Fibroadenom – Belirtileri, sebepleri ve tedavisi

Çoğu bayanı çok yakından ilgilendiren ve bazılarının maalesef korkulu rüyası olan bu hastalığın temelinde neler yatıyor. Fibroadenom’un varlığında neler yapılmalı nasıl bir yol izlemeli, gelin bu konuya bir göz atalım.

Memenin Lezyonları - abse, kist, fibroadenom, fibrokist, tümör, kanser

Memenin Lezyonları – abse, kist, fibroadenom, fibrokist, tümör, kanser

Fibroadenom

Fibroadenom

Öncelikle bu konuya değinmemin başlıca ve en önemli nedenini belirtmek isterim. Bir çok bayan hasta muayene geldiğinde çok tedirgin, endişeli ve kafası karmakarışık durumda olduğunu görüyorum. Gelenlerin hemen hemen yarısından fazlası ise daha önce 2-3 ayrı doktora gitmiştir ve farklı farklı görüşler ve tedavisi önerisi almışlardır. Birde bu doktor ne diyecek acaba diye meraktan olsa gerek onları karşımda buluyorum. Tabi haliyle her doktordan farklı ses duyunca artık durum öyle vahim ve belirsiz hale geliyor hastanın psikolojisini derinden etkiliyor.

Peki önce bakalım tıp dilinde fibroadenom ne anlama geliyor

bu hastalık adını iki ayrı kelimeden almaktadır. Fibroma ve adenoma. Bunlar birleştirildiğinde Latincede Fibro-adenoma veya Türkçe olarak Fibroadenom olarak okunur. Fibroma, bağ dokusunun fibroid hücrelerinden kaynaklanan iyi huylu ve temiz bir oluşumdur. Adenoma, ise beze veya..devamı sayfa 2’de

Sayfalar: 1 2