♥ YouTube
Anasayfa / Endokrin Cerrahi / Meme Cerrahisi / FİBROADENOM – Belirtileri, sebepleri ve tedavisi
Memenin Lezyonları - abse, kist, fibroadenom, fibrokist, tümör, kanser
Memenin Lezyonları - abse, kist, fibroadenom, fibrokist, tümör, kanser

FİBROADENOM – Belirtileri, sebepleri ve tedavisi

Çoğu bayanı çok yakından ilgilendiren ve bazılarının maalesef korkulu rüyası olan bu hastalığın temelinde neler yatıyor.

Fibroadenom’un varlığında neler yapılmalı nasıl bir yol izlemeli, gelin bu konuya bir göz atalım.

Ben Dr. Ertan BEYATLI. Bu makalemde toplumda çok yaygın bir şekilde görülen memede Fibroadenom hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağım. Şayet kafanıza takılan sorular olursa çekinmeden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Öncelikle bu konuya değinmemin başlıca ve en önemli nedenini belirtmek isterim. Bir çok bayan hasta muayene geldiğinde çok tedirgin, endişeli ve kafası karmakarışık durumda olduğunu görüyorum. Gelenlerin hemen hemen yarısından fazlası ise daha önce 2-3 ayrı doktora gitmiştir ve farklı farklı görüşler ve tedavisi önerisi almışlardır. Bir de bu doktor ne diyecek acaba diye meraktan olsa gerek onları karşımda buluyorum. Tabi haliyle her doktordan farklı ses duyunca artık durum öyle vahim ve belirsiz hale geliyor hastanın psikolojisini derinden etkiliyor.

Peki önce bakalım tıp dilinde fibroadenom ne anlama geliyor

Fibroadenom

Bu hastalık adını iki ayrı kelimeden almaktadır. Fibroma ve adenoma. Bunlar birleştirildiğinde Latincede Fibro-adenoma veya Türkçe olarak Fibroadenom olarak okunur. Fibroma, bağ dokusunun fibroid hücrelerinden kaynaklanan iyi huylu ve temiz bir oluşumdur. Adenoma, ise beze veya gland anlamına geliyor ve salgı yapan iyi huylu hücrelerden köken alır.

Dev Fibroadenom
Dev Fibroadenom

Sanırım buraya kadar sizde bir fikir oluştu ! Yani fibroadenomlar aslında iki çeşit temiz ve iyi huylu yani tıp dilinde benign hücrelerden kaynaklanan bir oluşumdur. Yani temizdir, iyi huyludur.

Bayanların kabusu olan bu hastalık en fazla 18-42 yaşlar arasında görülür. Bu yaşlar arasında neredeyse her 10 bayandan 6-7’sinde fibroadenomlar oluşur. Bazen fark edilir bazende çok küçük ve belirtisiz olduklarında fark edilmez ve tesadüfen kontrol esnasında ortaya çıkar. Dünyadaki tüm yaş grubu bayanların %10’unda görülür. Fibroadenomlar, memenin en çok görülen iyi huylu tümörleridir.

fibroadenom Biyopsi
fibroadenom Biyopsi

Fibroadenom genelde yuvarlak, nohut veya bezelye tanesi gibi, elle dokunulduğunda ise sınırları ve dış duvarı düzgün, hareketli kitlelerdir. Bu oluşumlar detaylı muayene esnasında kolaylıkla hissedilir. Muayenede tespit edilen bu kitleler için önce meme ultrasonu sonrada biyopsi gerekir. Neden mi? Çünkü fibroadenom hastalığı bir patolojik terimdir, yani tanı ne muayene nede ultrasonla konulamaz. Kesin tanı için biyopsi ve patoloji şarttır.

Fibroadenom için ne yapılması gerekiyor?

fibroadenom nedir

İlk muayenede tespit edilen fibroadenomun çapı 20mm (2cm) üstünde ise hemen biyopsi alınmalıdır. 20mm altındaki kitleler 3 ay aralıkla takip edilir. Anlamlı büyüme (>3mm) tespit edilirse biyopsi alınır. İlk 3 ayda büyüme olmazsa 6 ay arayla tekrar kontrol edilir. Yine anlamlı büyüme görülmezse artık yılda bir sefer kontrol edilmesi yeterli olacaktır.

Biyopsinin alınma şekli ise tartışma konusudur. Genel olarak 40 yaşın altındaki bayanlarda ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) veya tru-cut tabancası ile biyopsi alınır. 40 yaşın üstündeki bayanlarda açık biyopsi tercih edilir. Benim tercihim her zaman açık biyopsiden yanadır bunun nedeni de iğne veya tru-cut ile alınan biyopsilerin yanılma payının yüksek olmasıdır.

Bu durumu şöyle izah edebilirim.

