Anasayfa » Meme Cerrahisi » Memede Fibroadenom Hastalığı

Memede Fibroadenom Hastalığı

Çoğu bayanı çok yakından ilgilendiren ve bazılarının maalesef korkulu rüyası olan bu hastalığın temelinde neler yatıyor. Fibroadenom’un varlığında neler yapılmalı nasıl bir yol izlemeli, gelin bu konuya bir göz atalım.

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz

Bu makalemde toplumda çok yaygın bir şekilde görülen memede Fibroadenom hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağım. Şayet kafanıza takılan sorular olursa çekinmeden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Dev Fibroadenom
Dev Fibroadenom

Öncelikle bu konuya değinmemin başlıca ve en önemli nedenini belirtmek isterim. Bir çok bayan hasta muayene geldiğinde çok tedirgin, endişeli ve kafası karmakarışık durumda olduğunu görüyorum. Gelenlerin hemen hemen yarısından fazlası ise daha önce 2-3 ayrı doktora gitmiştir ve farklı farklı görüşler ve tedavisi önerisi almışlardır. Bir de bu doktor ne diyecek acaba diye meraktan olsa gerek onları karşımda buluyorum. Tabi haliyle her doktordan farklı ses duyunca artık durum öyle vahim ve belirsiz hale geliyor hastanın psikolojisini derinden etkiliyor.

Peki önce bakalım tıp dilinde fibroadenom ne anlama geliyor

Fibroadenom

Bu hastalık adını iki ayrı kelimeden almaktadır. Fibroma ve adenoma. Bunlar birleştirildiğinde Latincede Fibro-adenoma veya Türkçe olarak Fibroadenom olarak okunur. Fibroma, bağ dokusunun fibroid hücrelerinden kaynaklanan iyi huylu ve temiz bir oluşumdur. Adenoma, ise beze veya gland anlamına geliyor ve salgı yapan iyi huylu hücrelerden köken alır.

Sanırım buraya kadar sizde bir fikir oluştu ! Yani fibroadenomlar aslında iki çeşit temiz ve iyi huylu yani tıp dilinde benign hücrelerden kaynaklanan bir oluşumdur. Yani temizdir, iyi huyludur.

Bayanların kabusu olan bu hastalık en fazla 18-42 yaşlar arasında görülür. Bu yaşlar arasında neredeyse her 10 bayandan 6-7’sinde fibroadenomlar oluşur. Bazen fark edilir bazende çok küçük ve belirtisiz olduklarında fark edilmez ve tesadüfen kontrol esnasında ortaya çıkar. Dünyadaki tüm yaş grubu bayanların %10’unda görülür. Fibroadenomlar, memenin en çok görülen iyi huylu tümörleridir.

fibroadenom Biyopsi
fibroadenom Biyopsi

Fibroadenom genelde yuvarlak, nohut veya bezelye tanesi gibi, elle dokunulduğunda ise sınırları ve dış duvarı düzgün, hareketli kitlelerdir. Bu oluşumlar detaylı muayene esnasında kolaylıkla hissedilir. Muayenede tespit edilen bu kitleler için önce meme ultrasonu sonrada biyopsi gerekir. Neden mi? Çünkü fibroadenom hastalığı bir patolojik terimdir, yani tanı ne muayene nede ultrasonla konulamaz. Kesin tanı için biyopsi ve patoloji şarttır.

Fibroadenom için ne yapılması gerekiyor?

fibroadenom nedir

İlk muayenede tespit edilen fibroadenomun çapı 20mm (2cm) üstünde ise hemen biyopsi alınmalıdır. 20mm altındaki kitleler 3 ay aralıkla takip edilir. Anlamlı büyüme (>3mm) tespit edilirse biyopsi alınır. İlk 3 ayda büyüme olmazsa 6 ay arayla tekrar kontrol edilir. Yine anlamlı büyüme görülmezse artık yılda bir sefer kontrol edilmesi yeterli olacaktır.

