Ertan BEYATLI
Kanalı

Dışkı Kaçırma Nasıl Tedavi edilir?

diski_kacirma
dışkı kaçırma fekal inkontinans

Dışkı kaçırma veya tıp dilinde “” olarak bilinen hastalık istem dışı ve zamansız dışkılama anlamına gelir.

Bu rahatsızlık toplumda yaygın olduğu gibi çok farklı seviyelerde kendini gösterebilir. Yelpaze arada sırada çok kısa süreli istemsiz gaz çıkarma ile hemen hemen her gün hatta birden fazla istemsiz ve beklenmedik dışkı kaçırma arasında açılır.

Bu hastalığın verdiği rahatsızlık toplumsal gelenek ve görenek standartlarına göre değişse de ileri evrelerdeki hastaları ciddi bir şekilde mustarip etmekte olup asosyal eğilimlere dahi yol açabilir.

Halk arasında hastalığı tarif eden çeşitli tabirler kullanılır , , , , ..,vb.

Dışkı Kaçırmanın Nedenleri

diski_kacirma

  • İshal (diyare). Yumuşak ve sulu dışkının makat bölgesinden çıkışı sert ve katı dışkıya göre daha kolaydır.
  • Kabızlık (). Uzun zaman devam eden kabızlık durumlarında makat bölgesinde (anorektal) sert ve katı dışkı kitlesi oluşur ve zamanla makat kaslarını aşırı bir şekilde gerdirerek bu kasların zayıflamasına ve güçsüzleşmesine neden olur. Böylelikle kalın barsağı daha üst kısımlarından gelen nisbeten sulu dışkı sert dışkı kitlesinin etrafından kayarak istemsiz bir şeklide dışarı çıkar. Ayrı kronik kabızlık bölgedeki sinir dokusuna hasar vererek de dışkı kaçırma olayına neden olabilir.
  • Kas ve Sinir Hasarı. Özellikle doğum esnasında ve epizyotomi sırasında oluşan kas ve sinir hasarından kaynaklanabilir. Şeker hastalığı (diyabet DM) ve multiple sekleroz MS hastalığı da sinir dokusuna zarar vererek fekal inkontinansa neden olabilir. Ayrıca omuriliği yaralanmaları ve anorektal bölgede yapılan cerrahi işlemler (örneğin hemoroid ameliyatı, anal fissür ve fistül ameliyatları, perianal abse ameliyatı) esnasında iyatrojenik anal halka kası (internal sfinkter) ve sinir yaralanmasına da neden olabilir.
  • Yaşlanma. Yaşın ilerlemesi ile birlikte makat bölgesindeki kasların atrofiye uğraması, şeker hastalığı, hareketsizlik ve barsak tembelliğine bağlı kabızlık durumları dışkı kaçırma olayına neden olabilir.
  • Depolama kapasitesinin azalması. Makat bölgesindeki kaslar gerilerek dışkı depolama durumuna olanak sağlar. Bu mekanizma anal sfinkter aktivitesi ile koordineli bir şekilde çalışır. Bazı durumlardı bu gerilme kapasitesi kaybolabilir örneğin kronik inflamatuar barsak hastalıkları (İBS), ışın tedavisine bağlı barsak iltihabı (radyasyonel kolit), anorektal kanser..vb.
  • Diğer. Rektumun dışarı doğru çıkması () veya vajinaya doğru fıtıklaşması (rectosel)

Sebebi ne olursa olsun dışkı kaçırma durumu bazen ciddi bir şekilde utanç verici ve rahatsız edici olabilir. Sakın bu durum sizi muayene olmaktan alıkoymasın çünkü dışkı kaçırmanın çok çeşitli tedavi yöntemleri vardır ve bu yöntemler sayesinde daha kaliteli bir yaşam sürdürmeniz mümkündür.