Bir elmanın içerisine enjetör batırıp çıkardığınızda enjektörün içerisinde elmanın kalıntıları kalır. İşte iğne biyopsisinde de patoloji bu kalıntılardan yola çıkarak biyopsiyi inceler ve elma hakkında bilgi verir. Ama bu bilgiler sadece iğenin geçtiği kısımlardan ibarettir. Ben elmanın tamamını (yani fibroadenomun tamamı) çıkarıp patoloğa göndermekten yanayım. Patolog bu durumda elmanın kabuğu, içi, çekirdeği, sapı, şekli, çapı ve aklınıza gelebilecek her özelliği hakkında detaylı ve kesin bilgi verebilir.

Fibroadenomların önemi nedir?

Memenin Lezyonları - abse, kist, fibroadenom, fibrokist, tümör, kanser

Fibroadenom ile meme kanseri arasında doğrudan bir bağlantı yoktur. Klinik çalışmalarda ve literatürlerde böyle bir ilişkiye rastlanmamıştır. Fibroadenomlar zararsız ve tamamen iyi huylu tümörlerdir. Çok yavaş bir şekilde büyüme gösterir ve çevre dokulara zarar vermezler.

Aslında Fibroadenom’ların tedavisinden ziyade tanısı önemlidir ve kesin konulmalıdır. Çünkü kesin tanı konulmadan meme kanseri ile karıştırılmasının olasılığı çok yüksektir. Kesin tanı içinde biyopsi ve patoloji şarttır.

©

101 Yorumlar

 1. Hocam benim sağ memede alt dış katranda 3.5 ×2.5 cm boyutlarında lezyon tespit edildi. 35 yaşındayım 3 aylık bebeğim olduğu için müdahale yapamayız dediler . 3 ay sonra kontrol . Kesinlikle alınması gerekiyor dediler

 2. Merhaba hocam, 29 yaşındayım ve bekarım ailede meme kanseri öyküsü yok ulturasyonagrafi sonucumda :
  Sağ meme retrroareolar alanda büyüğü 4×9 mm ebatlı birbirine komşu hipoekoik düzgün sınırlı dört adet fibroadenom ile uyumlu lezyon izledi.Bu lezyonların üçünün içinde net seçilmeyen milimetrik kist imajları mevcuttur.Bu nedenle bu üç lezyon fibrokistik lezyon olabilir.
  Sağ meme saat 9 hizasında yüzeysel yerleşimli 5x12mm ebatlı hipoekoik düzgün sınırlı fibroadenom ile uyumlu lezyon izlendi.Duktal ektazi izlenmedi.
  Hocam sonucum bu şekilde ilk sol memedekini fark ettim 3ay önce bugün ulturasonda sağda da olduğu tesbit edildi. Sol memede sürekli bazen şiddetli bazen hafif düzeyde ağrılarım oluyor bazende bu ağrı koluma yayılıyor gün içinde fazla bi yorgunlukta ağrının şiddeti artıyor sizce bu ağrının sebebi nedir doktorum ağrı olması normal dedi hafif ağrı kesiciler içmemi önerdi siz neler tavsiye edersiniz ve ulturasyonagrafi sonucum hakkında da bilgi verirseniz memnun olurum şimdiden Teşekkürler…

 3. Merhabalar ben 35 yasinda bir bayanim usg sonucum sag memede saat 3_4 hizasinda papilyaya 4 cm uzaklikta 35*15mm boyutunda makrolobule konturlu hipoekoik ovoid solid lezyon izlendi.(fibroadenom?) Kesin tani icin histopatolojik tektik onerilir.Her iki aksiller bolgede patolojik boyot ve morfolojide lenf nodu saptanmadi.tur cut biyopsi oldum sonuc hala gelmedi piyopsi istenme nedenide boyu ve makrolobule olmasi dendi gercekten korkuyorum fibroadenoma yakin bi tanimi bu sonuc? Ve makrolobuler olmasi ve boyutu fibroadenom icin anarmol bi durummu?

 4. Merhaba. Benim ultrason çekiminde sag meme saat 6 kadran düzeyinde lokalizasyon gösteren 26x22x10mm lik ve sag meme saat 9-10 kadran düzeyinde lokalizasyon gösteren 10×5.5mm lik hipoekojen nodüler doku alanları izlendi( öncelikle fibroadenom olabilir) yazıyo ve bu sonuca göre biyopsi yapıldı henüz daha onun sonucunu almadım sizce ne olabilir?? Yaşım 17.

 5. Merhb hocam. Ben de 6 yıldır fıbroadenom var. Sol da saat 3 de 22\11 mm saat 9 da 21/1mm ve 7/5 mm. Sağ da saat 9 da 5/3 mm boyutlarında hipeekoik Bırads III nodükker izlenmektedik. Yazıyor ultrason sonucunda. Sımdılık 6 ayda bır kontrol yapıyor ve bazen cok agrı yapıyor. Ne önerirsiniz bana. Teşekkürler 🙂

 6. Merhaba.Bu gun ultrasyon muayinesinde oyrendim sol memde 24x11x16,5 mm olcude fibeoadenoma oldugunu.Ultrasondan soylediler ameliyyatla alinmali.Hic bir bilgim yok ve cok korkuyorum.Siz ne tavsiye edersiniz.Onceden tesekkur ederim.

Soru sor veya düşünceni yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir