Kategoriler
Sindirim

İşte Basur (Hemoroid) için 1 numara Mucize tedavi

Yıllardır basur şikayetleri yaşadıysanız, makat ağrısı ve kanama nedeniyle utandığınız için doktora gidemediyseniz, bu durumu en yakın çevrenizle bile paylaşamadıysanız,

Kategoriler
Sindirim

Kolon Kanseri belirtileri ve nedenleri

Kolorektal kanser genellikle kolon veya rektum içindeki polip adı verilen bir büyüme olarak başlar. Poliplerin bulunması ve çıkarılması kolorektal kanseri önleyebilir.

Kategoriler
Sindirim

Kolostomi nedir ve neden açılır?

Bir çok insan bu iki kelimeyi duymuştur ancak anlamını pek bilen yoktur. Çünkü kolostomi ve ileostomi hastalar ve yakınları tarafından bilinir.

Kategoriler
Sindirim

Mide bulantısı sebepleri nelerdir?

Bulantı nedir? Mide bulantısı, toplumda mide rahatsızlığı ve kusma isteğinin duygusu olarak bilinir. Bulantı kelimesinin İngilizce’si “Nausea” olarak yazılır. Mide bulantısı mide içeriğini kusmak için ilk adım olabilir.

Kategoriler
Sindirim

Macrogol nedir? Nerede kullanılır?

Hasta sanki bu sorumu bekliyormuşcasına elini ceketin cebine attığı gibi ilaçı çıkarıverdi 🙂 Kutunun üstünde: “PEGORION 12g”, onun altında ise “macrogol. 4000” yazıyordu.

Kategoriler
Sindirim

İkinci Beynimiz Bağırsaklarımız

Vücudumuzun sağlıklı ve düzenli çalışması için “ikinci beynimiz”, yani bağırsaklarımız çok önemlidir. Stres ve bağırsaklar hakkında detaylı bilgi.

Kategoriler
Sindirim

Probiyotikler hakkında bilmeniz gereken gerçekler

Probiyotik, insan vücudu için iyi olan canlı varlıklardır. Bu varlıklar mikrop, bakteri ve maya olabilir. Bu kelimeler, hastalık ve enfeksiyon gibi durumları aklımıza getirir. Halbuki vücudumuz nice iyi ve kötü mikroplarla doludur 🙂

Kategoriler
Sindirim

Mide Botoksu ile zayıflamak mümkün mü?

Mide Botoksu, obez hastalarda midenin çıkış deliğine yakın bir bölgeye botulinum toksin maddesi enjekte edilme işlemidir. Bu işlem üst sindirim sistem endoskopisi ile yapılır.

Kategoriler
Sindirim

PEG nedir? Ne zaman yapılır?

Kısaltma adıyla bilinen PEG, Perkütan Endoskopik Gastrostomi anlamına gelir. Bu yöntemde, karın ön duvarından girilerek mideye esnek bir besleme tüpü yerleştirilir. PEG, beslenmeyi, sıvıları ve / veya ilaçları ağız ve yemek borusunu atlayarak doğrudan mideye konulmasını sağlar.

Kategoriler
Sindirim

Dışkı Nakli hangi durumlarda yapılabilir?

Dışkı nakli ile, İBS, Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi birçok sindirim sistemi hastalık ile umut verici sonuçlar elde edilmiştir.

Kategoriler
Sindirim

ERCP hangi durumlarda yapılır?

ERCP bir kısaltmadır. ERCP‘nin açılımı, Endoskopik Retrograd Kolanjiopankreatografi demektir. Özel ve esnek bir aletle (endoskop) karciğerden bağırsaklara giden safra yolları, safra kesesi ve pankreas bezesinin incelenmesi işlemini ifade eder. İşlem esnasında röntgen filimleri çekilir (x-ray skop).

Kategoriler
Sindirim

Postkolesistektomi Sendromu nedir?

Postkolesistektomi Sendromu (PKS) terimi, Safra kesesi ameliyatı (kolesistektomi) sonrası semptomların varlığını tanımlar.

Kategoriler
Sindirim

Bağırsak Çürümesi nedir?

Bağırsaklara giden kanın azalması veya kesilmesi durumunda bağırsaklarda çürüme gelişir. Özellikle ince bağırsaklarda (intestin) görülür. Hayati tehlikesi vardır ve hemen tedavi edilmesi gerekir. Tıp alanında bağırsak çürümesi için İntestinal iskemi, İntestinal İnfarkt ve bağırsak nekrozu terimleri kullanılır.

Kategoriler
Sindirim

Safra Taşı Ameliyatı Yararları ve Zararları

Bir gün basit bir şişkinlik nedeniyle doktora gittiniz. Testlerde safra kesesinde taş çıktı. Haydaa şimdi nolucak diye paniklemeyin. İşte bu makaleyi bunun için yazdım. Dr. Ertan BEYATLI

Kategoriler
Sindirim

Crohn Hastalığı nedir ve nasıl tedavi edilir?

Türkçede Kron olarak telaffuz edilen bu hastalığın Latincede “Crohn’s disease” olarak bilinir. Özellikle karnın sağ alt köşesinde ağrı ile kendini ortaya koyar.

Kategoriler
Sindirim

İBS Hastalığı nasıl anlaşılır?

İrritable Barsak Sendromu komplikasyona yol açmayan ve tehlikeli olmayan bir hastalıktır. Halk dilinde çoğu zaman “öldürmez ama süründürür” tabiri de sıklıkla kullanılmaktadır.

Kategoriler
Sindirim

Özofajit LES KÖS Yetmezliği ve Barret

Yemek borusunun iltihabına — Özofajit — denir. Bu iltihap akut ya da kronik (müzmin) olabilir. Bu hastalıkta adını Latincede özofagus (esophagus) ve –itis ekinden almaktadır — İngilizcesi esophagitis.

Kategoriler
Deri Sindirim

Göbek ve Karın ağrısı nasıl tedavi edilir?

Göbek ve karındaki şiddetli ağrı ve sancıları sebebi nedir? Karın ağrısı için hangi bölüme gidilir? Göbekten akıntı gelmesi neyi gösterir? Göbek iltihabı nedir?