Göbek Fıtığı (Göbek Düşmesi veya Göbek Kayması)

Göbek DüşmesiGöbek kısmında oluşan fıtıklara Göbek Fıtığı, Latincesi “Umbilikal Herni” adı verilir. Fıtık delikleri bazen göbeğin tam ortasında olmayabilir örneğin göbek çukurunun sol ve sağ tarafındaki fıtıklara Para-Umbilikal herni, göbeğin altındaki fıtıklara İnfra-umbilikal herni ve göbeğin üst kısmındaki fıtıklara ise Supra-umbilikal herni denir. Göbeğin 4-5 parmak üstündeki fıtıklara ise Epigastrik herni adı verilir.

Göbek Fıtığı Hakkında genel bilgiler

Halk arasında özellikle bazı yörelerde göbek fıtıklarına çok farklı adlar verilir örneğin göbek düşmesi, göbek kayması, göbek çıkması, düşüklüğü, göbek kaçması, göbek şişliği, eş düşmesi veya kayması, göbek kalkması, kursak kalkması ve köbek düşmesi.

Nedenleri

Göbek kısmında oluşan fıtıkların nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Konjenital (doğumla beraber bebeklerde oluşan fıtıklar)
  • Karın içi basıncın artması: obezite, gebelik, karnın sıkışması
  • İyatrojenik: özellikle laparoskopi ameliyatlar sonrası

Göbek Fıtığı nasıl oluşur?

Göbek fıtığının belirtileri
Göbek fıtığı – fıtık kesesi

Karın boşluğundaki oluşumlar (örneğin bağırsak, bağırsak zarları vb) karın duvarındaki bir delikten dışarı çıkarak fıtıklaşma oluşur. Karın içerisinden dışarıya doğru çıkan zara ise Fıtık kesesi denir.

Belirtileri

Çoğu Göbek fıtığı ağısızdır. Şikayetlerin olduğu durumlarda ise ya göbek fıtığı ilerlemiş durumdadır veya komplikasyonlar gelişmiştir. Hastalarda şu belirtiler görülebilir:

  • Göbek kısmında ağrı, şişlik
  • Göbek çukurunun kaybolması veya yassılaşması
  • Komplikasyon durumlarında (göbek fıtığı boğulması) aşırı ağrı, bulantı, kusma, iştahsızlık, kabızlık ve ateş görülebilir. Bu durumlarda göbek kısmındaki deride de renk değişimi (morarma, kızarma) olabilir.

Tanı Yöntemi

Çoğu karın duvarı fıtıklarında hekimin elle yaptığı fiziki karın muayenesi esastır. Muayenenin yanı sıra Ultrason, tomografi ve MR gibi filmler de çekilebilir.

Tedavi Yöntemi

Yetişkinlerde Göbek Fıtıklarının (Umblikal Herni) tedavi yöntemi cerrahi girişimdir. Yeni doğan bebeklerde göbek fıtığı  kendiliğinden kapanabilir bu nedenden dolayı doğumdan sonra 3-4 yıl beklemekte yarar vardır.

Bazı Önemli Hususlar

  • Göbek Düşmesi halk arasında kullanılan bir ifadedir ve tıp literatürlerinde böyle bir term yoktur.
  • Göbek Düşmesi veya Göbek Kayması bir hastalık değildir, birkaç şikayetin halk dilindeki ortak anlatımıdır.
  • Göbek ağrısı için uygulanan Koca karı yöntemleri zararlıdır.