Anasayfa » Gastrointestinal Cerrahi » Alt GİS » Tromboze Eksternal Hemoroid

Tromboze Eksternal Hemoroid

Tromboze Eksternal Hemoroid, hemoroid pakesinin içerisinde pıhtı oluşma sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Bu durumu yaşayan hastalarda ani ve giderek artan ciddi makat ağrısı oluşur.

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

tromboze basur

Tromboze Eksternal Hemoroid adından anlaşıldığı gibi Pıhtılı Dış Basur anlamına gelmektedir. Hastaların genelde uzun süren bir basur öyküsü mevcuttur.

Basurda neden pıhtı oluşur?

eksternal hemoroid dış basur
eksternal hemoroid dış basur

nullUzun süre devam eden hemoroidlerde genişleyen damar içerisindeki kan akımı yavaşlar ve bazen pıhtı oluşumuna neden olur. Bu durumu tetikleyen en önemli faktörler ise aşırı kabızlık ve ıkınmadır. Bazen iç hemoroid nedeni ile ameliyat olan hastalarda ameliyat sonrası aşırı akınmaya bağlı pıhtılı dış hemoroid durumu da görülür.

Tromboze hemoroidler diğer nedenleri ise kan pıhtılaşması sorunları, hareketsizlik ve özellikle yaşlı hastalarda kalın barsak tümörleri ve divertiküller.

Tromboze Eksternal Hemoroid nasıl anlaşılır?

Bazı tromboze hemoroidler tamamen ağrısızdır ancak çoğu hastada ıkınma veya gelişen kabızlık sonucu makat bölgesinde ani ve şiddetli ağrı oluşur. Bazı hastalar oturamaz bazıları ise yürüyemez hale gelir. Daha önce makat bölgesinde var olan yumuşak ve sessiz memeler birden sertleşir ve hassaslaşır bazen koyu kırmızı veya mor renkte ve ceviz büyüklüğünde kitleler oluşur anal halkası etrafında.

Tedavi edilmeyen durumlarda ise hemoroid pakesi dışa doğru açılabilir. Tromboze Hemoroidun tanısı klinik muayene ile konulur. Nadiren anoskop muayenesi gerekir.

Tromboze Eksternal Hemoroid tedavisi nedir?

Pıhtılı Dış Basur - Tromboze Eksternal Hemoroid

Şikayetlere neden olmayan durumlarda kan akımını düzenleyecek ve pıhtıyı giderecek çeşitli ilaçlar verilebilir. Ağrılı durumlarda kısa ve basit bir cerrahi müdahale pıhtının boşaltılması ve hemoroid pakesinin çıkartılması gerekir (hemoroidektomi)

Çoğu zaman Tromboze Eksternal Hemoroidlere iç hemoroidler de eşlik eder. Bu durumlarda iç hemoroidun durumuna göre tedaviye karar verilir. Son zamanlarda kombine dış ve iç hemoroid durumlarında uygulanan Neolazer teknolojisi ile çok başarılı sonuçlar sağlanmaktadır.

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir