Sindirim

Gastrointestinal Cerrahi
Ağızdan (oral) başlayıp makat bölgesi (anal) çıkışına kadar Sindirim sistemi hakkında geniş kapsamlı makaleler içerir..

Rektoskopi ve anoskopi nedir?

Rektoskopi ve anoskopi nedir ve nasıl yapılır?

Tahmini okuma süresi: 2 dakika

Rektoskopi ve anoskopi, makat (anorektal) bölgesindeki çok sayıda sorunu teşhis etmek için kullanılan önemli testlerdir. Proktolojide, bu iki test rektal muayenenin ayrılmaz bir parçasıdır.

Devamını Oku »

Kabızlık neden önemli?

kabızlık tedavisi

Tahmini okuma süresi: 9 dakika

Kabızlık (Konstipasyon, İngilizce = Constipation). Kabızlık, seyrek veya geçmesi zor bağırsak hareketlerini ifade eder. Dışkı genellikle sert ve kurudur. Diğer belirtiler arasında karın ağrısı, şişkinlik ve bağırsak hareketini tamamen geçmemiş gibi hissetme sayılabilir.

Devamını Oku »

Karın Ağrısı olanlar bunları bilmeli!

Karın ağrısı nedenleri

Tahmini okuma süresi: 3 dakika

Karın ağrısı, göğüs kafesi (yani toraks) ve leğen kemiği (yani pelvis) bölgesi arasında oluşan ağrıdır. Her yaşta görülebilir. Latincede “Abdominal Pain” olarak bilinir. Karın ağrısı tek başına bir hastalık değildir. Karın ağrısına neden olan hastalıklar çok geniş bir yelpaze halinde sıralanabilir.

Devamını Oku »

Makat Hastalıkları nelerdir? (Proktoloji)

Makat Hastalıkları

Tahmini okuma süresi: 2 dakika

Makat hastalıkları sindirim sistemin bittiği ve vücuttan çıktığı açıklık (yani anüs ve rektum) bölgesindeki durumları kapsar. Anüs rektumun dibinde başlar, kolonun (kalın bağırsak) son kısmı. Anorektal (Dentat) çizgi anusu rektumdan ayırır. Fasya adı verilen sert doku anusu çevreler ve yakındaki yapılara bağlar.

Devamını Oku »

Polip nasıl alınır? (Polipektomi)

Polip Polipektomi nedir?

Tahmini okuma süresi: 2 dakika

Polip dokularda oluşan anormal kabartıdır. İnsan vücudunda oluşan çoğu polip iyi huyludur, yani temizdir. Çok farklı şekilleri vardır. Kimisi et beni, sivilce gibidir, kimisi de karnabahar veya brokoli gibi saplıdır. Kimisi de düz bir kabartı gibidir.

Devamını Oku »
Translate »