Biyopsinin alınma şekli ise tartışma konusudur. Genel olarak 40 yaşın altındaki bayanlarda ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) veya tru-cut tabancası ile biyopsi alınır. 40 yaşın üstündeki bayanlarda açık biyopsi tercih edilir. Benim tercihim her zaman açık biyopsiden yanadır bunun nedeni de iğne veya tru-cut ile alınan biyopsilerin yanılma payının yüksek olmasıdır.

Bu durumu şöyle izah edebilirim.

Bir elmanın içerisine enjetör batırıp çıkardığınızda enjektörün içerisinde elmanın kalıntıları kalır. İşte iğne biyopsisinde de patoloji bu kalıntılardan yola çıkarak biyopsiyi inceler ve elma hakkında bilgi verir. Ama bu bilgiler sadece iğenin geçtiği kısımlardan ibarettir. Ben elmanın tamamını (yani fibroadenomun tamamı) çıkarıp patoloğa göndermekten yanayım. Patolog bu durumda elmanın kabuğu, içi, çekirdeği, sapı, şekli, çapı ve aklınıza gelebilecek her özelliği hakkında detaylı ve kesin bilgi verebilir.

Fibroadenomların önemi nedir?

Memenin Lezyonları - abse, kist, fibroadenom, fibrokist, tümör, kanser

Fibroadenom ile meme kanseri arasında doğrudan bir bağlantı yoktur. Klinik çalışmalarda ve literatürlerde böyle bir ilişkiye rastlanmamıştır. Fibroadenomlar zararsız ve tamamen iyi huylu tümörlerdir. Çok yavaş bir şekilde büyüme gösterir ve çevre dokulara zarar vermezler.

Aslında Fibroadenom’ların tedavisinden ziyade tanısı önemlidir ve kesin konulmalıdır. Çünkü kesin tanı konulmadan meme kanseri ile karıştırılmasının olasılığı çok yüksektir. Kesin tanı içinde biyopsi ve patoloji şarttır.

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

72 Yorum

 1. merhaba hocam ailede meme kanseri yok yaşım 22 ultrsason sonucum şöyle;

  sağ meme saat 5 hizasında areoladan 1 cm uzaklıkta uzun ekseni cilde paralel yerleşimli 47X21,5 mmboyutlarında lobule ve düzgün konturlu hipoekoik solid lezyon izlenmektedir

  sağ meme saat 7-8 hizasında periferik yerleşimli yaklaşık 34×20 mm boyutlarındauzun ekseni cilde paralel yerleşimli lobule ve düzgün konturlu hipoekoik solid lezyon izlenmektedir

  sağ meme saat 10 hizasında areoladan 2 cm mesafede 23×14 mm boyutlarında düzgün konturlu hipoekoik solid lezyon izlenmektedir

  sol meme saat 3 hizasında aroelaya 1 cm mesafede 13×9 mm boyutlarındalobule konturlu hipoekoik solid lezyon izlenmektedir .

  laktifler duktuslar normaldiir

 2. Hocam benim sağ memede alt dış katranda 3.5 ×2.5 cm boyutlarında lezyon tespit edildi. 35 yaşındayım 3 aylık bebeğim olduğu için müdahale yapamayız dediler . 3 ay sonra kontrol . Kesinlikle alınması gerekiyor dediler

 3. Merhaba hocam, 29 yaşındayım ve bekarım ailede meme kanseri öyküsü yok ulturasyonagrafi sonucumda :

  Sağ meme retrroareolar alanda büyüğü 4×9 mm ebatlı birbirine komşu hipoekoik düzgün sınırlı dört adet fibroadenom ile uyumlu lezyon izledi.Bu lezyonların üçünün içinde net seçilmeyen milimetrik kist imajları mevcuttur.Bu nedenle bu üç lezyon fibrokistik lezyon olabilir.

  Sağ meme saat 9 hizasında yüzeysel yerleşimli 5x12mm ebatlı hipoekoik düzgün sınırlı fibroadenom ile uyumlu lezyon izlendi.Duktal ektazi izlenmedi.

