz gibi ciddi bir boyut farki varsa mutlaka muayene olmalisiniz
  Saygilar

 31. Selamlar kesinlikle agri yapmaz ultrasonda gozukmesede sizin dikkat etmeniz gereken nokta bebek herhangibir sebeple agladiginda torbasinin sisip sismedigidir . Sisiyorsa fitik var demektir o zaman 2 yasini beklemeden ameliyat gerekir
  Saygilar

 32. Hicbir problem teskil etmez . Arzu ederseniz muayene ve tedavi alternatifleri hakkinda gorusme icin 0212 2348464 ten randevu alabilirsiniz
  PROF DR LEON SAPORTA

 33. Hocam 1 sene önce kasık ameliyatı oldum kanalda kalmış ve sol testis alındı . Hidroselde vardı fakat ameliyatta hidroseli almamışlar şimdi ise aldırmayı düşünüyorum herhangi bir sıkıntı yaratırmı tek testis olmasından dolayı olumsuzluk yaratır mı hidrosel yüzünden rahatsız oluyorum aldırmayı düşünüyorum teşekkürler.

 34. Merhaba doktor bey benim oglum 19 aylik hidrosel tanisi konuldu. Doktor 2 yasina kadar beklememizi onerdi. Fitik ultrasonda gozukmedi. 2 yasina kadar iyilesme olasigi nedir agri yaparmi arada inip tekrar sisme oluyor. Agrisi oldugunu nasil anlariz. Cok tesekkurler.

 35. Leon Saporta

  maximum duzelme sureciniz 1 haftadir . hastanede yatisiniz en fazla 1 gundur ameliyat ise yaklasik yarim saat kadar surer

 36. Leon Saporta

  selamlar
  cocuklardaki hidrosellerde ilk 24 ay icinde duzelme beraberinde fitik yoksa olabilir ancak 2 yasindan sonra kendiliginden duzelme olmaz . mutlaka bir urologun gormesi gerekir ve ameliyat tek caredir .
  saygilar
  PROF DR LEON SAPORTA

 37. Hocam yumurtalıklarımda 2.6 mm varikosel ve 20 mm kalınlığında anekoik sıvı saplandı doktorum sadece Hidrosel uyumlu anekoik sıvı alınabilir diye ameliyat önerdi bu ameliyat sürece nasıldır kaç günde ayağa kalkabilirim ve ne kadar sürede tamamen eski halime dönmüş olabilirim

 38. Hocam 4 ay once çift tarafli hidrosel ameliyati oldum sislik hic inmedi aksine buyumeye devam etti su an siskinlik 2 avucumu kapliyor hata daha buyuk dokturuma sık sık gitrim en son ultrasiyonda yumusak doku artisı var dendi ameliyat olmam önerildi korkum tekrarlarmi 4 aydir cok cektim ayrica sag ve sol deri ustu10 yakin kist mevcut antibiyotik kullandim 3 hafta sonmedi tesis torbasi hidrosel gibi degil hocam sıcak oldugu zaman daha genisliyor soguk havada set toplaniyor sanki icinde sert bir kitle var her iki tatafta

 39. hocam 15 yaşımdayım sağ testisim soldakinin 4 katı gibi bişey ağrı sızı yok fakat çok korkuyorum ailemle paylaşmaya utanıyorum bir tehlikesi varmıdır

 40. Hocam 5 ay önce varikosel ameliyatı oldum, bilateral hidrosel oluştu. Bir hafta önce hidrosel ameliyatı oldum, ameliyatı yapan doktor sıvıda enfeksiyon oluşmuş dedi. Oysa testis torbalarımda kızarıklık yoktu. Torbalarda kızarıklık oluşturmadan hidrosel gelişebilir mi sayın hocam?
  Bir de aşırı derece cinsel isteksizlik var varikosel ameliyatından sonra. Bunun sebebi enfeksiyon mudur?
  Teşekkürler. .

 41. Hocam 4 ay önce varikosel ameliyatı oldum

 42. Hocam bugün gittim ameliyata gerek yok dedi iyiye gidiyor dedi doktor sordum yüzde kaç dedim yüzde 50 dedi cumartesiye kadar kalsın dedi. Ben kanayan yer felan varmı diye de sordum yok dedi sadece kan toplanması var dedi sizce cumartesiye kadar geçer mi hocam. Tşk.

 43. Hocam ameliyattan sonra fitil koyduğu yer kanama yapiyordu bugun doktora gittim kan toplaması olmuş dedi fitil koydu bişey olurmu

 44. Hocam Merhaba ,yurtdisinda yasiyorum ve yaklasik 40 gun once sag taraftan hidrosel ameliyati oldum . Ameliyat sonrasi hematom ve sislik vardi 15 20 gun icinde gecti.Fakat ameliyat oldugum taraf hala cok sert sanki metal bir kapak varmis gibi ve bu sertlikten dolayi elleyince testisimi bile hissedemiyorum . Nasil anlatacagim bilmiyorum ama sanki bir konserve kapagina benzeyen sertlik var . Bu durum normal midir ve kac gun icinde gecer ?

 45. Ertan hocam. Sağ taraftaki şişlik ameliyat sonrası büyük ölçüde kayboldu. Ama sağ testisim aşağıda hatta ortada. Bu şişlik inene kadar normal midir ? Testis yerine gelir mi zamanla.

 46. Hocam bana bir bitkisel bişey tavsiye etseniz. Kendiliğinden de geçmez herhalde değilmi bi tedavi söyleseniz. 🙁

 47. Hocam ozon yağı iyi geliyor diye duydum öyle birşey varmı. Ameliyatsiz çözmek istiyorum hocam yardımcı olursanız sevinirim lütfen.

 48. Hocam rapor yok suan elimde malesef siz yazdıklarıma göre bişey söyleyemezmisiniz. Hep aklıma takılıyo çünkü. Ne kadar buyurse ameliyatlık olur ve devamlı buyurmu birde yok edecek ameliyatsız biseyi yokmu tavsiye etseniz lütfen

 49. Hocam benim solda hidrosel var 10 sene önce varikosel olmuştum ondan kaldi bu hidrosel yaşım 23. Kaç kere doktora gitmiştim daha önce ameliyatlık değil demişlerdi. Ne kadar buyurse ameliyat lık olur hocam birde test isin arkasında ağrı oluyo ama aşırı değil bişey olurmu birde buna ameliyatsız nasıl yok ederiz

 50. Hocam merhaba 80 gun once sol yumurtaligimdan hidrosel ameliyati oldum. Sisligin buyuk bir kismi inmesine ragmen azda olsa sagdakine gore sislik var elle muayenede hafif bir agri hissediyorum. Zamanla gecer mi

 51. Hocam resimlere baktım ama benimkinde de sislik var hafif agri yapiyor sürekli olmuyor

 52. Cocuk cerrahisine gittik asiri su toplamasi var dedi hocam suanlik fitik yok dedi kalkmasinin sebebi bu sislikten olabilirmi hocam

 53. hocam iyi gunler benim cocugum 6 aylik yumurtaliklarinda baya sislik var su toplamis dediler bu su toplamasi cocuguma agri yaparmi geceleri yatmiyor yatiyorsada 1 saatte bir kalkiyor

 54. 3 – 4 yıldır sol kasığımda yumurtalığıma doğru büyük bir kitle var acı yok gergin bir şey içi yumuşak en son gittiğimde küçüktüm kilo'dan dolayı yağ denmişti. şu an 17 yaşındayım kitle avucumdan biraz daha büyük, sürekli olmuyor arada sırada geliyor yumurtalığıma. sabahları uyandığımda genellile 2 bilye büyüklüğünde oluyor sonradan çok büyüyor. sizce Hidrosel mi?

 55. Merhaba hocam bebeğım 1 aylik yumurtaliğında şıslik vardı ultrasonda sağ yumurtalığında sıvı var dediler. Acaba bebeğine bu sıvı sancı yaparmı. Simdiden tesekkür ederim.

 56. hidrosel ameliyatı oldum 3 yıl önce sağ taraftan fakat dün sol testislerimdeağrı vardı bugün sadece değince ağrıyor.sağ testisim boş ve solda sanırsam 2 yumurta var ne yapmalıyım bu nor malmi bir hastalıksa ne gibi tedavileri mevcuttur teşekkür ederim.

 57. merhaba hocam benim oglumda su fıtıgı var dediler 1 yasından sonra ameliyat olucaktı bugun doktora gittik sag yumurtalıgının olmadıgını ve amaliyat olması gerektiğini söylediller bu durum fıtık yuzunden mi oldu cevabınız için şimdiden teşekürler

 58. Bugun doktora gittim ultrason da filan baktilar fitik var testisde dediler genel cerrahh da ameliyat icin gun verirken fitigin icine testis girmis dedj acaba bu kisirliga neden olurmu ameliyattan sonra tekrar edermi ederse ne kadar zaman aralikta tekrar eder simdiden tesekkur ederim hocam

 59. Nuh 27 kayseri T&uum

  Hocam 6 gün önce çift taraflı varikosel ameliyatı oldum ağrı sizi yok ama kese de şişlik var 15 ile 1 ay içinde geçer diyorlar ama ben tedirgin oldum sizcede endişelen mem için erken mi ?

 60. Hocam merhaba 25 yasindayim yaklasik 8 ay once sol varikosel amaliyati oldum amaliyattan bir ay sonra penis basinda sizlama daha sonra testiste sizlama yanma agri olustu 7 aydir cok hocamiza gorundum ama hic birsey cikmiyor cinsel isteksizlik hat safada moral bozuklugundan suanda penisimin sol tarafindan yumurtaligima dogru yarim ay seklinde sizlama var moralim cok bozuk birsey bulamiyoruz

 61. Merhabalar 22 yasindayim yillardir sol testisim digerinden fazlaziyla buyuk sis duruyor agri sizi yok ama pantolon giydigimde buyuk sorun oluyor cok belli oluyor nedeni ne olabilir acaba

 62. HOCAM MERHABALAR 2010 YILINDA VARİKOSEL AMELİYATI OLDUM. SAĞ VE SOL YUMRTALIKLARDA SARKMA OLUYORDU. SOL YUMURTALIK DAHA YyOĞUNDU. AMELİYATTAN SONRA İSE SOL YUMURTALIGIMDA ŞİŞME MEYDANA GELDİ SADECE SOL YUMIRTA OLMAK ÜZRE CEVİZ BÜYÜKLÜĞÜNDE ŞİŞME VAR ÜROLOJI BOLUMUNE GITTIM NE OLDUKLARINI BULAMADILAR. RENKLI RENKSIZ ULTRASON CEKILDIM AMA NAFILE. TEŞHİS YOK YARIN GENEL CERRAHİ YE GİDECEĞİM LÜTFEN BENİ BİLGİLENDİRİN !!!
  https://www.ertanbeyatli.com/wp-content/uploads/2013/09/20160113_123949.jpg

  • Hoca m mrhb. Benim çocuğum 3aylik bazı doktor lar hemen ameliyat. Bazıları yaptırma diyor hidrosel tespit edildi sufitigi napcagimizi sasirdk

  • Hocam merhsba ultrason sonucunu yaziyorum Doktor ameliyat diyor ben ameliyatsız halletmek istiyorum bu işi ? SKROTAL RENKLI DOPPLER GRI SKALA İNCELEMEDE SAĞ TESTİS ” 23~31*38 MM BOYUTUNDADIR.
   SOLTESTIS 19*22*28 MM BOYUTUNDA DIR SAG KIYASLA BOYUTLARI KUCUKTUR BILETERAL TESTIS PARANİKİM EKOJENTELERI OLAGAN INCELENMISTIR.
   BİLİTERAL EPİDİDİMLER OLAGAN IZLENMISTIR.
   RDUS INCELEMEDE ; BİLATERAL TESTIS VE EPIDIDIM KANLANLAMASI OLAGAN IZLENMISTIR.
   SOL PANPİNİFORM PLEKSUSTA VALSALAVA MANEVRASI ILE REFLU AKIM IZLENMEYEN EN GENIS YERINDE ÇAPI 2,5MM ÖLÇÜLEN VARİKÖZ YAPILAR İZLENMISTIR. SOL İNGUİNAL ALANDA 2,5CM LİK BİR ALANDAN VALSALVA SIRSINDA YAĞLI DOKU VE BARSAKLARIN HERNIASYONU IZLENDI…

   HOCAM TEDAVISI NEDIR BITKISEL OLUR. ILAC ILE OLUR AMA AMELIYAT OLMAZSAM OLURMU ? 🙁

 63. Kenan/34/Ankara/Turk

  Hocam iyi aksamlar 50gunluk bebegim sol kasik fitigindan ameliyat gecirdi 8 aralik 2015 te.ayni zamanda sol hidroselinide cekmisler ama ameliyatin uzerinden bir ay gecmesine ragmen sol testisi asiri buyuk.bu arada sag tarafindada fitik ve hidroselde var galiba.ameliatimiz basarisizmi gecmis sizce?

 64. eray kuru kastamonu

  hocam 13 yasındayım bazen agrıma oluyo oturamıyorum yumurtalıgım acıyo bazen yumurtalıgım sişiyo bazen şişi iniyo doktora gitmelimiyim

 65. Mrb benm 4 aylk oğlumn bugn kont de sufıtıgı var denildii bana bunun hakkın da bilgilen dirrirmsnz cok korktumm yaaa

 66. Hocam önerebileceğiniz etkili bir antibiyotik var mı ?

 67. MERHABA HOCAM SAĞ TESTİSİMDE PORTAKAL KADAR BÜYÜK BİR ŞİŞLİK VAR. AĞRI VE SIZI YOK. PANTOLON VB GİYERKEN SIKINTI OLUYOR SADECE

 68. Merhaba hocam, ben yaklasik 5 yil önce fitik ameliyati oldum sol testisimde acayip sislik kaldi pantalon üzerinden bile belirgin oluyor ne yapmam gerekiyor ameliyatsiz bir tedavi sekli var mi

 69. Hocam iyi akşamlar ben bir yıl önce varikosel ameliyatı oldum ancak sol yumurtalık sismis hidrosel mevcut çocuk sahibi olmaya engelmi ne yapmak gerekir fa kat acı yok yardımlarınız için teşekurler hocam

 70. iyi günler hocam gece yatmadan önce yumurtalıklrımda bir kaşıntı başladı ve sabah kalktıgımda bir kütle gibi yumurtalıklarımın uzeri şişti sanki üçüncü yumurtalıgım cıkmış gibiydi . bugün sadece acil açık size danışmak istedim . şimdiden teşekkür ederim.

  • idrarda yanma yok. hocam gece yatmadan önce çok kaşıntı vardı sabah uyandıgımda şişlik vardı.

  • 28 yaşındayım. Şuanda kendiliğinden şişlik ve kızarıklık indi ilk defa böyle birşey basıma geliyor korkmamı gerektirecek bir durum var mıdır ? doktor bey alerjik bir durum mudur . dünden beri endişe içerisindeyim . şimdiden yardımınız için cok teşekkür ederim .

 71. Hocam şuan 18 yaşındayım , benim ufaklıktan beri sol yumurtam diğerinden daha büyük. Sol yumurtamın üstüde hafif şişik diğer tarafa göre. Bunun sebebi ne olabilir? İlla ameliyat mı olmam gerekiyor ?

 72. bende az agri oluyo 5 yildir var ve soguk oluyo donuyo ne yapmaliyim

 73. Hocam 2gün önce çift taraflı varikosel amlyt oldum su toplanması oldu.bu durum ne sıklıkta görülür ve herzaman leflerin bağlandığınamı işarettir.

 74. Hocam ben 15 yaşındayım 3 günden beri sağ yumurtalığım sol yumurtalığımdan büyük olduğunu farkettim. şişlik yapıyor ve ağrı yapıyor acaba hidrosel miyim ?

 75. Hocam merhaba ben yaklaşık 3 ay önce ikinci defa sol testis den HIDROSEL ameliyat oldum, ilki başarısız oldu ikincisi ise eskiye göre baya iyiydi küçüldü fakat normal testisime oranla büyük, testisin alt kisminda torba da yani kontrol ettiğim zaman elime sert kalın damarlar geliyor, neden böyle oldu acaba

 76. hocam kolay gelsin bn 3 yıl önce varikosel amaliyatı oldum ve şuan sol testisimde hidrosel oluştu. Amaliyat olduktan sonra hidrosel tekrarlarmı tamamen kurtulurmuyum teşekkür ederim şimdiden

 77. Meraba hocam benim 3 gündür sağ testisim ağrıyor sol testisim sağ testismiden daha uzun doktora gitmeye utanıyorum lütfen yardım edin

 78. kardeş bende 5 ay önce ameliyat oldum benimkide şiş dokturuma gittim 6 ay gecerse ve hada cok şişerse cerahi mühadele olacakmış hidrosel şüpdesi ..

 79. hocam yardımcı olduğunuz tşler ben 5 ay önce varikosel ameliyatı oldum 5 yılık evliyim çocuğum yok ameliyatan önceki sperm sayım mitar 2ml gürünüş krem-opak.. PH..8..Viskozite normal..sperm sayısı 2000.000

  ilk canlılık %50….lam-lamel arası prepatrata. 1-2canlı.. 1-2 ölü sparmatozit ve nadir lokosit gürüldü..

  AMELİYATAN SONRA ..

  VOLÜM 4.0ML

  VİSKOZOTE NORMAL

  AGGLÜTİNASYON. NORMAL

  IMSS 20.000.000

  SPERM SAYISI 18000.000

  A. İLERİ HIZI %.0

  B. YAVAŞ HAREKETİ..%28

  C. YERİNDE HAREKETİ..%22

  D. HAREKETSİZ %50

  YUVARLAK HÜCRE.. 1000.000

  HOCAM bu tahlile göre cocuk sahibi ola bilirmiyim ne yapmam gerekir kulandığım ilaç PROXET PULUS .. teşekürler ..

 80. ferhat yildirim

  Hocam 7 gun oldu Varikosel amliyati olalı sol yumurraligim sis sizce bu durum normalmi bir ay kadar bekleyeyimii yardimci olursaniz sevinirim

 81. Hocam iyi günler ben 2-3 sene önce varikosel ameliyatı oldum ve suanda sol yumurtalık cevresınde sıvı bırıkmesi olan hidrosel oluştugu söylendi, bazen asırı derece agrılarım oluyo sol yumurtalık saga gore 5-6 katı olmus durumda, varikosel tekrar olmus olabılır mı yada bu hidroselın varıkosele etkısı var mı, birde amelıyat olmazsam dahada sıkıntı yaratır mı bana ?
  Simdiden tesekkurler.

 82. hocam iyi ve sağlıklı günler ben varikosel ameliyatı oldum ameliyatan sonra sol testisde şişme oldu ve hiç inmedi doktura gittim hidrosel oluştuğu söyledi hidrosel sperm sayısını etkilermi teşekürler..

 83. Selam doktor bey bana doktor dediki sag testisde 30ml sıvı içinde sağ testis buna tedavi varmı Azerbaycan da yasıyom bunlar çok anlamaz belki o yüzden sordum

 84. Mrb hocam
  oğlum 3 yaşında sag yumurtalında şişme fark ettim. Neden olmuş olabilir ne yapmam gerekir

 85. hocam benım kasıgımda sutoplanmıstı 1 yıl once amelıyat oldum kasıgım ındı ama dıgerıne gore daha sıs hala korkunacak bırsey varmıdır

 86. Doktor bey sol testisimde grimsi beyaz renkinde birşey var bu hidrolizmidir başka biseymidir çok sagolun

 87. Testis icin hidrosel tedavisinin ucreti asa yukari ne kadr hocam

 88. öğrt. ali ardimeç

  hocam ben 30 yaşındayım. doktora gittiğimde ultrason sonucunda sağ testiste 11*7 cm boyutlarında hidrosel olduğunu söylediler. ağrı olmuyor ama bazen ince bi ağrı hissediyorum sanki. artık pantolon giydiğimde de rahatsızlık vermeye başladı. ya da önerebileceğiniz başka bir tedavi yöntemi var mı.ameliyat mı olmam lazım kesin…ameliyat olursam bu hastalık yine tekrarlar mı. ayrıca bu ameliyatı genel cerrahlar da yapabilir mi. bulunduğum yerde üroloji uzmanı yok…

 89. Hocam ben lise 1 ye gidiyorum.2 defa sag tarafta sıvı topladı.ikisinde de cerrahi müdahale yapıldı fakat şimdi yeniden toplamaya başladı. Sebebini merak ediyorum.Aciklar mısın ?

 90. Hocam, 8 yaşında oğlumun torbalarında sağ ve solda olmak üzere cevizden biraz küçük şişmeler oldu.

  Cocuk cerrahı bölümüne mi, ürolojiye mi götürmeliyim?

  • Yaklasik 2 bucuk hafta önce ege universitesinde sadece bu ameliyati 6000 kez yapmis prof.***** a cift tarafli varikosal ameliyati oldum.ameliyat olduktan sonra cok fazla sislikler oldu ama suan sadece sag sag testisimin ustunde sislik var cok fazla degil ama hayalarimdan büyük. ve sag tarafimdaki testisime dokununca agri oluyor.ara ara penisimdede sislikler olup geciyor.doktorum intaap kapmis dedi antibiyotik ve ödem hapi verdi kullaniyorum uzun suredir.bu sislik hidroselmidir.gecermi kalicimi yada operasyonum basarisizmi geçti.hocam yasim 23 yardimci olurmusunuz bu konu ile ilgili.

   • Hocam aydın didim de yasiyorum yarin kontrole gidicem kontrole giderken ameliyat olduğum hocaya demem gereken, tavsiye ettiğiniz seyler varmi

    • Ya hocam iyi guzel sıvı bosaltimi yapsinlarda.ben bu hocaya mikrocerrahi ile yapsaniz daha iyi olmazmi dedim.hoca bana senin damarlar zaten buyuk rahat gözüküyor dedi.az cok arasitirdigim kadariyla sizin gibi bir cok hocaninda ortak kanaati olan varikosal ameliyati sonrasi olusan hidrosel istem dışı damar baglanmasindan oluşuyor ve yumartaligin isisina zarar veriyor.peki bu ameliyati 6000 kez yapmış universitede ders veren bir hoca boyle bir riski neden aliyor.amac sadece parami.saglik bu kadar basit bir seymi.simdi benim guvenim sarsildi.sivi bosaltimi yapildiktan sonra yine tekrar ederse napicam.yani oyuncakmi bu ya bir erkegin baska neyi onemli olabilir bundan cok.

 91. Hocam benim sağ yumurtalığım portakal boyutunda büyük ağrı hissetmiyorum sıktığım zaman sanki içinde su var

 92. Hocam bu gun yemek yerken kardesim aniden testislerinden sisme ve agri oldugunu soledi ben biraz arastirma yaptim ama sizce ne olmus olabilirr

 93. meraba ertan bey benim saq taraftaki su torbasinda sisme var agri yok ve surekli beni rahatsiz ediyor sıkısdıgım zaman icime skntı veriyor acaba ne yapabilirim

 94. Bebegim 3.5 aylik anne karninda bobrek genislemesiboldugunu soylediler. On bes gunde bir ultrasona griyo olculuyo bbreklr sindide sol yumurtaligi su toplamis ve idrarda da kun var dendi sunnet onerldi hnn yptik. Ameliya garekirmi hic br blgiye sahip degiliz brdaki dr pek blgilendrmyorlar. Sndiden tesekurller…

 95. berkın baran erbay

  oğlum 5 yaşında 2009 dogumlu bı hafta önce hıdrosel su fıtıgından ameliyat oldu bu sırada sunnetınıde yaptılar sag yumurtası arada gene şişiyor eskisi gibi bi sıkıntı olurmu doktorumuzada gıtmadık korkuyorum bişey olurmu diye..

 96. ben 15 yaşındayım 5 ay dır testis şişmesi var bende ağrı hissetmiyorum bana ne gibi işlemler uygularlar çok korkuyorum ve utanıyorum …

  Hangi işlemleri uygularlar yada önereceğiniz ilaç bitkisel tedavi felan varmı çünkü utanıyorum gitmeye

 97. sinan çakmak

  hidrosel hastalıgım var amelıyat olmak zorunda mıyım acı hıssetmıyorum ,ayrıca emelıyat olursa kaça mal olur ,,,

 98. berke özdikici

  İyi günler ertan bey.İki sene once sag kısımda kasık fıtıgı amelıyatı oldum fakat sonrasında komplıkasyon nedenı ıle su bırıkmesı meydana geldı.Dolayısıyla bır agrı yok ama ben sekıl bozuklugundan yanayım.Hıdrosel amelıyatı olmak ıstıyorum.İzmirdeyım bun bana ssk guvencesı ıle malıyetı ne kadardır.Tahmını iş başı yapmam için gereklı zaman nedır.Saygılarımla

 99. Sayın Ertan Bey

  Testislerimde Baskı ve Ağrı Var. Elimle Yokladığımda Testis İç Kısımlarına Dokunduğumda Ağrı HissediyorumSanki Bazı Kısımlarda Damar Kalınlaşması ve Bir Mercimek Büyüklüğünde Sert Bİr Kısım Var. Birde Ciddi Anlamada Sertleşme Problemi Yaşıyorum Tavsiyelerinizi Sabırsızlıkla Bekliyorum.Teşekkürler

 100. Mrba Hocam 3 gun once sag yumurlıkta anıden şişme meydana geldi urolojıye gıttım sıvı birikintisi var ihtihap kapmıss dedı antibiyotıcle agrı kesicı verdi yanlız gittikce şişiiyor yada bana oyle gelıyor boyle olması normalmı yksa ıyılesmesı nekadar surere bılgılndırırımısısnz

 101. hocam 3 gün önce kasık fıtığından ameliyat oldum. sağ testisimde ameliyat sonrasında şişme meydana geldi. normal midir?

 102. hocam merhaba 27 yaşındayım benim kasıklardan testisime doğru şişme var nasıl tedavi olabilirim ?

 103. Hocam ben yaklaşık 2 yıl önce bi futbol maçında sol testise tekme aldım ama testis etrafinda hidrosel toplandi ve bu bazen sizlamayada basladi aceba ameliyat olsam kısırlık felan olma ihtimali varmi ?

 104. Hocam kolay gelsin ben 10 Yil once Varikosel amaliyati oldum sperm sayisi 40 milyon oldu ama amaliyat sonrasi hidrosel oluştu su anda cok rahatsız ediyor va sperms sayısı 9 milyon hidrosel spermi bu kadar düşürür mu amaliyat olsam sayısı yükselir mi teşekkür ederim

  • testislere baskı yapan hidroseller zamanla sperm sayısını ve aktivitesini düşürebilir. Üroloji uzmanına muayene olmanızda yarar var. nerden yazıyorsunuz?

   • istanbul bayrampaşa sizin yerinizi öğrenebilirmiyim

    • Zonguldakta görev yapmaktayım

     • hımm çok üzüldüm bana uzaksınız ben çocuk cerrahisine götürmüştüm bide ürolojiye götüriyim yani öylemi çocuk cerrahı kendide inebilir su fıtığı dedi önemli olan kasığı şişmesin ona dikkat et yoksa kasık fıtığı olur dedi acaba kasık fıtığına dönermi 🙁 benim kafam çok karıştı o yüzden bukadar rahatsız ettm k.bakmayın ilk çocugum oldugu için korkuyorum biraz

 105. merhaba benim oğlum daha 50 günlük 3 gündür sag tehsiste pipisinin tam altında bir şişlik oluştu doktora götürdüm sıvı birikmesi olmuş dedi cerrahın görmesi lazım dedi bunun bi zararı varmı daha fazla şişlik olurmu

  • büyük olasılıkla konjenital hidrosel durumudur ve genelde geçicidir. daha uzun süre devam ederse çocuk cerrahisi uzmanına göstermenizde yarar vardır. geçmiş olsun

   • çok teşekkür ederim cevapladığınız için bugün inmişti mesela akşamı yine şişmiş hafif çocuk doktoru 6 aya kadar normal dedi bu tür şeyler başka bi doktor da eliyle baktı su fığıtı olabilir dedi ben anlamadım hangisi doğru

 106. RamaZan açık

  Slm hocam sol yumurtalık şişti ağrı oldu antibiyotik kullandım indi ama yumurtalıga bir cişim var yapışık sert nasıl tedavi olur nasıl gecer

 107. teşekkür edrim saygılarımla

 108. doktor bey arkadaşımın midesinde yanma oluyor iki kere endoskobi yapıldı nexsium ilaç önerdi iki yıldır kullanıyor şu anda hala mide yanması devam ediyor ne ilacı kullanmayı önerirsiniz yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür edrim iyi geceler saygılarımla

  • merhaba nurçin hanım. önce yanmaya neden olan patolojiyi tespit edip ona yönelik tedavi başlanması gerekir. şikayetler için yapılan tedavi ve alınan ilaçların hiçbir zaman kalıcı etkisi olmaz. amaç şikayetleri değil hastalığı ortadan kaldırmak veya iyileştirmektir. Endoskopi ne zaman yapıladı, sonuç ne çıktı?

   • doktor bey iki yıl oldu endoskobide gastrik olduğunu midesinde yara olduğunu söylediler.(acı ekşi alkol sigara ağrı kesici ) yasak dediler şu anda sadecesigara kıllanıyor yinede midesinde yanma geçmedi şimdiden teşekkür edrim iyi geceler başarılarınızın devamını dilerim

 109. Merhaba doktor bey, 2 hafta önce sol testiste aniden beliren bi kitle ve 2 gün sonrasinda şişlik ve agri oldu doktora gittim orşit ve epididim teşhisi koyup antagri kesici ve ultrason çektirmemi istedi, antibiyotik iyi geldi agri ve şişlik geçti ama findik büyüklügünde bi kitle epididimin kuyruk kisminda var yani enfeksiyon gecmemis midir yoksa farkli bi rahatsizlik midir? Ultrason sonucumda da lezyon ve kistlik bir duruma rastlanmadi diger enjektörlerde doğal, vaskülarizyon artisi izlenmistir ve sol epididimde 5 mm basit kist izlenmistir yaziyor. Kitle yumurtanin arka kisminda yapisik gibi. Tümör olma ihtimali var mi yada epididim iltihabinda şişlik 2 hafta kadar sürebilir mi? Antbiyotigi 1 hafta kullandim

 110. iyi akşamlar doktor bey benim 2 aylık erkek bebeğim var sağ torbasında şişlik var doktora götürdüm ultrasyonda hidrosel izlendi yazıyor ama ilaç falan vermediler zamanla geçer mi?

 111. 8 aylik çocugum var dogumdan 3 ay sonra kasklarndan bkc irinin daha şişkin oldugunu farkettik ve cocugun sol tarafida şiskn sadce sol tarf elli, başi ve ayagı siskin simdiye kadar hangi doktra gotrsek de kimse bişey dmdi yardmci olabilir misiniz

 112. abdurrahman özk

  ben 2003 yılında varikosel ameliyat oldum sol testisimde sancılar başladı doktora gittim ultrasyon çektirdim yine damar genişlemesi ve su toplaması varmış varikosel ameliyatından sonra su toplaması olabiyormuş ilaç tedavisi yok dedi doktor. gerekirse ameliyatla sıvıyı alırız ama yine su toplama durumu olabilir dedi iltihapda yaparmı dedim olabilir dedi ne yapmalıyım bilemiyorum aralıklarla sancılarım ağrılarımda oluyor…ama şişlik yok…

  • testis torbalarında (skrotum) su toplanması varikosel ile ilgisi olmayan bir durumdur. varikosel sonrası gelişen testis ödemi ise geçici bir durumdur ve 2003 te yapılan varikosel ameliyatından hemen sonra başlaması gerekirdi. dolayısıyla sizin durumunuz ya hidroseldir ki bu durum önce ponksiyon sonrada yanıt alınmazsa ameliyat gerektirir veya testis iltihabına bağlı ödemdir ve antibiyoitik tedavisi başlanması gerekir. ağrı olması testis iltihabını düşündürür. detaylı bir fiziki muayene ve renkli doppler skrotal USG ile durum kolaylıkla anlaşılır ve müdahale edilir. durumun ayırıcı bir diğer tanısı ise testis torsiyonudur ki bu durumda çok şiddetli ağrılar olur ve acil manipülasyon veya ameliyat gerektirir. geçmiş olsun

 113. Telofonuzu bana verirmisiniz arkadasım için sizi arayacağım

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir