Vajina Sarkması ve Labioplasti

Vajina Sarkması ve Labioplasti nedir?

Vajina Sarkması ve Labioplasti

Vajina Sarkması – Bayan ve kadınlarda belirli bir yaştan sonra vajina dış dudaklarında (labia) büyüme, uzama, kararma ve sarkma meydana gelebilir, bu durumun tıbbi olarak düzeltilmesine ise “Labioplasti” veya Labiaplasty adı verilir.

Bayanlar bu durum çok yaygın olmasına rağmen tedavi talebinde bulunan hastaların sayısı oldukça nadirdir. Bunun nedeni ise toplumda genital bölge ile ilgili sıkıntıların maalesef utanç verici olarak düşünülmesinden kaynaklanmaktadır. Böylelikle sıkıntılar ömür boyu örtbas edilir veyahut görmezden gelinir. Ancak devam eden bu sıkıntılardan hem kadın hem de erkek etkilense de bu durumu karşı tarafa yansıtmamaya çalışır.

Aslında cinsel anlamda bakıldığında kadın ve erkek arasında zaman süreci içerisinde bir çok soruna yol açabilir, örneğin cinsel soğukluk, isteksizlik, erken boşalma, sertleşme sorunlarına da yol açabilir.

Bütün bu durumlar kadın/bayanın kendine olan özgüvenini yitirmesine neden olabilir. Oysa ki bu sıkıntının tedavisi oldukça basittir, zor olan utangaçlık ve çekingenliklerimizi yenmektir!

Vajina Sarkması tedavi edilmezse ne olur?

Hastalardan sık gelen sorulardan birisi de budur, hocam tedavi edilmez ise bu durum tehlikeli mi? hangi sıkıntıları yaratır? ameliyat olmamız şart mı?

Yukarında anlattığım cinsel sorunlara ilave olarak sarkan vajina dudakları sık sık cinsel yolları enfeksiyonu ve idarar yolları enfeksiyonuna neden olabilir. Bu enfeksiyonlar her iki partnerde de görülebilir. Ayrıca sürtünme ve kronik irritasyona bağlı olarak zamanla bölgede kötü huylu doku oluşumu veya dönüşümü de olabilir (kanser, displazi, metaplazi).

Peki Vajina Sarkması nasıl Tedavi edilir?

Labioplasti - Vajina Sarkması

Steril ameliyathane şartlarında lokal, spinal veya genel anestezi altında cerrahi müdahale uygulanır. Kısa süren (10-15 dk) bu müdahale esnasında şekil ve fonksiyon bozukluğuna neden olan sarkık labia dudaklar kırpılır ve eski vajina estetiği durumu elde edilir.

Yapılacak olan müdahalenin asıl amacı vajina estetiğinden ziyade yukarıda bahsetmiş olduğum cinsel ve fonksiyonel açıdan anatomik onarımının sağlanmasıdır. Hasta dilerse aynı gün içerisinde taburcu edilebilir. Müdahaleden sonra minimum 3 günlük yatak istirahatı elzemdir. Vajina bölgesinden mukoza altında bağ dokuları az olduğundan dolayı operasyon sonrası oluşan ödem 2-3 hafta azalar devam edebilir.

Labianın son halini görmek için 6 ay süre geçmesi gerekir.

Labioplasti Komplikasyonları

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi uygulanan anestezi ve cerrahi işlemin belirli riskleri vardır bunların arasında ameliyat sonrası kanamalar, ödem oluşumu, bölgenin enfeksiyon kapması ve dikişlerin açılması gibi durumlardır. Özellikle labioplasti (vajinoplasti) ile ilgi komplikasyon ise müdahale esnasında labianın fazla kesilmesidir.

Bu durum iyileşme sürecinde vajina dudaklarının normalden kısa görünmesine ve vajinada sık sık kuruluk yaşanmasına yol açar. Son olarak bölgede geçmeyen ağrılara (özellikle cinsel birleşme esnasında) ve enfeksiyonlara neden olabilir.