  Hocam sonucum bu şekilde ilk sol memedekini fark ettim 3ay önce bugün ulturasonda sağda da olduğu tesbit edildi. Sol memede sürekli bazen şiddetli bazen hafif düzeyde ağrılarım oluyor bazende bu ağrı koluma yayılıyor gün içinde fazla bi yorgunlukta ağrının şiddeti artıyor sizce bu ağrının sebebi nedir doktorum ağrı olması normal dedi hafif ağrı kesiciler içmemi önerdi siz neler tavsiye edersiniz ve ulturasyonagrafi sonucum hakkında da bilgi verirseniz memnun olurum şimdiden Teşekkürler…

 4. İyi günler hocam benim biyopsi sonucum çıktı.

  Makroskopi

  2-1,2-0,2cm uuznlukta 3 adet tru-cut biyopsi materyali.T-1k

  TANI

  Sağ meme saat 5 hizası,tru-cut biyopsi;

  -FİBROADENOMLA UYUMLU BULGULAR

 5. Merhabalar ben 35 yasinda bir bayanim usg sonucum sag memede saat 3_4 hizasinda papilyaya 4 cm uzaklikta 35*15mm boyutunda makrolobule konturlu hipoekoik ovoid solid lezyon izlendi.(fibroadenom?) Kesin tani icin histopatolojik tektik onerilir.Her iki aksiller bolgede patolojik boyot ve morfolojide lenf nodu saptanmadi.tur cut biyopsi oldum sonuc hala gelmedi piyopsi istenme nedenide boyu ve makrolobule olmasi dendi gercekten korkuyorum fibroadenoma yakin bi tanimi bu sonuc? Ve makrolobuler olmasi ve boyutu fibroadenom icin anarmol bi durummu?

 6. Merhaba. Benim ultrason çekiminde sag meme saat 6 kadran düzeyinde lokalizasyon gösteren 26x22x10mm lik ve sag meme saat 9-10 kadran düzeyinde lokalizasyon gösteren 10×5.5mm lik hipoekojen nodüler doku alanları izlendi( öncelikle fibroadenom olabilir) yazıyo ve bu sonuca göre biyopsi yapıldı henüz daha onun sonucunu almadım sizce ne olabilir?? Yaşım 17.

 7. Merhb hocam. Ben de 6 yıldır fıbroadenom var. Sol da saat 3 de 2211 mm saat 9 da 21/1mm ve 7/5 mm. Sağ da saat 9 da 5/3 mm boyutlarında hipeekoik Bırads III nodükker izlenmektedik. Yazıyor ultrason sonucunda. Sımdılık 6 ayda bır kontrol yapıyor ve bazen cok agrı yapıyor. Ne önerirsiniz bana. Teşekkürler 🙂

 8. Merhaba.Bu gun ultrasyon muayinesinde oyrendim sol memde 24x11x16,5 mm olcude fibeoadenoma oldugunu.Ultrasondan soylediler ameliyyatla alinmali.Hic bir bilgim yok ve cok korkuyorum.Siz ne tavsiye edersiniz.Onceden tesekkur ederim.

 9. Mrb hocam ben 28 yaşındayım ve 2014 den bu yana düzenli olarak doktora gidiyorum her 6 ayda ultrasyon cekiniyorum benim sağ göğsümde 12×7mm boyutunda solid nodüler lezyon her zmn bu boyutta çıkıyor ama 5 gündür göğsümde çok ağrı var koltuk altında ve sırtıMDA acaba kolumda bundan olabilirmi korkuyorum başka bişey olabilrmi

  • Sag memede 1 hizasında areolaya 2 cm mesafede 12×7mm boyutunda düzgün lobule konturlu heterojen hipoekoik solid nodüler lezyon izlenmidtir.ultrasyon sonucum hocam şimdiden teşekkürler

 10. Hocam 28 yaşındayım sol memede 15×8 mm, 4×2.5 mm, 10×5 mm, 6.5×3.5 mm boyutunda 4 adet. Sağ memede 6×3mm, 6×2mm, 7×2.5 mm boyutlu fibroadenom izlendi. Sol aksillada 15×5mm boyutlu bir adet, sağ aksillada 16×5mm boyutlu bir adet santrali ekojen lenf nodu izlenmiş. Ama doktorum şu an için biyopsi yapılmasına gerek görmedi 1 yıllık takip önerdi. Bu sonuçlar doğrultusunda biyopsi yapmaması normal mi size danışmak istedim?

 11. bende 10 yıldır fibroadenim var ilk oluştuktan 2 yıl sonra birini aldırdım sağ memede bir tane vardı ve patolojiye gitti temiz geldi. 6 ay sonra kontrole gittiğimde yenilemiş ve çoğalmıştı hem sağda hemde sol memede şimdi büyüklü küçüklü 10 yakın var bunun bi tedavisi yok mu çok ağrım oluyor

 12. Merhaba hocam 16 yasindayim gogsumde 15,7×12mm buyuklugunde fibroadenom vardi 4 ay sonra kontrole gittigimde ultrasonda 18×12,6mm buyuklugunde cikti ameliyat olmalimiyim ne onerirsiniz

 13. 18 yaşındayım 16×28mm boyunda kitle var iki tane doktora gittim biri hemen alınacak dedi diğeri 6 ay sonra bakalım tekrar büyüyorsa alalım dedi hemen aldırmam gerekli mi?

 14. Merhaba hocam 22 yaşındayım sol memede elime gelen kitleyi farkedip 6 ay önce doktora gittim ve her iki memede 10 tanesi 1 cm üzerinde olmakla beraber 20 tane fibroadenom olduğu söylendi. 2 tanesi 3 cm ı geçmiş durumda ancak bana biyopsi istenmedi bunun kötü huylu olmadığı söyleniyor ancak ben büyüdüklerini hissedebiliyorum sizce ne yapmalıyım sizce de biyopsi gerek yok mu

 15. Merhaba hocam 17 yaşında tani aldım 6 taneydi kitlem 4 yılda 23 tane oldu. 21 yaşımda iki göğsümden de toplamda 7 tane kitle alındı ve sonuç yine fibroadenom çıktı.Şu an 23 yaşındayım en son 11 ay önce ultrasona girmiştim 18 tane kitlem vardı şu an bi kitlem bariz bir şekilde büyümüş durumda. Bu kadar fazla olması normal mi hocam ve benim geçirdiğim ameliyat sonucu süt bezlerim zarar görmüş olabilir mı her iki göğsümde de kitlelerim kahverengi bölümden bi kesi açılarak çıkarıldı.

 16. MRH HOCAM BEN BIR KAC DEFA GOGUSUMDE FIBREADENOM OLAN KITLELERDEN AMELIYAT OLDUM NERDEYSE 10 SENEDIR BU KITLELER VAR BENDE VE 6 AYDA BIE KONTROL ETTIRIYORDUM SON GUNLERDE SOL GOGUSUMDE OZELLIKLE GECELERI AGRILAR OLUYOR DAHA ONCE YOKTU BU TARZ AGRILAR ACABA FIBREADENOM AGRI YAPAR MI DIYE SORMAK ISTIYORUM SIMDIDEN TESEKKUR EDERIM..

 17. Mememde sertlik olduğunu fark eder etmez doktora gittim sol mememde 9×18mm boyutunda sağ mememde 15×35mm boyutunda fihriadenom çıktı. Doktorum zararsız olduğunu ancak 16 yaşımda olduğum için sağ mememdekinin yaşına göre büyük olduğunu ve 3 ay sonra ultrasonda büyüdüğünü görürse ameliyatla alacağını söyledi ancak ben size de danışmak istedim ne düşünüyor

 18. Hocam benim 33×26 mm bir lezyon gösterildi 15 yaşındayım 14 gün sonra patoloji sonucum çıkacak fibroadenom ise ameliyata gerek var mı?

 19. Sol meme saat 3 hizasında areolaya 2 cm mesafede 8,9×4,6 mm boyutlu ovoid formda düzgün sınırlı cilde hipoekoik solid lezyon fibroadenom lehine değerlendirilmiştir. Bir sıkıntı var mı hocam ?

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir