GÖBEK DÜŞMESİ (KAYMASI, HERNİ) RAHATSIZLIĞI

Göbek Düşmesi  800.000+ okunma sayısı

Yıllardır geçmek bilmeyen göbek ve göbek çevresi şikayetleriniz varsa, bu şikayetler nedeniyle gitmediğiniz hastane yaptırmadığınız tetkik ve tahlil kalmadıysa, denenmedik ilaç, serum, bardak çektirmek, koca karı yöntemleri kalmadıysa ve bütün bunlara rağmen yaşadığınız şikayetlerle yine baş başa kalıp üstelik derdinizi bir türlü anlatamadıysanız, çaresizlik ve umutsuzluk eşiğine geldiyseniz ve artık bu sıkıntılardan kurtulmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz ve Göbek Düşmesi rahatsızlığı için aşağıdaki makaleyi detaylı ve dikkatli bir şekilde okumanızı öneriyorum..

Göbek Düğüğü
Göbek Düğüğü

Not: Bu makaleyi yurt içinden ve yurt dışından bize ulaşan ve kalıcı tedavisini gerçekleştirdiğimiz yüzlerce hastamızın ortak şikayetlerinden yola çıkarak yazdım. Amacımız, bu sıkıntılardan muzdarip insanların yakınmalarına tercüman olup kalıcı çözüme kavuşmalarını sağlamaktır çünkü biliyorum ki göbek ve çevresindeki şikayetler birçok hastamızın yaşam tarzını bile etkilemekte olup ciddi çaresizlik eşiğine sürüklemektedir.

BELİRTİLERİ

Toplumda yaygın olarak bilinen “Göbek Düşmesi” durumu kadınlarda erkeklere oranla daha fazla sıklıkta görülen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık her yaşta görülmesine rağmen özellikle 20-40 yaşları arasında yoğun bir şekilde ortaya çıkmaktadır.Halk arasında göbek düşmesi, kayması, çıkması, düşüklüğü, kaçması, göbek şişliği, eş düşmesi veya kayması, göbek kalkması, kursak kalkması, bazı yörelerde köbek düşmesi olarakta bilinen rahatsızlıklardan mustarip olanlarda başlıca bu şikayetler görülebilir:

 

 • halsizlik, takatsizlik, yorgunluk, bitkinlik, dermansızlık
 • bulantı, kusma, hazımsızlık, iştahsızlık, karında şişlik ve gaz sıkışması
 • Yeme ve içmeden keyif alamamak, hayattan tat alamamak, depresyon
 • dik durmakta zorlanmak, nefesin kesilir gibi olması, nefes darlığı
 • yemeklerden sonra şişkinlik, ekşime, baş ağrısı, sıcak ve ateş basması, terleme
 • baş ağrısı, uykusuzluk, dikkatsizlik, konsantrasyon bozukluğu, tembellik
 • eğilirken göbeğin bir tarafa doğru kayması veya hareketin kısıtlanması, göbek kısmına bastırıldığında başka yerlerde atması
 • Bel ve Sırt ağrısı kabızlık veya ishal
 • Göbekte ve çevresinde ağrı ve ağırlık hissi
 • Göbekte ve etrafında şişlik, ödem, hassasiyet, göbekte nohut veya ceviz büyüklüğünde kitle, göbeğin dışa doğru çıkması veya genişlemesi, göbekten kötü ve pis kokulu akıntı ve/veya kan gelmesi

Bu makaleyi Whatsapp ile gönder

Halk arasında bu ve benzeri göbek şikayetleri için genelde Göbek Düşmesi, Göbek Kayması veya Göbek Kaçması tabirleri kullanılır. Çoğu zaman bu hastalara verilen hizmet ve bilgi yeterli gelmez. Hastalar mecburen zoraki olsa da kanaat getirir ve bu durumu kabullenmek zorunda kalır ancak öte yandan ömür boyu göbek şikayetleri de devam eder durur. Bu durumu kabullenemeyen hastalarda ise maalesef zaman zaman çeşitli psikolojik rahatsızlıklar da görülebilir.

GÖBEK DÜŞMESİ ‘NİN TANISI

Halk dilinde Göbek Düşmesi veya kayması durumunda insanların ciddi şikayetleri olmasına rağmen bazen testler, tetkik, tahlillerde, röntgen, ultrason, tomografi ve MR filmlerinde, endoskopi ve kolonoskopiler altta yatan patolojiyi yansıtmayabilir. Bazende Herşey Normal Çıkar ! 

Neden mi? Nedeni şudur, tıpta bazı hastalıklar başlangıç evresinde detaylı ve derin bir inceleme gerektirebilir, örneğin çok erken safhadaki bir apandisit olgusu veya çok küçük çapta ve ultrasonla görülemeyen herniler. Bu durumlarda hekimin elle yaptığı detaylı fiziki karın muayenesi çok önem kazanır. Yani teşhis klinik bulgularla yapılır.

Elbette genelleme yapmamız doğru değildir ancak bu gibi şikayetleri olan insanların %95′inde halk arasında Göbek düşmesi olarak bilinen rahatsızlığa neden olacak bir patolojisi tespit edilir.

Bu insanlar ne yazık ki bir çok yerde çözüm umarak gezerler ve sonuç alamayabilirler. Çoğu zaman muayene bile yapılmadan serum taktırılır ve ağrı kesici iğneler yapılar (ağrı kesici iğne = sadece ağrıyı keser, yani ağrıyı algılamamızı engeller ancak ağrıya neden olan hastalığı ve patolojiyi etkilemez). Aslında en acı olanı da hastanın ailesi ve yakın çevresi de belli bir süre sonra hastanın artık gerçekten hasta olduğuna inanmazlar çünkü herşey normal çıkıyor, ki bu durum da hastanın psikolojisini çok derin bir şekilde etkiler. Psikolojisi etkilenen hastalar da ağrı kesici, sakinleştirici, mide ilaçları, kas gevşetici, uyku hapları ve depresyon ilaçlarında medet umar.. Bu kısır döngü böylece yıllarca akıp gider..

Göbek Düşmesi , göbek kayması
Göbek Düşmesi

NEDENLERİ

Halk arasında Göbek kayması olarak bilinen durumun nedeni aslında altta yatan patolojiye bağlıdır. Örneğin umbilikal veya insizyonel herni, rektus kası diyastazı, umbilikal fistüller, umbilikal sinüsler, omfalit, granüloma, umblical urachus vb. tıbbi hastalıklar. Bunların başında:

 • karın içi basıncın artması (örneğin ağır kaldırıldığında, gebelerde özellikle doğum sırasında ve sonrasında, aşırı kilolu insanlarda, ani korku, ani ve aşırı hareketler)
 • göbek çukurunun derin olmasıdır.

Göbek Düşmesinin Zararları ve Tehlikesi

Şikayetlerini en aza indirmek için bu insanlar kendilerine farklı bir yaşam tarzı benimserler. Yedikleri, içtikleri, zevkleri, moral durumları, hobileri ve daha nice alışkanlıkları istedikleri gibi değil, çözüme kavuşamayan bu rahatsızlığın şekillendirdiği ve gerektirdiği gibi yaşamaya başlarlar. Göbek düşmesi durumundaki insanlar sindirim, sinir, cinsel, kalp ve çalışma hayatlarında sık sık sorunlar yaşarlar.

Göbek Düşmesi ‘nin Tedavisi Yöntemi

Türk Milleti olarak yaşanan bazı inanışlarımız vardır. Örneğin; merdiven altından geçilmez, gece tırnak kesilmez, küle basılmaz, gece sofra örtüsü silkelenmez, gibi inanışlara ilave olarak bir çok inanış toplanabilir. İşte Halk arasında Göbek Düşmesi olarak bilinen bu inanışlardan birisidir. Aslında bu inanışların çoğunun bilimsel açıklamaları vardır ancak ne yazık ki birçoğu da henüz bilim adamları tarafından görmezden gelinmektedir. Göbek düşmesi durumunda kişinin, ağır bir şey kaldırdığında göbeğinin düşeceğine inanılır ve “Göbeğim düştü” tabiri kullanılır. Hatta göbeği düşen şahsın yattığı yerden kalkamayacak hale gelmesine inanılır. Karın içi basıncın artışına neden olan bu durum baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, halsizlik, iştahsızlık, gaz şişkinliği, kabızlık, ishal vb  çeşitli şikayetler meydana gelebilir.

