Anasayfa / Genel / Perkütan Endoskopik Gastrostomi (PEG) nedir?

Perkütan Endoskopik Gastrostomi (PEG) nedir?

Kısaltma adıyla bilinen PEG, Perkütan Endoskopik Gastrostomiyi temsil eder. Bu yöntemde, karın ön duvarından girilerek mideye esnek bir besleme tüpü yerleştirilir. PEG, beslenmeyi, sıvıları ve / veya ilaçları ağz ve yemek borusunu atlayarak doğrudan mideye konulmasını sağlar.

PEG nasıl yapılır?

Endoskopi işleminde uygulandığı gibi hasta uyutularak işleme başlanır. Önce PEG işlemi için bir engel olup olmadığandan emin olmak için endoskopi işlemi gerçekleştirilir. Daha sonra karın ön duvarından bir iğne yardımıyla midenin içerisine doğru bir gauide (kılavuz) gönderilir ve endoskop aracılığıyla ağızdan mideye doğu ilerletilerek esnek tüp yerleştirilir ve dikişlerle karın ön duvarına tespit eidlir. Hastalar genellikle prosedürün ertesi gün eve gidebilirler.

Kimler PEG’den yararlanabilir?

Yutma güçlüğü çeken, iştahı ya da ağız yoluyla yeterli beslenememe sorunu olan hastalar bu işlemden yararlanabilirler.

PEG tüpüne nasıl bakmalıyım?

Prosedürü takiben PEG alanına bir pansuman yerleştirilecektir. Bu sargı genellikle bir veya iki gün sonra çıkarılır. Bundan sonra tüpün giriş bölgesi günde bir kez sulandırılmış sabun ve su ile temizlemeli ve temizlemenin arasında kuru kalmalıdır. Özel bir giyinme veya kaplama gerekmez.

Beslemeler nasıl verilir? Hala yiyip içebilir miyim?

Özel sıvı beslenmenin yanı sıra akışkanlar PEG tüpü aracılığıyla verilir. PEG tüpü yutma zorluğu nedeniyle yerleştirilirse (örn. Felç geçirdikten sonra), oral alımda kısıtlamalar olacaktır. Bazı PEG hastası işlemden sonra ağızdan yemeye veya içmeye devam edebilir ancak bu duruma mutlaka takip eden hekim karar vermelidir.

PEG yerleşiminden kaynaklanan komplikasyonlar var mı?

Evet PEG yerleşimi ile komplikasyonlar oluşabilir. Olası komplikasyonlar arasında PEG bölgesinde ağrı, tüpün etrafındaki mide içeriğinin sızması ve tüpün yerinden oynaması ya da çıkarak bozulması yer alır. Olası komplikasyonlar arasında PEG bölgesi enfeksiyonu, aspirasyon (gastrik içeriğin akciğerlere inhalasyonu), kanama ve perforasyon (bağırsak duvarında istenmeyen bir delik) yer alır.

Bu tüpler ne kadar sürer? Nasıl kaldırılır?

PEG tüpleri aylar veya yıllar sürebilir. Ancak, uzun süreler boyunca parçalanabildikleri veya tıkanabildiklerinden, bunların değiştirilmesi gerekebilir. Doktorunuz, bazı durumlarda sedasyon ve endoskopi kullanmayı tercih etse de, yatıştırıcı veya anestezi olmadan bir tüpü kolayca çıkarabilir veya değiştirebilir. Doktorunuz tüpten sıkı çekiş yaparak tüpü çıkaracak ve yeni bir tüp takacak ya da yeni bir tüpe gerek duyulmayacaksa uygulama sonladırılacaktır. Tüp çıkarıldıktan sonra karın duvarındaki delik hızla kapanır, bu nedenle yanlışlıkla çıkan tüplerde bu konuya dikkat etmeli ve durumu hemen hekime bildirmeli.

©