Halk arasında Göbek Düşmesi için birçok yerde Koca karı diye adlandırılan uygulamaları yapılmaktadır. Halk arasında Koca karı uygulaması olarak yapılan bazı yöntemler: Sıcak Su tulumu uygulaması, masaj yöntemleri, Geleneksel Bardak atma-vurma-çekme yöntemi, Hacamat, göbeğe uygulanan sabun, şampuan, hamur, yumurta ve çiğ yumurta akı, tereyağı, soğan, kına ve mutfakta aklınıza gelebilecek her türlü yiyecek içecekle yapılan işlemler. Göbek Düşmesi için Koca karı ve ninelerin diğer uygulamaları, göbek bağı veya kuşak bağlanması. GÖBEK DÜŞMESİ için insanlar genelde ilkel yöntemlerle onu çözmeye çalışır. Koca karı uygulamaları ile göbeği yerine yerleştirmeyi umar. Göbek yerleştirmesi olayı ise göbekteki su kesesini tekrar karına doğru yerleştirilmesidir. Bunun için yörelere göre birçok farklı uygulaması vardır. Göbek yerleştirmesi durumunda ise barsaklara ve karın içi organlara ciddi zararlar verebilir. Ayrıca, geleneksel olarak yapılan bu uygulamalar geçici rahatlık sağladığı gibi her seferinde hastalığın daha da ilerlemesini sağlar ve son aşamalarda ise “göbeğin yer etmiş” tabiri kullanılır.

Peki Tedavisi Nedir?

GÖBEK DÜŞMESİ rahatsızlığının çözümü altta yatan sıkıntıyı bularak ortadan kaldırmakla mümkündür. Örneğin umbilikal veya insizyonel herni, rektus kası diyastazı, umbilikal fistüller, umbilikal sinüsler, omfalit, granüloma, vb. tıbbi hastalıklar. Daha Önce belirttiğimiz gibi halk arasında Göbek Düşmesi olarak bilinen durum aslında çoğu zaman altta yatan bir patolojinin göstergesidir. Tedavisi sağlanarak yüzlerce hastamız eski sağlığına kavuşmuştur. Hastalarımızın çoğu yurtdışından ve uzak illerden geldiği için bir gece hastanede yatırıldıktan sonra ertesi gün taburcu edilir ve rahatlıkla kara, hava ve deniz yolculuğu yapabilir.

Tedavi hakkında Bilgi/Randevu

 

Bu makaleyi okuyanlar aşağıdaki makaleleri de okudu:

 

Kaynaklar – Op.Dr.Ertan BEYATLI, Genel Cerrahi Uzmanı, MD,PhD www.ertanbeyatli.com – Wikipedia – Göbek Düşmesi : tr.wikipedia.org/wiki/Göbek_düşmesi

Özet: Göbek düşmesi aslında hastalıktan ziyade bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın oluşumunda bir çok patoloji sorumludur. Dolayısıyla her hastanın durumu ayrıca değerlendirilmelidir. Sorumlu patolojik faktörler ise geniş bir varyasyon yelpazesi halindedir. Testlerde ve tetkiklerde normal görülen bu varyasyonlar aslında ciddi anlamda göbek ve dolaylı yoldan sistemik şikayetlere neden olur. Bu şikayetlerin, varyasyonların ve zaman sürecinde gelişen patolojinin tümüne halk dilinde “Göbek Düşmesi” tabiri kullanılır..

Hastalıklar; tıp dilinde yapılan bilimsel tanımlamalardan oldukça farklı olarak halkımız tarafından gayet anlamlı isimlerle ifade edilebiliyor. Halkımızın uzun yıllardan beri kalıcılığını korumuş o kadar güzel adlandırmaları var ki, uzman doktor meslektaşlarımız bile bazen hastalıkların tıbbi isimlerini kullanmak yerine bu isimleri tercih edebiliyor. Halk arasında bu gibi tabirlerin birçok örneği vardır bazılarının tıbbi karşılığı vardır bazıların da yoktur mesela Tavuk karası, Kuş palazı, Arpacık, Boğmaca, İnce hastalık, Gut, Karasu, beyazsu, Baloncuk, Dolama, İt dirseği, peygamber sünneti, Kurdaşen, Damar damar üstüne binmesi, Yel girmesi, Gece yanığı, Sedef, Cüzzam, Yazma, Kulunç, Kireçlenme, Fil Hastalığı, Aktutma, Şirpençe, vb.. Op.Dr.Ertan BEYATLI

whatsapp ile paylaş

DMCA 


Hakkında Dr.Ertan BEYATLI | ANKARA

Genel Cerrahi Uzmanı, MD, PhD (Doktora), Avrupa Cerrahi Araştırmalar Derneği, Amerikan Akademik Cerrahi Derneği üyesidir | Hemen İletişime Geç →
"Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."


1.240 Yorumlar

 1. Ertan bey benim adım Musa 17 yaşındayım 1.5 senedir midemden rahatsızım ağrı ishal iştahsızlık bulantı oluyor o kadar test yaptık net bir şey cıkmıyır
  Doktor ların verdiği ilaçları düzenli olarak içiyorum fayda yok yardımcı olurmusunuz

 2. Ertan Bey şu anda nerde görev yapıyorsunuz benimde bu tip şikayetlerim mevcut doktorum ufak bir fıtığın var dedi fakat bu daha çok göbek düşmesi gibi mide bulantısı yemeklerden sınra boğazında birşey varmış hissi karnımda böbreklerime doğru giden sancı uzanırken eğilirken karın ağrısı göbek bölegesinde ağrı mevcut sizede gelip muayne olmak istiyorum

 3. Bir iki aydir gobek deligimin ici sis ve sert bastirinca bobregime kadar bir hatta aci hissediyorum bugun kotu kikoan bir akinti kurusu da farkettim.yaziklariniza uygunbbuldum

 4. Hocam şifamız olun, eşim 8 yıldır ankisiyite bozukluğu ve nöropatik ağrılar adı altında tedahüldeki tüm ilaçları kullandı yinede iyi olmadı günden güne daha kötü oluyor. Bu arada halk dilinde dediğiniz gibi göbek düşmesi oldu ve eski yöntemlerle yerine getirmemize rağmen yemek konusunda iştahsız sürekli vücudunda ve başındada ağrı olduğunu halsizlik ve uyku problemi çekmekte şimdiye kadar gittiğimiz tüm bölümlerde her şey temiz çıktı acaba bütün bunlar göbek düşmesinden kaynaklanabilir mi?

  • Bilindiği gibi göbek düşmesi tıbbi bir terim ve hastalık değildir. Yapılacak detaylı muayene yeni bu sıkıntının altında yatan patoloji ve sebebini tespit edip ona yönelik tedavi uygulamamız mümkündür. Geçmiş olsun

 5. Hocam merhaba ben baybass ameliyatı oldum.Daha sonra baş dönmesi mide bulantısı meydana geldi.Gitmedigim bölüm kalmadı psikatri dahil.Ama şu anda dahi bu şkayetlerim devam ediyor birde karın agrısı ve şişkinligim de var surekli gaz sıkışıyor.genirmesem arahatlayamıyorum acaba göbek düşügü olabilirmi

 6. Doktor bende 10yildir ishal var son zamanlar halsizlikle birlikde daha keskinlesdi.Hic bir doctor bulamiyor hastalik ne.

 7. Ertan bey merhaba ankara da tam olarak adresiniz nedir ücret ve randevu sekliniz nasil bilgi verebilirmisiniz hayirli aksamlar

 8. Benimde kabizlik nefes daralmasi iştahsizlik şişkinlik var ibs hastasıyım .acaba bendede göbek düşmesi olabilir mi slmlr.0532175**** iletişim.yardimci olursanız sevinirim

 9. Hasan KARATAŞ

  Merhaba hocam benim 5 ve 1 yaşlarında 2 erkek evladım var. Her ikisinde de göbek düşmesi olayı var. Çocuklar için de ameliyat seçeneği var mı acaba? Risk durumu nedir

 10. Foto

  Mrb omfalit ve sonucunda granulom mevcut en ağrısız iğnesiz tedavi yöntemi nedir ? Ciddi anlamda iğne fobimm mevcut

  • iğne fobinizin olması yapılacak olan cerrahi müdahalenin çok basit, kısa ve risksiz olduğu gerçeğini değiştirmez 🙂 korkmayın! en iyi çözüm cerrahi müdahale ile temizlenmesi gerekirse göbek çukurunun yeniden estetik bir şekilde onarılmasıdır. geçmiş olsun

 11. Hocam,troitler normal,endoskopi yapıldı.Safra kaçağı old.söylediler,ultrasonografi de çekildi,karaciğer normal büyüklükte,safra kesesi normal,pankreasın görünen kısmı normal,dalak normal,her iki böbrek normal,mesane konturları düzenli,Uterus boyutları normal,abdominal aorta ve VCI normal,Kan tahlilleri,gaita tahlili normal.10 senedir göbeğim yerinde atmıyor,çok yıprandım,bu bendeki belirtilerin hepsi sizin makalenizde var.Benim ne yapmam lazım.Bilgilendirirseniz çok mutlu olurum:(

  • Bütün testler ve tetkikler normal ise detaylı karın muaynesi yapılmasını öneririm böylelikle altta yatan patoloji bulunabilir. Geçmiş olsun

   • Hocam ben Alanya’dayım. burda anlayan bir doktor var mı onuda bilmiyoruz, önerebileceğiniz bir doktor varsa önerebilir misiniz, yoksa da gelip size muayene olmak istiyorum Allah izin verirse, nasıl iletişime geçebilirim sizinle.. aradım ama ulaşamadım..

    • Yakın zamanda hastane ve il değişikliği yaptığımdan dolayı muayene ve ameliyat bekleyen çok ciddi sayida hastam var. Arama tarihinize göre asistanım tarafından mutlaka size dönüş yapılacak. Geçmis olsun

 12. Göbek düşmesi rahatsızlığı gerçek bilen doktor yok.Enteresan bu durum ben 18senedir maalesef bunun mağdurları dan biriyim çözüm göbeğe bakmasını gerçek anlamda bilen doğru kişiyi bulmak.O da maalesef yok yardımcı olursanız sevinirim bütün tetkiklerin temiz ne hastalıklar buldular ilaçlar içtim maalesef çözüm yok.

 13. Merhaba hocam, ben 24 yaşındayım. Benim sürekli göbeğim düşüyor . 5 seneden beri sürekli bu oluyor. Son 2 senedir de hemen hemen her ay oluyor. Çevremde göbeğimı kaldıranlar oluyor ancak ya göbeğim yerine gelmiyor yada gelsede agrilarim devam ediyor. Ağrım olduğumda hastaneye gidiyorum. Doktorlar sürekli farklı teşhis koyuyorlar ama tahlilerim surekli temiz çıkıyor. Hatta apendisten ameliyat bile edeceklerdi olmadım. İki haftadır sürekli karnımda sancı var hastaneye gitmeminde bir faydası olmuyor. Ne yapmam gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Göbek düşmesi tek başına tıbbi bir tanı değildir dolayısıyla her hastanın bu ifadenin altında yaşadığı şikayetlerden yola çıkarak yapılacak detaylı karın muaynesi ile sıkıntıların altında yatan hastalığı bulmak mümkündür. Geçmiş olsun

 14. Hocam İyi günler ben ankaradan yazıyorum size.Yaklaşık 6-7 yıldır sancılar içerisindeyim.Zaman zaman annemin karın bölgeme masaj yaptığı zaman rahatlıyorum bir kaç ay sonra tekrardan sancılar başlıyo.Sol kaburgamın altından kalbime vuruyor.Göğsümde sancı var sanki göğsümün ortasında bişey takılıp kalmış yutkunmakta yemek yemekte zorlanıyorum buna göbek düşmesi diyorlar sizden bilgi almak istiyorum

  Şimdiden Teşekkürler

  • göbek düşmesi tıbbi bir term değildir ve halk arasında kullanılan bir ifadedir, detaylı karın muayenesi ile bu şikayetlerin altında yatan sebep bulunabilir ve doğru tedavi uygulanabilir.

 15. Hocam benimde aşırı mide bulantım var, hastaneye gittim,mideden biyopsi alındı ankarada patolojiye gönderildi çok şükür bişey çıkmadı sadece safra sızıntısı var dediler,onu da hap ile tedavi edicez dediler,ama haplar hiç işe yaramadı, kan tahlili gaita tahlili yapıldı yine bişey çıkmadı çok şükür, ama bu sol tarafıma,göğsüme doğru kramplar giriyor,midem sürekli bulanıyor,hiç yemek yiyemeyverdim,26 yaşındayım ama 39 kiloya düştüm,bu karnımdaki ağrılara bi çare bulamadık. Ve hiç iştahım yok,yemek lafını duyunca bile midem bulanıyor, hayattan o kadar soyutladım ki kendimi,eşim ve ailemle ilgilenemiyorum,senelerdir onlarda bu halimden çok rahatsızlar, bide beni düşünün diyorum, psikolojik dengem sarsıldı,gülüp eğlenemiyorum hiç .. canım bu duruma çok sıkılıyor, nolur bana en kısa zamanda dönüş yapın olur mu ..Benim ne yapmam gerekiyor 🙁

  • durumunuzun geniş bir şekilde incelenmesi lazım özellikle sindirim sistemi endoskopi ve kolonoskopi ile tekrar değerlendirilmeli, ayrıca tiroid fonksiyon testleri, karaciğer fonksiyon testleri ve böbrek fonksiyon testlerine bakılmalı, kansızlık varsa araştırılmalıdır. bütün bunların yanında detaylı fiziki karın muayenesi yapılması da şarttır. geçmiş olsun

 16. slm.hocam 3 yil önce buzu da kaydim anii bir hareketle refleks olarak sol ayağımı yukarı kaldırdım ve göbeğimin 5 santim sol tarafın 3 santim gibi alt tarafta bir yirtilma gibi acı oluştu 1 hafta devam etti..doktora gittim birşey yok dediler..dediler ama ondan sonra hayatım değişti.karnımda başlayarak göğüs kafesime ve sol kolumun altına dogru kıramp giriyor nefes alamıyorum bağırdımda .ağır kaldırdığımda .sert öksürdüğümde.bu kram giriyor ve mide bulantısı ve hafif baş dönmesi oluyor..hastanede yapılacak herseyi yaptırdım.filim cekap tahlil hiç birşey cikmıyor…çareyi kas gevseti yiyerek buldum.kas hapını yemessem tekrar kırap giriyor.bazen yetmiyor kas iğnesi vurduruyorum.bu sıkıntıyla gelen karın şişkinliği kursak kaynamasi mide bulantısı bitmeyen gazzzz. artik birini yaninda 10 dak oturamıyorum gaz cıkarmam gerekiyor.mubarek vucut rafineli gibii bıktım artık dengemde bozuldu piskoloji denilen bişey kalmadi sinir hastası oldu..piskatriye de gittim ciproleks verdi yataktan kalkamadım habire uyudum ve onuda bıraktım…şimdi göbek çeken nene ve dede lerle uğrasıyorum..benim neyapmam gerekiyor..yardimci olursaniz çok sevinirim…saygılar..

  • yaşamış olduğunuz olaydan dolayı karın ve kaslarda hasar oluşmuş olabilir bazen bu gibi değişiklikler testlere yansımayabiliyor. elinizdeki testlerle birlikte muayene olmanızda yarar vardır. geçmiş olsun

 17. Ayşe çalışır

  Ertan Bey problemim siskinlik bulanti ve midemon üst tarafinda birşeyin atmasi. Bunun bir çaresi var midir ? Çok teşekkür ederim sağolun.

 18. Hocam kolay gelsin.Hocam beim skintim nefes darligi hazimsizlik siskinlik bu sekilde bi dongu olustu.defalarca kalp ve gogus doktoruna gittim hic bir sey cikmadi .sadece solunum testin hafif dereceli rrestriksiyon cikti.ilac hic bisey fayda etmedi.saga yatarken gobegimden bi damar gibi bisey hissediyorm cok sert sekilde cok yavas atiyor.nefes alirken gobegimin hafif solunda birsey engelmis gibi geliyor.makalenizi okudum.ac karnina bir 10 dakika masaj yaptim nefesim duzeldi o damari hissetmez oldum ama surekli hale gelmiyor.yardimci olursaniz sevinirim.Saygilar…

 19. Hocam ben hepatit b ve fmf ilacını düzenli alıyorum ama ağrılarım oluyor size gelmemde fayda varmı

 20. Slm hocam ben 30 yaşındayım karın ağrısı karın şiskinligi bağırsak tembelliği çekiyorum ne yesem sisiyorum göbeğim deliğin az üstünde atıyor gitmediğim Prof doktor kalmadı emar ultrason endoskopi kolonoskopi tomografi hepsi temiz çıkıyor 3 yıldır böyle devam ediyorum yardımcı gerçekten göbeğimmi düşmüş son olarak bende hepatit b ve efemef var yardımcı olurmusunuz hocam

  • öncelikle şunu belirtmekte yarar vardır Göbek düşmesi halk arasında kullanılan bir tabirdir tıbbi literatürlerde ve kitaplarda böyle bir tanı yok. dolayısıyla bu tabirin altında hangi şikayetlerden rahatsızsanız bunun altında yatan ve şikayetlere neden olan hastalık ve patoloji araştırılmalıdır. bu aşamada detaylı fiziki muayene çok önemlidir çünkü her tanıyı sadece testlerle elde etmek bazen mümkün olmuyor. ayrıca size hepatit ve FMF hastalığı vardır ve bu iki hastalıkta zaten belli şikayetlere neden olabilir.

 21. hocam merhaba yaklasık bir senedir her yemekten sonra karın şişliği gaz sıkışıklığı yaşıyorum. üşüttüğüm zaman midem ağzıma geliyor sürekli ağrı yapıyor doktor yediğine içtiğine dikkat et üşütme dedi yanlız şöyle bir şey var midemi çok rahatsız ediyor içten çok şiddetli ağrı geliyor. 21 yaşındayım ve bu kötü bir şey bilimsel ya da natural tedavi yöntemi var mıdır?

 22. Merhaba hocam benim sürekli midede şişkinlik ihsal baş dönmesi kusma vb gibi sorunlar oluyor
  Sizinde dediğiniz gibi koca karı tabiri ile doktorlar anlamıyor koca karılara gidiyorum kimi iple kimi elekle kimi takla atarak yerine getiriyor doktora gittim ankoloji yaptı hortum attı yine aynı ama yüzde yüz 💯 eminim göbek düşük ne yapmam gerekiyor bu durum beni çok rahatsız ediyor

  • Göbek düşmesi halk arasında bilinen ve tarif edilen bir durumdur. Bunun tıp literatüründe adı yoktur dolayısıyla yapacağımız fiziki karın muaynesi ile bu şikayetlerinizin altında yatan patolojiyi bulup ona yönelik tedavi yöntemi uygulanabilir. Geçmiş olsun

 23. Hocam Merhaba 1 senedir bende sizin makalenizde okuduğum bütün problemleri yaşıyorum ne yapmam gerektiğini inanın bilmiyorum sizinle görüşmek istiyorum gitmediğim doktor denemediğim yöntem kalmadı yer olarak nerdesiniz hocam lutfen cvp verin birde benim göbek çevreme elimle bastırıp gezdirdiğimde acayip şekilde su sesi geliyor

  • Şikayetlerinizie dayanarak göbek kısmında bir sorun olabilir. İzmir’de görev yapmaktayım. Muayeneye gelmeden önce randevu almanızı öneriyorum. İletişim kısmından asistanımla iletişime geçebilirsiniz geçmiş olsun

 24. Hocam iyi günler iyi çalışmalar . Bundan bir ay önce annem çok şiddet lı bagirdiktan sonra göbeği çok fazla şişti ve ağrılar olmaya başladı. Göbeği üst tarafa doğru şişiyor.. Gobek deliği dışa doğru şiş ice batma yok. Ben öncelikle fıtık oldu sandım fakat sizin bu yazınızı okuyunca göbek düşmesinde olabilir diye düşünüyorum.. Şuan bulantısı oluyor ve iki defa kusuyor. Bizim me yapmanız lazım. Bunun tedavisi ve kesim sonucu var mıdır. ? tedavi olduğu zaman iyileşir mı ben çok korkuyorum yanlış bir tedavi yöntemı uygulanmasından ? . Hocam hangi hastane hangi bölüm hamho doktora gidelim yardımcı olursanız çok sevinirim.

 25. Merhaba hocam benim uc yildir istahim yok halsizim ne yersem mideme vuruyor ishalim var doktora gittim kullanmadigim ilac kalmadi hic biri ise yaramadi annemler gobegin dustu diyorlar ve suan sizin makalenizi okudum gercekten. Gobegim dusmus olabilir ben mardinliyim anca burdaki doktirlara gidebilirim ne yapayim bana bir oneride bulunabilirmisiniz 20 yasindayim bu arada

  • İlk etapta genel cerrahi uzmanı veya gastroentrolojı uzmanına gitmenizi öneriyorum. Karın ultrasonu, endoskopi ve gaita analizi yapılmasını tavsiye ediyorum. Sonuçları bildirirseniz size yardımcı olmaya çalışırım. Geçmiş olsun

 26. Hocam benimde mide bulantim halsizlik ve uyku çok oluyor acaba bu göbek düşmesi olabilirmi ama gobegime bastırdığım zaman göbeği atıyor

 27. Iyi geceler. Doktor bey benim de yillardir bu anlattiklariniza benzer sikayetlerim var. Ozellikle agir kaldirdigimda karin bolgemde agri oluyor. Kucuk kizim karnima rasgele baski yaptiginda canim cok aciyor.boyle oldugu durumlarda sisenin icine sicak su dolduruyorum ve onu tam gobegimin ustune koyuyorum. Gobegimdeki atislar resmen siseyi ziplatiyor.ben kismen rahatliyorum . Aradan zaman geciyor dediginiz gibi kizimi falan kaldirinca tekrar ortaya cikiyor. yine bende bi huzursuzluk midemin hazmetmemesi belim sirtim gobek cevrem yine agrimaya basliyor.gobegime siseyle baski yaptigimda resmen sirt kaslarim bile gevsiyor rahatliyorum.ama tekrarliyor .bende de mi gobek dusmesi var acaba. Donem donem halsizliklerim konsantre olamama asabi olma gibi durumlarla karsilasiyorum.hatta halsizliklerim icin defalarca kan testi yaptirdim doktor herseyin gayet mukemmel oldugunu soyledi. Yardimci olursaniz cok mutlu olurum.

 28. Hocam iyi gunler 2 senedir bagirsak ve karin bolgesi sikayetim var birsey bulamadilar husursuz bagirsak sendromu dediler eskiler gobek kacmasidir diyor ikisi ayni seymi acaba

 29. Hocam merhaba.dün öğleden bu yana midemde şiddetli ağrı var.sanki midem taş kesildi.acile gittim. Doktor karnımı bastırınca ağrı heryerine yayıldı.serum takıldı fakat vaziyet aynı tahlildeyse bişey çıkmadı.acaba bnmde alakanın kalkmış yada göbeğim düşmüş olabilir mi.normalde fmf hastasıyım.atağım geldiğinde karnımın alt kısmı ağrır bu ağrı onunki gibi değil ne yapmalıyım.çok ağrı çekiyorum lütfen yardım.teşekkürler şimdiden

  • Üst batın ultrasonu ve endoskopi yapılmasını öneririm. Şuanda ekinizde herhangi bir test sonucu varsa fotoğrafını ekkeyebilirsiniz

   • Foto

    Ağrının başladığı çarşambadan itibaren ancak bugün tam olarak ağrım geçmiş bulunmakta.bi teyzeye karnımı gösterdik.göbek düşüklerinden anlarmış çok üşütmüşsün miden bağırsakların katılmışdedi.uzun bi masaj yaptı sonra sıkıca sardı iki gün öyle gezdim.bugün çok iyiyim.sizce geçmiş midir acaba yoksa tekrarlar mı ne yapmalıyım

 30. Ertan bey benim işim kereste taşımak öncelerden göbeyim kaynıyordu son iki aydır göbeyim kaymaya başladı kaydığı zaman çok şiddetli ağrı oluyor acaba göbeyimin damarı ağırıyor kaydığı zaman ne yapa bilirim ilaç te tedavısı varmı acaba iki aydır yeterli beslenemedim diyemi sürekli kayıyor

  • Önce detaylı karın muayenesi yaparak sıkıntılarınıza yönelik net bir tanı koyulması lazım. Göbek ve karınla ilgili bazı sıkıntılara ilaçla giderildiği gibi bazı sıkıntıkar için de anekiyat şarttır. Hastalıklarda zor olan tanı kısmıdır, tedavi kısmı kolaydır. Geçmiş olsun

Bir Cevap Yazın

You have to agree to the comment policy.